KATIE79
23.01.09,18:26
Som na rodicovskej dovolenke, ale mam prijmy z prenajmu bytu, ktory mam v OV. Chcem sa spytat, ci si moze nezdanitelnu cast ZD na mna v plnej vyske uplatnit manzel a ja podat svoje danove priznanie iba na ten prenajom bez uplatnenia nezdanitelnej casti ZD na danovnika, iba by som si uplatnila oslobodeny prijem za prenajom (5 nasobok ziv. minima). Dakujem vopred za odpoved.
Adula
23.01.09,17:58
nemôže si uplatniť celú čiastku, je to predsa príjem, takže rozdiel medzi nezdan.časťou a príjmom z prenájmu.
Marína
23.01.09,20:47
Súhlasím, len si dovolím doplniť, že ty si môžeš uplatniť na seba celú nezdaniteľnú časť ZD a súčasne manžel si môže uplatniť na teba 98496 mínus príjem z prenájmu("hrubý") znížený o zaplatené poistné.
Bola si celý rok 2008 na rodičovskej alebo aj materskej? Materské, na rozdiel od rodičovského príspevku, sa do tvojho celkového príjmu započítava.
KATIE79
24.01.09,14:33
Ale ja si ziadnu nezdanitelnu ciastku uplatnovat nemusim. Moje celkove prijmy z prenajmu boli 48370,-, vydavky boli 31945,-
Ked od prijmov odpocitam oslobodeny prijem za prenajom 25650,-, tak mi vyjde zaklad dane 0. Cely rok som bola na rodicovskej dovolenke. Musim vobec podavat danove priznanie?
veronikasad
24.01.09,14:37
Ale ja si ziadnu nezdanitelnu ciastku uplatnovat nemusim. Moje celkove prijmy z prenajmu boli 48370,-, vydavky boli 31945,-
Ked od prijmov odpocitam oslobodeny prijem za prenajom 25650,-, tak mi vyjde zaklad dane 0. Cely rok som bola na rodicovskej dovolenke. Musim vobec podavat danove priznanie?
Uplatnenie NČZD na seba nemá žiadny vplyv na možnosť uplatnenia NČZD na manželku.
Máte byt v BSM a na koho je nájomná zmluva?
Zrovna tento týždeň som sa bola informovať na DU na podobný prípad svojho klienta.
KATIE79
24.01.09,14:40
Byt je v katastri pisany iba na mna a aj najomnu zmluvu som robila iba na mna, manzel tam nikde nefiguruje
veronikasad
24.01.09,14:44
Byt je v katastri pisany iba na mna a aj najomnu zmluvu som robila iba na mna, manzel tam nikde nefiguruje
V prípade, že by išlo o byt v BSM a aj v nájomnej zmluve sú uvedení obidvaja manželia, obom vzniká povinnosť registrácie na DU, ale pre priznanie príjmov sa môže rozhodnúť aj jeden z nich.

V tvojom prípade vlastným príjmom manželky je prijaté nájomné bez uplatnených výdavkov. Myslím, že si z neho nemôžeš uplatniť ani zníženie vo výške 5-násobku živ.minima.
Manžel si teda môže uplatniť na teba len rozdiel medzi 98496sk a príjmom z nájomného.
KATIE79
24.01.09,14:47
A to by som si preco nemohla uplatnit vydavky, ani tu oslobodenu cast?
veronikasad
24.01.09,14:51
A to by som si preco nemohla uplatnit vydavky, ani tu oslobodenu cast?
Lebo o tom hovorí § 11 odst. ZoDzP :
môžeš si ho znížiť len o zaplatené poistné
(5) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie.125)
Johanka
24.01.09,14:55
A to by som si preco nemohla uplatnit vydavky, ani tu oslobodenu cast?
KATIE79, troška motáš :).
Pri výpočte Tvojho základu dane z príjmov z prenájmu nehnuteľnosti odpočítaš od dane oslobodenú časť (5-násobok ŽM) a uplatníš si výdavky - skutočné, preukázateľné alebo výdavky percentom z príjmov (40 %).

Tvoj manžel si na Teba môže uplatniť ako nezdaniteľnú časť ZD na manželku rozdiel medzi základnou nezdaniteľnou čiastkou a vlastným príjmom manželky, t.j. "hrubý" príjem z prenájmu.
KATIE79
24.01.09,14:55
No ale ked si idem podavat danove priznanie sama, lebo som prihlasena na danovom urade, ze prenajimam byt, tak si tie vydavky predsa uplatnit mozem.
veronikasad
24.01.09,14:57
No ale ked si idem podavat danove priznanie sama, lebo som prihlasena na danovom urade, ze prenajimam byt, tak si tie vydavky predsa uplatnit mozem.
Ano, to platí len pri uplatňovaní NČZD na manželku.
KATIE79
24.01.09,15:01
no mozno som sa zle vyjadrila ;) Ja to chapem, ale myslela som, ze keby som si ja ani nepodavala danove priznanie, kedze moje prijmy boli iba 48370,-, pretoze tento moj prijem nie je ani 50% z nezdanitelnej casti ZD. Tak ci by si v tomto pripade nemohol moj manzel uplatnit celu nezd. cast na mna?
Johanka
24.01.09,15:08
Nemohol . Jedna vec je Tvoja povinnosť podať DP a druhá vec je jeho nezdaniteľná časť na manželku. Pozri si pozorne ustanovenie § 11, ktorý citovala veronikasad. Nie sú tam žiadne výnimky ;).
KATIE79
24.01.09,15:11
Velmi pekne dakujem za vas cas a drahocenne rady :)
Marína
24.01.09,15:18
Ale ja si ziadnu nezdanitelnu ciastku uplatnovat nemusim. Moje celkove prijmy z prenajmu boli 48370,-, vydavky boli 31945,-
Ked od prijmov odpocitam oslobodeny prijem za prenajom 25650,-, tak mi vyjde zaklad dane 0. Cely rok som bola na rodicovskej dovolenke. Musim vobec podavat danove priznanie?
Nie, nemusíš. Tvoj zdaniteľný príjem nepresiahol 49248 Sk. Manžel si na teba môže uplatniť NČZD vo výške 98496-48370=50126 Sk, To platí len v prípade:
1/ ak jeho základ dane nepresiahol 1.300.965, nemôže si odpočítať žiadnu sumu
2/ ak jeho príjem dosiahol >906.984 a <1.300.965, NČZD sa znižuje výpočtom podľa vzorca (325242(základ dane:4))

Byt je v katastri pisany iba na mna a aj najomnu zmluvu som robila iba na mna, manzel tam nikde nefiguruje
Otázka položená z dôvodu, či predmet prenájmu nie je prenajímaný tebou a manželom, v takom prípade by ste si príjmy rodelili na 1/2.