katka121
24.01.09,19:02
v poslednom čase sa mi často prehrieva procesor. poraďte mi prosím čím to je spôsobené? čo mám urobiť aby sa to nestávalo?ďakujem pekne.pa.
Chobot
24.01.09,20:30
v poslednom čase sa mi často prehrieva procesor. poraďte mi prosím čím to je spôsobené? čo mám urobiť aby sa to nestávalo?ďakujem pekne.pa.


AKo vieš, že sa ti prehrieva procesor?

A akú teplotu má, keď sa prehreje? Čo sa stane, keď sa ti prehreje? Aký máš procesor? Máš ho pretaktovaný? Aký máš chladič?

Málo si nám toho prezradila, aby sme ti mohli kvalifikovane poradiť.

Vo všeobecnosti platí, že ak sa procesor skutočne prehrieva, treba kúpiť výkonnejší chladič.
xxxpower2
24.01.09,20:46
Mala by si zodpovedat otazky Chobota....a mas pc v zaruke?Ak ano tak servis..Ak nie tak otvorit case a skontroluj ci sa tocia fany.Ak ano tak vyfukat a vycistit otvori na vetranie a samotne vetraky a chladice...ak je ten pc starsi tak bude mozno potrebne dat novu teplovodivu pastu-ak sa nevyznas a nechces riskovat tak zas daky servis.
seat
25.01.09,07:45
a este pozri ci má teplo kade aj odchádzať - pri notebookoch ak nemôže zo spodu teplo unikať tak sa musi prehriať - treba si dať nejaku podložku aby bol na pevnom - alebo máš klasické stolové pc?
katka121
25.01.09,08:23
už dlhšiu dobu sa mi na ploche zobrazí upozornenie že teplota je 74 stupňov. už vybehla aj na 76 stupňov. keď sa to stane vypnem pc a nechám ho oddýchnuť. ešte sa mi nestalo, že by sám vypol. mám stolový pc, akurát má 2 roky takže záruka už je v čudu. hneď na začiatku mi tam namontovali nejaký ventilátor ale v lete som prerábala izbu a mám nový stôl. je tam klasický otvor na základnú jednotku či ako sa to volá (nie som odborník na pc). zvyšok info neviem lebo pc som nekupovala ja. dík.
duves
25.01.09,09:05
No stale chybaju odpovede na otazku, čo tu uviedol chobot. Mohlo sa stat, ze na original chladeni odisiel ventilator. Treba to preverit.
headshrinker
25.01.09,09:55
V čom meriaš teplotu CPU ? Nejakým monitorovacím programom (napr. SpeedFan, Everest...), alebo si si teplotu pozrela priamo v BIOSe ? Je možné, že zobrazená teplota je nesprávna, niektoré programy totiž teplotu vyhodnocujú a interpretujú nesprávne, tiež ju môžu nesprávne merať teplotné čidlá na doske resp. v procesore.
Pokiaľ PC pri dlhšej záťaži nemrzne alebo sa nereštartuje, môže byť skutočne len chyba v robrazovaní teploty. Najlepšie, ako zistiť teplotu je otvoriť bočnicu na skrini a rukou chytiť chladič, či je naozaj horúci.
Pokiaľ je to tak, treba vyčistiť vnútro PC od prachu - najlepšie niekde vonku poriadne vyfénovať vnútro počítača, a zameriať sa najmä na priestor medzi rebrami chladiča. Pri odolnejšom prachu sa môžu použiť vatové tyčinky alebo štetec.
Pokiaľ vyčistenie nepomôže, bude treba obnoviť teplovodivú pastu. Medzi CPU a chladič sa dáva pasta, ktorá po čase zaschne a stvrdne a neplní svoju funkciu tak, ako by mala.
xxxpower2
25.01.09,10:24
No mysli ze fan neodisiel lebo to by procak zhorel ako fakla:)No radsej najdi daky servis alebo firmu ktora sa zaobera predajom pc a prislusenstva a spytaj sa ze ci nerobia sluzbu cistenie pc a povedz im svoj problem a oni ti urcite pomozu.Je dost tazke pomoct ti ked sa do toho nevyznas...takto to bude najlepsie a aspon nic nepokazis
Chobot
25.01.09,20:07
už dlhšiu dobu sa mi na ploche zobrazí upozornenie že teplota je 74 stupňov. už vybehla aj na 76 stupňov. keď sa to stane vypnem pc a nechám ho oddýchnuť. ešte sa mi nestalo, že by sám vypol. mám stolový pc, akurát má 2 roky takže záruka už je v čudu. hneď na začiatku mi tam namontovali nejaký ventilátor ale v lete som prerábala izbu a mám nový stôl. je tam klasický otvor na základnú jednotku či ako sa to volá (nie som odborník na pc). zvyšok info neviem lebo pc som nekupovala ja. dík.

Takáto teploti síce nie je kritická, ale je dosť vysoká pre bežnú prácu.

Ešte by bolo dobré preveriť, či ti to náhodou nehlási nejaký adware, teda či to nie je len falošná hláška, aby si na ňu klikla a otvorí ti nejakú reklamnú stránku. Vieš, aká aplikácia ti oznamuje túto teplotu? Ak nie, skús nám pripojiť kópiu obrazovky - robí sa to tak, že keď sa ti zobrazí tá hláška, stlač súčasne Ctrl + PrtScn, potom si otvor Word (alebo inú textovú aplikáciu) a tam prilep obrazovku (napr. Ctrl + V). Wordovský súbor ulož a pripoj ho k tvojmu príspevku.

Ak sa v PC naozaj nevyznáš, ťažko ťa bude navigovať aj na obyčajnú výmenu ventilátora. Bude lepšie zavolať nejakého známeho, nech podľa našich inštrukcií (alebo aj podľa jeho zváženia) preverí skutočnú teplotu procesora.

Štanardné kroky, čo by som dopuručil:

1. otvoriť skrinku a preveriť, či sa riadne točí ventilátor na procesore
2. v BIOSe nastaviť default values
3. nainštalovať nejaký soft na monitorovanie teploty procesor
4. ak sa vysoká teplota preukáže, kúpiť lepší chladič
5. ak to nepomôže, kúpiť nový procesor.
charonme
26.01.09,07:09
ak jej to 2 roky fungovalo a tie hlasky zacalo davat az odrazu teraz v zime tak moje tipy su:
1) spina a prach - treba otvorit pocitac a povysavat
2) odideny ventilator by asi pocula ze to nejake ine zvuky vydava? ale vela dnesnych menej vykonnych pocitacov zvladne bezat aj bez ventilatora, niektore procesory sa pri prehrievani budu same spomalovat takze nezhoria ako kedysi. Takze okrem ineho zvuku by si asi vsimla aj hrozne spomalenie
3) adware - velmi dobry postreh, ale to by sa na to muselo dat kliknut a potom by jej to ukazalo nejaku stranku ktora jej bude volaco nukat na predaj. Na druhej strane ktory bezny pouzivatel ma nainstalovanu vec ktora mu pri prehrievani ukaze upozornenie?
4) pocitac je pri radiatore alebo ma zakryte otvory na vetranie
katka121
27.01.09,10:29
pripájam tú kópiu obrazovky. ešte som zabudla ked sa prehreje tak hrozne hučí ventilátor.
duves
27.01.09,12:34
Treba to otvorit a pozriet vizualne. Je tam z nejakeho dovodu zly odvod tepla.
vyr skalny
27.01.09,13:11
Ked "hrozne huci ventilator" tak treba vycistit alebo rovno vymenit chladic, cim skor tym lepsie. Je to lacna zalezitost, ked odide procesor bude to drahsie.