Libi
08.06.05,16:14
to čo je ten par.24 ods. 4, že ak sa majetok používa/auto/ aj na súkromné účely sa môže len pomerne odpísať. To mám akože na konci roka krátiť? Sme normálna firma účtujúca v sústave PÚ. Aj nás sa to týka? Vie niekto?
durisovad
08.06.05,15:26
Ja by som si to nekomplikovala, presvedcila by som sefa, aby auto pouzival len na sluzobne ucely. Aj pre neho by to bolo vyhodnejsie, nemusel by nic dodanovat.
Susan
09.06.05,06:13
To zalezi iba od Vasej firmy, ci budete vykazovat cesty motorovym vozidlom na sukromne ucely. Tazko sa da dokazat, ze auto sa vyuziva na sukromne cesty. To by musel danovak stat napr. pred domom viac dni, aby Vam dokazal sukromne cesty.
Zita5
09.06.05,06:18
Ešte pripomínam , že sa nekrátia len odpisy pri využívaní podnikateľského majetku na súkromné účely , ale aj ostatné možné výdaje týkajúce sa predmetu /PHM,opravy atď/ , ktoré sa hradia z firmy . V neposlednom rade netreba zabudnúť aj na splátky lízingu , v prípade , že auto je zakúpené uvedených spôsobom .
Manual
09.06.05,13:12
Ja by som si to nekomplikovala, presvedcila by som sefa, aby auto pouzival len na sluzobne ucely. Aj pre neho by to bolo vyhodnejsie, nemusel by nic dodanovat.No šéf sa asi presvedčiť nedá, ale všetky cesty môžu byť v KJ služobné. Veď v každej firme je to na 99% rovnaké.
Pekný deň...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
09.06.05,13:22
No šéf sa asi presvedčiť nedá, ale všetky cesty môžu byť v KJ služobné. Veď v každej firme je to na 99% rovnaké.
Pekný deň...http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifPresne tak, treba to riešiť rozumne inak:
...ešte tam pribudne aj "závislá činnosť" zo všetkých výdavkov uhradených za zamestnanca (ak sa vyskytnú a nebudú predpísané k náhrade) a za použitie auta podľa § 5 ZDP.
Uvádzaš, že ste firma účtujúca v PÚ, takže predpokladám, že sa jedná o použitie vozidla zamestnancom firmy - teda osobou v závislom vzťahu podľa spomínaného § 5 ZDP.
balala
09.06.05,13:28
no tak to je ale novinka, my máme tiež autá na súkromné účely, ale odpisy nekrátime vôbec, ani opravy, akurát počítame za služobné jazdy zrážky zamestnancom zo mzdy. a na toto nás audítori ani raz neupozornili, ani to nevytkli. je to ozaj tak? ako môžeš dokázať, že auto potrebovalo opravu preto, že si ho pokazil napr.na súkromnej ceste? PHL áno, tie sa odpočítavajú z 501 a odvádza sa dph, ktorá prináleží súkromným cestám. ale o tom ostatnom som veru nepočula.
Libi
13.06.05,04:59
My zamestnancom zrážame z miezd PHM, ktoré použili na súkromné účely a ďalej krátim DPH z faktúr za PHM. Ale to je tak všetko. Keď sme mali opravu na aute, tak som DPH nekrátila.Môžem tvrdiť, že vtedy bolo auto použité na služobný účel? A ďalej v zákone je napísané, že krátiť DPH sa má v prípade ak bude tá vec použitá aj na iný účel ako na podnikanie, lenže tým, že to zamestnancom zrážame z miezd, tak tým vlastne podnikáme. Dosahujeme zisk, takže de facto by sme ani nemuseli krátiť DPH?
tibor
13.06.05,05:08
odpisy krátim podľa % súkromných jázd - cca 5-7% z ročne najazdených km, okrem 1% z OC vozidla, čo dávam do ZD zamestnanca - tak na konci roku mi vrátia za benzín.
opravy dávam celé do nákladov s tým, že počas roka firma zabezpečí opravy a údržbu a zamestnanec umývanie a čiastenie auta...samozrejme niekedy aj to zapaltí firma, ak je to nutné. tak to mám v internej smernici a súhlas nielen auditu - ale podstatnejšie je, že aj DÚ...
Zombor
11.08.05,10:17
Podla mojho nazoru auto na sluzobne ucely davam svojmu zamestnancovi ako formu odmeny, preto sa to aj zdanuje 1% z hodnoty ... Firma ako podnikatel zabezpecuje svoju cinnost danym zamestnancom ktoreho odmenuje mzdou a socialnou vyhodou vyuzivania sluzobneho vozidla na sukromne ucely. Podla mna vsetky naklady firmy spojene s danym vozidlom su danovo uznatelne. Okrem PHM na sukromnych cestach a opravy ak by zamestnanec na sukromnej ceste havaroval - ako podnik by som to nebol ochotny zaplatit.
KEJKA
11.08.05,10:30
no tak to je ale novinka, my máme tiež autá na súkromné účely, ale odpisy nekrátime vôbec, ani opravy, akurát počítame za služobné /MYSLIS ASI SUKROMNE/? jazdy zrážky zamestnancom zo mzdy. a na toto nás audítori ani raz neupozornili, ani to nevytkli. je to ozaj tak? ako môžeš dokázať, že auto potrebovalo opravu preto, že si ho pokazil napr.na súkromnej ceste? PHL áno, tie sa odpočítavajú z 501 a odvádza sa dph, ktorá prináleží súkromným cestám. ale o tom ostatnom som veru nepočula.
AK sa zamestnancom zráža za použitie auta, tak je to vlastne za náhradu, to zn., že mate z toho DPH na výstupe.
A ak máte ešte smernicu o náhrade, ktorú je z. povinný zaplatiť pri použití auta, tak vam auditori nemali čo vytknúť.