Danaska
08.06.05,18:24
Dobrý deň,


mohli by ste mi pomôcť??
nakupovali sme tovar od dodávatela na zálohovú faktúru, ktorú som účtovala ako preddavok 15 03 2005.

Na vyúčtovanie nám poslal 2 faktury, ktoré prišli naraz dňa 08 05 2005.

1 . faktúra má dátum vystavenia i dodania 30.03.2005- ???? zrejme ju zabudli poslať.
2. faktúra má dátum vystavenia i dodania 05.05.2005.čo je OK.

klient odmetol fa č. 1 opraviť.
otázkou je či môžem túto faktúru zaúčtovať z pohladu DPH do 05 05, na základe dátumu obdržania??Ktorým paragrafom sa mám riadiť??

Velmi pekne ďakujem za odpoveď,
Dana
evina
08.06.05,16:57
Prvá faktúra s dátumom dodania/asi nebolo dodanie ale zaplatenie zálohy predpokladám, t.j. bol vystavený doklad na základe prijatej platby.

Druhá faktúra je už na základe dodania a na nej by mala byť odpočítaná uhradená záloha vrátane DPH. Ak moje predpoklady sú správne a prvú faktúru si dostala v 5. mesiaci, odpočítavaš DPH v 5. mesiaci /vtedy vznikla prvá daňová povinnosť na základe prijatej platby/.

Máš sa riadiť § 51 zákona o DPH 222/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
marta
08.06.05,17:06
Prvá faktúra súvisí s prijatou platbou, pričom dodávateľovi vznikla daňová povinnosť dňom prijatia platby podľa ustanovenia § 19 ods. 4 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Druhá faktúra je tzv. vyúčtovacou, teda pre účely zákona o DPH opravou základu dane v zmysle § 25 zákona o DPH. V prvom prípade platiteľovi vzniká právo odpočítať daň dňom daňovej povinnosti, avšak toto právo môže uplatniť podľa ustanovenia § 51 ods. 2 zákona, v konkrétnom prípade uplatní právo odpočítať daň v zdaňovacom období, v ktorom obdrží faktúru. Opravu základu dane (druhá faktúra) vykoná podľa ustanovenia § 25 zákona.
ladyrs
08.06.05,17:06
Ods 1 §-u 51 Zákona o dani z pridanej hodnoty: "Právo na odpočítanie dane podľa §49 môže platiteľ, ak : a/ pri odpočítaní dane podľa §49 ods.2 písm. a/ má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa §71
Prečítaj si aj ods. 2 §51, kde sa píše,že sa môžeš rozhodnúť, či si odpočítanie dane uplatníš v tom mesiaci, keď ti vznikne nárok na odpočítanie, alebo aj v ďalšom mesiaci. V tvojom prípade ale to nie je nasledujúci mesiac. Ja by som to riešila podaním opravného daňového priznania. Alebo keby si vedela dokázať, že ti to prišlo neskoro, tak zaučtovať v mesiaci, keď prišla FA.
Grófová
09.06.05,03:56
No, ja som presvedčená, že si DPH môžes odpočítať v mesiaci 05. Platiteľ vykoná odpočítanie dane v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad. Ak platiteľovi dane vzniklo právo na odpočet dane, avšak nemá faktúru, môže si uplatniť odpočítanie dane až za zdaňovacie obdobie, kedy má k dispozícii faktúru, resp. iný doklad. Dodatočné daňové sa podáva vtedy, keď faktúru máš a neuplatníš si odpočet v mesiaci, v ktorom na to máš právo, alebo v prvom nasledujúcom zdaňovacom období, pretože si ju napríklad zabudla zaúčtovať, ale v knihe došlých faktúr ju máš riadne zaevidovanú. /PORADCA č.5-6, § 51/.
misurka
09.06.05,04:15
Kludne si DPH odpočítaj v DP za masiac máj, bude to v poriadku. Ja som mala takyto prípad a to dokonca este na prelome roka. Zalohu som zaplatila na základe záloh. faktúry v decembri a faktura na tuto zalohu mi od dodavateľa prisla až v 3/05 s dátumom daň. povinnosti 20.12.2004. Nárok na odpočet DPH som si uplatnila až v 3/05. Predvčerom som mala kontrolu na nadmerný odpočet práve za mesiac 3/05 a bolo to v poriadku, aj keď sa ma daňováčka pýtala, prečo mam fakturu až v 3. mesiaci. Vysvetlila som jej to a bolo to OK