Frantisek Sentelik
23.01.09,17:56
Zdravim

pre rokom som sa stal SZČO na základe povolenia NBS (nie živnosť), avšak popri tom študujem na VŠ denne. Prvy prijem ako SZČO som mal januar 2008, avsak v roku 2008 moj celkovy prijem zo SZČO nepresiahol 98 496 Sk.

Samozrejme daňové priznanie podam s tym, že žiadnu daň platit nebudem.

Zaujima ma však ako to je zo zdravotnou poiťouňou. Bolo mi povedane, že ak som študent a zaroveň SZČO, povinnosť pre mna platiť si zdravotne poistenie nastava až na buduci rok, teda rok 2009, ktoré sa vypočíta podla toho aky som mal príjem za minuly rok podla daň.priznania (mal som iba nahlasiť na svojej zdravot.poistovni zmenu že som sa stal SZČO).

Kedže som velky prijem nemal, ako to teda bude s tou zdravotnou poisťoňou?

ake mam v suvislosti s tym povinnosti a dokedy by som ich mal splniť?

postrehol som aj nejake zmeny pre SZČO a platenie do zdravotnej poistovne? možte mi k tomu niečo napisať?

vopred dakujem za odpovede
Rozalaia
24.01.09,09:33
Podla mojho nazoru budes musiet vyplnit este aj oznamenie - vypis z danoveho priznania 2008 pre socialnu poistovnu a k 30.6.2009 podas aj rocne zuctovanie zdravotneho poistenia.
Ak si chces tuto informaciu preverit, zdravotne poistovne prijimaju e-mailom dopyty a napr. spolocna zp na tieto dopyty aj odpoveda cca do 3-4 dni. Ak je nejaka vynimka pre studentov, ktora mi unikla, urcite ta upozornia.
Do socialky odporucam ist osobne :o) ale ak mas dobre skusenosti s telefonickymi informaciami, tak si tam zavolaj.
Lianka
24.01.09,10:37
Ako SZCO si povinny urobit si za rok 2008 rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. V rocnom zuctovani ti pri vypocte vyjdu aj pripadne preddavky na rok 2009.
Marína
24.01.09,11:50
Čítaj tu Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála(1.) (http://blogy.etrend.sk/mihalblog/danove-a-odvodove-tipy-jozefa-mihala-1./152175.html)
Frantisek Sentelik
24.01.09,13:06
dakujem...ten clanok je zaujimavy

podla toho článku ak som napr. dosiahol prijem za rok 2008 so SZČO 30 000 Sk, to znamena že nemam žiadnu povinnosť platiť poistné na zdravotné poistenie a taktiež ani nemusím podávať daňové priznanie, je to tak? rozumiem tomu správne?

a čo v súvislosti so sociálnou poisťovňou? mam taktiež nejaké povinnosti? alebo ich budem mať až vtedy ak sa príhlasim do sociálnej poisťovne ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba, keďže som zatiaľ denný študent?
veronikasad
24.01.09,13:14
dakujem...ten clanok je zaujimavy

podla toho článku ak som napr. dosiahol prijem za rok 2008 so SZČO 30 000 Sk, to znamena že nemam žiadnu povinnosť platiť poistné na zdravotné poistenie a taktiež ani nemusím podávať daňové priznanie, je to tak? rozumiem tomu správne?

a čo v súvislosti so sociálnou poisťovňou? mam taktiež nejaké povinnosti? alebo ich budem mať až vtedy ak sa príhlasim do sociálnej poisťovne ako dobrovolne dôchodkovo poistená osoba, keďže som zatiaľ denný študent?
Povinnosť podať DP ti nevyplýva ale je lepšie ho podať a na základe neho urobiť do 30.6.09 ročné zúčtovanie zdr.poistenia. Pri príjme ktorý si uviedol, ti preddavky na zdr.poistenie platiť nevyjdu. /aj keď nemáš povinnosť podať DP, daňový úrad ťa vyzve na jeho podanie a musíš zdôvodňovať prečo si ho nepodal/

Ak podáš DP, do 30.6,09 podávaš na SP výpis z daňového priznania. Povinná registrácia ti nevzniká, môžeš sa prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba. Výhodné je dobrovolné nem. poistenie, kde po 270 dňoch poistenia ti vznikne nárok na nem. dávky v prípade nemoci.
Frantisek Sentelik
24.01.09,13:58
aha...ale to v pripade nemoci by som musel dokladovat od lekara, resp. z nemocnice na socilanej poisťovni...a kolko by som platil za to dobrovolne nemocen.poistenie?

ok dakujem, uz mi je v tom jasno, takze podat musim dan.priznanie aj rocne zuctovanie zdravot.poistenia, aj ked mi nikde nic nevyjde tak, aby som musel nasledne nieco platit

a co v prípade ze by som mal rocny prijem zo SZCO vyse 200 000 Sk. to by mi uz vysla aj danová povinnost aj platit poistne na zdravotne poistenie, ako by sa potom postupovalo v tomto pripade? pri SZCO si teda od prijmu mam narok v dan.priznani odpocítat danové vydavky..ako si ich mozem uplatnit...pausalne 40% z prijmu alebo mozem vydokladovat vsetky vydavky ktore som v suvisloti so SZCO mal?
Lianka
24.01.09,14:07
Mozes si uplatnit bud pausalne vydavky, ak splnas § 6 ods. 10 zakona o dani z prijmov (a viest evidenciu podla § 6, ods. 11) alebo skutocne vydavky (viest uctovnictvo), podla toho, co je pre teba vyhodnejsie.

V pripade, ak si nemocensky poistena osoba (ci uz dobrovolne, alebo povinne) na zaklade predlozenia dokladu o PN ti Socialna poistovna uhradi PNku. Za dni praceneschopnosti nie si povinny platit poistenie. V pripade, ze ti lekar doklad o PN nevystavi, poistne nadalej platis, Socialnej poistovnu nema co predlozit, PN ti neuhradi.

Sadzby na socialne poistenie najdes tu: http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2009/924s
veronikasad
24.01.09,14:42
aha...ale to v pripade nemoci by som musel dokladovat od lekara, resp. z nemocnice na socilanej poisťovni...a kolko by som platil za to dobrovolne nemocen.poistenie?

ok dakujem, uz mi je v tom jasno, takze podat musim dan.priznanie aj rocne zuctovanie zdravot.poistenia, aj ked mi nikde nic nevyjde tak, aby som musel nasledne nieco platit

a co v prípade ze by som mal rocny prijem zo SZCO vyse 200 000 Sk. to by mi uz vysla aj danová povinnost aj platit poistne na zdravotne poistenie, ako by sa potom postupovalo v tomto pripade? pri SZCO si teda od prijmu mam narok v dan.priznani odpocítat danové vydavky..ako si ich mozem uplatnit...pausalne 40% z prijmu alebo mozem vydokladovat vsetky vydavky ktore som v suvisloti so SZCO mal?

Dobrovolné nem. poistenie je 4.4% z tebou určeného vymeriavacieho základu, najmenej 4.4 % z 295,50€ = 13€ mesačne

Pri ročnom príjme 200 tis.SK /prepočet na €/ by ti pri uplatnení paušálnych výdavkov už daň platiť vyšla. Pokial sú paušálne vydavky nižšie ako skutočné výdavky, môžeš sa rozhodnúť pre vedenie účtovníctva.

Pokial ide o preddavky na zdr.poistenie, pozorne si prečítaj príspevok p. Mihála. Preddavky na ZP by si ešte neplatil.

Pri príjme 200 tis. SK sa stávaš aj povinným platitelom odvodov do SP, bez ohľadu na to, že si študent, lebo si presiahol ročný príjem vo výške 12-násobku min.mzdy.