Goten
25.01.09,19:52
Na začiatok sa chcem povedať, že som niekoľko hodín čítal na porade.sk kopec tém a príspevkov týkajúcich sa auta, SZČO, výdavkov, cestnej dane atď. čím dlhšie som ich čítal tak tým viac som bol s toho "zmagorený". Takže, by som Vás poprosil o odpoveď. Niečo už tuším, ale radšej si nechám odborne poradiť.
Mám zmluvu o výpožičke (bezplatnej) na auto, na dobu dvoch rokov. Auto si požičiavam od nepodnikateľa. V zmluve sa píše, že všetky náklady spojené s prevádzkov vozidla (t.j. PHM, prevádzkové náplne, opravy náhradné diely atď) si hradím sám. Na DÚ som sa prihlásil na vznik daňovej povinnosti k dani z MV.
Som platca DPH.
Otázky: Môžem si do VOZD dať bloky z PHM? Môžem si do VOZD dať opravy a náhradné diely na to auto? Môžem si z toho všetkého odpočítať DPH? Keď si chcem uplatniť výdavky na PHM, opravy a náhradné diely, musím alebo nemusím zaradiť to auto do majetku?
Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som túto tému zle zaradil.
Chobot
25.01.09,22:24
Na začiatok sa chcem povedať, že som niekoľko hodín čítal na porade.sk kopec tém a príspevkov týkajúcich sa auta, SZČO, výdavkov, cestnej dane atď. čím dlhšie som ich čítal tak tým viac som bol s toho "zmagorený". Takže, by som Vás poprosil o odpoveď. Niečo už tuším, ale radšej si nechám odborne poradiť.


Nemusel si čítať tak veľa príspevkov a tém, stačilo by, keby si si bol pozrel túto tému:

http://www.porada.sk/t100199-osobny-automobil-neni-som-jeho-majitelom.html#post928316


Mám zmluvu o výpožičke (bezplatnej) na auto, na dobu dvoch rokov. Auto si požičiavam od nepodnikateľa. V zmluve sa píše, že všetky náklady spojené s prevádzkov vozidla (t.j. PHM, prevádzkové náplne, opravy náhradné diely atď) si hradím sám. Na DÚ som sa prihlásil na vznik daňovej povinnosti k dani z MV.
Som platca DPH.
Otázky: Môžem si do VOZD dať bloky z PHM?

áno


Môžem si do VOZD dať opravy a náhradné diely na to auto? Môžem si z toho všetkého odpočítať DPH?

nie


Keď si chcem uplatniť výdavky na PHM, opravy a náhradné diely, musím alebo nemusím zaradiť to auto do majetku?
Ďakujem za odpovede a ospravedlňujem sa ak som túto tému zle zaradil.

Auto myslím, ani nemôžeš zaradiť do majetku, pretože nie je tvoje, ale len požičané.

Radšej si dohodni s majiteľom nejakú odplatu za prenájom, ten potom bude tvojím nákladom.
Lucida
22.10.09,06:54
SZCO si prenajíma občasne auta od firmy, ktorá sa tym zaobera. SZCO je tiez platcom DPH. Ake doklady su potrebné k účtovaniu takejto veci?
1. zmluva o prenájme
2. PPD o zaplatení
3. technicky preukaz aby som vedela ake PHM moze tankovat v tom case prenajmu
4. SPZ auta

Mam totiz iba prve dve puntiky.
PHM-ky aj benzin aj diesel, tak neviem co ma caka ak dostaneme kontrolu co vsetko budem musiet preukazovat.
Musí aj tento SZCO viest knihu jazd?

Dakujem velmi pekne!
Lianka
22.10.09,11:12
Mam totiz iba prve dve puntiky.
PHM-ky aj benzin aj diesel, tak neviem co ma caka ak dostaneme kontrolu co vsetko budem musiet preukazovat.
Musí aj tento SZCO viest knihu jazd?

Dakujem velmi pekne!

Ofotit technicky preukaz by nemal byt problem -tym vyriesis aj bod 4 a zistit, ci benzin alebo diesel by tiez nemal byt problem.
Kniha jazd - ano, resp. iny sposob, ako preukazat jazdy/spotrebu phm za ucelom podnikania.
Lucida
22.10.09,11:15
Dakujem velmi pekne za odpoved!

A uz mi je zaroven do placu jak "vidim" tu jazdnu knizku! hehe

Dakujem!