Tina855
25.01.09,11:13
Prosím vás je potrebné ak nám chodia vypomáhať do skladu nejaký brigádnici, ktorý majú svoj HPP a okrem neho u nás zarobia na základe Príkaznej zmluvy podľa §724 do 24 900,- Sk, sú povinný platiť z tejto sumy nejaké odvody a túto sumu zdaniť? ak nepresiehne tento príjem v roku 24900,- a príkazca túto odmenu nezdanil.

Dík
Tina855
25.01.09,10:19
prosím nikto nevie?
Johanka
25.01.09,10:22
Daj si do vyhľadávania "príkazná zmluva".
5-násobok sumy ŽM ako suma oslobodená od dane pri určitých druhoch príjmov je pre rok 2008 25.650 Sk ;).
veronikasad
25.01.09,10:22
Prosím vás je potrebné ak nám chodia vypomáhať do skladu nejaký brigádnici, ktorý majú svoj HPP a okrem neho u nás zarobia na základe Príkaznej zmluvy podľa §724 do 24 900,- Sk, sú povinný platiť z tejto sumy nejaké odvody a túto sumu zdaniť? ak nepresiehne tento príjem v roku 24900,- a príkazca túto odmenu nezdanil.

Dík
nie je to náhodou závislá práca, na základe ktorej by ste ich mali prihlasovať do SP ako dohodárov ?
Zoltán Kovács
25.01.09,10:26
Je šikovný spôsob obchádzania ZP jednoznačne. Len neviem či priechodný.
Kontrolóri na DÚ tiež nie sú blbí.
marina8
25.01.09,10:48
Je šikovný spôsob obchádzania ZP jednoznačne. Len neviem či priechodný.
Kontrolóri na DÚ tiež nie sú blbí.



chcela by som si overit ci sa pri prikaznej zmluve mozem opierat o par. 9 odst 1, pismeno h) v nadvaznosti na par. 8 ods.1 pismeno a)
doteraz som to tak riesila a brala som prikaznu zmluvu ako "akykolvek prilezitostny prijem" zasadne popri HPP,
zatial s tym ziadny problem nebol, robi to tak vela ludi
viem, ze daniari nie su blbi, ale ak " postupujem " v zmysle zakona, tak potom by to malo byt ok, cielom rozhodne nie je zakon porusovat, ale najst riesenie, ktore zakonu zodpoveda
mozem poprosit vas nazor?
dakujem
Tina855
25.01.09,11:08
V podstate som sa len tak hypoteticky pýtala, lebo kamarátke, dal jeden pán u ktorého brigádovala podpísať takéto príkazné zmluvy. presnejšie sú 3. Keď nasčítam tie odmeny tak je to v hodnote spomínaných 24900,- za rok.

V jednom z bodov zmluvy uvádza, že: príkazník bol upozornený že odmena nebola zdanená daňou z príjmov zo závislej činnosti.ak tento príjem v roku .... presiahne sumu 24900,-, je povinný podať daňové priznanie sám.

Preto sa pýtam, ak má inde hlavný pracovný pomer, a toto podpísala či bola povinná to niekde uviesť a zdaniť.

Ďakujem
veronikasad
25.01.09,11:12
V podstate som sa len tak hypoteticky pýtala, lebo kamarátke, dal jeden pán u ktorého brigádovala podpísať takéto príkazné zmluvy. presnejšie sú 3. Keď nasčítam tie odmeny tak je to v hodnote spomínaných 24900,- za rok.

V jednom z bodov zmluvy uvádza, že: príkazník bol upozornený že odmena nebola zdanená daňou z príjmov zo závislej činnosti.ak tento príjem v roku .... presiahne sumu 24900,-, je povinný podať daňové priznanie sám.

Preto sa pýtam, ak má inde hlavný pracovný pomer, a toto podpísala či bola povinná to niekde uviesť a zdaniť.

Ďakujem
moja reakcia bola na druh práce, ktorý bol vykonávaný na základe príkaznej zmluvy - je to jednoznačne závislá práca a tento príjem nepatrí pod § 8 aj keď sa jedná o príkaznú zmluvu.
Zoltán Kovács
25.01.09,11:13
chcela by som si overit ci sa pri prikaznej zmluve mozem opierat o par. 9 odst 1, pismeno h) v nadvaznosti na par. 8 ods.1 pismeno a)
doteraz som to tak riesila a brala som prikaznu zmluvu ako "akykolvek prilezitostny prijem" zasadne popri HPP,
zatial s tym ziadny problem nebol, robi to tak vela ludi
viem, ze daniari nie su blbi, ale ak " postupujem " v zmysle zakona, tak potom by to malo byt ok, cielom rozhodne nie je zakon porusovat, ale najst riesenie, ktore zakonu zodpoveda
mozem poprosit vas nazor?
dakujem

Otákou je čí tej príjem je naozaj príležitostný, a čí výkon za ktorý dostáva odmenu nemá znaky závislej práce podľa §1 ods. 2 ZP.
Tina855
25.01.09,11:18
Firma sa zaoberá triedením registratúrnych záznamov, a toto mala uvedené aj v tej zmluve. Lepšie povedané vo všetkých troch.
Zoltán Kovács
25.01.09,11:22
Firma sa zaoberá triedením registratúrnych záznamov, a toto mala uvedené aj v tej zmluve. Lepšie povedané vo všetkých troch.

Je to jednoznačne závislá práca.
veronikasad
25.01.09,11:22
Firma sa zaoberá triedením registratúrnych záznamov, a toto mala uvedené aj v tej zmluve. Lepšie povedané vo všetkých troch.
V prvom príspevku si písala o práci v sklade. Na aké obdobie boli uzatvorené tie príkazné zmluvy?
Tina855
25.01.09,11:26
no ano sú to veľké sklady a tam sa to triedi. Boli uzatvorené len na vykonanie toho jedného triedenia, napr. jednej firmy. V ďalšej zmluve to bola ďalšia firma.
Zoltán Kovács
25.01.09,11:32
no ano sú to veľké sklady a tam sa to triedi. Boli uzatvorené len na vykonanie toho jedného triedenia, napr. jednej firmy. V ďalšej zmluve to bola ďalšia firma.

Opakujem, závislá práca, ktorú určite neprehliadne ani kontrola.
Tina855
25.01.09,11:35
Ok, ďakujem Vám
Eva99
05.03.09,06:57
Prosím Vás, v roku 2008 som vystavila príkaznú zmluvu na jednorázové upratanie stavby po stavebných prácach. Odmena je 20.000,- Sk. Rozumiem tomu dobre, že ak tento príjem nepresiahol 5-násobok životného minima, daňovník ho nemusí priznávať, respektíve nemusí podávať DP? A kam ja zaúčtujem v JÚ túto odmenu? Do PR?
Eva99
05.03.09,07:33
Prosím Vás, v roku 2008 som vystavila príkaznú zmluvu na jednorázové upratanie stavby po stavebných prácach. Odmena je 20.000,- Sk. Rozumiem tomu dobre, že ak tento príjem nepresiahol 5-násobok životného minima, daňovník ho nemusí priznávať, respektíve nemusí podávať DP? A kam ja zaúčtujem v JÚ túto odmenu? Do PR?
posúvam...
Meggie32
05.03.09,12:28
Prosím Vás, v roku 2008 som vystavila príkaznú zmluvu na jednorázové upratanie stavby po stavebných prácach. Odmena je 20.000,- Sk. Rozumiem tomu dobre, že ak tento príjem nepresiahol 5-násobok životného minima, daňovník ho nemusí priznávať, respektíve nemusí podávať DP? A kam ja zaúčtujem v JÚ túto odmenu? Do PR?

Nie je to náhodou tak, že príjem sa posudzuje spolu? čiže nezávisle na tom, či na pracovnú zmluvu zarobím 200 tis. sk a na príkazky ešte nejakých 20 tis.Sk, takže môj príjem je 220 tis. Sk? Podľa mňa tak! Ale ak nie, tak nám to niekto vysvetlite, prosím!
Šanika
02.07.09,15:10
VBV+GVGF
ego.mc
18.08.09,10:15
Dala by sa príkazná zmluva použiť pri práci správcu ihriska?
Jedná sa o invalidného dôchodcu, ktorý vykonáva údržbu ihriska nepravidelne, podľa potreby a väčšinou používa svoje nástroje (mimo kosačky).