miriza
09.06.05,08:14
Chcem sa opýtať z čoho počítate odvod do sociálneh fondu. Robím interný doklad, kde triedim konateľov od zamestnancov a za pána mi to nechce sadnúť.

Ďakujem.
miriza
09.06.05,06:58
Akosi sa Vám nechce radiť, ak máte také počasie ako my tak sa Vám ani nečudujem. Ale ak by náhodou . . . . . . . .
Denda
09.06.05,07:08
Skusim úplne jednoducho. Počítam to zo všetkých položiek mzdy okrem náhrad. Odmena konateľov do výpočtu sociálneho fondu nejde ak nie sú na pracovnú zmluvu.
miriza
09.06.05,07:11
Konateľov máme tiež na pracovné zmluvy.
petra:-)
09.06.05,07:18
Tvorbu SF upravuje §3 a §4 zákona č. 152/1994 Z.z. o sociálnom fonde.
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8554&highlight=soci%E1lny+fond
:)
DAGMARA
10.06.05,12:34
Chcem sa opýtať z čoho počítate odvod do sociálneh fondu. Robím interný doklad, kde triedim konateľov od zamestnancov a za pána mi to nechce sadnúť.

Ďakujem.
Koľko percent sa odvádza do sociálneho fondu z hrubých miezd
DAGMARA
10.06.05,12:36
Chcem sa opýtať z čoho počítate odvod do sociálneh fondu. Robím interný doklad, kde triedim konateľov od zamestnancov a za pána mi to nechce sadnúť.

Ďakujem.Koľko percent sa odvádza do sociálneho fondu z hrubých miezd
babenko1
10.06.05,12:39
od 0,6 - 1%
Denda
10.06.05,12:42
Z hrubých miezd bez náhrad.
Paula
10.06.05,12:51
a bez dohôd :)
alušik
10.06.05,14:10
No ano, ale viac ako 0,6% moze byt len, ak je firma v zisku. Alebo sa mylim?

Standardne je teda 0,6%
ondrejvla
10.06.05,14:17
No ano, ale viac ako 0,6% moze byt len, ak je firma v zisku. Alebo sa mylim?

Standardne je teda 0,6%
Áno Alušik! Aj ja musím tvoriť len 0,6%! A aj to mám problém, ako ho rozpustiť, keď spoločník a zároveň aj konateľ firmy, nechce dať zamestnancom ani stravné poukážky! Dal im podpísať, že nemajú záujem, že odmietajú zabezpečenie stravy! A čo mám na to ja, keď nie som zamestnanec, keď tí chudáci to podpíšu?! A potom sa niekto čuduje, že som na podobné otázky alergická! Áno som, lebo sa zastávam zamestnancov!
Magma
11.06.05,17:41
Zamestnanci sa nemožu dobrovolne vzdat toho na čo maju nárok podla zákonníka práce. Zamestnávatel je povinny poskytnut stravovanie..

/mám tu český jazyk, zato tie chyby.../
durisovad
11.06.05,21:12
Podla mna by zamestnanci mali podat staznost na inspektorat prace alebo stacilo by aj na urad prace prislusny k miestu firmy. Zamestnavatel je poviiny poskytnut stravovanie pre zamestnancov. Ak im nechce vyvarat vo vlastnom stravovacom zariadeni, nech pre nich kupi stravovacie poukazky. Dost by ma zaujimalo, na co sa cerpa socialny fond, pre zamestnancov asi nie.
Janka6685
12.06.05,07:26
Chcela by som sa opýtať, či môže vzniknúť dohoda medzi zamestnancami a zamestnávateľom, že sa (dočasne, tak jeden rok) budú stravovať sami. To znamená, že si budú nostiť jedlo z domu, poprípade, majú možnosť uvariť si nejaký polotovar (majú varič aj rýchlovarnú kanvicu, mohla by sa kupiť mikrovlnka). Ide mi o to, že peniažky na sociálnom fonde, z ktorého sa budú neskôr čerpať zdroje na stravné lístky, ešte nie sú. Ešte sa len začne vytvárať. A konkrétny zamestnávateľ je rád, že má vôbec na výplaty.

Nechcem aby to znelo tak, že sa nechce starať o svojich zamestnancov. Oni sú prvoradí. Najskôr sa šetrí na ich výplaty a až potom sú bežné výdavky podnikateľa. Len viete, ako je to, keď podnikateľ začína...
Jana Acsová
12.06.05,07:35
Chcela by som sa opýtať, či môže vzniknúť dohoda medzi zamestnancami a zamestnávateľom, že sa (dočasne, tak jeden rok) budú stravovať sami. To znamená, že si budú nostiť jedlo z domu, poprípade, majú možnosť uvariť si nejaký polotovar (majú varič aj rýchlovarnú kanvicu, mohla by sa kupiť mikrovlnka). Ide mi o to, že peniažky na sociálnom fonde, z ktorého sa budú neskôr čerpať zdroje na stravné lístky, ešte nie sú. Ešte sa len začne vytvárať. A konkrétny zamestnávateľ je rád, že má vôbec na výplaty.

Nechcem aby to znelo tak, že sa nechce starať o svojich zamestnancov. Oni sú prvoradí. Najskôr sa šetrí na ich výplaty a až potom sú bežné výdavky podnikateľa. Len viete, ako je to, keď podnikateľ začína...Myslím, si že žiadna dohoda nemá právny účinok - v tejto záležitosti. A keby si zamestnanci svoje nároky (myslím si že do troch rokov) uplatnili na súde, tak by asi vždy vyhrali. Ale o to tu nejde.
Nakoľko ti kedykoľvek môže prísť kontrola napr. z inšpektorátu bezpečnosti práce - súbežne beží porada na túto tému (a vyhrážať sa pokutou - ja som sa stretla s najnižšou 50000,00 Sk - síce sa nakoniec nehradila, ale hrozili ňou a jej zrušenie dalo zabrať), je dobré stravovanie zabezpečiť. Nikde nie je napísané koľko - t.j. nie je stanovená minimálna hranica. Tak si zožeň najlacnejšie stravné lístky (zo sociálneho fondu prispievaj tiež minimálne napr. 1,00 Sk - však neskôr sa to zlepší). Mám firmu, ktorá má 35,00 Sk SL (Vaša stravovacia) - a možno sú aj lacnejšie. Zisti si a zariaď sa podľa toho.
Janka6685
12.06.05,07:48
Myslím, si že žiadna dohoda nemá právny účinok - v tejto záležitosti. A keby si zamestnanci svoje nároky (myslím si že do troch rokov) uplatnili na súde, tak by asi vždy vyhrali. Ale o to tu nejde.
Nakoľko ti kedykoľvek môže prísť kontrola napr. z inšpektorátu bezpečnosti práce - súbežne beží porada na túto tému (a vyhrážať sa pokutou - ja som sa stretla s najnižšou 50000,00 Sk - síce sa nakoniec nehradila, ale hrozili ňou a jej zrušenie dalo zabrať), je dobré stravovanie zabezpečiť. Nikde nie je napísané koľko - t.j. nie je stanovená minimálna hranica. Tak si zožeň najlacnejšie stravné lístky (zo sociálneho fondu prispievaj tiež minimálne napr. 1,00 Sk - však neskôr sa to zlepší). Mám firmu, ktorá má 35,00 Sk SL (Vaša stravovacia) - a možno sú aj lacnejšie. Zisti si a zariaď sa podľa toho.
Jasné, že máš pravdu a ďakujem za odpoveď. Len som tak premýšľala, lebo zisky sú naozaj veľmi malé. Len nerozumiem jednej veci, ako môžu zákonom niečo prikázať na čom by sa za normálnych okolností dalo len dohodnúť. A to nemyslím len na tento prípad...Neviem, čo im vadí na tom, keď sa dve strany dohodnú. O.K., nemali by sme si robiť zlú náladu v nedeľu
Jana Acsová
12.06.05,12:19
Jasné, že máš pravdu a ďakujem za odpoveď. Len som tak premýšľala, lebo zisky sú naozaj veľmi malé. Len nerozumiem jednej veci, ako môžu zákonom niečo prikázať na čom by sa za normálnych okolností dalo len dohodnúť. A to nemyslím len na tento prípad...Neviem, čo im vadí na tom, keď sa dve strany dohodnú. O.K., nemali by sme si robiť zlú náladu v nedeľuVieš ako to je. Dohodu môžeš mať tam, kde je viac možností a nie tam, kde je niečo povinné. Minimálne povinnosti musíš ... Skús to tými lacnými lístkami a uvidíš. Nie si sama s podobným problémom. Ale načo riskovať?
Janka6685
12.06.05,12:52
Teraz som na nejakej stránke čítala, že minimálna hodnota stravného lístka pre zamestnancov musí byť 80,- Sk.
Jana Acsová
12.06.05,12:54
Teraz som na nejakej stránke čítala, že minimálna hodnota stravného lístka pre zamestnancov musí byť 80,- Sk.A nie je to maximálna čiastka, z ktorej môže zamestnávateľ uplatniť príspevok 55 %? Mám za to že to je maximum pre určenie príspevku, takže ak to je maximum, tak to asi nemôže byť minimum. Zákonník práce ani ZDP nehovorí o minime. Aspoň pokiaľ viem a to sa v tom trochu šprtám.
durisovad
12.06.05,12:56
80,- Sk je maximalna hodnota. Pozor, ak sa dava viac, ostatok je zo zisku.
Janka6685
12.06.05,13:01
80,- Sk je maximalna hodnota. Pozor, ak sa dava viac, ostatok je zo zisku.
Aha.........a je určená minimálna výška?
ik-a
12.06.05,13:04
Aha.........a je určená minimálna výška?
Minimalna vyska nie je taxativne vymedzena. Je iba urcene, ze za hodnotu si ma kupit jedno teple jedlo. Ak si ho dokaze zabezpecit za 20,- Sk, podmienka je splnena.
Janka6685
12.06.05,13:10
Ďakujem vám. Presne to som chcela počuť. Sami zamestnanci mi povedali, že im by tie lístky nechýbali. A keďže ich nechcú, tak im budú stačiť s malou hodnotou.
durisovad
12.06.05,13:11
Mínimalna vyska nie je urcena, ale patrilo by sa dat aspon 50 korun na jeden obed. Aj to neviem, ci postaci na kompletny obed (aj s nealkoholickym napojom). Ak sef viac nemoze dat, sprava sa inak slusne, zamestnanci to iste pochopia a na nejaky cas sa uskromnia.
ladyrs
12.06.05,13:12
Moji zamestnávatelia majú nasledovný spôsob : vyplatia 40,- Sk za každý odpracovaný deň/zamestnanec. Akurát, že z toho musíme odviesť daň. Teda zamestnanci. Akurát som tak uvažovala, že si to rozhodím cez ID, aby sa čerpalo aj so SF.
ladyrs
12.06.05,13:16
Ešte musím dodať, že sme na kraji mesta. Nemáme vlastné stravovacie zariadenie, ani nablízku nie je žiadna reštika, alebo podobné zariadenie. Je to podľa vás OK, že sa dávajú peniažky?
Janka6685
12.06.05,13:19
Stravné by ale malo byť oslobodené od dane, nie?
ladyrs
12.06.05,13:22
Stravné by ale malo byť oslobodené od dane, nie?
Ja tak viem, že keď sa nedávajú lístky, ale peniaze, tak zamestnancovi sa z toho zráža daň. Aj to tak robím.
durisovad
12.06.05,13:24
Nerozumien dobre tomu, z akeho dovodu davaju 40 Sk? A ako to uctujete? Ved by bolo jednoduchsie kupit stravovacie poukazky, aj napr. za tych 40 Sk, 55% dat do nakladov, nejaku korunu zo soc. fondu a ostatok zrazit zo mzdy zamestnancom. A ziadne dodatocne zdanovanie by sa nerobilo. Za poukazky sa da nakupovat aj v potravinovych obchodoch a ludia by si teda nosili jedlo so sebou. Niektori to robia tak, ze jedavaju doma a za listky si kupuju maso do domacnosti. Tym, ze zamestnavatel poskytne poukazky, splni podmienku, ze sa postara o stravovanie. Nie je jeho povinnostou vyvarat.
Janka6685
12.06.05,13:29
Nerozumien dobre tomu, z akeho dovodu davaju 40 Sk? A ako to uctujete? Ved by bolo jednoduchsie kupit stravovacie poukazky, aj napr. za tych 40 Sk, 55% dat do nakladov, nejaku korunu zo soc. fondu a ostatok zrazit zo mzdy zamestnancom. A ziadne dodatocne zdanovanie by sa nerobilo. Za poukazky sa da nakupovat aj v potravinovych obchodoch a ludia by si teda nosili jedlo so sebou. Niektori to robia tak, ze jedavaju doma a za listky si kupuju maso do domacnosti. Tym, ze zamestnavatel poskytne poukazky, splni podmienku, ze sa postara o stravovanie. Nie je jeho povinnostou vyvarat.
Presne s týmto súhlasím.
ladyrs
12.06.05,13:30
Dávame celú sumu /40,- Sk/ do nákladov. Zatiaľ sa zo SF neprispieva.
durisovad
12.06.05,13:32
No, neviem, ci je to dobre.
ladyrs
12.06.05,13:34
Dávame celú sumu /40,- Sk/ do nákladov. Zatiaľ sa zo SF neprispieva.Vychádzame z toho, že denné diéty sú max. 80,- Sk, a z toho 55% by bolo 44,- Sk. Keďže to nechcú prekračovať, tak dávajú 40,- Sk. Nie je to správne?
ladyrs
12.06.05,13:36
Vychádzame z toho, že denné diéty sú max. 80,- Sk, a z toho 55% by bolo 44,- Sk. Keďže to nechcú prekračovať, tak dávajú 40,- Sk. Nie je to správne?Však keby sa kúpili lístky napr. za 80,- Sk, tak 55% z ceny lístkov by bol uznaný daňový náklad. Nie?
Jana Acsová
12.06.05,13:47
§ 152 ZP v ods. 3 hovorí, že príspevok zamestnávateľa je 55 % atď... a ďalej sa odvoláva sa na ods. 2, t.j. na čo sa dáva príspevok:
- podávanie jedného teplého jedla vrátane nápoja v priebehu pracovnej zmeny a to vo vlastnom zariadení, u iného zamestnávateľa, alebo zabezpečeného cez sprostredkovateľa (poukážkami).
V ods. 4 sa uvádza, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok len ak povinnosť zabezpečiť stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku, alebo ak ho nemôže zabezpečiť.
Nakoľko sa v ods. 2 uvádza aj "sprostredkovateľ stravovania", ja by som uprednostnila poukážky pred finančným príspevkom. Zdá sa mi to čistejšie.
Ak by si chcela aj napriek tomu poskytovať iba finančný príspevok, musela by si mať spracovanú smernicu s odôvodnením finančného príspevku (prečo je to na pracivisku vylúčené) a s kalkuláciou, z ktorej vychádzaš pri svojom finančnom príspevku.
ladyrs
12.06.05,13:55
§ 152 ZP v ods. 3 hovorí, že príspevok zamestnávateľa je 55 % atď... a ďalej sa odvoláva sa na ods. 2, t.j. na čo sa dáva príspevok:
- podávanie jedného teplého jedla vrátane nápoja v priebehu pracovnej zmeny a to vo vlastnom zariadení, u iného zamestnávateľa, alebo zabezpečeného cez sprostredkovateľa (poukážkami).
V ods. 4 sa uvádza, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok len ak povinnosť zabezpečiť stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku, alebo ak ho nemôže zabezpečiť.
Nakoľko sa v ods. 2 uvádza aj "sprostredkovateľ stravovania", ja by som uprednostnila poukážky pred finančným príspevkom. Zdá sa mi to čistejšie.
Ak by si chcela aj napriek tomu poskytovať iba finančný príspevok, musela by si mať spracovanú smernicu s odôvodnením finančného príspevku (prečo je to na pracivisku vylúčené) a s kalkuláciou, z ktorej vychádzaš pri svojom finančnom príspevku.Tak si to spätne zapracujem do interných smerníc. Skúsim prehovoriť konateľa, aby sme dávali poukážky.
Ďakujem.
durisovad
12.06.05,14:06
Na uctovanie stravneho predsa musi byt nejaky doklad-faktura. Myslim, ze danovy urad skor presvedcite o opravnenosti nakladov za stravne poukazky ako smernicou, preco musite pracovnikom vyplacat hotovost.
ladyrs
12.06.05,14:12
Na uctovanie stravneho predsa musi byt nejaky doklad-faktura. Myslim, ze danovy urad skor presvedcite o opravnenosti nakladov za stravne poukazky ako smernicou, preco musite pracovnikom vyplacat hotovost.Dávame do miezd, takže na výplatnej páske je suma vyznačená ako "príspevok zamestnávateľa na stravné". Vypočítavame priamo na dochádzkovom štítku.
S konateľmi to nie je také jednoduché. Okrem toho mávajú problémy napr.aj s uhrádzaním faktúr za telefon, atď. Tak som rada, že nemusím ich upozorňovať ešte aj na nutnosť uhradiť Fa za poukážky.
Takže nejak takto sa veci majú :-(
durisovad
12.06.05,14:27
Nuz teda, takuto pracu naozaj nezavidim. Len si dajte vsetko od konatelov podpisat, aby ich pri pripadnej kontrole nenapadlo vyhovarat sa na Vas.
luba3
12.06.05,14:34
Moji majú takisto:40 Sk za každú odpracovanú smenu do výplaty x počet odprac.dní.
Len z toho odvedieme 19% daň na DÚ.
ladyrs
12.06.05,17:23
Moji majú takisto:40 Sk za každú odpracovanú smenu do výplaty x počet odprac.dní.
Len z toho odvedieme 19% daň na DÚ.Však to som už nižšie písala, že daň z hodnoty stravného strhávam zamestnancom.
Zita4
12.06.05,18:52
Ako píše AVO: maximálna čiastka, z ktorej zamestnávateľ môže uplatniť príspevok 55 % je vo výške stravného pri pracovných cestách trvajúcich 5 - 12 hodín. Minimum nie je určené. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť zamestnancom 1 teplé jedlo denne.
mirka0908
09.08.05,19:33
ahojte
je mozne ze to tu uz niekde bolo, ale nenasla som a tak sa pytam:

Zákon 152/1994 Z.z. § 6 (4) hovori: "Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka."

a mne nie je celkom jasne, ci to
A. dovtedy treba dat "dohromady", ale je to predmetom uctovnictva bezneho roka,
alebo
B. je to predmetom uctovnictva v roku, v ktorom sa zuctovanie robi.

(Pouzitim dietnej uctovnickej logiky, ktorej sa mi dostalo mi to vychadza A, aby som nebola za blbu ;-) ale predsalen 2xmeraj...)
Paula
09.08.05,19:59
ahojte
je mozne ze to tu uz niekde bolo, ale nenasla som a tak sa pytam:

Zákon 152/1994 Z.z. § 6 (4) hovori: "Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka."

a mne nie je celkom jasne, ci to
A. dovtedy treba dat "dohromady", ale je to predmetom uctovnictva bezneho roka,
alebo
B. je to predmetom uctovnictva v roku, v ktorom sa zuctovanie robi.

(Pouzitim dietnej uctovnickej logiky, ktorej sa mi dostalo mi to vychadza A, aby som nebola za blbu ;-) ale predsalen 2xmeraj...)Moja diétna logika :) bez ohľadu na paragraf hovorí: k 31.12. urobím rekapituláciu tvorby a čerpania sociálneho fondu. Prípadné prečerpanie zaúčtujem ako položku zvyšujúcu základ dane, resp. zadotujem účet soc.fondu z nerozdeleného zisku (ak je).
mirka0908
10.08.05,09:23
Diky Paula, za rychlu odpoved. Malicko mi ale vrta v hlave "precerpanie zauctujem ako polozku zvysujucu zaklad dane"...ako mozes precerpat co nemas? a potom ved cerpanie fondu nejde cez nakladove ucty..., a teda neovplyvnuje HV a teda ani zaklad dane. (Cela tvorba socialneho fondu ovplyvnuje zaklad dane, bez ohladu na jeho cerpanie.)
(Este ma teraz napadlo ze zrejme, napr. nakupis mineralky zo socialneho fondu, cize 472/xxx" a na konci roka si zistila, ze ze ti nato nestacili prostriedky fondu tak, to preuctujes 501/472 a ta 501 bude nedanova...tak si to myslela?) (Ale je mozne ze ta moja logika je az prilis dietna :-) ( uctovnictvu sa venujem len necely rok, a to zatial len z kazdeho rozku trosku)
Janka6685
12.08.05,12:54
Ahojte.

V peňažnom denníku pre JÚ sú až tri stĺpce pre sociálny fond. Na čo je ktorý?

Výdavky ovplyvňujúce základ dane - sociálny fond
Príjmy neovplyvňujúce základ dane - sociálny fond (tvorba)
Výdavky neovplyvňujúce základ dane - sociálny fond (čerpanie)

Ďakujem
Janka6685
16.08.05,08:50
Odpovie mi, prosím, niekto?
Janka6685
18.08.05,09:01
Naozaj mi nikto neporadí?:mee:
Jana Acsová
18.08.05,09:22
Ahojte.

V peňažnom denníku pre JÚ sú až tri stĺpce pre sociálny fond. Na čo je ktorý?

Výdavky ovplyvňujúce základ dane - sociálny fond
Príjmy neovplyvňujúce základ dane - sociálny fond (tvorba)
Výdavky neovplyvňujúce základ dane - sociálny fond (čerpanie)

ĎakujemJanka, zbytočné je predbiehať. Ak máš konkrétnu účtovnú operáciu, určite tvoja otázka neostane nezodpovedaná.
Použítie správnej kategórie príjmu a výdavku závisí od interných zvyklostí účtovnej jednotky a zvoleného spôsobu účtovania. Tie môžu byť v každej firme iné.
Polož otázku ohľadom konkrétnej účtovnej operácie.
Janka6685
19.08.05,11:44
Janka, zbytočné je predbiehať. Ak máš konkrétnu účtovnú operáciu, určite tvoja otázka neostane nezodpovedaná.
Použítie správnej kategórie príjmu a výdavku závisí od interných zvyklostí účtovnej jednotky a zvoleného spôsobu účtovania. Tie môžu byť v každej firme iné.
Polož otázku ohľadom konkrétnej účtovnej operácie.
Vďaka, že sa konečne niekto ozval.

Myslela som si, že sa bude dať vysvetliť, na čo sú tieto položky v peňažnom denníku. Ale dobre...napr. ak tvorím povinný sociálny fond mesačne z miezd zamestnancov, kam ho zaúčtovať? Potom ho určite budem čerpať. Neviem, čo ešte je potrebné účtovať ohľadom sociálneho fondu a kam tieto veci zaúčtovať, ak sú v peňažnom denníku až tri stĺpce. V zátvorke je čerpanie aj tvorba, ale na čo je ten tretí stĺpec?
Janka6685
19.08.05,12:55
Pomôžte mi, prosím. Ako mám zaúčtovať v JÚ tvorbu sociálneho fondu, ak podnikateľ nemá na túto tvorbu zriadený účet v banke?
Jana Acsová
19.08.05,13:09
Tvorba SF v zmysle Zákona o sociálnom fonde:
- výdavok zahrňovaný do základu dane - môže to byť nepeňažná operácia,

Úhrada výdavku napr. vstupenky zo sociálneho fondu:
- výdavok nezahrňovaný do základu dane - čerpanie sociálneho fondu.
Janka6685
19.08.05,13:45
Tvorba SF v zmysle Zákona o sociálnom fonde:
- výdavok zahrňovaný do základu dane - môže to byť nepeňažná operácia,

Úhrada výdavku napr. vstupenky zo sociálneho fondu:
- výdavok nezahrňovaný do základu dane - čerpanie sociálneho fondu.
Ďakujem. A ten tretí stĺpec?
Janka6685
25.08.05,08:28
Na čo je ten tretí stĺpec???
alex1
25.08.05,08:54
Myslíš stĺpec - príjmy do sociálneho fondu? Keď niečo niekam odvedieš, musíš to aj niekam prijať. A na to slúži tento stĺpec. Napr. ak máš na SF pokladnu, potom to dáš ako príjem do pokladne- príjmy neovplyvňujúce ZD (tvorba SF).
Janka6685
25.08.05,09:24
Myslíš stĺpec - príjmy do sociálneho fondu? Keď niečo niekam odvedieš, musíš to aj niekam prijať. A na to slúži tento stĺpec. Napr. ak máš na SF pokladnu, potom to dáš ako príjem do pokladne- príjmy neovplyvňujúce ZD (tvorba SF).
Teraz uz naozaj nerozumiem, čo je čo. AVO pisala tvorbu do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
kaktusy
25.08.05,10:16
namiesto účtu v banke si vytvor pokladňu SFa všetky operácie súvisiace so SF účtuj ako v banke cez túto pokladňu
alex1
25.08.05,11:30
Tak teda postupne. Dajme tomu, že nemáš vytvorený účet v banke, tak budeme účtovať cez pokladňu.
Odvod prídelu na SF - cez nejaký interný doklad zaúčtuješ výber z pokladne SK = výdavok ovplyvniteľný ZD
Prídel na SF - cez interný doklad zaučtuješ príjem do pokladne SF = príjem neovplyvňujúci ZD
Čerpanie SF - podľa dokladu zaúčtuješ čerpanie z pokladne SF = výdavok neovplyvňujúci ZD.
Janka6685
25.08.05,12:30
Tak teda postupne. Dajme tomu, že nemáš vytvorený účet v banke, tak budeme účtovať cez pokladňu.
Odvod prídelu na SF - cez nejaký interný doklad zaúčtuješ výber z pokladne SK = výdavok ovplyvniteľný ZD
Prídel na SF - cez interný doklad zaučtuješ príjem do pokladne SF = príjem neovplyvňujúci ZD
Čerpanie SF - podľa dokladu zaúčtuješ čerpanie z pokladne SF = výdavok neovplyvňujúci ZD.
Super. Konečne to niekto vysvetlil zrozumiteľne. Už len jedna maličkosť. Tie prvé dve operácie sú myslené takto?:

05. 08. 2005 - VPD - výdaj v hotovosti - sociálny fond (Výdaj OZD)
05. 08. 2005 - PPD - príjem v hotovosti - sociálny fond (príjem NZD)

asi nie, čo?
alex1
25.08.05,15:50
Super. Konečne to niekto vysvetlil zrozumiteľne. Už len jedna maličkosť. Tie prvé dve operácie sú myslené takto?:

05. 08. 2005 - VPD - výdaj v hotovosti - sociálny fond (Výdaj OZD)
05. 08. 2005 - PPD - príjem v hotovosti - sociálny fond (príjem NZD)

asi nie, čo?Áno, tak ako píšeš, len podotýkam:
VPD - výdaj v hotovosti z normálnej pokladne
PPD - príjem v hotovosti do pokladne SF

Interným dokladom myslím nejaký výpočet, ktorým máš podložený prídel na SF.
Donda
01.09.05,07:57
Ahojte! Zamestnávateľ ukončuje so zamestnancom prac.pomer (už nebude mať žiadnych zamestnancov), a na účte soc.fondu má nevyčerpaných 7000,-. Čo s nimi, ako sa ich zbaviť? Môže ich dať zamestnancovi k výplate formou odmeny?
Jana Acsová
01.09.05,08:01
Môže ... ale nezabudni na zdanenie daňou zo závislej činnosti. K výplate sociálneho fondu doporučujem osobitnú výplatnú listinu, v hlavičke ktorej uvedieš účel, za akým odmenu - lepšie je to nazvať "príspevok" zo sociálneho fondu poskytuješ: napr. príspevok na stravovanie, na rehabilitáciu pracovnej sily, sociálne účely ... Môžeš uviesť kombináciu účelov, na ktoré je možné sociálny fond čerpať v zmysle Zákona o sociálnom fonde (bližšie viď. § 7 ods. 3 písm. b) Zákona č. 152/1994 Z.z.).
Donda
01.09.05,08:15
Ďakujem AVO za pohotovú odpoveď. Ešte taká otázočka... Ak zamestnávateľ kúpil stravné lístky, asi 20 ks (sú to nejaké lístky z pohostinstva na Záhorí, kde aj varia) pre zamestnanca, ktorí sa tam stravuje len občas, keď tam má robotu, ako to mám zaúčtovať v JÚ.
Jana Acsová
01.09.05,08:22
Ak zamestnávateľ kúpil stravné lístky, asi 20 ks (sú to nejaké lístky z pohostinstva na Záhorí, kde aj varia) pre zamestnanca, ktorí sa tam stravuje len občas, keď tam má robotu, ako to mám zaúčtovať v JÚ.Odpoveď by bola veľmi rozsiahla ak neuvedieš napr. cenu lístka a formu lístka (stravovacia poukážka, stravný lístok) ako i skutočnosť, či zamestnávateľ je platiteľ DPH (dôležité v prípade nákupu stravných lístkov).
Donda
01.09.05,14:19
...no už som zasa tu. FO - zamestnávateľ, má príjmový doklad o tom, že zakúpil stravné lístky v hodnote 600,- Sk. Nie je platiteľom DPH. Je to hodnota asi 10 ks strav.lístkov. Ako to zaúčtovať v JÚ?
babenko1
01.09.05,16:54
ako výdavok ovplyvňujúci daň... prevádzková réžia
Jana Acsová
02.09.05,07:28
...no už som zasa tu. FO - zamestnávateľ, má príjmový doklad o tom, že zakúpil stravné lístky v hodnote 600,- Sk. Nie je platiteľom DPH. Je to hodnota asi 10 ks strav.lístkov. Ako to zaúčtovať v JÚ?Je potrebné stanoviť si kalkuláciu SL. Vzor účtovania dokladu o nákupe (predpokladám, že má všetky náležitosti účtovného dokladu a poskytovateľ je oprávnený k službe stravovania):

- daňový výdavok prevádzková réžia 33,00 Sk 55 % príspevok zamestnávateľa,
- výdavok nezahrňovaný do základu dane 2,00 Sk príspevok zo sociálneho fondu,
- výdavok nezahrňovaný do základu dane 25,00 Sk čiastka, ktorú má uhradiť zamestnanec.
Pri úhrade stravného od zamestnanca sa tento príjem nezahrňuje do základu dane.

Toto je jedna z možností účtovania.

Počítala som z hodnoty SL 60,00 Sk u neplatiteľa DPH.
Donda
02.09.05,16:25
Ja by som mala ešte takýto dotaz. Dnes som študovala v PP všetko možné o soc.fonde, ale stále mi nie je jasné, či ten vytvorený fond sa musí celý vyčerpať (keď už nebude FO mať zamestnanca), ak nie čo s ním. Mohla by tá suma (povedzme 5000,- Sk) byť poskytnutá zamestnancovi, ako príspevok na rekreáciu, ktorú si zamestnanec sám zakúpil v CK v hodnote 50000,- v termíne 30.7.05-6.8.05.
liba2
03.09.05,04:54
Ja by som mala ešte takýto dotaz. Dnes som študovala v PP všetko možné o soc.fonde, ale stále mi nie je jasné, či ten vytvorený fond sa musí celý vyčerpať (keď už nebude FO mať zamestnanca), ak nie čo s ním. Mohla by tá suma (povedzme 5000,- Sk) byť poskytnutá zamestnancovi, ako príspevok na rekreáciu, ktorú si zamestnanec sám zakúpil v CK v hodnote 50000,- v termíne 30.7.05-6.8.05.Podľa okolností:
- ak stav bez zamestnancov vo firme je len dočasný (napr. 1 rok) tak, by som SF nevyčerpala celý. (Vytvoriť v ňom opäť 7000 Sk by neskôr pri nových zamestnancoch nejaký čas trvalo);
- ak ide o definitívne rozhodnutie nemať zamestnancov ani v budúcnosti, tak by som SF vyčerpala pre tých posledných, ktorí tam ešte sú;
- v žiadnom prípade by som príspevok zo SF nespájala so slovom "odmena";
- na zájazd sa môže prispieť. Riešila by som to asi tak, že by som priamo na účet CK poslala príspevok (na základe províznej faktúry z CK, ktorú prinesie zamestnanec);
- keďže sa príspevok musí zdaniť 19 %-mi, mohol by sa zamestnancovi aj vyplatiť priamo.
SF patrí zamestnancom, mal sa čerpať priebežne. Na jeho čerpanie treba mať vytvorenú internú smernicu. Aj tento posledný príspevok zo SF by mal byť v súlade so smernicou. Ak v smernici nemáte nič o príspevkoch, tak pred výplatou posledného príspeku treba niečo do smernice dopracovať. Prípadne aj to, ako sa naloží s nejakým nevyčerpaným zostatkom (čo môže byť pár drobných Sk).
Donda
03.09.05,15:41
A keď to zamestnancovi vyplatím priamo, t.j. z pokladne ? A ako sa to zdaní?
Ako to to v JÚ zaúčtujem. Na základe čoho? Je to pre mňa novota. Prosím, prosím, poraďte
Jana Acsová
08.09.05,08:41
A keď to zamestnancovi vyplatím priamo, t.j. z pokladne ? A ako sa to zdaní?
Ako to to v JÚ zaúčtujem. Na základe čoho? Je to pre mňa novota. Prosím, prosím, poraďtePríspevok zo sociálneho fondu je v tomto prípade príjmom zo závislej činnosti a zdaňuje sa 19 %.
V čase poskytnutia príspevku sa doklad o jeho úhrade účtuje do peňažného denníka ako položka neovplyvňujúca základ dane.
Janka6685
08.09.05,13:14
Ahojte.

Príspevok do sociálneho fondu sa zarátava do celkovej ceny práce? Zrejme nie, len pre istotu.

Ďakujem
Miriam Žáková
08.09.05,13:56
Ahoj,
pouzivam softwer MRP a ked spracujem mzdy, poistne vytlacim z programu mesacnu sumarizaciu - teda hrube mzdy x 0,6% - tj odvod do socialneho fondu.

Miriam
Miriam Žáková
08.09.05,14:01
Vysvetlovala mi to predcasom kolegyna, ktora ma prax v mzdach a ....
Hrube mzdy x 0,6% t. j. vsetko. Myslim, ze je to v poriadku pretoze to tak robila i predchadzajuca uctovnicka a ja to tak robim tiez. A co sa jednoducheho uctovnictva
tyka tuto presne neviem ako sa to spracuvava, ale preco by mali byt peniaze zo soc.fondu vyplacane v hotovosti - bud sa kupuju stravne listky, kurzy, skolenia alebo ine, ale peniaze to som ani nepocula. Mozno sa vsak mylim.
Janka6685
08.09.05,14:11
Ďakujem pekne.:)
Hronská Iveta
09.09.05,05:37
Vysvetlovala mi to predcasom kolegyna, ktora ma prax v mzdach a ....
Hrube mzdy x 0,6% t. j. vsetko. Myslim, ze je to v poriadku pretoze to tak robila i predchadzajuca uctovnicka a ja to tak robim tiez. A co sa jednoducheho uctovnictva
tyka tuto presne neviem ako sa to spracuvava, ale preco by mali byt peniaze zo soc.fondu vyplacane v hotovosti - bud sa kupuju stravne listky, kurzy, skolenia alebo ine, ale peniaze to som ani nepocula. Mozno sa vsak mylim.Ja by som to nevidela tak, že hrubé mzdy x 0,6%.

Pozrite si presne §4 Z.č.152/1994 Z.z. o soc.fonde, kde ods.1 hovorí:



"(1) Základom na určenie prídelu podľa § 3 ods. 1 písm. a) a b) je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zamestnancom na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely. ".




- z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok na pracovnoprávne účely - o čom teda hovorí ďalej Zákonník práce č.311/2001

§134 Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.


No a poďme ešte ďalej, čo je to tá mzda zúčtovaná zamestnancovi, pozrime si aj § 118, kde je riešená mzda a priemerný zárobok:

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytovať zamestnancovi za vykonanú prácu mzdu.

(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení.



- aby som to teda zhrnula, sociálny fond sa tvorí síce z hrubej mzdy x 0,6%, ale musí to byť hrubá mzda bez náhrad, bez odstupného, ...



- už len dúfam, že som nikoho nepomýlila
Donda
11.09.05,12:05
Keď doniesol zamestnanec pokl.bloček za 10 masáží v sume 2800,- Sk, môže mu to zamestnávateľ uhradiť zo SF?
KEJKA
11.09.05,13:40
Keď doniesol zamestnanec pokl.bloček za 10 masáží v sume 2800,- Sk, môže mu to zamestnávateľ uhradiť zo SF?áno - je to v rámci regenerácie pracovnej sily. Ale treba mu to zdaniť daňou z príjmu, t.j. vyplatí sa mu síce 2800 Sk, ale v mzde sa mu zvýši daň o 532 Sk
19% z 2800.
Donda
11.09.05,14:13
Keď má zamestnanec min.mzdu a mesačne mu nevychádza daň, čo vtedy s tými 532 Sk,-?
KEJKA
11.09.05,14:21
2800 mu zvýši základ dane, potom odpočítač odpočitateľnú položku, a bud mu vyjde základ dane alebo nie. Nemusí to byť 532 Sk, môže byť aj menej.
Daska
11.09.05,14:26
Prispevok zo SF priratas k zdanitelnej mzde (napr. ma zd. mzdu 5629,- ... 6500 - fondy...) odpoctes odpoc. polozku a zvysok zdanis 19%.

2800 + 5629 = 8429,
8429 - 7328 = 1101,
1101 * 19% = 209 dan Takze nezaplati 532 Sk dan ale iba 209 Sk.
Donda
12.09.05,17:05
...a nie je to náhodou tak, že príspevok zo soc.fondu v peňažnej forme musí byť zdanený celý, čiže 19% z 2800,-. Ozaj, môže vzniknúť problém, ak ten bloček za masáže bol vystavený v júli a zamestnancovi prídel zo soc.fondu bol zahrnutý v augustovej výplate?
KEJKA
12.09.05,18:48
...a nie je to náhodou tak, že príspevok zo soc.fondu v peňažnej forme musí byť zdanený celý, čiže 19% z 2800,-. Ozaj, môže vzniknúť problém, ak ten bloček za masáže bol vystavený v júli a zamestnancovi prídel zo soc.fondu bol zahrnutý v augustovej výplate?on sa zdaní celý - teda celá suma vojde do základu dane, ale predsa zamestnanec má nárok na odpočitateľnú položku a preto sa mu výsledná daň zníži.
Zamestnanec donesie bločky v auguste a dostane ich preplatené v auguste. Preto sa mu to zúčtuje v auguste.
Všetko sa aj tak urovná v ročnom zúčtovaní.
Miriam Žáková
30.01.08,09:06
Viete mi prosim poradit zakon v ktorom by som našla niečo o tom, že zamestnancovi môžu byť preplatené pohonné hmoty, ak denne cestuje +- 50 km.
Tweety
30.01.08,09:10
Viete mi prosim poradit zakon v ktorom by som našla niečo o tom, že zamestnancovi môžu byť preplatené pohonné hmoty, ak denne cestuje +- 50 km.
V Zákone o SF to nájdeš.Doplním, nie je to presne tak formulované, že PHM, ale cesta do práce, ale tam sa sleduje príjem zamestn.
Jarka
11.02.08,10:26
Konateľ je zamestnancom na základe pracovnej zmluvy, okrem toho má mesačnú odmenu za výkon funkcie konateľa. Mzd. program mi počíta tvorbu SF aj z odmeny za konateľa, neviem či je to v takomto prípade správne?
Už som z toho popletená. Prosím vyjadrite svoj názor.
Iveta Matlovičová
11.02.08,10:40
Podľa zákona o SF: "Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa § 3 je súhrn hrubých miezd alebo platov zúčtovaných ZAMESTNANCOM na výplatu za kalendárny rok."
nakoľko má konateľ uzatvorenú pracovnú zmluvu so ZĽ, tak sa na účely tvorby a použitia soc.fondu považuje za zamestnanca, soft to počítal tak správne.
Denda
12.02.08,07:05
Konateľ je zamestnancom na základe pracovnej zmluvy, okrem toho má mesačnú odmenu za výkon funkcie konateľa. Mzd. program mi počíta tvorbu SF aj z odmeny za konateľa, neviem či je to v takomto prípade správne?
Už som z toho popletená. Prosím vyjadrite svoj názor.
Nie je to správne. Odmena za výkon funkcie konateľa nie je odmena za prácu podľa Zákoníka práce preto nemôže vstupovať do priemerov pre pracovnoprávne účely t.j. do priemeru na dovolenku ani do tvorby sociálneho fondu.
Stefan2005
12.02.08,07:24
Rozoberme si to...

Od 1.1.2008 už to, čo vstupuje do základu pre výpočet prídelu do SF nemusí
vstupovať do priemerov pre pracovnoprávne účely....

A keby mal len odmenu? Nárok na plnenie zo SF bude mať konateľ (napr. stravné), ale tvoriť sa nesmie z jeho príjmu?

Prikláňam sa tiež k názoru, že sa tvorí....
Denda
13.02.08,07:06
Rozoberme si to...

Od 1.1.2008 už to, čo vstupuje do základu pre výpočet prídelu do SF nemusí
vstupovať do priemerov pre pracovnoprávne účely....

A keby mal len odmenu? Nárok na plnenie zo SF bude mať konateľ (napr. stravné), ale tvoriť sa nesmie z jeho príjmu?

Prikláňam sa tiež k názoru, že sa tvorí....

Zostaňme v kontexte odmena za výkon funkcie konateľa, na ktorú sa zadávateľka otázky pýtala, či vstupuje do tvorby sociálneho fondu.
§4 Zákon o sociálnom fonde prvá veta:
Základom na určenie ročného prídelu do fondu podľa §3 je súhrn hrubých miezd alebo platov - tu je odvolávka na §118 Zákonníka práce (mzda), a odvolávky na Zákony 73/1998 Zz, 312/2001 Zz a 553/2003 Zz.
Podľa môjho názoru ak odmena za výkon funkcie je konateľova mzda podľa vyššie uvedených odvolávok súhlasím s tvorbou sociálneho fondu, ale aj iných povinností z toho vyplývajúcich.
Chrusťa
28.02.11,09:16
Nadviažem na vašu tému. Ak firma prestava zamestnávať a na účte SF má finančné prostriedky, kt. povinne vytvárala smiem rozpustiť tento SF tak, že ho použijem na úhradu stravných lístkov, kt. by mal mi zaplatiť zamestnanec? Aby sme sa pochopili vlastne akoby som zamestnancovi dala stravné lístky bezodplatne, čím tých jeho 45% za kt. by mal vlastne zaplatiť sa "stiahne" z vytvoreného sociálneho fondu. A ešte otázočka či by to podliehalo zdaneniu ako nepenažný príjem...
Tweety
28.02.11,09:22
Nadviažem na vašu tému. Ak firma prestava zamestnávať a na účte SF má finančné prostriedky, kt. povinne vytvárala smiem rozpustiť tento SF tak, že ho použijem na úhradu stravných lístkov, kt. by mal mi zaplatiť zamestnanec? Aby sme sa pochopili vlastne akoby som zamestnancovi dala stravné lístky bezodplatne, čím tých jeho 45% za kt. by mal vlastne zaplatiť sa "stiahne" z vytvoreného sociálneho fondu. A ešte otázočka či by to podliehalo zdaneniu ako nepenažný príjem...
Môžeš ho použiť na SL, nebude podliehať zdaneniu rovnako, ako pri každom príspevku na SL.
Chrusťa
28.02.11,09:50
ďakujem tweety za rýchlu odpoveď, radšej sa spýtam ako byť neistá v týchto mzdových veciach. Ešte raz ďakujem...
pavlinka
01.03.11,06:46
Posedenie zamestnancov ku dňu učiteľov musím zdaniť a odviesť odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa? A čo DDP?
zuzanask
01.03.11,06:59
Je zamestnávateľ povinný prispievať zamestnancom na stravovanie aj zo socialneho fondu? Zamestnavateľ prispieva podľa zákona 55%tami a zamestnanecovi sa zráža zo mzdy 45% zo stravného. Stačí keď je to takto, alebo musíme prispievať zo SF? Pán z inšpektorátu práce nám tvrdil, že musíme. Ďakujem.
pavlinka
01.03.11,09:13
musite
Lila
01.03.11,21:15
"Posedenie zamestnancov ku dňu učiteľov musím zdaniť a odviesť odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa? A čo DDP?"

Takéto posedenie ste určite mali aj minulý rok 2010 a čerpali ste prostriedky zo SF podľa Kolektívnej zmluvy. Každé takéto čerpanie /ak ponúkate na posedení obed, kávu.../ je pre Vašich zamestnancov nepeňažné plnenie, ktoré sa muselo pri výplatách zdaniť. To platilo minulý rok, tento rok pribudli už aj odvody.
Iveta Matlovičová
07.03.11,11:21
"Posedenie zamestnancov ku dňu učiteľov musím zdaniť a odviesť odvody za zamestnanca aj zamestnávateľa? A čo DDP?"

Takéto posedenie ste určite mali aj minulý rok 2010 a čerpali ste prostriedky zo SF podľa Kolektívnej zmluvy. Každé takéto čerpanie /ak ponúkate na posedení obed, kávu.../ je pre Vašich zamestnancov nepeňažné plnenie, ktoré sa muselo pri výplatách zdaniť. To platilo minulý rok, tento rok pribudli už aj odvody.

DDP - Daň áno, Zdravotné poistenie - áno, Sociálne positenie - nie
pavlinka
08.03.11,10:51
Ja si myslím že aj sociálne
poistenie
Iveta Matlovičová
09.03.11,06:14
Ja si myslím že aj sociálne
poistenie

DDP - sociálne nie !!

Podľa § 138 ods. 1 ZSP je vymeriavací základ zamestnanca príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem:
- príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené ,
- príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca a
- príjmov zamestnanca poskytovaných zamestnávateľom podľa osobitného predpisu.
bez účasti na základnom imaní tejto spoločnosti alebo družstva. Vymeriavací základ zamestnanca, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť uvedenú v § 3 ods. 2 a 3, je príjem plynúci z tejto zárobkovej činnosti okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa právnych predpisov štátu, podľa ktorých sa tento príjem zdaňuje.
sybila3
20.03.11,13:06
rátam SF aj z preplatenej dovolenky pri ukončení PP? A ak szčo už nezamestnáva , tak čo so SF, preúčtujem do pokladne ako VOZD?
KEJKA
20.03.11,16:46
z dovoleniek sa SF netvorí
SF zostáva v evidencii do zániku firmy.
sybila3
20.03.11,19:47
viem že z dovoleniek sa netvorí, ale toto je preplatená dovolenka pri ukončení PP, takže ani z toho sa netvorí? Viem, že SF zostáva ale keď viem, že szčo už nemieni zamestnávať nikoho, tak aj tak ho mám evidovať, niekde som sa dočítala, že ho treba zdaniť? díky moc
KEJKA
20.03.11,19:56
ak SF zrušíš, tak áno, zdaníš ho.
sybila3
20.03.11,20:09
takže ak mám pokladňu SF, prevediem peniaze do pokladne eur ako VOZD ostatné príjmy. a tým by mal byť zrušený? dík
sybila3
21.03.11,10:45
no program mi tam zarátal preplatenú dovolenku pri ukončení PP a vyrátal z toho SF, mám to vyhodiť zo SF? dík
Tweety
21.03.11,10:47
no program mi tam zarátal preplatenú dovolenku pri ukončení PP a vyrátal z toho SF, mám to vyhodiť zo SF? dík
Áno, samozrejme.
Ociviste
27.03.11,19:58
dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak firma prepustila jedineho a teda aj posledneho zamestnanca, ale zo SF nebolo cerpane, ako sa zbavit tohto SF? Mozem, tak ako tu uz bolo pisane, ze peniaze zo SF prevediem do klasickej euro pokladnice a dam to ako zdanitelny prijem?
Dakujem za odpove
Ociviste
28.03.11,05:39
dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak firma prepustila jedineho a teda aj posledneho zamestnanca, ale zo SF nebolo cerpane, ako sa zbavit tohto SF? Mozem, tak ako tu uz bolo pisane, ze peniaze zo SF prevediem do klasickej euro pokladnice a dam to ako zdanitelny prijem?
Dakujem za odpove

Prosiim vie niekto odpovedat? Potrebujem sa totiz toho SF zbavit, aby mi nefiguroval v uctovnictve.
Dakujem
Tweety
28.03.11,05:53
dobry vecer, chcela by som sa opytat, ak firma prepustila jedineho a teda aj posledneho zamestnanca, ale zo SF nebolo cerpane, ako sa zbavit tohto SF? Mozem, tak ako tu uz bolo pisane, ze peniaze zo SF prevediem do klasickej euro pokladnice a dam to ako zdanitelny prijem?
Dakujem za odpove
Zaúčtuješ ich do výnosov 472/ 648 a zdaniš.
Ociviste
28.03.11,06:04
Ja uctujem v JU, ale dakujem, pochopila som, ze to mam zdanit.
Dakujem za odpoved.