Anairda
23.01.09,13:50
Dobrý deň,

správne som pochopila, že v prípade ak SZČO má príjem z prenájmu nehnuteľnosti, ktorá je v obchodnom majetku a účtuje vynaložené náklady na prevádzku nehnuteľnosti, nevstupuje jej tento príjem do výpočtu odvodov do soc. poisťovne ak služby spojené s nájmom neúčtuje, ani v živnosti prenájom nemá? Platca DPH je.
Anairda
24.01.09,19:23
Asi to dám pod §6/3 s odôvodnením, že to nie je podnikanie na základe živnosti, je bez služieb. Ostatný príjm z podnikania je nízky, takže odpadne platenie odvodov do soc. poist. Hoci ma metie to zaradenie budovy do majetku a jej odpisovanie... Názory sú rôzne.

Ešte sa opýtam, či hodnota 25.650,- sa opočítava z príjmov len pri paušálnych výdavkoch alebo aj pri vedení JÚ.
Ďakujem.
Johanka
24.01.09,20:02
Asi to dám pod §6/3 s odôvodnením, že to nie je podnikanie na základe živnosti, je bez služieb. Ostatný príjm z podnikania je nízky, takže odpadne platenie odvodov do soc. poist. Hoci ma metie to zaradenie budovy do majetku a jej odpisovanie... Názory sú rôzne.
Názory na čo ?



Ešte sa opýtam, či hodnota 25.650,- sa opočítava z príjmov len pri paušálnych výdavkoch alebo aj pri vedení JÚ.
Ďakujem.
§ 9 ods.1 písm.h/ Zákona o dani z príjmov.
Anairda
26.01.09,07:48
Myslela som rôzne názory na to, či je to § 6/3 alebo 6/1, teda či vstupujú alebo nevstupujú príjmi do výpočtu odvodov.

Vidím v § 9/1 h, že táto suma je oslobodená, teda ju odčítam z príjmov ale keďže vediem JÚ a v ňom účtujem o skutočných výdavkoch ( odpisy budovy, energie, opravy budovy) tak tie zrejme tiež prepočítam alikvótne k tej zníženej sume ako je to v prípade paušálnych výdavkov 40%. Je to tak?
Ďakujem.

Ešte ma napadlo, že faktúry bude vystavovať ako fyzická osoba, s adresou trvalého bydliska a nie ako firma s adresou sídla. A čo IČO a IČ DPH? Bude uvedené na faktúre? IČ DPH musí byť, lebo je platca DPH. Ale IČO sa vzťahuje len na firmu,takže nie, však?

Hmm, debatujem tu viac menej sama so sebou....
abel
06.02.09,14:38
Myslela som rôzne názory na to, či je to § 6/3 alebo 6/1, teda či vstupujú alebo nevstupujú príjmi do výpočtu odvodov. Môj názor - prenajíma firemný majetok, je to príjem z podnikania.

Vidím v § 9/1 h, že táto suma je oslobodená, teda ju odčítam z príjmov ale keďže vediem JÚ a v ňom účtujem o skutočných výdavkoch ( odpisy budovy, energie, opravy budovy) tak tie zrejme tiež prepočítam alikvótne k tej zníženej sume ako je to v prípade paušálnych výdavkov 40%. Je to tak?
Ďakujem. Keďže to budeš dávať do §6/ods. 1 písm. b, tak si nemôžeš uplatňovať 25.650.- Sk.

Ešte ma napadlo, že faktúry bude vystavovať ako fyzická osoba, s adresou trvalého bydliska a nie ako firma s adresou sídla. A čo IČO a IČ DPH? Bude uvedené na faktúre? IČ DPH musí byť, lebo je platca DPH. Ale IČO sa vzťahuje len na firmu,takže nie, však? Je to firemný majetok, uvedie údaje, aké má v živnostenskom oprávnení vrátane IČO, DIČ a IČ DPH.

Hmm, debatujem tu viac menej sama so sebou....
Odpovede v texte.