Timea15
24.01.09,10:55
Zdravím Vás.
Chcela by som sa Vás opýtať, keď mám trvalý pobyt v dome mojich rodičov od malička a teraz mi chcú rodičia darovať polovičku domu či budem musieť zaplatiť daň a čo všetko k tomu potrebujem. Mám ešte jedného súrodenca ako to bude s tým ďalej, keď sa bude rozdeľovať ešte aj tá druhá polovička domu? Načo si mám dávať pozor? Čo je lepšie darovacia zmluva, alebo kúpno predajné zmluva?
Ja totiž chcem požiadať zamestnávateľa o pôžičku a nedostanej ju, keď nemám nehnuteľnosť napísanú na seba. Prosím poradte mi.
Ďakujem
Viera123
24.01.09,10:43
Zdravím Vás.
Chcela by som sa Vás opýtať, keď mám trvalý pobyt v dome mojich rodičov od malička a teraz mi chcú rodičia darovať polovičku domu či budem musieť zaplatiť daň a čo všetko k tomu potrebujem. Mám ešte jedného súrodenca ako to bude s tým ďalej, keď sa bude rozdeľovať ešte aj tá druhá polovička domu? Načo si mám dávať pozor? Čo je lepšie darovacia zmluva, alebo kúpno predajné zmluva?
Ja totiž chcem požiadať zamestnávateľa o pôžičku a nedostanej ju, keď nemám nehnuteľnosť napísanú na seba. Prosím poradte mi.
Ďakujem

Neviem, akú daň chceš platiť, daň z prevodu nehnuteľností je zrušená a nakoľko ho nejdeš ďalej predávať, nemáš akú daň platiť, iba daň z nehnuteľnosti (tzv. domová daň). K tejto je ale rozhodujúci stav k 1.1. príslušného roka.
Keďže ti ho idú darovať iba teraz, žiadna daň ti nehrozí.

Tej druhej časti tv. otázky nerozumiem, ako to bude s čím ďalej, keď rodičia budú rozdeľovať druhú polovičku? Keďže tebe dajú jednu polovicu, myslím, že je logické, že tv. bratovi dajú druhú. Či chceš ešte aj z nej??