lesli
24.01.09,12:58
Pekný deň prajem ...,

s.r.o. kúpila "lisovacie kliešte" OC: 27.000,- Sk, ale na doklade z ERP je vyúčtované nasledovné:

lisovacie kliešte OC 27.000,- Sk
nastavec OC 3.000,- Sk
nastavec OC 2.900,- Sk
-------------------------------
Spolu: 32.900,- Sk + dph 19% atď.

Konateľ povedal, že kliešte "pracujú" aj samostatne bez nastavcov, čiže by som dala na 5xx, ale na druhej strane som si vypočula názor, že nastavce "nepracujú" samostatne, že kam by som dala tie (rozumej na aký účet), tak neviem či to mám brať celé ako súbor hnut. vecí a zaradiť ako majetok v OC a odpisovať. Ďakujem ...
Adula
24.01.09,12:10
AK by tie nadstavce sa dali použiť aj na nejaké iné náradie dala by som na 5.., ale ak sa dajú použiť čisto len na tento druh náradia, tak by som odpisovala všetko spolu.
lesli
24.01.09,12:17
... vďaka. Inak týždeň nato mám ďalší blok, že kúpil (konateľ)ďalší nastavec, takže ak by som to brala ako súbor, tak pripočítam k OC aj OC tohto nastavca?
Adula
24.01.09,12:21
Áno.
lesli
24.01.09,12:32
ďakujem veľmi pekne. Zistím si ohľadom tých nastavcov, ale domnievam sa, že budú asi použiteľné len na tie kliešte, možno ešte tak na nejaké podobné ...
Adula
24.01.09,12:34
Vieš, keby sa dali použiť aj na niečo iné, tak by si si to v pohode celé do nákladov, no uvidíš. :)
lesli
24.01.09,12:37
... samu seba som "domotala" :)
Jelena
26.01.09,16:37
Tak som zistila, že nastavce sa dajú použiť síce aj na iné kliešte podobné ..., ale naše lisovacie kliešte bez nastavcov nefungujú ... Konateľ mi vysvetľoval, že na doklade z ERP je urobené rozúčtovanie na :

lisovacie kliešte 27.000,- Sk
nastavec (taký a taký...) 3.000,- Sk
nastavec (nejaký ďalší...) 3.000,- Sk práve preto, aby sa to mohlo účtovať hneď na 5xx, lebo inak to predávajú ako celok v kufríku aj s jedným nastavcom a vtedy je OC vyššia ako 30.000,-. Ja som mu vysvetľovala, že keď kliešte nemôžu fungovať bez nastavca, tak je to súbor hnut. vecí a treba odpisovať. Možno keby bol na doklade len jeden nastavec, tak OC by sa = 30.000,- tak by sa dalo uvažovať o zásobách do spotreby. Čo myslíte?
Jelena
26.01.09,17:24
Up...nem. Predchádzajúce príspevky som písala z PC z inej osoby, preto to iné prihlasovacie meno :) prepáčte ...
Jelena
27.01.09,18:36
Niekto mrknite príspevok č.1 a 8 ..., odpisovať? či priamo na 5xx?

Ďakujem vopred
ekonella
27.01.09,18:44
Bolo to kupované spolu, to znamená súber hnut.vecí. Keby boli nadstavce kupované v ďalšom roku a boli do 30.000,- SK kľudne by som ich dala priamo do spotreby.
Jelena
28.01.09,09:58
Ďakujem ...
adato
28.01.09,17:50
Teraz aby som to ja nezamotala:
1. ak kliešte potrebujú k svojej funkcii nástavec, potom k nim musí byť priradený aspoň 1
2. ak máte vo firme viac klieští, ku ktorým by sa dal priradiť ten ďalší nástavec, mohli by ste prehlásiť, že bol kúpený k tomu 2. kusu
Samozrejme, že ak by ten druhý nástavec bol na samostatnom doklade, bolo by to menej okaté.
Ak však kontrola vytiahne práve tento doklad, nebude to najjednoduchšie
obhájiť účtovanie do nákladov.
Jelena
31.01.09,13:21
Takéto riešenie mi navrhoval konateľ, že priradiť tie nastavce k iným kliešťam čo máme ..., ale práve to, že na doklade sú vyúčtované kliešte + 4-krát nastavec a každý iný, tak som to dala ako súbor ... Mesiac nato mám doklad, že kúpil nejaký ďalší nastavec a ten som už dala na 5xx akože k tým prvým kliešťam :)
shelter
02.08.10,05:42
ahojte, potrebujem surne poradit...
od jednej firmy sme odkupili stroje a zariadenia dokopy za 15 500 Eur. V zmluve je uvedene, ze predmet kupy je technologicky a technicky zastaraly a nepouzitelny. Z toho su vsak 3 zariadenia pouzitelne, ktore maju byt zaradene. Za 1. - ako urcim ich cenu, ked cena na zmluve je uvedena za vsetko? a po 2. co urobim s ostatnymi zariadeniami? Zmluva je uzavreta v 6, mesiaci a v 7. mesiaci sa idu vyradovat. Medzi tymito zariadeniami su vsak aj drobne stavby, to znamena nejake stlpy, potrubie, rozvadzac merania,... neviem si dat absolutne rady, co mam s tymto urobit a ako to zauctovat :( Chcela som to supnut do 501 - drobneho majetku, ale co s tym, ked sa tam nachadzaju aj drobne stavby? A ako urcim cenu??? Som z toho total mimo akosi....neviem si dat rady...Dakujem
shelter
02.08.10,05:44
a este...mozem to dat do 501 ako subor hnutelnych veci??? Lebo zariadeni je okolo 30 ks a neviem ani ceny... a ak ta ciastka bude vacsia ako 1700 Eur? Doba pouzitelnosti je vsak 0, resp. 1 mesiac do zosrotovania...:(
Zita5
02.08.10,05:49
Úplne najlepším riešením by bolo , keby jednotlivé časti mali v zmluve určenú svoju predajnú cenu .Pokúste sa to dojednať .
shelter
02.08.10,05:52
Úplne najlepším riešením by bolo , keby jednotlivé časti mali v zmluve určenú svoju predajnú cenu .Pokúste sa to dojednať .

To praveze neni, mam sice z toho podniku vytlacenu zostavu majetku a nadobudacie ceny su tu, ale vsetky zariadenia su uz plne odpisane...vobec si s tym neviem dat rady :(
Zita5
02.08.10,06:45
To praveze neni, mam sice z toho podniku vytlacenu zostavu majetku a nadobudacie ceny su tu, ale vsetky zariadenia su uz plne odpisane...vobec si s tym neviem dat rady :(

Ja si stále myslím , že zostava majetku ako taká Vám nepomôže oceniť hnuteľný majetok(alebo aj nehnuteľnosť) .

Ja by som sa obrátila na osobu zodpovednú za obchodnú transakciu (SZČO,konateľ s.r.o.) aby zabezpečil ku kúpnej zmluve dodatok,prílohu resp.zápis , kde budú vyšpecifikované jednotlivé názvy ,jednotka množstva a predajná cena jednotlivých predmetov hnuteľných vecí .

Neviem však, či tomuto obchodu predchádzalo uzatvorenie kúpno-predajnej zmluvy , ak nie tak vrátiť faktúru na doplnenie .
a_je_to
02.08.10,10:06
ahojte, potrebujem surne poradit...
od jednej firmy sme odkupili stroje a zariadenia dokopy za 15 500 Eur. V zmluve je uvedene, ze predmet kupy je technologicky a technicky zastaraly a nepouzitelny. Z toho su vsak 3 zariadenia pouzitelne, ktore maju byt zaradene. Za 1. - ako urcim ich cenu, ked cena na zmluve je uvedena za vsetko? a po 2. co urobim s ostatnymi zariadeniami? Zmluva je uzavreta v 6, mesiaci a v 7. mesiaci sa idu vyradovat. Medzi tymito zariadeniami su vsak aj drobne stavby, to znamena nejake stlpy, potrubie, rozvadzac merania,... neviem si dat absolutne rady, co mam s tymto urobit a ako to zauctovat :( Chcela som to supnut do 501 - drobneho majetku, ale co s tym, ked sa tam nachadzaju aj drobne stavby? A ako urcim cenu??? Som z toho total mimo akosi....neviem si dat rady...Dakujem
Vráť sa na samý začiatok. Nie, čo bol naturálny predmet kúpy, ale cieľový zámer kúpy. Tie zastaralé a nepoužiteľné zariadenia boli zrejme na nejakom pozemku a ten sa kúpil s nejakým budúcim zámerom. Bolo to pokračovanie v pôvodnom cieli predmetu, alebo iba asanácia existujúceho stavu, vyčistenie pozemku a nové určenie účelu ? Predaja, inej prevádzky, alebo stavby ? Treba skrátka určiť, čo z kúpeného je zrno a čo sú plevy. Kúpnu cenu by som rozdelil medzi dve zložky. Prvou je cieľová úžitková hodnota, druhou je súvisiaci náklad likvidácie a výnos z likvidácie. Keď sa niečo kupuje ako celok, tak cena /úžitková hodnota/ jednotlivých zložiek u kupujúceho a predávajúceho nemusí byť zhodná. Zo svojich skúseností viem, že predávajúci spravidla nie je veľmi ochotný spolupracovať na oceňovaní jednotlivých zložiek tak, aby sa spratali do predajnej ceny. Najmä, keď už úhrada prebehla.
Vypracoval by som vlastný technicko ekonomický projekt. To, čo má pre kupujúceho reálnu hodnotu by som spísal do zoznamu a dal nezávisle oceniť znalcovi. Zostavil by som rovnicu ... Kúpna cena = náklady na asanáciu + výnosy z asanácie odpadov /šrot/ mínus cena hodnotnej časti. Vypočítal by som koeficient Cena hodnotnej časti z rovnice deleno suma znaleckých posudkov a koeficientom by som redukoval znaleckú cenu zoznamu hodnotných zložiek. Koeficient predstavuje objektivizovanú zľavu /prirážku/ z ceny znaleckého posudku, dosiahnutú reálnou kúpnou cenou. Myslím, že týmto by bola cena jednotlivých zložiek dostačujúco objektivizovaná.
Ak by šlo o zámer pozemku na iný účel, napr. budúci predaj, tak náklady na asanáciu, znížené o výnosy by sa pripočítali k jeho obstarávacej cene. Ak by šlo o zámer budúcej stavby, tak náklady na asanáciu by boli zložkou ceny novej stavby /demolície/. Cena všetkých zložiek by sa vyčíslila z rámca reálnej kúpnej ceny až po dokončení celého technicko ekonomického projektu. Je to iba moja konštrukcia, ktorú by som po lepšom poznaní podrobností možno ešte vylepšil.
Zita5
02.08.10,10:09
Vráť sa na samý začiatok. Nie, čo bol naturálny predmet kúpy, ale cieľový zámer kúpy. Tie zastaralé a nepoužiteľné zariadenia boli zrejme na nejakom pozemku a ten sa kúpil s nejakým budúcim zámerom. Bolo to pokračovanie v pôvodnom cieli predmetu, alebo iba asanácia existujúceho stavu, vyčistenie pozemku a nové určenie účelu ? Predaja, inej prevádzky, alebo stavby ? Treba skrátka určiť, čo z kúpeného je zrno a čo sú plevy. Kúpnu cenu by som rozdelil medzi dve zložky. Prvou je cieľová úžitková hodnota, druhou je súvisiaci náklad likvidácie a výnos z likvidácie. Keď sa niečo kupuje ako celok, tak cena /úžitková hodnota/ jednotlivých zložiek u kupujúceho a predávajúceho nemusí byť zhodná. Zo svojich skúseností viem, že predávajúci spravidla nie je veľmi ochotný spolupracovať na oceňovaní jednotlivých zložiek tak, aby sa spratali do predajnej ceny. Najmä, keď už úhrada prebehla.
Vypracoval by som vlastný technicko ekonomický projekt. To, čo má pre kupujúceho reálnu hodnotu by som spísal do zoznamu a dal nezávisle oceniť znalcovi. Zostavil by som rovnicu ... Kúpna cena = náklady na asanáciu + výnosy z asanácie odpadov /šrot/ mínus cena hodnotnej časti. Vypočítal by som koeficient Cena hodnotnej časti z rovnice deleno suma znaleckých posudkov a koeficientom by som redukoval znaleckú cenu zoznamu hodnotných zložiek. Koeficient predstavuje objektivizovanú zľavu /prirážku/ z ceny znaleckého posudku, dosiahnutú reálnou kúpnou cenou. Myslím, že týmto by bola cena jednotlivých zložiek dostačujúco objektivizovaná.
Ak by šlo o zámer pozemku na iný účel, napr. budúci predaj, tak náklady na asanáciu, znížené o výnosy by sa pripočítali k jeho obstarávacej cene. Ak by šlo o zámer budúcej stavby, tak náklady na asanáciu by boli zložkou ceny novej stavby /demolície/. Cena všetkých zložiek by sa vyčíslila z rámca reálnej kúpnej ceny až po dokončení celého technicko ekonomického projektu. Je to iba moja konštrukcia, ktorú by som po lepšom poznaní podrobností možno ešte vylepšil.

Veľmi dobre napísané , avšak znalecké posudky treba, aby niekto aj zaplatil .Či bude ochota nevieme .
KEJKA
02.08.10,15:21
nie je nutný znalecký s pečiatkou. Stačí kvalifikovaný posudok človeka zodpovedného za túto transakciu, ktorý vie zdôvodniť kúpu.
Dajú sa použiť aj obstarávacie ceny predávajúceho.
vyčleniť spomínané zrno, ostatné sú plevy bez hodnoty - aj tak to ide do šrotu.
Drobné stavby - na 042, platby za prípadnú lividáciu - demoláciu tiež na 042, výnos z prípadnej šrotácie mínusom na 042 - predpokladám, že ide o nejaký podnikateľský zámer niečo na získanom pozemku vybudovať /ak ide o pozemok vzhľadom na spomínané drobné stavby./
"zrno" oceniť pomocou kľúča z vyššie uvedeného príspevku vychádzajúc z kúpnej ceny.
jednotlivé ceny "zrn" je možné ešte individuálne upraviť podľa znalostí ako sa teraz pohybujú ceny na trhu podobných vecí.
Treba sa s tým pohrať, nie je to však vec účtovníčky - treba vrátiť "nákupcovi" s požiadavkou v zmysle našich príspevkov.