Zavrieť

Porady

Alkoholizmus

Alkoholizmus

Alkoholizmus je závislosť na alkohole.

Jedná sa o chronické recidívne ochorenie postihujúce osobnosť postihnutého jedinca psychicky aj fyzicky. A žiaľ nielen jeho samotného, ale aj jeho blízkych. Toto ochorenie patrí spomedzi závislostí medzi najzávažnejšie a najviac rozšírené.

Alkoholizmus sa ako aj iné duševné ochorenia dá liečiť.

Alkoholizmus má viacero vývinových štádií:
  • počiatočné štádium - človek sa cíti dobre, alkohol mu navodzuje príjemné pocity. Po čase však už istá hladina alkoholu nestačí, čo súvisí s vlastnosťou tela prispôsobovať sa a preto musí človek zvýšiť dávku alkoholu na navodenie príjemných pocitov. Ak sa v tejto fáze človek zastaví a prestane na určitý čas piť alkohol, opäť mu bude postačovať menej alkoholu na navodenie dobrej nálady. Ak neprestane, postupne zvyšuje dávky alkoholu a stáva sa na ňom závislý.
  • varovné štádium - človek je čoraz viac v stave opilosti a pije stále častejšie. Vyhľadáva partiu, aby svoju závislosť čo najviac skryl a postupne prechádza na tvrdý alkohol, lebo víno a pivo už nestačí. Tolerancia tela ako odpoveď na vyššiu konzumáciu alkoholu sa opäť zvyšuje.
  • rozhodné štádium - v tejto fáze človek stráca kontrolu nad svojím pitím, nedokáže potlačiť nutkanie vypiť si. Objavujú sa výpadky pamäte. Už z názvu tohto štádia vyplýva, že ide o moment, kedy sa človek musí rozhodnúť - buď má dostatočne silnú vôľu a piť prestane, alebo ju nemá a potom už vo väčšine prípadov piť neprestane. Navyše si v tomto štádiu hľadá človek vinníka svojho stavu vo svojom okolí a rýchlo si nájde zámienku, prečo si musí vypiť.
  • konečné štádium - človek sa opije častejšie, rýchlejšie a nepotrebuje dôvod. Začína s pitím hneď ráno a stav opilosti trvá aj niekoľko dní. Začínajú sa objavovať následky telesného aj psychického vyčerpania, poškodenia orgánov a mozgu, agresivita a vzťahovačnosť. Objavujú sa rôzne psychózy - najznámejšia je delirium tremens (najťažšie štádium abstinenčného syndrómu) - prejavuje sa trasením, úzkosťou a rôznymi halucináciami či už zrakovými (pavučiny, pavúky, drobné zvieratá...) alebo telovými, dezorientáciou v priestore a čase... Jedná sa o život ohrozujúci stav. Delírium končí po dvoch až piatich dňoch nástupom hlbokého spánku. V tomto štádiu môže ešte pomôcť protialkoholické liečenie alebo psychiater.



Štádiá opitosti:

  • mierna opitosť (do 1,5 promile)


- prevažujú zvyčajne pozitívne pocity, rastie produkcia nápadov, stúpa chuť do činnosti, zábavy. Človek je usmievavý, nadväzuje kontakty, má pocit sebadôvery a zvýšeného sebavedomia. Pocit opitosti je nízky, človek môže mať dokonca pocit, že vôbec nie je opitý.



  • opitosť od 1,5 do 3 promile


- prehlbuje sa opitosť, človek si ju jasne uvedomuje. Pociťuje závraty, točenie hlavy, poruchy koordinácie. Ešte viac sa strácajú spoločenské zábrany a pocit sebavedomia a sebadôvery stúpa. Opitý človek upútava na seba pozornosť hlukom, neohľaduplným správaním. Rozpráva nesúvisle, nezrozumiteľne, urážlivo... V komunikácii prevládajú "krčmové" reči...
- keďže alkohol má depresogénne účinky, začínajú prevládať negatívne emócie - pesimizmus, beznádej, videnie sveta v čiernych farbách... Jedinci so sklonom k agresívnemu správaniu môže dochádzať k vyvolávanie konfliktov a následným výtžnostiam...



  • otrava alkoholom (nad 3 promile)


- objavujú sa fyzické príznaky otravy alkoholom ako bledosť, nevoľnosť, zvracanie, únava, spavosť. Vyšší obsah alkoholu v krvi dokonca vyvoláva stavy ako v narkóze - človek sa dostáva do stavu bezvedomia, necitlivosti, spomaľuje sa dýchanie, zornice oka nereagujú na svetelné signály, dokonca môže dôjsť až k blúzneniu. Toto štádium sa môže skončiť až smrťou v dôsledku otravy alkoholom.
- do tejto fäzy sa človek dostáva postupne, pričom varovné signály prichádzajú oveľa skôr - únava, pokles tlaku, pocity závrate, nevoľnosti... Ignorovanie takýchto signálov a ich bagatelizovanie je nebezpečné, nakoľko následky stavov po opilosti a rozvrátený metabolizmus doznievajú v človekovi aj niekoľko dní...




••• viac••• menej
Sleduj témy Alkoholizmus
na hlavnej stránke Porada.sk