balala
09.06.05,10:17
ahojte,

máte niekto skúsenosti s počítaním koeficientu pri DPH? som totiž z toho jeleň. momentálne kontrolujem dph a pri daňovom priznaní za december 2004 sa z neho nejako neviem vymotať. je vypočítané účtovným softvérom, akurát problém je v tom, že neviem, či v tom softvéri bolo všetko minulý rok dobre nastavené a tak mi za december vypľul zhruba toto:
vypľul mi jeden papier, na ktorom sú uvedené dane na vstupe za celý rok, uskut.zdan.plnenia, vypočítal nejaký koeficient, a vyšlo, že ročné vysporiadanie odpočtu dane cca 300 tis. Sk. Následne v daňovom priznaní je uvedená v r. 19 odpočítanie dane suma dph na vstupe ale odpočitanie dane celkom v r. 22 je už navýšené o tých 300 tis., čo vypľul ten papier. takže vlastne odpočítalo o 300 tis. viac. Robila som dph prvýkrát a už vôbec žiadny koeficient, to tak akurát zo školy poznám, tak som bola rada, že tam niečo mám, ale teraz mi lepí, či je to správne. A celý minulý rok nemám chuť kontrolovať. Akurát keď som sa pozrela rok dopredu, čo robila predchádzajúca kolegyňa, tiež mala vypľutý papier zo softvéru, kde dokonca jej vyšiel nejaký nadmerný odpočet cca 1 mil. sk ale v skutočnosti v daňovom priznaní vyšiel nadmerný odpočet 500 tis.a to bolo ok. tak neviem, či mala, či nemala počítať ten koeficient a neviem ani, či sa spoľahnúť na softvér. No je to ako v španielskej dedine napísané, ja viem, ale ja sa tiež tak cítim. A neviem ani, či to daňovému úradu stačí, lebo keď sa pozriem na to priznanie, tak tam nič nie je, len v r.19 jedna suma, k nej nič a v r.22 navýšená, tak sa aj čudujem, že sa ešte neozvali. Neviem, či urobiť dodatočné priznanie, alebo čo. Nemáte niekto náhodou skúsenosti s týmto? ďakujem už vopred.
Johanka
09.06.05,08:59
Milý jeleň, som rada , že môžem vyrovnať dlžobu. Koeficient sa počíta, keď uskutočňuješ zdaniteľné plnenia oslobodené od dane. Zober si na pomoc zákon o DPH a pozri sa tam ( od § 28 ), čo z toho vykonávate. Najčastejšie sa v našich zemepisných šírkach počíta koeficient, kvôli prenájmom nehnuteľnosti , ak platiteľ prenajíma neplatiteľovi. Takže zisti, o akú činnosť ide a môžeme pokračovať.
balala
09.06.05,09:16
no paráda, tak si budeme radiť navzájom :o
minulý rok sme uskutočnili len jeden jediný predaj auta, ktorý bol bez dph. a to bolo úplne všetko. jaj jaj, viem, že je to v zákone, akurát mám k tej dph-čke taký odpor, že ju stále odkladám :o
rosemary
09.06.05,09:26
Najlepší spôsob kontroly je, keď budeš mať prehľad o tom, čo ti do ktorého riadku DP soft napočítavá a skúsiš spraviť jedno DP ručne a skontroluješ, inak nezistíš, či je cesta z účta ko riadkov DP správne nastavená. K tomu "vyplutému" papieru máš iste aj nejaké zostavy dokladov, skús to prejsť, možno je to v poriadku
balala
09.06.05,09:30
aj to dokonca viem, aj sa mi podarilo nasčítať jednu sumu z "toho papiera", no skúsim sa s tým asi pohrať na domácu úlohu
bea
09.06.05,09:36
no paráda, tak si budeme radiť navzájom :o
minulý rok sme uskutočnili len jeden jediný predaj auta, ktorý bol bez dph. a to bolo úplne všetko. jaj jaj, viem, že je to v zákone, akurát mám k tej dph-čke taký odpor, že ju stále odkladám :o
Ak ste ozaj mali len ten predaj auta bez DPH, tak ste nemali prečo počítať koeficient. Pozri si k tomu toto :

http://www.porada.sk/showthread.php?p=86644#post86644

Ak Ti SW počítal koeficient, tak asi tam bolo niečo zle nastavené. Skús si to zistiť, aby si nemala aj ďalej podobný problém.
pyton
09.06.05,09:42
balala, minule sa to tu riešilo, predaj auta a koeficient. Podľa §50 odst. 2/b zákona o DPH príjmy /výnosy/ z predaja majetku /takže aj auta/ nevstupujú ani do čitateľa ani do menovateľa pri výpočte koeficientu, to znamená, že nemusíš počítať koeficient.

/Toto je síce súčasné znenie zákona, ale koef. pri predaji auta sa nepočítal ani predtým./
balala
09.06.05,10:20
fu, tak to tam asi niečo zblblo, no ešte sa na to pozriem, ale potom to vyzerá na dodatočné priznanie. asi ma drbne.
Johanka
09.06.05,10:33
Súhlasím s Pytonom(Pytonicou). Treba skontrolovať všetky nadstavenia v programe. Samozrejme istí to ceruzka a papier. Keď mám pochybnosti, radšej si to prepočítam sama.
balala
09.06.05,10:43
no mám daňové doklady na vstupe a na výstupe, takže nie je problém si to vyrátať ručne, akurát som to v januári robila posledný deň termínu a len som to vytlačila z počítača a poslala a to som asi urobila sakra chybu. tak mi treba, keď som blbá. teraz sa mi začína riadne vyjasnievať. už ste niekto robili dodatočné priznanie na 250 tis? ako sa tam počíta tá pokuta? bože, asi ma drbne.dúfam, že nie som jediná na svete, čo sa mi to stalo. máte niekto skúsenosti s dodatočným daňovým priznaním? v živote som ho nerobila. tam sa len vypíše jednou sumou, koľko máš odviesť do toho posledného riadku, či ktorý to je?
Johanka
09.06.05,17:15
Nestresuj, dodatočné DP je na to, aby si mohla dodatočne opravovať. Jediná chyba na tejto milej možnosti je sankčný úrok.

Dodatočné priznanie vypisuješ ako riadne, pekne všetky riadky a do posledného riadku vyčísliš rozdiel oproti pôvodnému (riadnemu).