rage1
09.06.05,09:29
Dobry den, potrebovala by som poradit ohladne SF. Do dnesneho dna sme ho len tvorili a necerpali. Teraz sa mi vsak naskytla takato vec. Firma zorganizovala sportovy den pre zamestnancov, kde nakupila potraviny a obcerstvenie. Ako mam postupovat, ked vydavok bol urobeny zo soc. fondu?Teraz tu sumu musim rozratat na pocet osob zucastnenych na podujati a tym to dat ako prispevok zo SF? Ak by to pomohlo, pracujem v mzdovom programe OLYMP.

Dakujem dopredu za kazdu odpoved
rage1
09.06.05,07:46
nikto neporadi co s tym?
rosemary
09.06.05,08:07
Ano, takto to robíme aj my, rozrátať na počet zúčastnených, priložiť k tomu zoznam a pripočítať k základu dane každému zúčastnenému alikvotnú časť.
rage1
09.06.05,08:17
dakujem a mozno do toho zaradit aj alkohol?
Medulienka
17.06.05,10:13
Prosím o radu niekoho z rozpočtovej organizácie, myslím, že na Porade je to pani Kováčová! Môžem zo sociálneho fondu platiť výdavky na nejakú akciu aj v hotovosti? Zamestnanci školy idú koncom školského roka na výlet. Za autobus aj za ubytovanie od nás chcú platbu v hotovosti. Doteraz som mala takú informáciu, že zo sociálneho fondu môže byť iba bezhotovostná platba. Môže mať sociálny fond aj pokladňu? Ďakujem! :) :) :)
Jana Acsová
17.06.05,10:28
Prosím o radu niekoho z rozpočtovej organizácie, myslím, že na Porade je to pani Kováčová! Môžem zo sociálneho fondu platiť výdavky na nejakú akciu aj v hotovosti? Zamestnanci školy idú koncom školského roka na výlet. Za autobus aj za ubytovanie od nás chcú platbu v hotovosti. Doteraz som mala takú informáciu, že zo sociálneho fondu môže byť iba bezhotovostná platba. Môže mať sociálny fond aj pokladňu? Ďakujem! :) :) :)Platba zo sociálneho fondu sa účtuje voči fondu a je jedno, či je hradená hotovostne alebo bezhotovostne (máte smernicu o sociálnom fonde, ktorá zakazuje hotovostnú úhradu?).
Pozrela som sa do postupov, k účtu 952, je tam uvedená odvolávka na Zákon o sociálnom fonde, ktorý platí v tejto oblasti rovnako prevšetkých, t.j. či si podnikateľ alebo rozpočtová organizácia. Zákon neustanovuje formu úhrady.
Medulienka
17.06.05,12:15
Ďakujem za odpoveď, ja som bola preto bezradná, lebo naše pracovníčky na VUC nechceli o tom ani počuť, aby sme zo SF platili v hotovosti. V zákone o SF sa o úhradách nehovorí, t.z., že čo nie je zakázané, je dovolené !!!:D Príjemný víkend všetkým:)
AntekaK
17.06.05,13:24
Prikladám stručné Zásady čerpania SF, vylepší ich niekto?:p
Pekný víkend.:)
DanielaSL
17.06.05,13:36
Prikladám stručné Zásady čerpania SF, vylepší ich niekto?:p
Pekný víkend.:) Ďakujem , veľmi mi to pomohlo.:)
Janka6685
08.07.05,14:42
Ahojte.

Musí si podnikateľ (SZČO, JÚ, nie DPH) zriadiť nový bankový účet na tvorbu sociálneho fondu?

Na porade som čo to počítala, ale nemám pociť, že by sa diskutujúci dohodli, či sa má vytvoriť nový účet alebo nie.

Ďakujem
liba2
08.07.05,14:56
Ahojte.

Musí si podnikateľ (SZČO, JÚ, nie DPH) zriadiť nový bankový účet na tvorbu sociálneho fondu?

Na porade som čo to počítala, ale nemám pociť, že by sa diskutujúci dohodli, či sa má vytvoriť nový účet alebo nie.

Ďakujem
Viem, že zamestnávateľ=FO mal povinnosť mať prostriedky SF na osobitnom účte v banke. Tu na Porade som sa dočítala, že v súčasnosti už je možné mať prostriedky SF v pokladnici, ale viesť za tým účelom osobitnú pokladňu.
Marína
08.07.05,15:01
Janka6685, tvorba SF je závislá od toho, či SZČO, s.r.o., a.s. k.s. atd. zamestnáva FO-občanov/zamestnancov/. To nemá nič spoločné s tým, či je alebo nie
platcom DPH a či je SZČO, s.r.o., a.s. atd. Účet SF nemusíš zriadiť, ale v JU
si môžeš viesť samostatnú pokladňu na tvorbu a čerpanie SF. Prevod medzi pokladňami môžeš prevádzať cez priebežné položky.
Janka6685
08.07.05,15:05
Janka6685, tvorba SF je závislá od toho, či SZČO, s.r.o., a.s. k.s. atd. zamestnáva FO-občanov/zamestnancov/. To nemá nič spoločné s tým, či je alebo nie
platcom DPH a či je SZČO, s.r.o., a.s. atd.
Tieto informácie píšem len pre istotu, alebo skôr zo zvyku.
Janka6685
08.07.05,15:06
Účet SF nemusíš zriadiť, ale v JU
si môžeš viesť samostatnú pokladňu na tvorbu a čerpanie SF. Prevod medzi pokladňami môžeš prevádzať cez priebežné položky.
Myslíš tým, že musím mať ďalšiu registračnú pokladňu?
Jana Acsová
08.07.05,15:20
Myslíš tým, že musím mať ďalšiu registračnú pokladňu?Janka a prečítala si si aspoň základnú literatúru k sociálnemu fondu a ERP?
Predsa na ERP sa musia registrovať iba niektoré tržby a to tie, ktoré sú uvedené vo vyhláške 55/1994 Z.z. v platnom znení.
Janka6685
08.07.05,15:28
Janka a prečítala si si aspoň základnú literatúru k sociálnemu fondu a ERP?
Predsa na ERP sa musia registrovať iba niektoré tržby a to tie, ktoré sú uvedené vo vyhláške 55/1994 Z.z. v platnom znení.
O sociálnom fonde som si prečítala príslušný zákon. Ale aj tak neviem, čo si tým chcela povedať.
Denda
08.07.05,15:35
O sociálnom fonde som si prečítala príslušný zákon. Ale aj tak neviem, čo si tým chcela povedať.Kde sa hovorí v zákone o sociálnom fonde, že prostriedky sa evidujú na bankovom účte alebo na ERP?
Janka6685
08.07.05,16:59
Kde sa hovorí v zákone o sociálnom fonde, že prostriedky sa evidujú na bankovom účte alebo na ERP?
Na účte, ale keď čítam príspevky na porade a spomína sa pokladňa, tak mi nie je jasné, čo je pod tým pojmom myslené. Či ERP, alebo...
babenko1
08.07.05,17:01
Ahojte.

Musí si podnikateľ (SZČO, JÚ, nie DPH) zriadiť nový bankový účet na tvorbu sociálneho fondu?

Na porade som čo to počítala, ale nemám pociť, že by sa diskutujúci dohodli, či sa má vytvoriť nový účet alebo nie.

ĎakujemJanka.. sociálny fond sa tvorí vtedy, ak má zamestnancov. A zvlášť zriadený účet v banke nemusí byť, táto povinnosť je už, myslím, nejaké tri roky zrušená.
A mám dojem, že máš vo všetkom riadny guláš. Pokladňa ako taká, nie je vždy ERP, je to aj to, kde sú peňažné prostriedky na bežný chod firmy a na ten v žiadnom prípade nepotrebuješ mať ERP... tá je len na evidovanie tvojich tržieb...za predaj tovaru a pod.
Janka6685
08.07.05,17:09
Janka.. sociálny fond sa tvorí vtedy, ak má zamestnancov. A zvlášť zriadený účet v banke nemusí byť, táto povinnosť je už, myslím, nejaké tri roky zrušená
Čiže každý mesiac zoberiem peniažky a odnesiem ich do banky na podnikateľský účet podnikateľa? Aj keď je tento účet jediným účtom, ktorý podnikateľ má?
Janka6685
08.07.05,17:10
A mám dojem, že máš vo všetkom riadny guláš. Pokladňa ako taká, nie je vždy ERP, je to aj to, kde sú peňažné prostriedky na bežný chod firmy a na ten v žiadnom prípade nepotrebuješ mať ERP... tá je len na evidovanie tvojich tržieb...za predaj tovaru a pod.
To je pravda, že mám v tom guláš. Tomuto vôbec nerozumiem.
babenko1
08.07.05,17:39
Nuž Janka.. a ty robíš niekomu účto?? Sakriš.. to máš inú odvahu.. Najlepšie by bolo, keby si išla na nejaký kurz účtovníctva, kde ti to všetko lopatisticky vysvetlia...
lenkak
08.07.05,19:17
A myslíš si, že na kurze sa budú len ňou zaoberať? Budú sa len ponáhľať a všetko len preletia.
babenko1
08.07.05,19:19
Aj ten kurz si treba vedieť dobre vybrať.. nie taký, ktorý trvá 2 týždne...ja viem, že začiatky sú ťažké... ale naozaj mať na sociálny fond ERP.. je už aj na mňa dosť silné kafé...
lenkak
08.07.05,19:21
Čiže každý mesiac zoberiem peniažky a odnesiem ich do banky na podnikateľský účet podnikateľa? Aj keď je tento účet jediným účtom, ktorý podnikateľ má?
Na sociálny fond sazriaďoval osobitný účet, ale nemusíš ho mať, stačí Ti viesť knihu sociálneho fondu a mať peniažky v pokladni (nemyslím tým reg. pokladňu), zaznamenané v denníku,

Janka máš nejaký soft? Tam sa to určite dá zapísať.
ondrejvla
08.07.05,19:28
Nuž Janka.. a ty robíš niekomu účto?? Sakriš.. to máš inú odvahu.. Najlepšie by bolo, keby si išla na nejaký kurz účtovníctva, kde ti to všetko lopatisticky vysvetlia...
Prečítala som si otázky Janky, a mám pochybnosti, či vie Janka, o čom vôbec hovorí?! Lenka má pravdu, tu nepomôže žiaden kurz, nikto sa jej nebude zvlášť venovať, Janka len musí chcieť. Ale najmä, musí pochopiť, čo vlastne ten Sociálny fond je, čo je pokladňa, čo je ERP a čo je účet. To už nie je guľáš, to je mrvenica!
Janka, odporúčam ti, prečítaj si nielen Ayyinu Svokrinu kuchyňu, ale prečítaj si aj nejakú literatúru aspoň o JÚ, alebo čítaj, ale všetky témy tu na Porade a snaž sa pochopiť, o čom je v tej ktorej téme reč. Je pravdou, všetci sme začínali, radi pomôžeme, ale mám chvíľkami pocit, že ty o inom a ostatní o inom.
Pýtaj sa, a ak nerozumieš, napíš otvorene, že nevieš, o čom hovoríme a my sa budeme snažiť. Len sa nesnaž zahnať účtovníctvo do ofsajdu, lebo pri jedenástke si môžem zlomiť aj nohu!
Pomôžeme, ale sa snaž aj ty. Držím ti palce.
lenkak
08.07.05,19:44
Registračná pokladňa je taká pokladňa, kde blokuješ účtenky, vyhotovuješ bločky. A na sociálny fond nemáš čo blokovať. Ty všetko čo nablokuješ do reg. pokladne máš príjem, tržbu za niečo čo si predala.
ondrejvla
08.07.05,19:56
Pokladňa je aj pokladničná kniha, je to aj účet 211 v PÚ, je to nie fiktívne, ale skutočné miesto, kde sú fyzické korunky. Je to aj šuplík v stole, kde máš korunky cez deň, kým si vo firme a tie korunky v šuplíku by mali mať takú hodnotu, akú máš zapísanú v pokladni. Pre Sociálny fond, ak si povinná ho tvoriť, a vtedy si povinná, ak máš zamestnancov, účtuješ mzdy, tak z hrubého objemu miezd účtuješ mesačne 0,6% na tvorbu SF. Tie korunky si preúčtuješ, len účtovne do pokladnice SF, vytvoríš si druhú pokladnicu a k nej knihu SF, budeš si ich tam cez priebežné položky presúvať a zasa z nich čerpať podľa zákona o SF, napr. aj ako príspevok na stravovanie zamestnancov.

Ale o tom až potom, ako hovorí pán Bugár, takže potom, ak sa ozveš, že pomoc chceš a potrebuješ.
Janka6685
09.07.05,06:58
Ahojte.

Asi si tu každý myslí, že som totálny magor, ale ja sa naozaj snažím. A veľmi ma to baví. Keď už mám pocit, že mám veci pod kontrolou, ukáže sa problém, ktorý neviem vyriešiť. A väčšinou je to nejaká základná banálna vec. Ale ja som už raz taká. Viem zložižé veci a maličkosti (základy) mi unikajú. Preto potom neviem, o akej pokladni sa tu všetci bavia. Stále mi bolo jasné, na čo je ERP. Až taká tupá nie som, ale na porade je vo veľa témach spomínaná nejaká pokladna, a to som nevedela čo je. Ale ďakujem Vlaste za ochotu pomôcť. Som rada, že aspoň ona ma nezhadzuje, ale pekne vysvetlí problém. Ďakujem aj ostatným za rady.

Btw, ako je najlepšie naučiť sa účtovníctvo, keď veľa tých kurzov nestojí za nič. Česť výnimkám, ale to, či je kurz dobrý, alebo zlý sa dozviem až po jeho ukončení. A v škole jednoduché účtovníctvo nevyučujú.
lenkak
09.07.05,08:09
Vieš Janka, len človek už niekedy vôbec nevie usúdiť čo si ty vôbec predstavuješ pod určitými pojmami, preto ja Ti radšej zodpoviem ako keby si to vôbec nevedela a potom viem, že myslíme obe na to isté. Potom Ti viem skorej odpovedať k otázke niečo bližšie.

A nemyslím si že si magor, len určité veci si treba do podrobna vysvetliť. Lebo keď príde väčší problém, tak potom je problém ho zaradiť.

A takisto ako Vlasta sa snažím hocikomu zodpovedať, či vie niečo o tej téme alebo nie.
Janka6685
09.07.05,08:40
Vieš Janka, len človek už niekedy vôbec nevie usúdiť čo si ty vôbec predstavuješ pod určitými pojmami, preto ja Ti radšej zodpoviem ako keby si to vôbec nevedela a potom viem, že myslíme obe na to isté. Potom Ti viem skorej odpovedať k otázke niečo bližšie.

A nemyslím si že si magor, len určité veci si treba do podrobna vysvetliť. Lebo keď príde väčší problém, tak potom je problém ho zaradiť.

A takisto ako Vlasta sa snažím hocikomu zodpovedať, či vie niečo o tej téme alebo nie.
Prepáč, ja som to vôbec nemyslela zle, len už som naštvaná. Ale sama na seba. Môj najväčší problém je v tom, že ak sa na niečo pýtam, nedokážem to popísať tak, aby tomu rozumeli všetci. Mám niečo v hlave a neviem to dať na papier (do PC). Samozrejme, že ďakujem aj tebe a aj všetkým za pomoc a prepáčte za niektoré moje reakcie. Asi som vsťahovačná, ale keď čítam poradu, sú tu aj takí, čo napr. napíšu, že sa do účt. nie celkom rozumejú ale robia ho pre nejakého známeho a kladú otázky na základnej úrovni a každý im poradí a keď dám otázku ja, každý ma posiela na kurzy a čuduje sa, že prečo robím účtovníctvo. Veď na to som chodila do školy, aby som ho praktizovala a nie na to, aby som bola na úrade práce a nudila sa. Asi som divná, ale mne ten stres okolo účtovníctva aj celkom vyhovuje. Len občas je to na nevydržanie. Ale verím, že s vašou pomocou to zvládnem a aj všetci, ktorí chodia na poradu po pomoc budú spokojní. O.K., už som sa posťažovala a môžeme sa pustiť do práce...:)
lenkak
09.07.05,08:51
Už teraz sa tešíme na tvoje otázky, a keď sa nevieš priamo opýtať na daný problém tak ho podrobnejšie popíš. A nedaj sa odradiť, keď Ťa niekto pošle na kurz, áno treba sa zdokonalovať, ale myslím si, že Porada Ti viacej dá ako kurz. Ale treba občas vidieť aj nejakú literatúru. Popreprezerať si zákony a na základe nich sa opýtať na to, čo v nich nepochopíš.

Ja Ti prajem, aby si si našla aspoň na Porade vždy zodpovedané otázky a aby si im aj porozumela.
Janka6685
10.07.05,07:07
Už teraz sa tešíme na tvoje otázky, a keď sa nevieš priamo opýtať na daný problém tak ho podrobnejšie popíš. A nedaj sa odradiť, keď Ťa niekto pošle na kurz, áno treba sa zdokonalovať, ale myslím si, že Porada Ti viacej dá ako kurz. Ale treba občas vidieť aj nejakú literatúru. Popreprezerať si zákony a na základe nich sa opýtať na to, čo v nich nepochopíš.

Ja Ti prajem, aby si si našla aspoň na Porade vždy zodpovedané otázky a aby si im aj porozumela.
Ďakujem za povzbudenie. Zákony čítam do "ošalenia", len ľudia, čo ich písali mi niekedy pripadajú, že určitý zákon zbúchali päť minút pred polnocou, aby dajaký zákon bol a až potom rozmýšľali nad dôsledkami. Dôkazom je neuveriteľné množstvo novelizácii po každom schválení zákona. Ale to asi nezmeníme...
Maxinka
12.07.05,16:56
Prosím Vás o radu-neviem či Sociálny fond mám tvoriť aj z odmien, ktoré vyplácam z Dohôd o vykonaní práce a aj z Kratšieho pracovného času, ktorý je len na 4 hodiny zamestnaný. Z tohto SF prispievam napr. na stravné poukážky bežným zamestnancom z ich HM.
Jana Acsová
12.07.05,17:50
Prosím Vás o radu-neviem či Sociálny fond mám tvoriť aj z odmien, ktoré vyplácam z Dohôd o vykonaní práce a aj z Kratšieho pracovného času, ktorý je len na 4 hodiny zamestnaný. Z tohto SF prispievam napr. na stravné poukážky bežným zamestnancom z ich HM.Z dohôd - NIE.
Z pracovného pomeru (akéhokoľvek) - ÁNO.
Príspevky zo SF sa z HM - ak sú to teda hrubé mzdy:confused: nedávajú.
Príspevok zo SF účtuješ:
PÚ: 472/213 (účtovanie na Porade bolo už rozoberané veľakrát - toto je len pre ilustráciu účtovania čerpania SF)
JÚ: položka neznižujúca základ dane - čerpanie SF.
Z čoho sa tvorí SF už rovnako bolo na porade rozoberané - zhrnutie - z miezd za odpracovanú dobu (t.j. napr. bez náhrad a pod.)