Tina855
25.01.09,09:49
Prosím poraďte do ktorej odpisovej skupiny by ste dali:

rezačku na kartón v OC 30126,- Sk

a kam plynové kúrenie ktoré bolo nanovo namontované?(ide o TZ budovy a teda 20 rokov - 4. odpisová skupina? lebo môj šéf ma presviedča že sa tomá odpisovať len 4 roky.)

Vopred dík
Zoltán Kovács
25.01.09,09:21
Prosím poraďte do ktorej odpisovej skupiny by ste dali:

rezačku na kartón v OC 30126,- Sk

a kam plynové kúrenie ktoré bolo nanovo namontované?(ide o TZ budovy a teda 20 rokov - 4. odpisová skupina? lebo môj šéf ma presviedča že sa tomá odpisovať len 4 roky.)

Vopred dík

Na režčku neviem odpoveď. K tomu kúreniu, aké kúrenie bolo predtým v budove? Ak sa robila iba výmena starého plynového za nové, potom je to údržba.
Tina855
25.01.09,09:26
mám v podstate takéto 2. prípady

1. budova (sklad) úplne bez kúrenia - nanovo namontované kúrenie
2.sídlo spoločnosti (kancelárie) predtým bolo iné kúrenie buď elektrické alebo na tuhé palivo a teraz dávali namontovať plynové
Tina855
25.01.09,09:27
A tú rezačku naozaj nikto nevie?
Zoltán Kovács
25.01.09,09:28
mám v podstate takéto 2. prípady

1. budova (sklad) úplne bez kúrenia - nanovo namontované kúrenie
2.sídlo spoločnosti (kancelárie) predtým bolo iné kúrenie buď elektrické alebo na tuhé palivo a teraz dávali namontovať plynové

V tomto prípade potom ide o TZ budovy jednoznačne.
Tina855
25.01.09,09:33
takže 20 rokov, však?
KIKA16
25.01.09,10:17
Načo používate rezačku? V kancelárii alebo vo výrobe?
Ak vyrábate kartón, pozrela by som klasifikáciu produkcie 29.55.11 Stroje a prístroje na výrobu papiera, kartónu a lepenky a vtedy by somuvažovala nad § 26 odst. 2 - nemožno zaradiť podľa prílohy 1. Ak v kancelárii niečo ako rezačku uvažovala by som nad 30.01.23 Ostatné kancelárske stroje. Ak sa mýlim opravte ma
Johanka
25.01.09,10:23
A tú rezačku naozaj nikto nevie?
mimotemy trocha trpezlivosti v tejto aj iných Tvojich témach by nezaškodila. Je nedeľa ,predpoludnie ;).
KIKA16
25.01.09,10:35
A na kúrenie ste robili aj novú prístavbu k budove? A predtým ste to iné kúrenie mali v majetku samostatne? Lebo kotol ústredného kúrenia možno zaradiť podľa KP aj do 28.22.12 Kotly ústredného kúrenia.
a vtedy by som uvažovala nad § 26 odst. 2 - nemožno zaradiť podľa prílohy 1. Potom je riešenie či v iných predpisoch nie je doba použiteľnosti alebo sa zaradí do 2. odpis. sk.

No, možno trošku smelé.

Zaujíma ma názor skúsených. Smith,... ozveš sa?
Tina855
25.01.09,10:51
je to takto
1.prípad - staré budovy v ktorých nikdy nebolo kúrenie, nič sa nedostavovalo, len sa tam montovalo kúrenie
2. prípad - konateľ kúpil byt, ktorý je ako sídlo firmy a aj kancelárie, tam bolo predtým iné kúrenie´, teraz dával plynové, takže taktiež nanovo
Tina855
25.01.09,10:52
A k tej rezačke, používa sa na ničenie nepotrebnych kartónov, ktoré potom používame pri balení tovaru ako výplň do balíka, aby sa tovar nepoškodil a nelietal. Tak do koľkej odpisovej skupiny by ste to dali?
Lenka1979
25.01.09,10:58
je to takto
1.prípad - staré budovy v ktorých nikdy nebolo kúrenie, nič sa nedostavovalo, len sa tam montovalo kúrenie
2. prípad - konateľ kúpil byt, ktorý je ako sídlo firmy a aj kancelárie, tam bolo predtým iné kúrenie´, teraz dával plynové, takže taktiež nanovo


Ad 1.)... toto by som dala ako TZ budovy, navýšiť vstupnú cenu o cenu TZ a odpisovať ďalej

Ad 2.) ... ak je byt zaradený v OM, ak bolo iné kúrenie ako plynové, a robilo sa úplne nanovo-celý systém plynového kúrenia, tak pravdepodobne tiež TZ.

... ale počkaj ešte na názor iných.
KIKA16
25.01.09,11:01
Tak rezačku by som asi dala ako KP 29.56 Ostatné účelové stroje do 2. odpis. sk.

Byt konateľa, ktorý je sídlom firmy je v majetku firmy?
Tina855
25.01.09,11:06
nie nie je.V podstate on si kúpil byt, do OR zapísal sídlo firmy tento byt, a teraz mi doniesol faktúru za montáž plynového kúrenia vystavenú na spoločnosť. Tak rozmýšľam či je potrebné uzatvárať nejakú zmluvu a uviesť v nej že spoločnosť si môže uplatňovať všetky náklady a zhodnotenia tohto bytu, alebo či to nie je potrebné, keď je to v OR uvedené ako sídlo firmy a pritom majiteľom je konateľ. Tak už teraz fakt neviem.
Zoltán Kovács
25.01.09,11:08
nie nie je.V podstate on si kúpil byt, do OR zapísal sídlo firmy tento byt, a teraz mi doniesol faktúru za montáž plynového kúrenia vystavenú na spoločnosť. Tak rozmýšľam či je potrebné uzatvárať nejakú zmluvu a uviesť v nej že spoločnosť si môže uplatňovať všetky náklady a zhodnotenia tohto bytu, alebo či to nie je potrebné, keď je to v OR uvedené ako sídlo firmy a pritom majiteľom je konateľ. Tak už teraz fakt neviem.

Ak byt nie je v OM spoločnosti, potom na uplatnenie nákladov je potrebná nájomná zmluva, v ktorej je daný súhlas majiteľa na vykonávanie týchto prác.
Tina855
25.01.09,11:10
no myslela som si, a potom sa to teda môže odpisovať ako TZ budovy, čiže 4 odpis. skupina - 20 rokov?
KIKA16
25.01.09,11:19
a sklad je vaším majetkom alebo ste tam v prenájme?
A na byt máte nejakú zmluvu? Lebo TZ možno vykonať len na majetku daňovníka, alebo na prenajatom majetku ak je to zmluvne ošetrené. Podmienkou je, že TZ nebude odpisovať vlastník. A čo s TZ ak z prenajatých priestorov odídete do iných?
Asi ošetriť v zmluve povinnosť odkúpiť.

Stále ma zaujíma názor ostatných, či to nie je súbor hnuteľných vecí so samostatným technicko-ekonomickým určením.
Tina855
25.01.09,11:28
Byt je majetkom konateľa. Sklady sú v prenájme, ale to už je ošetrené zmluvou, že si to v prípade odchodu od nás odkúpia, a že si uplatňujeme všetky náklady my. ale skôr ma zaujíma ten byt.
Zoltán Kovács
25.01.09,11:31
Byt je majetkom konateľa. Sklady sú v prenájme, ale to už je ošetrené zmluvou, že si to v prípade odchodu od nás odkúpia, a že si uplatňujeme všetky náklady my. ale skôr ma zaujíma ten byt.

Veď som uviedol už, že je potrebná tak isto zmluva.
Tina855
25.01.09,11:34
to som odpisovala na otázku v príspevku od KIKy16
Tina855
25.01.09,11:34
ok, ďakujem Vám všetkým, príjemný deň
KIKA16
25.01.09,11:43
Smith reagoval správne. Aj na byt je potrebná zmluva. Ako môže byť sídlo spoločnosti niekde bez nájomnej zmluvy?
Zoltán Kovács
25.01.09,11:44
Smith reagoval správne. Aj na byt je potrebná zmluva. Ako môže byť sídlo spoločnosti niekde bez nájomnej zmluvy?

Napríklad tak, že pri zápise spoločnosti do OR sa predložil LV, na ktorom je spoločník uvedený ako majiteľ nehnuteľnosti.
KIKA16
25.01.09,11:55
Vďaka. ;)
Pýtala som sa skôr ako som sa snažila zistiť si to ináč a do OR som spoločnosť nezapisovala.
erika_H
07.03.09,19:13
Dobrý večer,prosím Vás,odpis kanalyzačnej,vodovodnej a plynovej prípojky,a plotu k budove-to všetko odpisujem 551/081 alebo 551/082?:confused:
Teraz ozaj neviem.. Ja som myslela,že na 081 iba budovu,ale vidím účto z min.roka,a tam všetky tieto prípojky sú na 081..Oprávky k budovám,halám a stavbám..
Poradí mi prosím niekto?Ďakujem moc
azla
07.03.09,19:39
Majetok (prípojky, ploty), by si mala mať zaradený na účte 021. (Stavby)

Odpisuješ 551/081. (Opravky k stavbam)
erika_H
07.03.09,19:55
Majetok (prípojky, ploty), by si mala mať zaradený na účte 021. (Stavby)

Odpisuješ 551/081. (Opravky k stavbam)
Ďakujem pekne Azla