peta27
23.01.09,15:06
Dobrý deň,
potrebujem radu. Som zamestnaná na hlavný pracovný pomer ako učiteľka a popri tom mám od 1.10.2008 založenú živnosť a internetový obchod.
5.2.2009 by som mala ísť na materskú dovolenku. V zamestnaní k tomuto dátumu končím, ale živnosť prerušiť nechcem, dalo mi dosť práce, kým som to rozbehla. Budem mať nárok na materské (počítané z hlavného pracovného pomeru), aj keď živnosť nepreruším? Do sociálnej poisťovne zatiaľ žiadne odvody naviac z podnikania neplatím (len to, čo za mňa platil zamestnávateľ), nakoľko sa jedná o prvý rok podnikania.
Bola som sa dnes pýtať v sociálnej poisťovni - bohužiaľ mi na to nevedeli odpovedať.
Ďakujem za odpoveď.:-)
susana28
27.01.09,19:30
Poraďáci tak to zaujíma aj mňa. Ak viete poraďte.
Zoltán Kovács
27.01.09,19:47
Dobrý deň,
potrebujem radu. Som zamestnaná na hlavný pracovný pomer ako učiteľka a popri tom mám od 1.10.2008 založenú živnosť a internetový obchod.
5.2.2009 by som mala ísť na materskú dovolenku. V zamestnaní k tomuto dátumu končím, ale živnosť prerušiť nechcem, dalo mi dosť práce, kým som to rozbehla. Budem mať nárok na materské (počítané z hlavného pracovného pomeru), aj keď živnosť nepreruším? Do sociálnej poisťovne zatiaľ žiadne odvody naviac z podnikania neplatím (len to, čo za mňa platil zamestnávateľ), nakoľko sa jedná o prvý rok podnikania.
Bola som sa dnes pýtať v sociálnej poisťovni - bohužiaľ mi na to nevedeli odpovedať.
Ďakujem za odpoveď.:-)

Nie je potrebné prerušiť živnosť. Nárok na materskú je z hlavného prac.pomeru. A živnosť je vlastne rovnaké, keby si popri MD, resp. RD pracovala niekde na dohodu. Ide o to aby starostlivosť o dieťa nebolo zverené do štátne inštitúcie (jasle).
aninka 1
04.02.09,21:32
Som šťastná, že som našla túto tému. :) Mám podobný problém. Som štvrtý rok doma s dieťaťom, t.j. rodičovský príspevok už nepoberám, štát mi platí odvody. Neviem, či by som si mohla otvoriť živnosť. Dieťa nie je umiestnené v MŠ ani v inom zariadení. Ďakujem za odpoveď.
andrea33
05.02.09,12:08
A co v pripade, ze nie som zamestnana, som SZCO, sudny znalec a este som konatelkou a jedinou majitelkou s.r.o. Mozem pocas poberania materskej vykonavat vsetky tieto cinnosti?
aninka 1
05.02.09,22:10
...myslím si, že pokiaľ nemáš dieťa umiestnené v št. zariadení tak áno. Neviem, či to platí aj v mojom prípade, t.j. od 3 do 6 rokov veku dieťaťa.
peta27
09.02.09,12:56
Vďaka všetkým za odpovede - už som zistila, čo sa dalo :-)
Takže na materské mám nárok - lebo to mi budú vyplácať zo zamestnania, nie zo živnosti.
Bohužiaľ podľa nových zákonov platných od 1.1. tohto roku sa to s rodičovským príspevkom už zmenilo.
Na rodičovský príspevok má nárok osoba, ktorá spĺňa tieto podmienky:
*
riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa
1.
do troch rokov veku dieťaťa alebo
2.
do šiestich rokov veku dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, alebo
3.
do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.
*
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) oprávnenej osoby na území Slovenskej republiky,
*
trvalý pobyt alebo prechodný pobyt (týka sa len cudzincov) dieťaťa na území Slovenskej republiky.
*
rodič, ktorý je samostatne zárobkovo činná osoba má pozastavené prevádzkovanie živnosti

Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný alebo obdobná činnosť v cudzine; za zárobkovú činnosť sa nepovažuje práca vykonávaná na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru.

ČIže to zhrniem, ak je žena, ktorej sa narodilo dieťa v tomto roku, na materskej dovolenke a popri tom pracuje alebo podniká, nemá nárok na rodičovský príspevok v plnej výške v sume 4780,-SK mesačne - ten majú iba matky, ktoré nemajú iný príjem.
Žena, ktorá je zárobkovo činná, má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý je:

a) v sume preukázaných výdavkov oprávnenej osoby, najviac v sume rodičovského príspevku, ak starostlivosť zabezpečuje zariadenie zriadené podľa osobitných predpisov (z. o výchove a vzdelávaní), iná právnicjá osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu (z. o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby), fyzická osoba, ktorá poskytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu (z. o živnostenskom podnikaní)

b) 25 % sumy rodičovského príspevku ak starostlivosť zabezpečuje iná fyzická osoba (starý rodič...) a nevypláca sa jej rodičovský príspevok alebo rodič, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť a nezabezpečí starostlivosť o dieťa inak

Takže, ak sa žena stará o dieťa sama doma alebo sa oň stará babka, má nárok len na 1195 Sk mesačne. Ak dá dieťa do jasiel, škôlky alebo profesionálnej opatrovateľke a túto starostlivosť vydokladuje, má nárok na príspevok až do výšky 4780 Sk.

Znie to ako z Kocúrkova, ale je to na Slovensku. Vivat, pani Tomanová
kamela
10.02.09,12:16
Prosim Vas o radu, takisto co sa tyka MD. V roku 2008 som do septembra bola evidovana ako nezamestnana. Od septebra 2008 som ziskala prispevok na zacatie podnikania a od februara 2009 som aj zamestnana. Dietatko by sa malo narodit koncom oktobra.

Moja otazka znie:
1. Z akeho vymeriavacieho zakladu sa mi bude pocitat materska? Odvody do SP si neplatim, kedze ide o prvy rok podnikania...
aktualne moj hruby prijem je 650 eur.
2. Ak chcem mat co najvyssi matersky prispevok a vobec mat na neho narok, musim zrusit zivnost?

3. Ak docasne prerusim zivnost, nebudem musiet vratit alikvotnu ciastku penazi UPSVaR?

Prosim, ak viete reagujte. Dakujem
timkaa
26.08.09,08:59
Dobry den!

Ja by som mala jednu otazku: ked zena pocas materskej dovolenky vykonava zivnostensku cinnost, ale jej mesacny zarobok nepresahuje 150€, musi platit nejake odvody, atd? Nestraca tym narok na matersku?

Dakujem za odpoved!