LouLou
24.01.09,22:01
Dobry vecer, chcel by som poprosit o radu. Som zivnostnicka od aprila 2008. Dostala som ponuku na pracu a mam sa rozhodnut, ci sa stanem zamestnankynou, alebo ci budem za sluzby fakturovat. Okrem tejto ponuky mam mensi staly prijem, ktory fakturujem, ccas 11000 mesacne (a menej), preto zivnost zrusit nechcem.
Co s odvodmi, ak by som sa stala zamestnankynou a zaroven by som aj pracovala na zivnost? Je lepsie vsetko fakturovat alebo kombinacia zamestnaneckeho prijmu a fakturovania?
Snad som sa vyjadrila spravne.
Dakuejm za vsetky rady a postrehy. LouLou
veronikasad
25.01.09,08:48
Dobry vecer, chcel by som poprosit o radu. Som zivnostnicka od aprila 2008. Dostala som ponuku na pracu a mam sa rozhodnut, ci sa stanem zamestnankynou, alebo ci budem za sluzby fakturovat. Okrem tejto ponuky mam mensi staly prijem, ktory fakturujem, ccas 11000 mesacne (a menej), preto zivnost zrusit nechcem.
Co s odvodmi, ak by som sa stala zamestnankynou a zaroven by som aj pracovala na zivnost? Je lepsie vsetko fakturovat alebo kombinacia zamestnaneckeho prijmu a fakturovania?
Snad som sa vyjadrila spravne.
Dakuejm za vsetky rady a postrehy. LouLou
Pokial budeš mať živnosť súbežne so zamestnaním:

- zdravotné poistenie - v ZP nahlásiš zmenu a predložíš kopiu pracovnej zmluvy. Do júna si môžeš určiť vymeriavací základ 0 a prestať platiť preddavky.Príp. rozdiel doplatíš v roč.zúčtovaní za rok 2009. Do 30.6.09 podáš ročné zúčtovanie zdr.poistenia za rok 2008. Ak ti vyjdu preddavky z neho menej ako 100 sk /prepoč.na €/, preddavky od 1.7.09 nemusíš platiť. Ak vyjdu viac, platíš v skutočnej výške, nemusíš z min. vymeriavacieho základu.

- sociálne poistenie - do 30.6.09 neplatíš. Do tohto termínu odovzdáš v SP výpis z daňového priznania za rok 2008. Ak tvoj príjem /nie zisk/ za rok 2008 bol vyšší ako 12-násobok min. mzdy /12x295,50€/, do 8.7.09 sa musíš zaregistrovať v soc.poisťovni ako povinný plat. odvodov - bez ohľadu na to, či si zamestnanec alebo nie.
LouLou
26.01.09,05:59
Dakujem, Veronika. Momentalne platim dobrovolne poistne do Socialnej poistovne. Ak by som sa stala zamestnankynou, mozem ho zrusit (do juna, ked im odnesiem vypis z danoveho priznania za rok 2008) a spolahnut sa, ze odvody zamestnavatela Socialnej poistovni postacia?
veronikasad
26.01.09,06:32
Dakujem, Veronika. Momentalne platim dobrovolne poistne do Socialnej poistovne. Ak by som sa stala zamestnankynou, mozem ho zrusit (do juna, ked im odnesiem vypis z danoveho priznania za rok 2008) a spolahnut sa, ze odvody zamestnavatela Socialnej poistovni postacia?
odvody zamestnávatela SP postačia, dobrovolné poistenie zrušiť môžeš. Pri príjme ktorý uvádzaš by som si však z neho ponechala dobrovolné nem. poistenie, z ktorého po 270 dňoch poistenia môžeš čerpať nemocenské dávky v prípade PN-ky. /treba si dať vystaviť 2 PN-ky, jednu pre zamestnávateľa, jednu ako DPO/. Platí sa 4.4% z tebou určeného vymer.základu, najmenej 13€ mesačne. /pri min. VZ 295,50€/