scevo
23.01.09,20:05
Zdravím, chcel by som sa informovať ohĺadne ročného zúčtovania dane za r. 2008, a to konkretne bodu 4. zaplatené príspevky na DDS: Mám v tomto bode vypísať zaplatené príspevky na DDS, ak som si DDS zrušil v novembri 2008 a peniaze z uctu v DDS som si dal vyplatiť?
mzdarka renca
24.01.09,12:29
To záleží na tom, ako dlho si si šetril DDS a koľko máš rokov. Ak máš menej ako 55 rokov, tak si DDS nemôžeš dať do daňového ako odpočítateľnú položku a taktiež by si musel vrátiť daň, ktorú ti pri ročnom zúčtovaní vyplatil zamestnávateľ na základe odpočítateľnej položky na DDS za predchádzajúce obdobia (rokov), lebo si nesplnil podmienky na nárok na odpočítateľnú položku. Musíš si podať daňové priznanie typu A v mieste bydliska na DÚ. Túto povinnosť si musíš splniť do troch rokov od zrušenia DDS.
scevo
24.01.09,21:01
Mam 25 rokov, setril som len 8 mesiacov, zamestnavatel mi prispieval tiez nejakou ciastkou. To znamena ze do rocneho zuctovania dane nemam vypisat peniaze za DDS a aj ked tam nic nevypisem musim podat este nejake danove priznanie?
mzdarka renca
24.01.09,21:13
Takýto prípad som ešte nemala, ale podľa môjho názoru, si to DDS v ročnom zúčtovaní dane neuplatníš ako odpočítateľnú položku a tým pádom, že si to mal iba v minulom roku tak nikomu už nič nemusíš oznamovať. Samozrejme mzdárke to musíš oznámiť, keď jej dáš žiadosť o vykonanie RZD.
scevo
25.01.09,05:52
zabudol som povetat ze som minuly rok menil aj zamestnanie, (ciye neviem co bz som mal povedat novej uctarke) takze si to zhrnme:

1. V rocnom zuctovani nic nebudem vypisovat, policko skrtnem?
2. Ziadne Danove priznanie typu A nemusim podavat?

Je tak?
Etela
25.01.09,06:39
Už keď je tu nahodená táto téma chcem sa opýtať :
Manžel pracuje a manželka bola do 1.júla 2008 dobrovoľne nezamestnaná a od 2.júla 2008 poberá predčasný starobný dôchodok vo výške 8937 Sk.Má manžel nárok na odpočitateľnú položku za manželku?
Môže za manželku uplatniť aj nezdaniteľnú časť , ktorá má potvrdenie od Alianzu za životné poistenie v r.2008 vo výške 7249 SK?
Vopred ďakujem za radu.
Iveta Matlovičová
25.01.09,07:30
Už keď je tu nahodená táto téma chcem sa opýtať :
Manžel pracuje a manželka bola do 1.júla 2008 dobrovoľne nezamestnaná a od 2.júla 2008 poberá predčasný starobný dôchodok vo výške 8937 Sk.Má manžel nárok na odpočitateľnú položku za manželku?
Môže za manželku uplatniť aj nezdaniteľnú časť , ktorá má potvrdenie od Alianzu za životné poistenie v r.2008 vo výške 7249 SK?
Vopred ďakujem za radu.

- na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť ZD (jej výška bude závisieť od dosiahnutého ZD manžela a od vlastného príjmu manžeky - aj predčasný SD sa započítava do vlastného príjmu manželky)
- výška zaplateného životného poistného manželky sa vo vysporiadaní manželovej daňovej povinnosti nezohľadňuje
mzdarka renca
25.01.09,10:00
zabudol som povetat ze som minuly rok menil aj zamestnanie, (ciye neviem co bz som mal povedat novej uctarke) takze si to zhrnme:

1. V rocnom zuctovani nic nebudem vypisovat, policko skrtnem?
2. Ziadne Danove priznanie typu A nemusim podavat?

Je tak?
.


Je to tak, žiadne daňové priznanie typu A nemusíš podávať.
v žiadosti o vykonanie RZ v bode 4., ktorý hovorí o zaplatených príspevkoch na DDS napíšeš nulu. Môžeš tam dať aj poznámku, že DDS máš zrušené.

Ziadost_vykonanie_RZ_za_rok_2008.pdf (33.4 KB, 642 videní)
Etela
25.01.09,15:54
Ďakujem za odpoveď.