apo
25.01.09,18:07
Otvoril som novú tému, lebo chcem poznať názor Poradákov ako časovo rozlišujú lízingy v závislosti od toho ako sú zostavené splátkové kalendáre.

Vo všeobecnosti sa riadime dvomi pravidlami:
- úroky sa platia pozadu
- poistné sa platí popredu.

Podľa týchto pravidiel je zostavených minimum splátkových kalendárov. Ak rešpektujú toto pravidlo tak potom v prvej splátke je úrok 0. Ak je 36 splátok tak úrok zaplatíme 35 krát.

Ako správne rozlíšiť úrok v príklade č. 1 keď ho de facto platíme popredu. Pre zvýraznenie problému splátky idú raz za TRI mesiace. Kto nám povie ako to vymyslela lízingovka keď daňový kontrolór bude v zmysle všeobecne uznávanej zásady tvrdiť, že úrok sa vždy platí pozadu.

Príklad č. 1.
Doba lízingu 36 mesiacov, 12 splátok, úrok je súčasťou každej splátky. Úrok zaplatíme 12x.
Deň zdaniteľného plnenia je 20 decembra, ďalšia splátka 20 marca.
Úrok je 90 Sk, (1 Sk na 1 deň, čiže 90 dní 90 korún)



Príklad č. 2.
Doba lízingu 36 mesiacov, 12 splátok, úrok v prvej splátke je NULA. Úrok zaplatíme 11x.
Deň zdaniteľného plnenia je 20 decembra, ďalšia splátka 20 marca.
Tu je to jednoduché nakoľko úrok od 20. do 31. decembra časovo rozlíšim z marcového predpisu a zaúčtujem 562/383.

Domnievam sa, že:
- v príklade č. 1 by sme mali časovo rozlišovať úrok zaplatený 20. decembra na obdobie od 20.decembra do 19. marca nasledovného roka.
- v príklade č. 2 by sme mali časovo rozlišovať úrok zaplatený 20. marca na obdobie od 20.decembra do 31. decembra predchádzajúceho roka.


Ďakujem

apo
Ivenka
25.01.09,23:32
Apo, mrkla som na to iba zrýchlene lebo už mi to nepáli, ale v podstate máš pravdu, a myslim že aj v pokyne DRSR a literatúre sa píše o časovom rozlíšení, ale už sa mi to teraz nechce hľadať. Len neviem či to nebol vtedy keď sme mali dané iba istinu, finančný úrok a dobu lizingu. Podľa dnešných splátkových kalendárov to asi nik nerobí. Ale dobrý postreh.
marina8
25.01.09,23:39
Otvoril som novú tému, lebo chcem poznať názor Poradákov ako časovo rozlišujú lízingy v závislosti od toho ako sú zostavené splátkové kalendáre.

Vo všeobecnosti sa riadime dvomi pravidlami:
- úroky sa platia pozadu
- poistné sa platí popredu.

Podľa týchto pravidiel je zostavených minimum splátkových kalendárov. Ak rešpektujú toto pravidlo tak potom v prvej splátke je úrok 0. Ak je 36 splátok tak úrok zaplatíme 35 krát.

Ako správne rozlíšiť úrok v príklade č. 1 keď ho de facto platíme popredu. Pre zvýraznenie problému splátky idú raz za TRI mesiace. Kto nám povie ako to vymyslela lízingovka keď daňový kontrolór bude v zmysle všeobecne uznávanej zásady tvrdiť, že úrok sa vždy platí pozadu.

Príklad č. 1.
Doba lízingu 36 mesiacov, 12 splátok, úrok je súčasťou každej splátky. Úrok zaplatíme 12x.
Deň zdaniteľného plnenia je 20 decembra, ďalšia splátka 20 marca.
Úrok je 90 Sk, (1 Sk na 1 deň, čiže 90 dní 90 korún)



Príklad č. 2.
Doba lízingu 36 mesiacov, 12 splátok, úrok v prvej splátke je NULA. Úrok zaplatíme 11x.
Deň zdaniteľného plnenia je 20 decembra, ďalšia splátka 20 marca.
Tu je to jednoduché nakoľko úrok od 20. do 31. decembra časovo rozlíšim z marcového predpisu a zaúčtujem 562/383.

Domnievam sa, že:
- v príklade č. 1 by sme mali časovo rozlišovať úrok zaplatený 20. decembra na obdobie od 20.decembra do 19. marca nasledovného roka.
- v príklade č. 2 by sme mali časovo rozlišovať úrok zaplatený 20. marca na obdobie od 20.decembra do 31. decembra predchádzajúceho roka.


Ďakujem

apo



nasla som tu niekde pri pozerani tieto pomocne tabulky, tak sa na ne pozri ci ti nepomozu
apo
25.01.09,23:44
Ďakujem, ale tabuľky nepomôžu tie mám, možno mi ponúkaš aj moju pomôcku. Tu ide o to, aby sme správne rozlišovali úroky a poistné keďže splátkové kalendáre sú v podstate nesprávne postavené. Veď ako môžu pýtať úrok keď lízing ešte len začal. Ale my to musíme rozlíšiť tak aby správca dene nešpekuloval či to robíme dobre, alebo nie.

apo
apo
28.02.09,12:17
Cez súkromné správy som konzultoval tento problém. Našiel sa jeden poraďák, ktorý sa tiež domnieva, že pre správny výpočet časového rozlíšenia Nájomného-úroku pri finančnom lízingu je nutné inak postupovať v prípade, že v prvej splátke JE, alebo NIE JE predpísaný úrok.

Je nutné si všimnúť, že Nájomné-úrok sa platí vždy o 1 krát menej ako je počet splátok. Úrok je NULA v prvej, alebo v poslednej splátke. Sú výnimky keď v poslednej splátke je Nájomné-úrok iba pár halierov, respektíve centov. Zjednodušene sa dá považovať za nulu nakoľko z pohľadu časového rozlíšenia je to úplne zanedbateľná hodnota.

Pre názornosť prilepím tabuľku v ktorej sú vypočítané časové rozlíšenia spôsobom, ktorý sa dá považovať za všeobecne platný, ale je v rozpore s vydaným z Pokynom DRSR k obstaraniu majetku formou finančného prenájmu.

Link na Pokyn DRSR
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_liz.rtf

Riešený rozpor oproti Pokynu DRSR je v tabuľke na 10. strane pokynu v časti tabuľky pomenovanej "Účtovanie k 31.12.2004".

Pozdravujem.

apo
junior78
24.02.13,13:41
Zdravím Apo.

Chcem sa Vás opýtať či používate uvedený spôsob časového rozlíšenia a či ste nemali nejakú odozvu napr. pri daň kontrole.

Dakujem
apo
24.02.13,15:35
Zdravím Apo.

Chcem sa Vás opýtať či používate uvedený spôsob časového rozlíšenia a či ste nemali nejakú odozvu napr. pri daň kontrole.

Dakujem

Pri lízingoch stále vychádzam z prepokladu, ktorý som prevzal z v metodického materiálu z DRSR kde je uvedené:
- poistné sa platí popredu
- úroky sa platia pozadu.

Keď dostanem do ruky nový splátkový kalendár zisťujem či skutočne je to tak. V poslednom období je vidieť, že v prvej splátke je poistné vyššie ako v nasledujúcich splátkach. Je to práve tým, že je zaplatené poistné od momentu prevztia predemtu lízingu plus jedna splátka poistného vopred. V takom prípade je predpoklad z materiálu z DRSR v súlade s praxou a podľa toho na prelome rokov účtujem časové rozlíšenie tak ako som uviedol v predchádzajúcich príspevkoch.

Skúsenosť z daňovej kontroly mám takú, že neboli námietky. Ale je to skôr tým, že ak je urobené časové rozlíšenie akokoľvek daňový kontrolór už neprepočítava či sa časové rozlíšenie urobilo na 100 percent časovo aj matematicky správne.

Pozdravujem.

apo