zuzana1977
25.01.09,11:40
Ahojte,
sme nova sro. chceme zamestnat jedneho pana na dohodu, ktory ma pracovny pomer(platia odvody). Rada by som vedela kde ho treba prihlasit (povinnost zamestnavatela) a ake odvody sa za neho platia a v akej vyske.
Aku mame danovu povinnost. A ak by sme mu chceli poskytovat stravne poukazky a pitny rezim musime vypisat pre neho internu smernicu?
Dakujem za odpoved.
Zoltán Kovács
25.01.09,10:43
Ahojte,
sme nova sro. chceme zamestnat jedneho pana na dohodu, ktory ma pracovny pomer(platia odvody). Rada by som vedela kde ho treba prihlasit (povinnost zamestnavatela) a ake odvody sa za neho platia a v akej vyske.
Aku mame danovu povinnost. A ak by sme mu chceli poskytovat stravne poukazky a pitny rezim musime vypisat pre neho internu smernicu?
Dakujem za odpoved.


1. Registrácia zamestnávateľa na DÚ a SP
2. Registrácia dohodára na SP
3. Odvody do SP 0,80% ÚP a 0,25% GF do SP
4. Daň 19% na DÚ

Na stravné lístky zrejme nebude mať nárok. Sú podmienky, ktoré treba splňať (treba odpracovať viac ako 4 hod. za deň)
zuzana1977
25.01.09,10:56
Dakujem

A kedy ho treba prihlasit na dane institucie? napr. v den, ked bude vykonavat tu cinnost alebo skor?
Zoltán Kovács
25.01.09,10:57
Dakujem

A kedy ho treba prihlasit na dane institucie? napr. v den, ked bude vykonavat tu cinnost alebo skor?

Do SP minimálne jeden deň pred. Na DÚ sa prihlasuje zamestnávateľ a nie zamestnanec. Zamestnávateľ sa musí registrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
zuzana1977
25.01.09,12:01
Dik.
tan pan bude u ns vykonavat cinnost v priebehu celeho oka. Mam na kazdu cinnost vypisovat dohodu alebo staci jednu?
Zoltán Kovács
25.01.09,12:02
Dik.
tan pan bude u ns vykonavat cinnost v priebehu celeho oka. Mam na kazdu cinnost vypisovat dohodu alebo staci jednu?

Dohoda o pracovnej činnosti je obmedzená počtom hodím u jedného zamestnávateľa počas jedného roka. Max je 350 hodín.
zuzana1977
25.01.09,19:28
ta suma co mu uvedieme je v cistom. a my z nej odvedieme do SP a GF. a ako je to s danou?? tu si zaplati on v rocnom zuctovani???
Dik za odpoved
Evanka
25.01.09,19:33
ta suma co mu uvedieme je v cistom. a my z nej odvedieme do SP a GF. a ako je to s danou?? tu si zaplati on v rocnom zuctovani???
Dik za odpoved
Ak má podpísané vyhlásenie ..., tak mu môžeš uplatniť odpočítateľnú položku a je možné,. že suma dane vyjde nulová.
A však nemá podpísané vyhlásenie ... odvedieš daň 19% z hrubého príjmu.
mzdarka renca
25.01.09,19:42
suma na dohodu sa uvedie v hrubom a z toho vy odvediete už vyššie spomínané úrazové poistenie (0,8%) a garančné poisteni (0,25%) do sociálnej poisťovne a zrazíte mu daň 19%.
Napr.: suma za vykonanú prácu 100€ (napíšeš do dohody)
UP 0,8% - 0,8€ (zamestnávateľ)
GP 0,25% - 0,25€ (zamestnávateľ)
daň 19% - 19€ (zamestnanec)
čistá mzda: 81€
zuzana1977
25.01.09,20:20
dakujem za odpoved,
a ake vyhlasenie mate na mysli?
Evanka
25.01.09,20:28
dakujem za odpoved,
a ake vyhlasenie mate na mysli?
Vyhlásenie na zdanenie príjmov, na základe ktorého mu buude zamestnávateľ uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.
zuzana1977
25.01.09,20:29
a co je podla teba lepsie..pre naho aj pre nas ako firmu?
Evanka
25.01.09,20:48
a co je podla teba lepsie..pre naho aj pre nas ako firmu?
Ak nepodpíšeš vyhlásenie, nebude ti z-teľ uplatňovať nezdaniteľnú položku a budeš mať v konečnom dôsledku menší príjem.
Podáš si DP na konci daňového obdobia sama a DÚ ti preplatok vráti.
(Prečo by si to ale robila?)
Vyhlásenie môžeš podpísať iba u jedného zamestnávateľa (v prípade viacerých zamestnávateľov).
zuzana1977
25.01.09,20:57
evanka moc tomu nerozumiem...
ja chcem niekoho zamestnat, kto uz je zamestnany inde a platia za neho vsetky odvody- pravdepodobne tam ma podpisane to prehlasenie aby si uplatnil nezdanitelnu polozku. On bude u nas len 1-2 dni v tyzdni robit niekdey mozno ani to
marina8
25.01.09,21:13
evanka moc tomu nerozumiem...
ja chcem niekoho zamestnat, kto uz je zamestnany inde a platia za neho vsetky odvody- pravdepodobne tam ma podpisane to prehlasenie aby si uplatnil nezdanitelnu polozku. On bude u nas len 1-2 dni v tyzdni robit niekdey mozno ani to


mozes sa ho spytat, ci u svojho zamestnavatela vyhlásenie podpisoval, ale ak je zamestnany na HPP, tak si nezdanitelnu ciastku zrejme uplatnuje tam, takze u vas mu budes prijem z dohody zdanovat bez uplatnenia nezdanitelnej ciastky, na konci roka mu vystavis potvrdenie o zdanitelnej mzde a on poziada svojho zamestnavatela bud o rocne zuctovanie, do ktoreho zahrnie aj tvoje potvrdenie alebo aj od zamestnavatela obdrzi potvrdenie a poda si sam danove priznanie.
zuzana1977
25.01.09,21:17
Dakujem
a ak neviem kolko a kedy bude pre mna robit mam na kazdu cinnost robit stale novu dohodu?
Evanka
25.01.09,21:19
evanka moc tomu nerozumiem...
ja chcem niekoho zamestnat, kto uz je zamestnany inde a platia za neho vsetky odvody- pravdepodobne tam ma podpisane to prehlasenie aby si uplatnil nezdanitelnu polozku. On bude u nas len 1-2 dni v tyzdni robit niekdey mozno ani to
Predpokladám, že to bude práca na dohodu o vykonaní práce alebo o pracovnej činnosti. V tom prípade u vás nebude uplatňovať nezdaniteľnú sumu a budeš mu strhávať z hrubej mzdy daň 19%, ktorú odvedieš daňovému úradu. Prečítaj si všetko, čo je potrebné urobiť ak chceš zamestnávať niekoho (aj keď iba na dohodu). Nájdeš tu veľa príspevkov, kde je všetko o tom napísané.
zuzana1977
25.01.09,21:22
Dik..
uz som hladala...a dost som sa dozvedela...len neviem ci mam za neho dan platit pri kazdej uvedenej dohode alebo raz mesacne??
mzdarka renca
26.01.09,04:19
Evanka mala na mysli vyhlásenie na zdanenie príjmov, ktoré si zamestnanec, alebo dohodár (pokial si to neuplatňuje inde, u iného zamestnávateľa) môže uplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka. Ako si na začiatku písala, je zamestnaný u iného zamestnávateľa na základe pracovnej zmluvy a preto predpokladám, že si už túto odpočítateľnú položku uplatňuje tam (odpočítateľnú položku si môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa).
mzdarka renca
26.01.09,04:29
daň, aj mzdu robíš vždy mesačne, samozrejme ak nejakú má. Ak ti môžem poradiť, čo sa týka dohody o vykonaní práce, tak ju môžeš urobiť aj do konca roku a to tak, že v odmene za vykonanú prácu napíšeš výšku odmeny za kažký výkon (môže byť suma (, alebo suma za hodinu). A ešte tam daj, nakoľko to bude dohoda o vykonaní práce, že práca bude vykonaná do 31.12.2009.
zuzana1977
26.01.09,19:27
mzdarka renca ..diiiikkkk
aby som to spravne pochopila ....
do kolonky dohodnutá pracovná uloha napísem: preprava tovaru
dohodnutá odmena: 3,3 Eur/hod
doba v ktorej sa má úloha vykonať: ???
predpokladaný rozsah práce: 350 hod
Je to spravne???
a odmenu za prácu mu mozem vyplatit v ten den ked tu prácu vykonal v hotovosti a on mi podpíše príjmový doklad alebo sa to musí raz mesačne??
mzdarka renca
27.01.09,09:12
do kolónky dohodnutá pracovná úloha napíš niečo v zmysle, že zamestnanec vykoná prepravbu tovaru podľa pokynov a potreby zamestnávateľa, inak to je skôr na dohodu o pracovnej činnosti. Ak ti nebude zaťažko, radšej to rieš vždy vypísaním novej dohody o vykonaní práce vždy na konkrétnu prepravu, je to v zmysle ZP čistejšie a nenapadnuteľné.
Doba do kedy treba úlohu vykonať buď daj do 31.12.2009, alebo pri každej novej dohode napíš skutočnosť.
Odmena sa vypláca vždy vo výplatnom termíne zamestnávateľa, raz mesačne.
zuzana1977
27.01.09,21:33
velmi pekne dakujem
Krtko
27.01.09,22:33
dakujem za odpoved,
a ake vyhlasenie mate na mysli?

Tlačivo nájdeš na drsr, ak sa mi podarí prilepím.
Zamestnanec tam vyhlasuje, či uplatňuje alebo neuplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane, daňový bonus, či poberá starobný alebo invalidný dôchodok apod.
V tvojom prípade, ak má trvalý pracovný pomer zaškrtnne, že neuplatňuje NČZD a v tom prípade musíš z hrubej mzdy odviesť 19% dane zo závislej činnosti, ak jeho príjem bude do 5000,-Sk(165,97€) bude to zrážková daň pri úhrade KS 1744 a nad 5 000,-preddavková daň KS 1144
Každý Q si povinná do konca nasledujúceho mesiaca po skončení Q podať na DÚ štvrťročný prehľad a na konci roka do konca marca HLáSENIE a treba zamestnancovi vystaviť potvrdenie o príjmoch za rok
Krtko
27.01.09,22:46
Dohoda o pracovnej činnosti je obmedzená počtom hodím u jedného zamestnávateľa počas jedného roka. Max je 350 hodín.

Dovolím si opraviť:

Zákonník práce
Dohoda o vykonaní práce §226 (práca, ktorá je vymedzená výsledkom) - 350 hodín ročne u jedného zamestnávateľa
Dohoda o pracovnej činnosti §228a (príležitostná činnosť vymedzená druhom práce ) - 10 hodín týždenne
Dohoda o brig. práci študentov §227 (príležitostná činnosť vymedzená druhom práce ) - čas práce neprekračujúci v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času - teda rádove 20 hodín týždenne
zuzana1977
23.05.09,16:50
Každý Q si povinná do konca nasledujúceho mesiaca po skončení Q podať na DÚ štvrťročný prehľad - aj ked mame len dohodarov??? nakolko nas sikovny uctovnik to urcite nepodal
mzdarka renca
23.05.09,17:30
Každý Q si povinná do konca nasledujúceho mesiaca po skončení Q podať na DÚ štvrťročný prehľad - aj ked mame len dohodarov??? nakolko nas sikovny uctovnik to urcite nepodal
áno, aj keby bol prehľad nulový
zuzana1977
23.05.09,17:36
a aka je sankcia, ze nam tlacivo nepodal??
Paula
23.05.09,17:42
Každý Q si povinná do konca nasledujúceho mesiaca po skončení Q podať na DÚ štvrťročný prehľad - aj ked mame len dohodarov??? nakolko nas sikovny uctovnik to urcite nepodal


Prehľad podpísal zodpovedný pracovník a šikovný účtovník nepodal? Kto je u vás zodpovedný za "tieto veci" ?
zuzana1977
23.05.09,17:53
nieee.to je iny problem..dali sme si viet uctovnictvo jednej firme a ten zodpovedny pan, ktory mal od na plne moci sa jednoducho "vysral" na uctovnictvo a cele ho domrvil-velmi slusne napisane...a teraz zistujeme kde a ake sankcie nas cakaju z jeho "dobre" vykonanej prace
danushka
23.05.09,18:10
...no to je dôsledok zlého výberu človeka na spracovávanie účtovníctva...
Teraz už len ide o to, ako máte sformulovanú zmluvu, či budete vedieť na základe zmluvy od firmy, ktorá Vám spracovávala účtovníctvo aj vymôcť náhradu škody, ktorú Vám spôsobila.

Hoci podľa mňa, človek, ktorý domrví papiere a nepodá kvartálne prehľady za dohodárov - nemôže o sebe tvrdiť, že je účtovník...
Na druhej strane, podnikatelia sa snažia na účtovníctve šetriť dovtedy, kým nepochopia, že radšej zaplatiť odborníka, ako neskôr platiť pokuty....
zuzana1977
23.05.09,18:18
prosim ta a nevies mi povedat ake sankcie nam za to hrozia??
danushka
23.05.09,19:17
V minulosti bol každý načas neodovzdaný kvartálny prehľad pokutovaný sumou 2000,- SKK, potom sa to tuším znížilo na 1000,- SKK. Teraz neviem, možno poradí niekto ešte.
zuzana1977
24.05.09,05:28
velmi pekne dakujem za rady...
avs.roy33
31.05.09,10:16
Zdravim Vas. Potrebujem poradit. Som Slovak dlhodobo zijuci v Anglicku, kde mam svoju s.r.o. Svoj novy produkt by som rad uviedol aj na slovensky trh a pre tento ucel mam v plane angazovat isteho cloveka, ktory zije na Slovensku a je SZCO. Prosim Vas, aku obojstrannu zmluvu by bolo najvhodnejsie pouzit aby sme boli obaja patricne kryti a zaroven neporusili Zakonnik prace SR ? Velmi pekne Vam dakujem.
Lianka
31.05.09,10:21
Na spolupracu so SZCO sa Zakonnik prace nevztahuje. Pri takejto spolupraci si treba davat jedine pozor, aby takato spolupraca nesplnala znaky zavislej cinnosti:

§ 1
(2) Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností.

(3) Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislou prácou nie je podnikanie alebo iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
avs.roy33
31.05.09,11:09
Dakujem za odpoved. Podla paragrafu 1, odstavca 2 by sa v tomto pripade jednalo o zavislu cinnost uz len z toho dovodu, ze vyroba toho produktu ako aj transport by isli na moje naklady, dotycny by jednal vylucne v mojom mene a podla mojich pokynov. Lenze na tuto pracu potrebujem SZCO, aby som si mohol vykazat v uctovnictve odmenu za jeho vykonanu pracu a zaroven nemusel plnit statnu pokladnicu peniazmi za vsetky tie odvody za dotycnu osobu, kedze je SZCO. Dotycny by vlastne touto pracou vykonaval svoju podnikatelsku cinnost, co tym padom podla odstavca 3 neguje tuto zalezitost ako zavislu cinnost. Aku zmluvu mam teda pouzit v tomto pripade? Co by ste mi poradili ako najlepsie riesenie? Dakujem.
Lianka
31.05.09,11:52
piestansky
31.05.09,12:43
Sankcia za nepodanie Q hlásenia je min. 2000 Sk.
Zuzy
02.06.09,06:55
Keď dohodár má dohodu do 30.6. a v máji neodpracoval ani jednu hodinu, tak mzda bude nula, môže to tak byť, ? lebo v júni ešte môže vykonať nejaké práce?
mzdarka renca
02.06.09,07:03
Keď dohodár má dohodu do 30.6. a v máji neodpracoval ani jednu hodinu, tak mzda bude nula, môže to tak byť, ? lebo v júni ešte môže vykonať nejaké práce?
áno, môže to tak byť a mzda bude 0. V júni môže vykonávať práce.
zuzana1977
06.06.09,10:09
a ked chcem skoncit s dohodarom spolupracu musim mu nieco oznamit...je to obojstranne len aby to bolo aj oficialne...
dohoda je na dobu neurcitu.
a kde ho mam odhlasit?
veronikasad
06.06.09,10:10
a ked chcem skoncit s dohodarom spolupracu musim mu nieco oznamit...je to obojstranne len aby to bolo aj oficialne...
dohoda je na dobu neurcitu.
a kde ho mam odhlasit?
s akým dohodárom ?
Dohodára odhlasuješ na RLFO v SP najneskôr deň po ukončení práce
Lianka
06.06.09,10:12
Tak spiste dohodu o ukonceni dohody k urcitemu datumu alebo dodatok k dohode.
Odhlasit odtial, kde bol aj prihlaseny, t. j. z SP.
zuzana1977
06.06.09,10:17
OK dik za odpovede
zuzana1977
06.06.09,10:18
a nemate najaky vzor tlacivka na ukoncenie dohody???
Lianka
06.06.09,10:29
To iste vyrobis urcite aj sama. Nieco podobne ako dohoda o ukonceni pracovneho pomeru.
zuzana1977
06.06.09,10:39
Dik
Viera J.
08.06.09,06:11
Dohoda o pracovnej činnosti je obmedzená počtom hodím u jedného zamestnávateľa počas jedného roka. Max je 350 hodín.
Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, či tých 350 hod ročne platí aj keď je dohoda uzatvorená aj so študentom vysokej školy denného štúdia. Niečo som počula, že môže odpracovať až 1.000 hodin - čo je na tom pravdy?
ďakujem
tibor1000
08.06.09,06:27
Zdravím Vás poraďáci.Chcel by som sa s Vami poradiť: máme zamestnanca na zaklade dohody o vykonaní práce.V dohode má určenú pevnú mesačnú sumu 80 Eur.
Ked su v mesiaci sviatky a zamestnanec vtedy nepracuje,môžeme mu odpočítať tieto neodpracované dni z pevnej mesačnej sumy?:confused:
Ďakujem za odpoveď
Tweety
08.06.09,06:30
Dobrý deň! Chcela by som sa opýtať, či tých 350 hod ročne platí aj keď je dohoda uzatvorená aj so študentom vysokej školy denného štúdia. Niečo som počula, že môže odpracovať až 1.000 hodin - čo je na tom pravdy?
ďakujem
So študentom uzatvárame:
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Nepíšeš aká dohoda je uzatvorená , ak je to DoPČ:
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
mirrom
08.06.09,06:50
Zdravím Vás poraďáci.Chcel by som sa s Vami poradiť: máme zamestnanca na zaklade dohody o vykonaní práce.V dohode má určenú pevnú mesačnú sumu 80 Eur.
Ked su v mesiaci sviatky a zamestnanec vtedy nepracuje,môžeme mu odpočítať tieto neodpracované dni z pevnej mesačnej sumy?:confused:
Ďakujem za odpoveď

v prvom rade si treba objasnit o com je dohoda o vykonani prace DoVP. uzatvara sa v pripade ak zamestnavatel zadava vykonat urcitu pracu, pomenovatelnu, konkretnu, definovanu - napr. vytvorit reklamu alebo vyrobit nejaku smernicu , pokosit travnik, zabalit 1000 ks vyrobkov, alebo...:-) (co ja viem, ma tak hned napadlo), pri ktorej predpokladany rozsah nepresahuje 350 hod rocne. v DoVP je potom zadefinovana aj odmena za tuto pracu a cas, v ktorom sa uloha ma splnit. bodka. v tomto pripade plnenie pracovnej ulohy nema ziadnu suvislost so sviatkami, resp. neodpracovanymi dnami a tym aj kratenim dohodnutej mzdy .
pri pravidelne vykonavanych pracach, co z tvojho zadania predpokladam, nakolko uvadzas mesacnu sumu, by malo podla mna ist skor o uzatvorenie dohody o pracovnej cinnosti (na max.10 hod tyzdenne), ked je mozno uz stanovit pracovnu dobu....
takze si to upresni
Tweety
08.06.09,06:56
Zdravím Vás poraďáci.Chcel by som sa s Vami poradiť: máme zamestnanca na zaklade dohody o vykonaní práce.V dohode má určenú pevnú mesačnú sumu 80 Eur.
Ked su v mesiaci sviatky a zamestnanec vtedy nepracuje,môžeme mu odpočítať tieto neodpracované dni z pevnej mesačnej sumy?:confused:
Ďakujem za odpoveď
Ak má pevne stanovenú sumu, tak neodpočítavate nič. Odpracované hodiny samozrejme sledujete.
veronikasad
08.06.09,06:58
Zdravím Vás poraďáci.Chcel by som sa s Vami poradiť: máme zamestnanca na zaklade dohody o vykonaní práce.V dohode má určenú pevnú mesačnú sumu 80 Eur.
Ked su v mesiaci sviatky a zamestnanec vtedy nepracuje,môžeme mu odpočítať tieto neodpracované dni z pevnej mesačnej sumy?:confused:
Ďakujem za odpoveď
A je problém dať mu hodinovku ? ale potom by to už asi mala byť dohoda o pracovnej činnosti - rozsah práce max 10 hod. týždenne. Zrejme sa u vás jedná o opakovanú činnosť
tibor1000
08.06.09,07:03
v prvom rade si treba objasnit o com je dohoda o vykonani prace DoVP. uzatvara sa v pripade ak zamestnavatel zadava vykonat urcitu pracu, pomenovatelnu, konkretnu, definovanu - napr. vytvorit reklamu alebo vyrobit nejaku smernicu , pokosit travnik, zabalit 1000 ks vyrobkov, alebo...:-) (co ja viem, ma tak hned napadlo), pri ktorej predpokladany rozsah nepresahuje 350 hod rocne. v DoVP je potom zadefinovana aj odmena za tuto pracu a cas, v ktorom sa uloha ma splnit. bodka. v tomto pripade plnenie pracovnej ulohy nema ziadnu suvislost so sviatkami, resp. neodpracovanymi dnami a tym aj kratenim dohodnutej mzdy .
pri pravidelne vykonavanych pracach, co z tvojho zadania predpokladam, nakolko uvadzas mesacnu sumu, by malo podla mna ist skor o uzatvorenie dohody o pracovnej cinnosti (na max.10 hod tyzdenne), ked je mozno uz stanovit pracovnu dobu....
takze si to upresni
Ďakujem.Prosím ,a pri dohode o pracovnej činnosti by bolo možné odpočítať od mesačnej pevnej mzdy neodpracované dni za sviatky?
veronikasad
08.06.09,07:05
Ďakujem.Prosím ,a pri dohode o pracovnej činnosti by bolo možné odpočítať od mesačnej pevnej mzdy neodpracované dni za sviatky?
stanov si hodinovú mzdu, problém máš vyriešený.
tibor1000
08.06.09,07:14
stanov si hodinovú mzdu, problém máš vyriešený.

a bolo by možne k hodinovej mzde (v dohode o vykonaní práce ) pripočítať aj odmenu percentom z objemu predaja, u predavačky ? Ďakujem
veronikasad
08.06.09,07:18
a bolo by možne k hodinovej mzde (v dohode o vykonaní práce ) pripočítať aj odmenu percentom z objemu predaja, u predavačky ? Ďakujem
a tu maš v pevnej mesačnej mzde ako zohladnenú ?
gabiga
08.06.09,07:27
Ďakujem.Prosím ,a pri dohode o pracovnej činnosti by bolo možné odpočítať od mesačnej pevnej mzdy neodpracované dni za sviatky?
pri mesacnej pevnej mzde sa neda nikdy odpocitat "neodpracovany" den, pokial je to sviatok. ani v pracovnej zmluve, ani v dohode. pokial chces platit za to co odrobi a ma dohodu, tak urci hodinovu mzdu ako ti radi veronikasad.
tibor1000
08.06.09,08:46
a tu maš v pevnej mesačnej mzde ako zohladnenú ?
pevna mesačná mzda bola myslená ako pevná mzda za odpracovaný celý mesiac.ked je sviatok,dohodár nepracoval,a zamestnávateľ by mu chcel zaplatiť o neodpracované dni menej (pevná mzda mínus neodpracované dni=sviatky)
k pevnej mzde je odmena % z predaja v obchode,tato odmena nie je v pevnej mesačnej mzde
Viera J.
08.06.09,09:04
So študentom uzatvárame:
Dohoda o brigádnickej práci študentov
§ 227
(1) Dohodu o brigádnickej práci študentov môže zamestnávateľ uzatvoriť s fyzickou osobou, ktorá má štatút študenta.
(2) Na základe dohody o brigádnickej práci študentov nemožno vykonávať prácu v rozsahu prekračujúcom v priemere polovicu určeného týždenného pracovného času.
(3) Dodržiavanie dohodnutého a najviac prípustného rozsahu pracovného času podľa odseku 2 sa posudzuje za celú dobu, na ktorú bola dohoda uzatvorená, najdlhšie však za 12 mesiacov.

Nepíšeš aká dohoda je uzatvorená , ak je to DoPČ:
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti
(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.
Je to dohoda uzatvorená v zmysle ustanovenia §223 až 226 ZP (Dohoda o VP) - viem, že tu môže odpracovať len 350hod ročne a ten počet už prekročil a aj dohodu o PČ. Naďalej by sme ho chceli zamestnávať, ale nie na prac.pomer ...a preto by som sa chcela poradiť, či existuje dohoda, kde by mohol odpracovať viac hodín. Počula som, že v sprostredkovateľských agentúrach žiadajú od žiakov potvrdenie o návšteve vysokej školy, aby mohli odrobiť tých 1 000 hod ročne. Ešte som sa s tým nestretla a nejako sa mi to nezdá. Poraďte mi prosím.
veronikasad
08.06.09,09:10
Ak so študentom denného štúdia uzatvoríš dohodu o brigádnickej činnosti podľa § 227 Zákonníka práce, na obdobie celého roka, výkon práce môže byť v priemere polovicu určeného týždenného prac. času - vychádza to okolo 1000 hod. ročne.
Dohodár musí mať štatút študenta, ktorý preukazuje potvrdenim o návšete školy
Viera J.
08.06.09,12:48
Ak so študentom denného štúdia uzatvoríš dohodu o brigádnickej činnosti podľa § 227 Zákonníka práce, na obdobie celého roka, výkon práce môže byť v priemere polovicu určeného týždenného prac. času - vychádza to okolo 1000 hod. ročne.
Dohodár musí mať štatút študenta, ktorý preukazuje potvrdenim o návšete školy
ak to presne ratám je to 960 hod?
(40/2x4 x 12 = 960) - takže mu môžeme aj od júna uzavieť dohodu o brigádnickej činnosti a do konca roka môže odrobiť 1 000 hod?
Lianka
08.06.09,13:22
Viera, precitaj si prispevok c. 51 od Tweety - max. 10 hod./tyzdenne - ziadnych 1000 hod., ani 960 hod... v zmluve musi byt uvedene max. 10 hodine tyzdenne.
veronikasad
08.06.09,13:28
Viera, precitaj si prispevok c. 51 od Tweety - max. 10 hod./tyzdenne - ziadnych 1000 hod., ani 960 hod... v zmluve musi byt uvedene max. 10 hodine tyzdenne.
Lianka, ak uzatvorí zmluvu o BPŠ na celý rok - priemerne polovica týždenného prac.úväzku - počítajme 52 x 20 = 1040 hod.
Lianka
08.06.09,13:30
To ano, ale ona chce uzatvorit dohodu od juna, ako citam v prispevku 63 a od juna do konca roka to nebude 1000 hod. Mozno to dobre myslela, len ja som to zle pochopila... :confused:
veronikasad
08.06.09,13:32
ak to presne ratám je to 960 hod?
(40/2x4 x 12 = 960) - takže mu môžeme aj od júna uzavieť dohodu o brigádnickej činnosti a do konca roka môže odrobiť 1 000 hod?
do konca roka 1000 hod. nemôže odrobiť, lebo budeš mať zmluvu len na 7 mesiacov /prepočítavala si za celý rok/.
tibor1000
09.06.09,16:03
Zdravím Vás poraďáci.
Ako je to prosím s výplatnou páskou zamestnanca pracujúceho na dohodu?Treba uvádzať aj počet odpracovaných dní,aj počet hodín?
Lebo niektorý deň odpracuje 1 - 2 hodiny, niektoré dni aj 5-7 hodín,takže aj tak to vyzerá čudne,napr. 5 hodín, 5 dní

Ďakujem
Tweety
09.06.09,16:04
Zdravím Vás poraďáci.
Ako je to prosím s výplatnou páskou zamestnanca pracujúceho na dohodu?Treba uvádzať aj počet odpracovaných dní,aj počet hodín?
Lebo niektorý deň odpracuje 1 - 2 hodiny, niektoré dni aj 5-7 hodín,takže aj tak to vyzerá čudne,napr. 5 hodín, 5 dní

Ďakujem
Nie, nemusí, ani Výpl. páska u dohodára nie je povinná.
tibor1000
09.06.09,16:15
Nie, nemusí, ani Výpl. páska u dohodára nie je povinná.

Ďakujem Ti Tweety.
Ani výplatná páska nie je u dohodára nutná?To je pre mňa ale novinka:)
No ja im výpl.pásky robím.
Takže bude stačiť,keď do výplatnej pásky uvediem meno pracovníka,počet odprac.hodín a mzdu a to bude stačiť?
mzdarka renca
09.06.09,16:17
Zdravím Vás poraďáci.
Ako je to prosím s výplatnou páskou zamestnanca pracujúceho na dohodu?Treba uvádzať aj počet odpracovaných dní,aj počet hodín?
Lebo niektorý deň odpracuje 1 - 2 hodiny, niektoré dni aj 5-7 hodín,takže aj tak to vyzerá čudne,napr. 5 hodín, 5 dní

Ďakujem
áno, ak počítaš dohodárom výplatu, tak tam nahráš aj odpracované hodiny, aj mzdu, aj keby mali mzdu 0.01EUR a odpracovaných 5 minút.
Dohodárom dávam výpl. pásky tak isto ako zamestnancom zamestnaných na TPP, nakoľko je to stále zamestnanec.
Tweety
09.06.09,16:19
Ďakujem Ti Tweety.
Ani výplatná páska nie je u dohodára nutná?To je pre mňa ale novinka:)
No ja im výpl.pásky robím.
Takže bude stačiť,keď do výplatnej pásky uvediem meno pracovníka,počet odprac.hodín a mzdu a to bude stačiť?
Priznám sa, ja som pásky dávala rovnako, ako zamestnancom na PZ.
liba2
10.06.09,03:13
Ďakujem Ti Tweety.
Ani výplatná páska nie je u dohodára nutná?To je pre mňa ale novinka:)
No ja im výpl.pásky robím.
Takže bude stačiť,keď do výplatnej pásky uvediem meno pracovníka,počet odprac.hodín a mzdu a to bude stačiť?Ak mu zrazíš aj daň, potom to tiež treba uviesť, aj netto na výplatu.
Viera J.
10.06.09,06:17
do konca roka 1000 hod. nemôže odrobiť, lebo budeš mať zmluvu len na 7 mesiacov /prepočítavala si za celý rok/.
Asi tomu trošku chápem - ďakujem za pomoc!
tibor1000
12.06.09,08:12
Ak mu zrazíš aj daň, potom to tiež treba uviesť, aj netto na výplatu.

áno áno,to všetko tam dávam
len tie dni vyzerajú čudne,keď niektorý deň pracuje 2 hodiny,iný deň 8 hodín,nedám mu to ako odpracované dni 2, odpracované hodiny 10
zadám iba 0 dní, 10 hodín
môže byťM
Ďakujem Vám všetkým,ste ochotní pomôcť
mzdarka renca
12.06.09,08:15
áno áno,to všetko tam dávam
len tie dni vyzerajú čudne,keď niektorý deň pracuje 2 hodiny,iný deň 8 hodín,nedám mu to ako odpracované dni 2, odpracované hodiny 10
zadám iba 0 dní, 10 hodín
môže byťM
Ďakujem Vám všetkým,ste ochotní pomôcť
Môže to byť, tak aj tak. Môžeš dať 2 dni a 10 hod., môžeš dať len 10 hod. Stále je to pravda v oboch prípadoch.
liba2
12.06.09,14:31
áno áno,to všetko tam dávam
len tie dni vyzerajú čudne,keď niektorý deň pracuje 2 hodiny,iný deň 8 hodín,nedám mu to ako odpracované dni 2, odpracované hodiny 10
zadám iba 0 dní, 10 hodín
môže byťM
Ďakujem Vám všetkým,ste ochotní pomôcť

tiež mám takého dohodára, čo robí keď treba - keď ho zavolajú, takže každý deň inak a niekedy len 2 - 3x do mesiaca; zadávam to podľa skutočnosti; vôbec to nie je čudné, veď nemá pracovnú dobu stanovenú.
gata 81
12.06.09,16:50
ahojte poradaci,
je pravda ze ked zamestnavam zamesntanca na dohodu o vykonani prace, tak mu tuto dohodu nemozem obnovovat dlhsie ako dva roky? a ma sa dohoda vzdy uzavriet na dobu urcitu /napr. na rok?/
Tweety
12.06.09,16:51
ahojte poradaci,
je pravda ze ked zamestnavam zamesntanca na dohodu o vykonani prace, tak mu tuto dohodu nemozem obnovovat dlhsie ako dva roky? a ma sa dohoda vzdy uzavriet na dobu urcitu /napr. na rok?/
Nie, nie je to pravda. Dohoda môže byť na dobu určitú, alebo neurčitú. Vyberám z § 226:
§ 226
Dohoda o vykonaní práce

(1) Dohodu o vykonaní práce zamestnávateľ môže uzatvoriť s fyzickou osobou, ak predpokladaný rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvára, nepresahuje 350 hodín v kalendárnom roku. Do predpokladaného rozsahu práce sa započítava aj práca vykonávaná zamestnancom pre zamestnávateľa na základe inej dohody o vykonaní práce.

(2) Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára písomne, inak je neplatná. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a predpokladaný rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy. Písomná dohoda o vykonaní práce sa uzatvára najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce.
leozka
09.07.09,14:28
Ahojte.Potrebujem poradiť: Kámoška pracovala na Dohodu.Výpl. pásku im zamestnávateľ nedal a ona si myslí, že niekde je chyba.Problém bude vraj v tom, že vo Vyhlásení o uplatnení NČZD, vraj asi zle prečiarkla, to čo chcela.Píše sa tam: uplatňujem, neuplatňujem NČZD a ona prečiarkla neuplatňujem /prečiarknuté neplatí/, čiže v platnosti zostalo , že si uplatňuje NČZD/, čiže jej vraj asi zrazili 19% daň z celej sumy. Dá sa to nejako napraviť, alebo zohľadniť v DP? Prečiarkla to nesprávne? Ďakujem
Tweety
09.07.09,14:32
Ahojte.Potrebujem poradiť: Kámoška pracovala na Dohodu.Výpl. pásku im zamestnávateľ nedal a ona si myslí, že niekde je chyba.Problém bude vraj v tom, že vo Vyhlásení o uplatnení NČZD, vraj asi zle prečiarkla, to čo chcela.Píše sa tam: uplatňujem, neuplatňujem NČZD a ona prečiarkla neuplatňujem /prečiarknuté neplatí/, čiže v platnosti zostalo , že si uplatňuje NČZD/, čiže jej vraj asi zrazili 19% daň z celej sumy. Dá sa to nejako napraviť, alebo zohľadniť v DP? Prečiarkla to nesprávne? Ďakujem
Ak prečiarkla neuplatňujem, znamená, že si uplatnila, ( tak píšeš aj Ty) takže jej nemohli zraziť daň z celej sumy, ale len zo sumy po odpočítaní NČ.
leozka
09.07.09,14:43
Ahoj, dik za odpoveď.No ona si myslí, že či to vraj nemala opačne prečiarknúť, aby ostalo v platnosti, že si neuplatňuje NČZD u iných zamestnávateľov na dohodu, lebo sa môže uplatniť len u jedného. Tak som sa doplietla aj ja.
Tweety
09.07.09,14:48
Ahoj, dik za odpoveď.No ona si myslí, že či to vraj nemala opačne prečiarknúť, aby ostalo v platnosti, že si neuplatňuje NČZD u iných zamestnávateľov na dohodu, lebo sa môže uplatniť len u jedného. Tak som sa doplietla aj ja.
Takže ako teraz malo byť? CHcela si uplatniť, alebo nechcela? A ako jej nakoniec tú odmenu zdanili? AK si uplatnila a nemohla,( ak si ju už zároveň uplatnila u iného zamestnáv.) daň musí v DP vysporiadať, pretože NČ si môže uplatniť len raz.
leozka
09.07.09,14:59
Ona nepracovala nikde, u iného zamestnávateľa neuplatňovala NČZD, chcela ju uplatniť u zamestnávateľa, u kt. pracovala mesiac na dohodu, len je zmagorená z toho, čo mala prečiarknúť a čo nie.Uplatniť ju chcela.
Tweety
09.07.09,15:01
Ona nepracovala nikde, u iného zamestnávateľa neuplatňovala NČZD, chcela ju uplatniť u zamestnávateľa, u kt. pracovala mesiac na dohodu, len je zmagorená z toho, čo mala prečiarknúť a čo nie.Uplatniť ju chcela.
A dostala už odmenu? AK nie, nech sa ide opýtať, čo vlastne podpísala na mzdové oddelenie firmy. Ak áno, tak si vie aj sama vypočítať, či jej bola alebo nebola odpočítané NČ. Kedže z odmeny sa neplatia odvody, výpočet je jednoduchý.
leozka
09.07.09,15:19
A keby si ju mohla uplatniť/keďže ju neuplat. inde/ a neurobila to, tak by jej zrazili 19% daň z celej odmeny, nie z rozdielu odmeny a NČZD , však?Čo potom? Zohľadní sa to v DP?Ďakujem za odpoveď
Tweety
09.07.09,15:22
A keby si ju mohla uplatniť/keďže ju neuplat. inde/ a neurobila to, tak by jej zrazili 19% daň z celej odmeny, nie z rozdielu odmeny a NČZD , však?Čo potom? Zohľadní sa to v DP?Ďakujem za odpoveď
Áno, tak ako píšeš. Pri podaní DP alebo RZD sa jej zaplatená daň vráti.
olip
09.09.09,09:28
ak som dobre pochopila, vo výpl.páske dohodára: ak odvádzam 19% daň - hod. a odmenu v € uviesť do kolónky "Zákl.mzda!. ak neodvádzam daň tak hod. a odmenu uviesť do "Odmeny"? a potom odvediem iba GF a UP na SP. na DÚ v Q Prehľade budem uvádzať 0 ak neodvádzam daň? ale musím mať podpísané Vyhlásenie na zdanenie... je to môj prvý príspevok, usmernite ma, ďakujem
liba2
09.09.09,09:40
ak som dobre pochopila, vo výpl.páske dohodára: ak odvádzam 19% daň - hod. a odmenu v € uviesť do kolónky "Zákl.mzda!. ak neodvádzam daň tak hod. a odmenu uviesť do "Odmeny"? a potom odvediem iba GF a UP na SP. na DÚ v Q Prehľade budem uvádzať 0 ak neodvádzam daň? ale musím mať podpísané Vyhlásenie na zdanenie... je to môj prvý príspevok, usmernite ma, ďakujemDohodár nedostáva mzdu ale odmenu, preto pri dohodárovi vždy sumu uvedieš do kolonky "odmena".
rodina1
09.09.09,10:06
ak som dobre pochopila, vo výpl.páske dohodára: ak odvádzam 19% daň - hod. a odmenu v € uviesť do kolónky "Zákl.mzda!. ak neodvádzam daň tak hod. a odmenu uviesť do "Odmeny"? a potom odvediem iba GF a UP na SP. na DÚ v Q Prehľade budem uvádzať 0 ak neodvádzam daň? ale musím mať podpísané Vyhlásenie na zdanenie... je to môj prvý príspevok, usmernite ma, ďakujem
Pri dohodárovi nemusí byť podpísané Vyhlásenie na zdanenie... V tom prípade mu vychádza zrážková daň, ktorú však musíš uviesť v Q Prehľade. Ak okrem dohodára máš aj zamestnancov, ktorým vyplácaš daňový bonus, potom zrážkovú daň nemusíš odviesť daňovému úradu, ale ponížiš si sumu daňového bonusu v danom Prehľade.
Ak daňový bonus nie je, potom zrážkovú daň treba odviesť.
olip
11.09.09,13:17
dakujem, vdakabohu za Poradu i Vám za ochotu pomáhať
ekofan
16.09.09,13:16
Dobrý deň!
Mám zamestnanca, ktorého som pred časom prijala na DoVP a podpísal Vyhlásenie. Neskôr som toho istého zamestnanca prijala do TPP (júl, august/09 - DoVP, september/09 - TPP). Zaujíma ma, či mu mám dať podpísať nové Vyhlásenie, kedže sa zmenila forma pracovného pomeru, ale nezmenil sa zamestnávateľ.
Tweety
16.09.09,13:24
Dobrý deň!
Mám zamestnanca, ktorého som pred časom prijala na DoVP a podpísal Vyhlásenie. Neskôr som toho istého zamestnanca prijala do TPP (júl, august/09 - DoVP, september/09 - TPP). Zaujíma ma, či mu mám dať podpísať nové Vyhlásenie, kedže sa zmenila forma pracovného pomeru, ale nezmenil sa zamestnávateľ.
Nie.
ekofan
16.09.09,13:44
ďakujem!
janaGT
21.09.09,06:25
prosím vás, v roku 2002 sa z dohody malo odvádzať poistné aj do ZP?
VERONIKA6
21.09.09,06:47
prosím vás, v roku 2002 sa z dohody malo odvádzať poistné aj do ZP?
V roku 2002 sa z dohôd o vykonaní práce neodvádzalo žiadne poistné.
leozka
14.03.10,13:46
Ahojte. Kámoška začína pracovať u zamestnávateľky na dohodu o vykonaní práce na 4h/d,+2 soboty v mes. 3,15h. Dohodli sa na príjme 136e, aby ju nevyradili z ÚP, kde je evidovaná. Zamestnáv. ju má povinn. prihlásiť do SP a platiť do gar. a úraz.
Jej čistý príjem bude teda 136e, alebo jej strhnú aj 19% daň.Nemá podpísané žiadne Vyhlásenie o NČZD. Ako to vlastne je, ako má postupovať, aby to bolo pre ňu výhodné, al. čo je jej povinnosťou?Ďakujem, ahojte
jacekova
14.03.10,13:51
Ahojte. Kámoška začína pracovať u zamestnávateľky na dohodu o vykonaní práce na 4h/d,+2 soboty v mes. 3,15h. Dohodli sa na príjme 136e, aby ju nevyradili z ÚP, kde je evidovaná. Zamestnáv. ju má povinn. prihlásiť do SP a platiť do gar. a úraz.
Jej čistý príjem bude teda 136e, alebo jej strhnú aj 19% daň.Nemá podpísané žiadne Vyhlásenie o NČZD. Ako to vlastne je, ako má postupovať, aby to bolo pre ňu výhodné, al. čo je jej povinnosťou?Ďakujem, ahojte


Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.

Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.

Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.

Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €
leozka
14.03.10,17:25
No ja to nechápem. Takže, pokiaľ nemá podpísané vyhlásenie, tak tá čiastka sa nezdaňuje,nechápem tie odvody zamestnanca. Veď keď je na dohodu zamestnaný, tak nemá povinnosť platiť do SP, iba sa treba/ak nie je evidovaný na ÚP/prihlásiť do VšZP a zaplatiť poistné za mes., kt. odpracoval na dohodu, al.?Ďakujem za odpoveď...
veronikasad
14.03.10,17:28
No ja to nechápem. Takže, pokiaľ nemá podpísané vyhlásenie, tak tá čiastka sa nezdaňuje,nechápem tie odvody zamestnanca. Veď keď je na dohodu zamestnaný, tak nemá povinnosť platiť do SP, iba sa treba/ak nie je evidovaný na ÚP/prihlásiť do VšZP a zaplatiť poistné za mes., kt. odpracoval na dohodu, al.?Ďakujem za odpoveď...
To chápu len úradníci na Ministerstve práce, SV a rodiny, ktorí určili túto sumu pre všetkých uchádzačov o zamestnanie - bez ohľadu na to či ide dohodárov, alebo zamestnancov na pracovný pomer ... ("dopisovala" som si s nimi, nepodarilo sa mi ich presvedčiť)
Timka1
14.03.10,17:31
No ja to nechápem. Takže, pokiaľ nemá podpísané vyhlásenie, tak tá čiastka sa nezdaňuje,nechápem tie odvody zamestnanca. Veď keď je na dohodu zamestnaný, tak nemá povinnosť platiť do SP, iba sa treba/ak nie je evidovaný na ÚP/prihlásiť do VšZP a zaplatiť poistné za mes., kt. odpracoval na dohodu, al.?Ďakujem za odpoveď...

jaceková podrobne rozpísala ako sa dostaneš k tej sume 136,38 € čo je max. limit na úrad práce

ak nemá podpísané vyhlásenie odmena z dohody sa zdaňuje zrážkovou daňou

odvody zamestnanec neplatí zo svojej odmeny z dohody, iba zamestnávateľ a úrazové a garančné poistenie

ak nie je dotyčný evidovaný na úrade práce nevzťahuje sa naňho limit max. 136,38 €, tým pádom sa stáva samoplatiteľom pre zdravotnú poisťovňu, kde sa treba prihlásiť ako smoplatiteľ a bude platiť poistné

pre samoplatiteľov sa príjem na dohodu sleduje čo sa týka ZP, ak prevýši VZ samoplatiteľov, odvádza sa z neho poistné
leozka
15.03.10,07:51
Ďakujem všetkým za odpovede, už som v obraze
leozka
16.03.10,08:31
čAUTE. pRíKLAD: kamarát začína pracovať na Dohodu o prac. činnosti.Nikde inde nepracuje. Oplatí sa mu podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov, kde si uplatní NČ na daňovníka - v kolonke zaskrtne áno- takže keď mu pri nízkych príjmoch odpočítajú NČ, tak mu výjde daň 0. Ale otázka je: musí o to vyhlásenie požiadať zamestnávateľa? A keby sa náhodov v roku zamestnal na HPP u iného zam. a na dohodu už nepracoval, môže si aj u neho podpísať toto vyhlásenie? Ďakujem
rodina1
16.03.10,08:35
čAUTE. pRíKLAD: kamarát začína pracovať na Dohodu o prac. činnosti.Nikde inde nepracuje. Oplatí sa mu podpísať Vyhlásenie na zdanenie príjmov, kde si uplatní NČ na daňovníka - v kolonke zaskrtne áno- takže keď mu pri nízkych príjmoch odpočítajú NČ, tak mu výjde daň 0. Ale otázka je: musí o to vyhlásenie požiadať zamestnávateľa? A keby sa náhodov v roku zamestnal na HPP u iného zam. a na dohodu už nepracoval, môže si aj u neho podpísať toto vyhlásenie? Ďakujem
Vyhlásenie môže mať podpísané len u jednéhlo zamestnávateľa. Ak si chce z príjmu z dohody uplatniť nezdaniteľnú čiastku, musí požiadať zamestnávateľa o vyplnenie vyhlásenia.
leozka
16.03.10,08:40
To znamená , keď si ju uplatní teraz, keď pracuje na dohodu, neskôr , keď si nájde prácu inde na HPP a nebude mať iné príjmy z dohody, tak si Nč neuplatní, lebo si ju už raz v roku uplatnil u iného zamestnávateľa?
veronikasad
16.03.10,08:43
To znamená , keď si ju uplatní teraz, keď pracuje na dohodu, neskôr , keď si nájde prácu inde na HPP a nebude mať iné príjmy z dohody, tak si Nč neuplatní, lebo si ju už raz v roku uplatnil u iného zamestnávateľa?
U zamestnávatela pracujúceho na dohodu podpíše zmenu vo Vyhlásení k zdaň.príjmov a NČZD si môže uplatniť u zamestnavatela na pracovnú zmluvu (v priebehu roka je možné urobiť zmenu)
leozka
16.03.10,09:07
Ďakujem
leozka
17.03.10,17:59
Ak je osoba evidovaná na ÚP a zamestná sa na dohodu, zamestnávateľ jej dá zmluvu - Dohoda o prac. činnosti, osoba je povinná zaniesť na ÚP originál, al. stačí kópia? Originál si necháva zamestnanec, však?Ďakujem
Timka1
17.03.10,18:06
Ak je osoba evidovaná na ÚP a zamestná sa na dohodu, zamestnávateľ jej dá zmluvu - Dohoda o prac. činnosti, osoba je povinná zaniesť na ÚP originál, al. stačí kópia? Originál si necháva zamestnanec, však?Ďakujem

originál ostáva zamestnancovi, na Úrad práce stačí kópia
leozka
18.03.10,08:28
Ďakujem pekne Timka 1!
hslovakia
19.03.10,10:49
Dobrý deň, potrebujem rýchlu pomoc:) Včera sme prijali na Dohodu o vykonaní práce človeka z ÚP na pozíciu skladníka a až po odpracovaní dňa sme náhodou z neho dostali, že je čiastočne invalidný (na 75%) a to práve kvôli problémom s chrbticou. Pre nás je to problém, pretože mal práve skladať ručne palety s kýblami ťažkými aj 40kg. Myslím, že ani preňho, ani pre nás by nebolo dobré, keby u nás zostal a odpracoval celých 350 hodín, tak ako bolo dohodnuté. Je možné na základe týchto skutočností (- že zamlčal invaliditu) ukončiť Dohodu oVP zo strany zamestnávateľa v prípade že odmietne podpísať súhlas s ukončením?
drobeceva
19.03.10,10:52
Dobrý deň, potrebujem rýchlu pomoc:) Včera sme prijali na Dohodu o vykonaní práce človeka z ÚP na pozíciu skladníka a až po odpracovaní dňa sme náhodou z neho dostali, že je čiastočne invalidný (na 75%) a to práve kvôli problémom s chrbticou. Pre nás je to problém, pretože mal práve skladať ručne palety s kýblami ťažkými aj 40kg. Myslím, že ani preňho, ani pre nás by nebolo dobré, keby u nás zostal a odpracoval celých 350 hodín, tak ako bolo dohodnuté. Je možné na základe týchto skutočností (- že zamlčal invaliditu) ukončiť Dohodu oVP zo strany zamestnávateľa v prípade že odmietne podpísať súhlas s ukončením?
práve preto je dobré posielať aj takýchto ľudí na Dohodu... na lekársku prehliadku a samozrejme na poučenie BOZP.
hslovakia
23.03.10,08:54
No bolo to jeho prijatie tak narýchlo... Ďalšie ponaučenie... Dohodu o predčasnom ukončení DoVP podpísal, takže problém je vyriešený.