BNada
23.01.09,12:23
Ahojte poraďáci,
chcela by som poprosiť o radu niekoho kto má skúsenosť s dovozom tovaru z tretieho štátu = z mimo EÚ. Mám nasledovný problém: Firma doviezla tovar z Číny. Dopravu mala fakturovanú od slovenského prepravcu (je tam preprava námorná, zvoz,poistenie a preclenie), ale bez DPH - to je v poriadku? Avízo o výške colného dlhu mám z 06/2008. Je tam vyčíslené CLO + DPH. Spoločnosť zaplatila tento celý dlh až v 10/2008. Kedy má spoločnosť nárok na uplatnenie DPH pri vyrubení, alebo až po zaplatení colného dlhu. Čo sa týka cla to predpokladám ide do ceny tovaru, alebo sa mýlim? V ktorých riadkoch DPH priznania sa dáva spomínaná DPH? Clo predpokladám nefiguruje nikde.
Už vopred krásne ďakujem za pomoc.
Rozalaia
24.01.09,10:03
§49/2/9 zakona o DPH
"platitel moze odpocitat dan ..... ak je dan zaplatena spravcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru"
Podla mna mozno uplatnit dan z JCD az po zaplateni.

Poucenie na vyplnenie tlaciva DPH do 31.12.08
bod 36 = "riadky 22 a 23 – výška odpočítateľnej dane uvedená podľa sadzieb dane zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru."

Clo v danovom priznani DPH nefiguruje, ide do ceny tovaru.

Dovozca postupoval spravne, pozri ci v pate faktury neuviedol konkretny § zo zakona DPH, podla ktoreho sa da zistit, preco DPH na fakture neuviedol.
BNada
24.01.09,10:44
Ahoj,
ďakujem krásne za pomoc - ani nevieš ako si mi pomohla! V pondelok totiž potrebujem spomínané priznanie podať. DPH som v tom júni neuplatnila - som rada, že správne a teraz som dostala doklad o zaplatení - čo bolo na konci októbra. Vo faktúre prepravcu som našla len "Preprava z tretej krajiny oslobodená od DPH" - presný paragraf tam nie je uvedený. Ešte raz veľmi pekne ďakujem za pomoc.
marina8
24.01.09,11:14
ja som tiez mala takuto fakturu ale najprv mi ju slovensky prepravca vystavil s DPH tak som to reklamovala, ze ma byt bez DPH lebo predmetnu DPH z dopravy, pristavnych poplatkov a ostatnych veci som uz zaplatila pri platbe za JCD, pozri si JCD, okrem DPH z tovaru platis aj DPH z vymeraneho cla a prepravnych nakladov, je to v JCD okienko c. 44-osobitné náklady, takze suma v JCD by mala byt zhodna so sumou na fakture, ktoru si obdrzala od prepravcu
BNada
24.01.09,11:25
No ale ja originál JCD v rukách bohužiaľ nemám. Mám len AVÍZO O VÝŠKE COLNÉHO DLHU. Avízo vyhotovil prepravca. Mám tam vyrubené CLO a DPH - s tým, že to treba poukázať na účet štátnej pokladnice. Dúfam, že to bude všetko v poriadku - ešte poprosím firmu - aby mi doniesli aj originál JCD - ja som totiž len externá účtovníčka - takže bližšie info nemám.
marina8
24.01.09,11:40
to bude urcite ok, original JCD ti musia dorucit, od uhrady uz prebehol dost dlhy cas:)
a ked ti pride original tak si to overis:)
BNada
24.01.09,11:47
Myslím si, že áno :) - prepravca to určite dobre ovláda,keď sa tomu venuje. Len si to musím vyžiadať, aby boli všetky doklady po poriadku ako má byť... o pár rokov - ak bude kontrola sa to bude určite ťažko hľadať a pátrať po tom...:mee:.... ďakujem za info ;)
Slovenka
07.09.10,05:58
Doviezli sme tovar z tretieto štátu /mimo EÚ/. DPH sme zaplatili colnému úradu.
Prosím Vás, v ktorých riadkoch sa v daňovom priznaní k DPH
platnom v roku 2010 vykazuje daňová povinnosť z dovozu a
nárok na odpočet zaplatenej dane z dovozu?
Jana Acsová
07.09.10,06:19
Doviezli sme tovar z tretieto štátu /mimo EÚ/. DPH sme zaplatili colnému úradu.
Prosím Vás, v ktorých riadkoch sa v daňovom priznaní k DPH
platnom v roku 2010 vykazuje daňová povinnosť z dovozu a
nárok na odpočet zaplatenej dane z dovozu?
Daňovú povinnosť pri dovoze ste si splnili voči colnému orgánu. A aj zaplatili. Nezávisle od daňovej povinnosti, ktorú priznávate v daňovom priznaní.
Vzniká Vám právo na odpočet zaplatenej dane a ten vyznačíte v daňovom priznaní na riadku 20/21, 24/25.
Slovenka
08.09.10,04:40
Tomu celkom nerozumiem: "nezávisle od daňovej povinnosti,
ktorú priznávate v daňovom priznaní".
Treba teda niekde v daňovom priznaní k DPH uviesť aj základ dane pri dovoze a daň z dovozu ako daňovú povinnosť?
V ktorých riadkoch?
ESTER
08.09.10,05:05
Základ dane sa pri odpočte DPH do daňového priznania nevpisuje. Pri dovoze nejde o samozdanenie, t.j. DPH na výstupe je DPH zaplatená colnici, len DPH na odpočet sa uvednie v priznaní na hore uvedených riadkoch.
Jana Acsová
08.09.10,06:34
Treba teda niekde v daňovom priznaní k DPH uviesť aj základ dane pri dovoze a daň z dovozu ako daňovú povinnosť?
V ktorých riadkoch?

Nie.
tweedle
25.10.10,06:33
Naša firma kúpila tovar z USA, prišlo to poštou, pri preclenení sme zaplatili clo, na druhý deň tovar odišiel do Srbska, tovar bol opäť preclievaný. Colnému úradu sme, ale neplatili daň pri dovoze.Je to v poriadku?