Borka
06.07.04,20:38
Prosim pomôžte mi v riešeni otazky dobropisu: v r. 2002 boli vystavené faktury na tovar pre odberateľa. Odberateľ však zo všetkých faktúr uhradil iba DPH, a konateľ spoločnosti v r. 2003 vystavil penalizačné faktúry na všetky neuhradené faktúry. Otázka znie, či je možné dobropisovať neuhradené faktúry a stiahnuť od odberateľa všetok tovar. V tom prípade by asi došlo k nadmernému odpočtu keďže by sa urobili dobropisy. a čo by sa stalo s penalizačnými faktúrami?
Je možné prípadne spočítať všetky čiastky úhrad OF a preúčtovať ich ako úhrady penalizačných faktúr a všetky ostatné dobropisovať? ako to bude s DPH?Aj v takom prípade však dôjde k NO. Poradte ako to urobiť. Jedná sa o PU. Jedná sa o dosť veľké čiastky a mám obavy ako to dopadne s DPH...
Zuzka
06.07.04,19:53
To je teda zaujímavý problém. Ak by sa stiahol tovar od odberateľa, treba zvážiť, či je tovar ete v pôvodnom stave a či má tú istú hodnotu ako v roku 2002? Podľa mňa ten dobropis by už nemal byť vo výške pôvodnej faktúry, uplynuli už takmer 2 roky. Možno dobropisovať iba nezaplatenú čiastku. Samozrejme treba spísať nejaký zápis o prevzatí tovaru a v akom stave je tovar, nejakým spôsobom to ohodnotiť (nejaký znalec?), aby to bolodôveryhodné. Čo sa týka penalizačných faktúr, ak neboli zaplatené, tak sa nič nedeje. Penalizačné faktúry vchádzajú do základu dane až po zaplatení. Treba skontrolovať ako boli zaúčtované. Úhrady by som nepreúčtovávala. V prípade stiahnutia tovaru a vystavenia dobropisov, v daň. priznaní môže dôjsť k NO. Momentálne ma nič iné nenapadlo. Budem rada, ak niekto pridá ešte svoj názor,
Luboš
07.07.04,09:45
V prípade vystavenia dobropisov by si postupovala v DPH podľa §25 Oprava základu dane odst.1 pís.a) (v DP základ na riadok 23 a daň na r. 24) a tvoj odberateľ podľa §53 Oprava odpočítanej dane odstavec 2 (v DP r.25)
Penalizačné ako uvádza Zuzka .....