Inuska17
24.01.09,15:32
ak nakupujem od neplatcu dph a ja som platca dph, nemôžem si uplatniť dph. aký to je § v zákone o dph, prosím?
m.hladka
24.01.09,14:35
To je tá nevýhoda, nemáš čo si tam uplatňovať, pretože on ti neovplyvňuje dph.
Inuska17
24.01.09,14:38
je to v zákone o dph v dákom §?
Aljok
24.01.09,14:43
je to v zákone o dph v dákom §?
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
Dáša_
24.01.09,14:45
par. 49 - kedy máš nárok na odpočet
azla
24.01.09,14:50
Presne tak, ako to napísala Aljok.
Vy Ste ten prípad, keď podmienku v §49 nesplňate.

Keďže Váš dodávateľ nie je platiteľ Dph, nevzniká mu daňová povinnosť, daň neuplatnil, vy ako odberateľ si nemáte čo odpočítať.
Zoltán Kovács
24.01.09,15:31
To sa pýtala samostatná účtovníčka (profil), alebo niekto iný?
evina
24.01.09,15:42
ak nakupujem od neplatcu dph a ja som platca dph, nemôžem si uplatniť dph. aký to je § v zákone o dph, prosím?

A akú DPH si chceš uplatniť, keď neplatiteľ /a od toho je odvodené aj to slovo/ žiadnu DPH vo svojej cene nemá a a ani ju nevyčísluje?
m.hladka
24.01.09,16:53
Veď sa účí, dajte jej už pokoj.