riaditel
24.01.09,09:07
Rodič žiaka našej školy ponúkol našej škole za výhodnú cenu na odpredaj vyžínač - krovinorez, ktorý je pre potreby údržby areálu školy veľmi potrebný. Za ponúkanú cenu a v kvalite nie je možné v obchodnej sieti vyžínač zakúpiť.
Je možné takýto stroj od súkromnej osoby odkúpiť, ak áno, tak za akých podmienok a akým spôsobom ?
legolas
26.01.09,15:35
Nie je možné od súkromnej osoby žiadne veci odkúpiť, iba ak by táto osoba mala v tom smere podnikateľskú činnosť, nakoľko Vy sa musíte v prípade kontroly preukázať hodnoverným dokladom o kúpe tej ktorej veci. Jedine by Vám to niekto mohol darovať /sponzorovať/ v tomto prípade je to možné.
riaditel
26.01.09,16:05
..... ani na základe kúpno - predajnej zluvy ?
Ďakujem
legolas
27.01.09,16:14
Sklamem Vás, ani na základe kúpno predajnej zmluvy, stále to vyznie, že je tam nejaké prospechárstvo obojstranné. Bolo by to iné keď by to kúpil nejaký živnostník a Vám by to dal ako sponzor.
ucetni_fantozzi
27.01.09,16:33
velmi jednoducha odpoved a bez argumentov. ja osobne to vidim inak. podla §18 zakona c. 40/1964 Zb. Obciansky zakonnik, "sposobilost mat prava a povinnosti maju aj pravnicke osoby". dalej §588 a nasl. obsahuju vseobecne ustanovenia o kupnej zmluve, kde naozaj nie je napisane, ze fyzicka osoba, ktora nema zivnostenske opravnenie, nie je opravnena predat vec. a povedal by som, ze pokial u predmetnej fyzickej osoby nejde o "sustavnu cinnost prevádzkovanu samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednost, za ucelom dosiahnutia zisku", nemusi sa tiez nicoho obavat.

v opacnom pripade, aby som si vzdy ked sa rozhodnem predat pouzite auto, dom, alebo hoc aj kabat na inzerat, isiel zakladat zivnost???
legolas
23.02.09,06:30
velmi jednoducha odpoved a bez argumentov. ja osobne to vidim inak. podla §18 zakona c. 40/1964 Zb. Obciansky zakonnik, "sposobilost mat prava a povinnosti maju aj pravnicke osoby". dalej §588 a nasl. obsahuju vseobecne ustanovenia o kupnej zmluve, kde naozaj nie je napisane, ze fyzicka osoba, ktora nema zivnostenske opravnenie, nie je opravnena predat vec. a povedal by som, ze pokial u predmetnej fyzickej osoby nejde o "sustavnu cinnost prevádzkovanu samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnu zodpovednost, za ucelom dosiahnutia zisku", nemusi sa tiez nicoho obavat.

v opacnom pripade, aby som si vzdy ked sa rozhodnem predat pouzite auto, dom, alebo hoc aj kabat na inzerat, isiel zakladat zivnost???

Reagujem na Váš príspevok dosť neskoro, ale nedalo sa odpovedať. Takže: jednoducho povedané, ak by sme my dvaja predávali jeden druhému, dohodneme sa na cene a je to. Ale v tomto prípade sa jedná o organizáciu, ktorá to musí mať podložené dokladovaním, to je prvá vec a ak by sa niečo stalo po stránke BOZP pracovníkovi , ktorý na tom vyžínači bude robiť tak kto ponesie zodpovednosť za prípadne úraz a pod.? Jednoznačne musí byť všetko podložené dokladami.
martina0203
23.02.09,12:10
Prikláňam sa k názoru, že to je organizácia a to je veľmi dôležité. V žiadnom prípade to nieje možné, len ako sponzorský dar.
miro500825
23.02.09,20:29
.... sama voda vážení a milí ..... Ak je predajcom fyzická osoba, kupujúceho, teda aj právnickú osobu nemusí vôbec zaujímať, ako predajca predmetnú vec nadobudol, nepotrebuje predkladať žiaden odborný posudok, ani doklad o nadobnutí. Za prípadné vady alebo škody zodpovedá predajca štandardné zo zákona 2 roky od uzavretia kúpnej zmluvy a prípadnú reklamáciu si budete môcť uplatniť u predajcu, u ktorého ste predmetnú vec (vyžínač) zakúpili .....
KATA50
23.02.09,21:13
Čo tak skúsiť zakúpiť vyžínač cez ZRPŠ. Za dohodnutú cenu, zaevidovať do majetku ZRPŠ a používa škola. ZRPŠ môže škole darovať zakúpený majetok. Je to trochu naokolo, ale aj tak sa dá. Ja by som nekupovala zo štátnych peňazí od súkromnej osoby nič.
hanelie
24.02.09,06:54
Vyžínač môže škola zakúpiť aj od FO - kúpno predajná zmluva podľa občianského zákonníka je relevantným dokladom pre zučtovanie
martina0203
24.02.09,17:22
Riešila by som to skôr zo ZRPŠ.
ucetni_fantozzi
27.02.09,07:47
prepacte, ale nepresvedcili ste ma. stale nevidim dovod, preco by nemohlo prist k uvedenemu obchodu. samozrejme pre preukaznost musi byt uzavreta kupna zmluva (ako som aj v mojom prispevku s odvolanim na §588 a nasl. zakona c. 40/1964 Zb. Obciansky zakonnik uviedol).