Stašek
25.01.09,14:59
Odpisujeme budovu - rovnomerný odpis, 20 rokov. Teraz sme budovu technicky zhodnotili (stavebné úpravy) o 370.000,-- Sk. Tým sa zvýši OC. Mám rozpočítať ročný - a aj mesačný - odpis tak, aby bola budova odpísaná po 20 rokoch od zaradenia, alebo predĺžiť dobu odpisovania? Ďalších 20 rokov?
Ďakujem.
Anja111
25.01.09,14:14
Odpisujeme budovu - rovnomerný odpis, 20 rokov. Teraz sme budovu technicky zhodnotili (stavebné úpravy) o 370.000,-- Sk. Tým sa zvýši OC. Mám rozpočítať ročný - a aj mesačný - odpis tak, aby bola budova odpísaná po 20 rokoch od zaradenia, alebo predĺžiť dobu odpisovania? Ďalších 20 rokov?
Ďakujem.
ZDP
§ 26
(5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.
Stašek
25.01.09,15:15
Tento paragraf som si prečítal už predtým. Ale neviem to dostať do praxe! Mám mesačný odpis 2.288,- Sk. Teraz ho mám zmeniť? Zhodnotenie je 370.000,-- Ak ho nezmením, predĺži sa mi doba odpisovania o 13 rokov. Ak ho mám zmeniť tak ako? Som z toho jeleň.
ekonella
25.01.09,15:21
Odpisy treba počítať zo zvýšenej vstupnej ceny o technické zhodnotenie.
Stašek
25.01.09,15:47
K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!
Anja111
25.01.09,15:52
K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!


Odpisy treba počítať zo zvýšenej vstupnej ceny o technické zhodnotenie.
Odpoveď tmavým.
ekonella
25.01.09,15:56
Lopaticky: zostatková cena + technické zhnodnotenie. Výsledná suma sa vydelí počtom rokov podľa príslušnej odpisovej skupiny t.z. 20 = odpis na jeden rok.
Mária.K.
25.01.09,16:05
K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!

Je potrebné rozlišovať, či sa odpisovanie majetku uskutočňovalo rovnomernými alebo zrýchlenými odpismi.
V prípade, ak je majetok odpisovaný rovnomernými odpismi, po vykonanom technickom zhodnotení sa odpisuje zo vstupnej ceny zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie.
Ak je majetok odpisovaný zrýchlenými odpismi, po vykonanom technickom zhodnotení sa odpisuje zo zostatkovej ceny zvýšenej o technické zhodnotenie.
Anja111
25.01.09,16:07
K zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie, vydelím 20 rokmi - ročný odpis, vydelím 12 mesiacmi - mesačný odpis a budem mesačne odpisovať 20 rokov? Alebo k zostatkovej hodnote pripočítam technické zhodnotenie a vydelím zostávajúcimi mesiacmi, ktoré ostávajú do pôvodného skončenia odpisovania? Nepoňimáju!
Napr. OC budovy bola 1 mil. Sk. Ročne si odpisoval 50 tis. Sk. Teraz pripočítaš k OC TZ, takže dostaneš 1,370 tis. Sk. Z toho vypočítaš ročný odpis, ktorý bude 68,5 tis. Sk.
Anja111
25.01.09,16:12
Lopaticky: zostatková cena + technické zhnodnotenie. Výsledná suma sa vydelí počtom rokov podľa príslušnej odpisovej skupiny t.z. 20 = odpis na jeden rok.
Zadávateľ otázky uviedol, že odpisuje rovnomerne...