Zavrieť

Porady

Potrebujem registračnú pokladňu?

Dobrý deň,

chcem sa spýtať, či potrebujem registračnú pokladňu ak kúpim napríklad oblečenie ode jednej firmy a predám ho konečnému spotrebiteľovi. Nemám vlastnú kamennú predajňu ani eshop. Som živnostník. Stačí ak zákazníkovi vystavím faktúru a príjmový pokladničný blok?

Ďakujem za rady!
Naposledy upravil Dav : 07.03.12 at 06:27
Usporiadat
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Dnes mi sef uctovnej firmy, kde si nosim papiere povedal, ze od 01.03.2009 kazdy obchod v hotovosti bude potrebovat doklad z RP. Ak sa vystavi Fa, tak len prevod, alebo priamy vklad na ucet, PD ze sa nebudu pouzivat. To som teda nadsena :-(
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

wegamizi Pozri príspevok
Dnes mi sef uctovnej firmy, kde si nosim papiere povedal, ze od 01.03.2009 kazdy obchod v hotovosti bude potrebovat doklad z RP. Ak sa vystavi Fa, tak len prevod, alebo priamy vklad na ucet, PD ze sa nebudu pouzivat. To som teda nadsena :-(
Prečítaj si túto tému:
http://www.porada.sk/t94807-pokladni...uctovnici.html
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

V tomto momente v hlavných správach v TV Markíza odznela informácia o povinnosti prijímať platbu v hotovosti prostredníctvom RP /boli spomenuté aj profesie ako stolár a pod./. Vyjadroval sa k tomu právnik a čo považujem za dôležité aj hovorca ministerstva financií, kde ani jeden nespochybnil dátum 1.3.2009.
Hovorca ministerstva financií dokonca ako dôvod uviedol, že chcú predísť daň. únikom. Ak čítame príspevky na POrade veľa z nás tvrdilo, že takto je zákon koncipovaný. Pripnuté stanoviská zástupcov ministerstva financií hovoria o dátume 1.1.2011, kde obhajovali súbeh dvoch predpisov /zrušenej Vyhlášky a nového zákona/.

Ako je možné, že sa toto deje ak nový zákon platí už od 9/2008. Ako je možné, že sa jednoznačne niekto z kompetentných nepostaví, nepovie, nenapíše v takejto dôležitej veci, čo naozaj v ich chápaní mesiac a pol pred týmto dátumom platí??

Oblasť registračných pokladní má pomerne slušné pokuty za nedodržiavanie predpisov tejto oblasti !!
Naposledy upravil evina : 22.01.09 at 18:30
0 0
NovaSib NovaSib

NovaSib je offline (nepripojený) NovaSib

Dobrý deň!
Už som prečítala všetko, ale stále nerozumiem to. Ak moja kamarátka začína teraz podnikať ako geodetka - teda poskytuje služby, má mať ERP alebo stačí ak vystavý PPD? A ak nepotrebuje ERP tak vždy musí vystaviť faktúru k PPD?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

NovaSib Pozri príspevok
Dobrý deň!
Už som prečítala všetko, ale stále nerozumiem to. Ak moja kamarátka začína teraz podnikať ako geodetka - teda poskytuje služby, má mať ERP alebo stačí ak vystavý PPD? A ak nepotrebuje ERP tak vždy musí vystaviť faktúru k PPD?
Ďakujem za odpoveď.
Asi si práve nečítala posledný príspevok, že to už asi nechápe nikto

Tu si pozri služby, pre ktoré paltí povinnosť používať ERP
http://www.porada.sk/869446-post12.html
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Mne poradca z oblasti uctovnictva povedal, ze k fakture sa uz nebude vystavovat PD, da sa uhradit len priamym vkladom na ucet, alebo prevodom. Vsetky hotovostne platby len cez ERP. Mal to konzultovane s viacerymi odbornikmi, dufam, ze sa nemylili. Este ze aj existujuce pokladne si treba dat akosi specialne zakodovat od servisneho technika, no to je uz pre nas dobry gulas :-(
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

wegamizi Pozri príspevok
Mne poradca z oblasti uctovnictva povedal, ze k fakture sa uz nebude vystavovat PD, da sa uhradit len priamym vkladom na ucet, alebo prevodom. Vsetky hotovostne platby len cez ERP. Mal to konzultovane s viacerymi odbornikmi, dufam, ze sa nemylili. Este ze aj existujuce pokladne si treba dat akosi specialne zakodovat od servisneho technika, no to je uz pre nas dobry gulas :-(
To tvrdíme aj my. Najmä viď vyššie priložený link , len nevieme, či od 1.3.2009 alebo 1.1.2011 - termín stále spochybňujú samotní kompetentní....

P.s. ten priamy vklad nie je "zatiaľ" nikde uvedený...
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Ja to vidim ako opatrenie na podporu globalizacie a posilnenia monopolu velkych supermarketov, ak chcete tzv. "retazcov".

Myslim, ze teraz si az o to viac kazdy dva razy rozmysli, ci prevadzkovat niekde na dedine alebo na sidlisku nejaku vecierku, obchodik so zdravou vyzivou a pod. Ked ma kazde dva roky zarobit na novu registracnu pokladnu, pretoze tu staru moze vyhodit do kosa, tak sa na to kazdy vykasle. Tesit z toho sa moze akurat Tesco, Kauflad a Lidl. Vsetci potom nech sa zamestnaju ako predavaci v Lidli a dostanu tam 250 EUR.
0 0
wegamizi wegamizi

wegamizi je offline (nepripojený) wegamizi

Hovoris mi z duse, aj ja zacinam mat toho akurat dost, "silno rozmyslam, co dalej" ( Mafstory )
0 0
hajko hajko

hajko je offline (nepripojený) hajko

Je to naozaj veľká podpora najmä pre začínajúcich podnikateľov. Dnes v čase, keď sa všetko bude uberať cestou menších firiem s pružnejšími reakciami na trh, "my" ich zabíjame už na začiatku a neustále podporujeme reťazce a veľké koncerny ako hovoril vyššie miso. Je vôbec schoponé nejaké ministerstvo zaujať stanovisko pre občanov, čo je teda jednoznačné - teda kedy mať ERP a kedy nie?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zo staršeho článku na stránke MFSR : http://www.portal.gov.sk/Portal/sk/D...=42&NewsID=586
V úvode článku sa píše o nových typoch ERP s fiškálnou pamäťou, čo musia obsahovať atď.
citujem jednu pasáž :

Podnikateľ, ktorý má povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu na evidenciu tržieb, môže používať elektronickú registračnú pokladnicu podľa doterajšieho predpisu najneskôr do 31. decembra 2010. Po tomto termíne musí používať pokladnicu, ktorá bude spĺňať všetky požiadavky uvedené v novom zákone.

Mám za to, že týmto je myslené používanie ERP ako železa a nie používanie ERP v rozsahu starej vyhlášky, čiže aj vystavovaním PPD po 1.3.2009. Pretože len o to hlavne ide. Zákon je účinný od 1. 9. 2008, niektoré ustanovenia od 1. 3. 2009. A práve aj ustanovenie o PPD je platné od 1.3.2009.
Ale stále len tápeme, pretože nevieme ako to myslel ten, čo to celé vymyslel. Hlavne, že je perfektne prepracovaný sadzobník pokút. Malý podnikateľ znesie veľa, ale bod varu je veľmi blízko.
0 0
kornelia2 kornelia2

kornelia2 je offline (nepripojený) kornelia2

Ahojte,
potrebujem registr. pokladnu, sme s.r.o.-čka prijimame peniaze od zakaznika 3x rocne(aj to je vela) asi po 100€(niekedy za nahr.diely, niekedy za službu)
Ja som len vystavila fakturu - platba hotovosti a doklad.
Potrebujem regi.pokladnu?
A dokolko mozem prijimat peniaze a kolko vydavat?

Dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
je jedno ako často prijímaš. Ale ak ide o predaj tovaru, musíš mať ERP.
Od 1.1.2012 určite. Pri troch prípadoch si isto vieš zabezpečiť, aby uhradili na účet a nezoberieš hotovosť, alebo to zahrnieš do služieb, ku ktorým netreba ERP.
Inak narábanie s hotovosťou nie je obmedzené, obmedzenie sa týka len ERP.
Blok ERP zaplatený hotovosťou /nie platobnou kartou/ nebude uznávaný ako faktúra, pokiaľ bude na vyššiu sumu ako 200EUR
2 0
mariapap mariapap

mariapap je offline (nepripojený) mariapap

Blok ERP zaplatený hotovosťou /nie platobnou kartou/ nebude uznávaný ako faktúra, pokiaľ bude na vyššiu sumu ako 200EUR

-
tomuto trošku nerozumiem - keď nebude uznávaný ako faktúra tak potom ako?
0 0
mertinkova mertinkova

mertinkova je offline (nepripojený) mertinkova

a pri ktorých službách netreba ERP ?
0 0
tictac7 tictac7

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

mertinkova Pozri príspevok
a pri ktorých službách netreba ERP ?
Lepšie je položená otázka, pri ktorých službách je ERP potrebná (toho je menej). Už sa to tu toľkokrát rozoberalo.... Skús troška pohľadať napr.:
http://www.porada.sk/t94807-pokladni...uctovnici.html
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mariapap Pozri príspevok
Blok ERP zaplatený hotovosťou /nie platobnou kartou/ nebude uznávaný ako faktúra, pokiaľ bude na vyššiu sumu ako 200EUR

-
tomuto trošku nerozumiem - keď nebude uznávaný ako faktúra tak potom ako?
presne tak ako doteraz, iba hranica bola 1659 EU a ešte nejaké centy k tomu /ekvivalent 50000 Sk/.
Doklad z ERP na vyššiu než uvedenú sumu sa u odberateľa nepovažuje za faktúru, teda bolo nutné vyšší nákup riešiť faktúrou.
Táto suma zostáva pri platbách kartou, ale znižuje sa na 200 EUR pri platbe hotovosťou. Akurát 200 UR je návrh, či sa schváli, ešte nevieme.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Otázky a odpovede zo stránky drsr.sk z 28. 10. 2011

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...012_otazky.pdf
2 0
adka111 adka111

adka111 je offline (nepripojený) adka111

Dobry den,

Podnikame a mame sluzbu zameranu na upratovanie firiem , domacnosti, tepujeme koberce, sedacky a aj auta....potrebujem od 1.1.2012 registracnu pokladnu? Citala som si ze Prílohu č. 1k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VŤZAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI

ale tam je zmienena povinnost pre umyvanie motorovych vozidiel, ale to my v podstate nerobime, cistime, len interier(tepovanie) a ked sme informovali na prislusnom urade v nasom meste, nevedia sa dohodnut ci potrebujeme alebo nie...viete mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
adka111 Pozri príspevok
Dobry den,

Podnikame a mame sluzbu zameranu na upratovanie firiem , domacnosti, tepujeme koberce, sedacky a aj auta....potrebujem od 1.1.2012 registracnu pokladnu? Citala som si ze Prílohu č. 1k zákonu č. 289/2008 Z. z.
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VŤZAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB
V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI



ale tam je zmienena povinnost pre umyvanie motorovych vozidiel, ale to my v podstate nerobime, cistime, len interier(tepovanie) a ked sme informovali na prislusnom urade v nasom meste, nevedia sa dohodnut ci potrebujeme alebo nie...viete mi niekto poradit? Dakujem velmi pekne

Aké používate OKEČ na Vaše činnosti ? Podľa toho si to nájdete v Prílohe č. 1 k vyhláške. Tá príloha tu už bola viackrát zverejňovaná, pozri sa tam... Čiže moja odpoveď podľa toho OKEČ si zaraďte svoje činnosti. Ak aspoň jedna spadá do zoznamu, ERP sa nevyhneš.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať