Eva Póčová
23.01.09,21:07
Ahojte,
konečne som vďaka Vám pochopila princím koeficientovania.(asi:rolleyes:)
Teraz v 4.Q/2008 má moja klientka oslobodený príjem z prenájmu nehnut. úplne prvý krát. Vypočítala som už teraz nie štvťročný prebežný koeficient, ale skutočný ročný. Takto: 2 407 212 / 2 432 212 = 0,9897 - zaokrúhlený 0,99
Tento 0,99 koef. nahlásim na DÚ (načo už štvrťročnú predbežnú?) a prepočítam celý rok 2008.
Moja otázka: Ako mám spraviť prepočet koeficientom???:mee:
Mám to začať od začiatku roka 2008 alebo len od 4. štvrťroka?

PS:Do októbra tá budova bola tiež maloobchod - mala z toho príjmy, z ktorých odviedla daň.

Prosím môže mi niekto rýchlo pomôcť, ďakujem.
Johanka
23.01.09,21:02
§50, ktorý Ti bol odporučený v dvoch ďalších Tvojich témach ku koeficientu.

Pomerné odpočítanie dane


(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia.Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
Polly404
28.01.09,09:56
Ak som rátala celý rok koeficientom 1 a v poslednom štvrťroku som si vyrátala koeficient 0,99 (samozrejme som tým koeficientom krátila príslušné DPH za celý rok), musím tento koeficient oznámiť daňovému úradu, že ho budem používať nasledovný rok? Ak áno, je na to nejaké tlačivo?
Kika69
28.01.09,10:38
Ak som rátala celý rok koeficientom 1 a v poslednom štvrťroku som si vyrátala koeficient 0,99 (samozrejme som tým koeficientom krátila príslušné DPH za celý rok), musím tento koeficient oznámiť daňovému úradu, že ho budem používať nasledovný rok? Ak áno, je na to nejaké tlačivo?

Tlačivo na to neexistuje. Ja som to pre istotu DÚ oznámila napriek tomu, že mi pani na DÚ predtým telefonicky povedala, že to nie je potrebné, spravila som to na základe rady Poraďákov. :) Ktovie, aký názor by na to mala napr. jej kolegyňa na kontrole, keby som to nespravila. Písala som to vo forme oznámenia (nie vo forme žiadosti o odsúhlasenie). Oznámila som skutočne vyráraný ročný koeficient, údaje z ktorých som to vyrátala a tiež skutočnosť, že tento koeficient budem používať aj počas roka 2009. Tu si o tom môžeš viac prečítať.
http://www.porada.sk/t1151-p7-kratenie-koeficientom.html
dusan68
16.06.09,14:22
Dobry den, prosim potrebujem poradit v nasledovnej veci:

v mesiaci januar - april sme uskutocnovali zdanitelne, aj oslobodene plnenia. pocitali sme koeficient, ktorym sme kratili vstup podla zakona. od mesiaca maj pominuli dovody na pocitanie koeficienta, nakolko sme prestali uskutocnovat oslobodene plnenia. musim napriek tomu do konca roka pocitat koeficient, alebo v dalsich mesiacoch si uplatnujem cely vstup a DPH vysporiadam len celorocnym koeficientom v poslednom zdanovacom obdobi?

Dakujem vopred za vase nazory

Dusan
horka
02.11.11,08:00
Ako sa účtuje DPH, ktorú som krátila koeficientom? Môžem to dať na 548? Je to daňový náklad?
KEJKA
02.11.11,22:57
Ako sa účtuje DPH, ktorú som krátila koeficientom? Môžem to dať na 548? Je to daňový náklad?
áno, DPH, ktorú si v takomto prípade nemôžeš odpočítať, je daňový náklad a účtuješ na 548.