milos.fojtik
23.01.09,15:49
Dobry den,môj zamestnavatel od septembra ma problemy sposobene financnov krizov. Od toho casu som bol plateny niekolko tyzdnou na 70% k 1.2.2009 som dostal vypoved podla akeho prijmu mi vyrataju odstupne?
Chobot
23.01.09,14:52
Dobry den,môj zamestnavatel od septembra ma problemy sposobene financnov krizov. Od toho casu som bol plateny niekolko tyzdnou na 70% k 1.2.2009 som dostal vypoved podla akeho prijmu mi vyrataju odstupne?

Priemerkou a tá sa počíta z dosiahnutého príjmu za predchádzajúci kvartál - takže ak to bude teraz v januári, tak základom bude príjem X. - XII. 2008.
milos.fojtik
23.01.09,17:16
A do priemeru sa mi rata aj tych 70 percent?alebo len odpracovane dni.Dakujem za odpoved.
Chobot
24.01.09,21:46
A do priemeru sa mi rata aj tych 70 percent?alebo len odpracovane dni.Dakujem za odpoved.

Asi nerozumiem presne otázke. Ty si teda pracoval nejaký čas a dostával si 100% mzdy. A tiež si nejaký čas nepracoval, počas ktorého si poberal 70% náhrady mdzy. Alebo si pracoval a mal si krátenú mzdu 70%?

Pokiaľ si nepracoval a poberal 70% náhrady mzdy, tak to by nemalo vstupovať do vymeriavacieho základu. Do priemeru sa počíta mzda za odpracované dni deleno počtom odpracovaných dní. Náhrada za prekážky v práci (ako dovolenka, PN, ..) sa do priemeru myslím nezapočítavajú.
leozka
14.04.09,12:17
Ahojte.Práve mi prišla výplata za marec spolu s odstupným vo výške 2438 e.Chcela by som sa spýtať:Viem že odstupné za 2 mes.+1,2 násobok priem. mzdy musím zdaniť 19%daňou a odvody do soc. a zdr. pois. sa z toho neplatia.Kedy to mám zaplatiť?Môžem to vyplatiť hneď daň.úradu , al.až na konci roka?PP mi skončil 1.4.2009.Môžem požiadať bývalého zamestnávateľa ku koncu roka o RZPD za tie 3 mesiace, čo som tam v roku 2009 odpracovala, potom si spravím DP A sama, vrátia mi časť dane čo som zaplatila z odstupného?Viete ma niekto usmerniť, ako to vypočítať, aby som mala ako také znalosti ohľadom toho?Ďakujem
Tweety
14.04.09,12:21
Ahojte.Práve mi prišla výplata za marec spolu s odstupným vo výške 2438 e.Chcela by som sa spýtať:Viem že odstupné za 2 mes.+1,2 násobok priem. mzdy musím zdaniť 19%daňou a odvody do soc. a zdr. pois. sa z toho neplatia.Kedy to mám zaplatiť? Čo máš kedy zaplatiť? ak myslíš odvody,tie z odstupného neplatíš vôbec. Ak myslíš daň, tak tú Ti zrazil zamestnáv. vo výplate, takže Ty neplatíš už nič.e Môžem to vyplatiť hneď daň.úradu , al.až na konci roka?PP mi skončil 1.4.2009.Môžem požiadať bývalého zamestnávateľa ku koncu roka o RZPD za tie 3 mesiace, čo som tam v roku 2009 odpracovala, ak ho o RZD požiadaš a iné príjmy už mať nebudeš, DP už podávať nemusíš. potom si spravím DP A sama, vrátia mi časť dane čo som zaplatila z odstupného?Viete ma niekto usmerniť, ako to vypočítať, aby som mala ako také znalosti ohľadom toho?Ďakujem
Odpovede v texte. Len nerozumiem tom, čo píšeš, aký 1,2 nás. priem. mzdy? Za dva mesiace mal byť jej dvojnásobok.
katka50
14.04.09,12:24
Daň z odstupného Ti už musel zraziť zamestnávateľ a odviesť DÚ.
Ak bude Tvojim posledným zamestnávateľom v r.2009, tak ho môžeš požiadať o roč. zúčtovanie dane do 15.2.2010 a preplatok na dani Ti vráti zamestnávateľ.
leozka
14.04.09,14:00
Ďakujem za odpoveď.K tomu 1,2 násobku: dostala som výpoveď dohodou, výpoveď mám k 1.4.2009, keďže som mala 2mes.výp.lehotu, čiže som mala pracovať ešte 2 mes. t.j.do konca mája, ale zamestnávateľ nemal pre mňa prácu, takže by som musela zostať doma na 60%, tak sme sa dohodli, že vyplatí 1,2 násobok k 2mes. odstupnému.
Tweety
14.04.09,14:01
Ďakujem za odpoveď.K tomu 1,2 násobku: dostala som výpoveď dohodou, výpoveď mám k 1.4.2009, keďže som mala 2mes.výp.lehotu, čiže som mala pracovať ešte 2 mes. t.j.do konca mája, ale zamestnávateľ nemal pre mňa prácu, takže by som musela zostať doma na 60%, tak sme sa dohodli, že vyplatí 1,2 násobok k 2mes. odstupnému.
Rozumiem, myslela som si, že to tak nejako bude. :)
leozka
14.04.09,14:22
Ahojte,ešte by som chcela vedieť: RZPD mi bude robiť v roku 2010 posledný zamestnávateľ ak o to požiadam, ak budem mať v priebehu roka viacero zamestnávateľov priebežne, úhrn príjmov od predchádzajúcich zamestnávateľov a preddavky na daň a poistné si zistím z výplatných pásiek,al. čo predložím poslednému zamestnávateľovi ako doklad že som v roku 2009 mala príjmy od iných zamestnávateľov?Ďakujem
Tweety
14.04.09,14:23
Ahojte,ešte by som chcela vedieť: RZPD mi bude robiť v roku 2010 posledný zamestnávateľ ak o to požiadam, ak budem mať v priebehu roka viacero zamestnávateľov priebežne, úhrn príjmov od predchádzajúcich zamestnávateľov a preddavky na daň a poistné si zistím z výplatných pásiek,al. čo predložím poslednému zamestnávateľovi ako doklad že som v roku 2009 mala príjmy od iných zamestnávateľov?Ďakujem Zamestnáv., ktorého požiadaš o vykonanie RZD, predložíš Potvrdenia o príjmoch zo ZČ od iných zamestnáv.
leozka
14.04.09,15:52
Tie potvrdenia o príjmoch zo ZČ mi vystavia bývalí zamestnávatelia, to si mám ísť vyžiadať na konci roka do firmy?Ďakujem, som z toho magor
Tweety
14.04.09,16:02
Tie potvrdenia o príjmoch zo ZČ mi vystavia bývalí zamestnávatelia, to si mám ísť vyžiadať na konci roka do firmy?Ďakujem, som z toho magor
Áno, zamestnáv. majú povinnosť ich vystaviť každému, komu vyplácajú príjmy zo závislej činnosti. A nie na konci roka, ale vtedy, ak končíš u nich PP.
leozka
14.04.09,17:19
Ja som dostala zatiaľ len Potvrdenie o zamestnaní, je tu udané koľko dní som odpracovala.Nedostala som ani výplatnú pásku za marec.Teraz neviem, či mi to pošlú,al. si to musím vyžiadať, neposlali ani ukončenie PP dohodou, čo som podpísala, do koľkých dní sú povinní to poslať?Asi tam zavolám.Aké povinnosti mám voči sociál. poisťovni po prepustení?Ďakujem
kalehit29
06.09.11,15:21
Dobrý deň všetkým...
Pracujem v kórejskej firme. Môj zamestnávateľ postupne krachuje a mne ako aj ostatným zamestnancom ponuka, výpoveď formou dohody, v ktorej by sme mali mat namiesto odstupného odmeny.
Moja otázka znie. Aký je rozdiel medzi odstupným a odmenou, myslím zrážky a podobne..
Tweety
06.09.11,17:17
Dobrý deň všetkým...
Pracujem v kórejskej firme. Môj zamestnávateľ postupne krachuje a mne ako aj ostatným zamestnancom ponuka, výpoveď formou dohody, v ktorej by sme mali mat namiesto odstupného odmeny.
Moja otázka znie. Aký je rozdiel medzi odstupným a odmenou, myslím zrážky a podobne..
Medzi nimi už od 1.1.2011 nie je žiaden rozdiel.
mzdarka renca
06.09.11,17:23
ja vidím len jeden, ale to sa týka zamestnávateľa, ak so zamestnancami ukončí PP dohodou, nebude mať oštaru ohľadom hromadného prepúšťania voči ÚPSVaR
kalehit29
06.09.11,18:16
a nie je rozdiel napriklad v tom, ze nastane situacia ze nebudu vyplatene peniaze... odstupne sa da ziskat z garancneho fondu co pri odmenach mozne nie je??