Peter 102
25.01.09,10:31
Dobrý deň.Potreboval by som radu.Sme traja súrodenci,ja a jedna sestra bývame samostatne ,druhá sestra s manželom býva spolu s mojimi rodičmi v RD na vrchnom poschodí. Sestra sa rozhodla,že si pristavia jednu izbu a zvlášť svoj vchod /budú tam mať samostatnú byt. jednotku + spoločný dvor a pivnicu s rodičmi/,preto si idú brať úver,ktorý musia založiť nehnuteľnosťou.Rodičia chcú sestre prepísať celý RD s tým,že nás oboch súrodencov sestra vyplatí a to tak,že dostaneme každý finančný podiel za 1/4 RD.Polovicu RD rodičia dajú sestre s tým,že sa o nich postará a dochová.Rodinný dom je ohodnotený na 3 500 000 ,- SK.Sestra nám navrhuje sumu za 1/4 každému po 300 000,-sk.Mne sa to zdá nespravodlivé,teoreticky si moja sestra kúpi dom za 600 000,-sk,poprosím Vás ,aký máte názor na toto dedičské vysporiadanie Vy,alebo ako by sa to malo riešiť? Dakujem.
arizona
25.01.09,10:59
Ak si sestra vypočítala, že 1/4 z 3 500 000 je 300 000 , tak asi by potrebovala doučovanie z matematiky...:confused::D

Skús jej navrhnúť, že si dom odkúpiš Ty a vyplatíš dvoch súrodencov po 300 000;):D

Ste traja súrodenci, musíte sa vy dohodnúť na sume,ktorá bude prijateľná pre všetky strany.
Z ľudského hľadiska,by ste mali zohľadniť aj to, že sestra rodičov doopatruje,čo nie je vždy jednoduchá záležitosť.Nik nevie,koľko budú rodičia žiť, ani aké choroby ich môžu postihnúť.
Iba ten, kto zažil dlhodobú starostlivosť o bezvládnych,chorých ľudí vie, čo to obnáša.
Peter 102
25.01.09,13:47
To vyplatenie by malo byť také aby sa všetky (štyri= 3 súrodenci + opatrovanie) strany cítili nepoškodené.Opatrovanie = jeden diel.
Podobný prípad u nás riešili (ale až pri dedení).

Takže sestra by mala vyplatiť dvoch súrodencov po 900 000 a 100 000 dať rodičom ( prípadne 2x 800 000 + 200 000 ).
Dakujem za Vaše názory k tejto téme.Peter.
sarasara
25.01.09,15:57
Ak sú rodičia rozhodnutí prepísať sestre celý RD, vyjednávanie bude veľmi zložité. Rodičia počas svojho života môžu prepísať svoj majetok komu chcú. V takom prípade sestra nemusí vyplatiť nikoho, ide len o morálne hľadisko a zachovanie rodiny. Skús navrhnúť to, čo radí Arizona.
vratnik
26.01.09,08:01
U nas vlastne deti povyplacala babka (niekolko des. tisic), a dom zostal poslednemu najmladsiemu surodencovi. Hlavna starostlivost o tazko chorych rodicov zostala nanom. Podla mna by bol hyenizmus, najst si max. teoreticku ponukovu cenu v okoli a ist za nim a pytat velke peniaze. Poznam v okoli, ze jeden surodenec dostal darovanim dom po babke, sestra dalsi starsi dom a najmladsi dostane rodicovsky dom. Dohodli sa a nik nechcel dalsie extra peniaze, lebo najmladsi dostane najzachovalejsi dom ... Ak by som ja mal dat 1.8 mil na vyplatenie surodencov a doopatrovat rodicov a nemat sukromie, tak to radsej za tu cenu kupim vlastne byvanie a pockam si na "hrcu" penazi z dedicstva.
Peter 102
27.01.09,19:32
U nas vlastne deti povyplacala babka (niekolko des. tisic), a dom zostal poslednemu najmladsiemu surodencovi. Hlavna starostlivost o tazko chorych rodicov zostala nanom. Podla mna by bol hyenizmus, najst si max. teoreticku ponukovu cenu v okoli a ist za nim a pytat velke peniaze. Poznam v okoli, ze jeden surodenec dostal darovanim dom po babke, sestra dalsi starsi dom a najmladsi dostane rodicovsky dom. Dohodli sa a nik nechcel dalsie extra peniaze, lebo najmladsi dostane najzachovalejsi dom ... Ak by som ja mal dat 1.8 mil na vyplatenie surodencov a doopatrovat rodicov a nemat sukromie, tak to radsej za tu cenu kupim vlastne byvanie a pockam si na "hrcu" penazi z dedicstva.

Dakujem za Váš názor,ale ono je to trošku zložitejšie,ten dom má hodnotu min. 4,5 mil,ja som tam zadal cenu z ktorej by sa malo vychádzať,sestra býva aj s rodinou v tomto dome 7 rokov zadarmo,matka do domu stále investuje nemalé peniaze/nová strecha,plastové okná,dvere/sestra za to neplatí nič,ale v konečnom dôsledku to ostane jej,ja som musel kúpiť byt za nemalé peniaze a nikto mi nedal nič zadarmo,len pre predstavu jedná sa o dom,ktorý má dve poschodia,resp. dve bytové jednotky,takže aj moji rodičia,aj moja sestra majú úplné súkromie,ked už ide oto,za to že tam sestra býva zadarmo 7 rokov a ešte bude neviem koľko,len za to by sa mala o rodičov postarať,zatiaľ sú vitálni a zdraví,ved neinvestovať peniaze za kúpu domu,alebo bytu,bývať bez investícií dlhé roky a nakoniec zdediť,respektívne kúpiť si takýto dvojgeneračný dom za 600 tisíc pre mňa nepripadá spravodlivé,alebo áno?
arizona
27.01.09,20:08
Dakujem za Váš názor,ale ono je to trošku zložitejšie,ten dom má hodnotu min. 4,5 mil,ja som tam zadal cenu z ktorej by sa malo vychádzať,sestra býva aj s rodinou v tomto dome 7 rokov zadarmo,matka do domu stále investuje nemalé peniaze/nová strecha,plastové okná,dvere/sestra za to neplatí nič,ale v konečnom dôsledku to ostane jej,ja som musel kúpiť byt za nemalé peniaze a nikto mi nedal nič zadarmo,len pre predstavu jedná sa o dom,ktorý má dve poschodia,resp. dve bytové jednotky,takže aj moji rodičia,aj moja sestra majú úplné súkromie,ked už ide oto,za to že tam sestra býva zadarmo 7 rokov a ešte bude neviem koľko,len za to by sa mala o rodičov postarať,zatiaľ sú vitálni a zdraví,ved neinvestovať peniaze za kúpu domu,alebo bytu,bývať bez investícií dlhé roky a nakoniec zdediť,respektívne kúpiť si takýto dvojgeneračný dom za 600 tisíc pre mňa nepripadá spravodlivé,alebo áno?
Peter, ono to je vždy zložité,keď sa má deliť nejaký majetok.Takmer vždy sa niekto cíti ukrátený,či podvedený.
Nepoznáme vaše rodinné pomery,ani nevieme ako to u vás v rodine funguje...
Ja by som odporúčala aby ste sa o tom otvorene porozprával s rodičmi a súrodencami.Spoločne asi najskôr dôjdete k nejakému uspokojivému riešeniu.
vivien262
30.01.09,21:04
ahojte vie mi niekto poradit ako sa mám vysporiadat zo sestrou kt. u nás už dlho nežije a ja som sama vela investovala do domu, ked ho rodičia kupovali stál 80.tis SK ked bol neprerobený tak okolo 250.tis. ale teraz ovela viac.
ktorej sumy ju mám teda vyplatit?
msím íst notárke alebo stačí naša vlastná zmluva a overené podpisi?
Chobot
31.01.09,13:08
ahojte vie mi niekto poradit ako sa mám vysporiadat zo sestrou kt. u nás už dlho nežije a ja som sama vela investovala do domu, ked ho rodičia kupovali stál 80.tis SK ked bol neprerobený tak okolo 250.tis. ale teraz ovela viac.
ktorej sumy ju mám teda vyplatit?
msím íst notárke alebo stačí naša vlastná zmluva a overené podpisi?

Tak ako sa dohodnete. Ak sa nedohodnete, budete musieť podať návrh na súd a ten rozhodne alebo nerozhodne o takej sume, akú navrhne navrhovateľ.
sarasara
31.01.09,16:26
Kúpnu zmluvu si môžete napísať aj sami, musí mať overené podpisy predávajúceho. Ak by bola kúpna zmluva napísaná zle, kataster vám ju vráti.
iva11
27.03.09,15:06
reagujem na príspevok petra 102 a upresním danú situáciu. rodičovsky dom bol ohodnotený presne na 2 900 000 Sk do ktorého sme na prerábanie vrchného poschodia investovali 700 000 Sk nehladiac na rekonštrukciu dvora /altánok pergoly rastlinstvo /. Zijeme v dome s rodičmi 7 rokov . peter reagoval že tu žijeme zadarmo, neplatili sme okná a kotol. To však všetko uhradíme teraz, ked sme sa rozhodli tu natrvalo zostať, s tým , že si berieme úver na prístavbu dalších izieb a celkovú rekonštrukciu a modernizáciu domu. Rodičia sa rozhodli , že nám polovicu domu darujú/štvrťka nám patrí a dalšia štvrťka za starosť o rodičov/. Zvažovali sme vyplatenie dvoch súrodencov po 300 000 Sk no žial im sa to málilo a chceli vyplatiť z trhovej hodnoty domu. Zdá sa mi to tiež smiešne ako si ty povedal je to hyenizmus. Taktiež mu bolo navrhnuté aby mi dal 600 000 Sk a ja by som išla do jeho bytu a mal by celý dom k dispozícií on.Zial ani to sa mu nepáčilo. Prosím reagujte či je to správne. Iva.
vivien262
19.02.10,08:29
Prosím Vás o radu, ak sestra išla bývať do domu starkej a ja ju chcem vyplatiť z rodičovského domu, s tým že ona má ešte na tom druhom dome otcovu sestru ako vlastníčku polovice, koľko percent s domu by bolo korektné jej vyplatiť. A mám vychádzať s hodnoty domu keď ona odchádzala alebo teraz keď som ho už celý sama prerobila?
Xanti
19.02.10,08:41
Prosím Vás o radu, ak sestra išla bývať do domu starkej a ja ju chcem vyplatiť z rodičovského domu, s tým že ona má ešte na tom druhom dome otcovu sestru ako vlastníčku polovice, koľko percent s domu by bolo korektné jej vyplatiť. A mám vychádzať s hodnoty domu keď ona odchádzala alebo teraz keď som ho už celý sama prerobila?
No mala by si vychádzať z terajšej hodnoty domu, ktorú znížiš o svoje investície.
Ale pozor súhlasila sestra s investíciami do domu? Hm? Lebo ako podielová spoluvlastníčka si potrebovala aj jej súhlas.

Ak by chcela polovicu z terajšej hodnoty domu, tak ju požiadaj o polovicu nákladov na rekonštrukciu.
elaurie
19.02.10,09:00
reagujem na príspevok petra 102 a upresním danú situáciu. rodičovsky dom bol ohodnotený presne na 2 900 000 Sk do ktorého sme na prerábanie vrchného poschodia investovali 700 000 Sk nehladiac na rekonštrukciu dvora /altánok pergoly rastlinstvo /. Zijeme v dome s rodičmi 7 rokov . peter reagoval že tu žijeme zadarmo, neplatili sme okná a kotol. To však všetko uhradíme teraz, ked sme sa rozhodli tu natrvalo zostať, s tým , že si berieme úver na prístavbu dalších izieb a celkovú rekonštrukciu a modernizáciu domu. Rodičia sa rozhodli , že nám polovicu domu darujú/štvrťka nám patrí a dalšia štvrťka za starosť o rodičov/. Zvažovali sme vyplatenie dvoch súrodencov po 300 000 Sk no žial im sa to málilo a chceli vyplatiť z trhovej hodnoty domu. Zdá sa mi to tiež smiešne ako si ty povedal je to hyenizmus. Taktiež mu bolo navrhnuté aby mi dal 600 000 Sk a ja by som išla do jeho bytu a mal by celý dom k dispozícií on.Zial ani to sa mu nepáčilo. Prosím reagujte či je to správne. Iva.

A na základe čoho by si išla do jeho bytu? Platila by si mu nájomné?
Chobot
19.02.10,09:48
A na základe čoho by si išla do jeho bytu? Platila by si mu nájomné?

Iva11 tu nebola od mája minulého roku.... asi ti neodpovie....len tak na okraj. ;)