janaGT
09.06.05,09:28
ak si česká fyzická osoba kúpi na Slovensku drevo - má aj fa - s uvedenou DPH 19%, viete mi poradiť, čo musí občan urobiť v ČR ? Musí to zdaniť českou DPH a slovenskú DPH mu vrátia? Alebo ako to bude?
Johanka
09.06.05,07:54
Treba doplniť zadanie: česká osoba je občan alebo podniakteľ .Ak je podnikateľ, je v ČR registrovaný platiteľ dane? Aká je hodnota tovaru?
janaGT
09.06.05,07:56
česká osoba nie je podnikateľ, drevo si chce kúpiť pre vlastnú spotrebu. Cenu presne ešte neviem povedať, ale myslím že nepresiahne tak cca 40 000,- Sk.
Johanka
09.06.05,09:52
Za týchto podmienok nemá v ČR žiadne povinnosti. Ale či má nárok na vrátenie dane zaplatenej v SR to netuším, ale logicky mi vychádza , že nie. Možno sa mýlim. Ozvite sa ešte niekto!
marta
09.06.05,09:58
Za týchto podmienok nemá v ČR žiadne povinnosti. Ale či má nárok na vrátenie dane zaplatenej v SR to netuším, ale logicky mi vychádza , že nie. Možno sa mýlim. Ozvite sa ešte niekto!

Český občan, ktorý obstaral tovar, v cene ktorého je uplatnená slovenská DPH, má nárok na refundáciu dane zaplatenej na Slovensku podľa ustanovenia § 56 a nasl. zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty. Žiadosť o vrátenie dane predloží Daňovému úradu Bratislava I.
Johanka
09.06.05,10:21
Keď mne z toho stále vychádza (§ 56 ods.2), že je to šité na podnikateľov a nie na občanov.
marta
09.06.05,11:41
Aj keď je občan, treba špecifikovať, či v štáte, v ktorom má bydlisko, nie je identifikovaný pre obdobnú všeobecnú daň zo spotreby. Ak nie je identifikovaný, potom nemá právo na refundáciu dane v našom štáte.
Anairda
09.06.05,11:46
Tiež si myslím, že sa daň vracia len osobám identifikovaným pre daň v ČR, pretože k žiadosti treba priložiť IČ DPH.
Paula
07.12.05,15:13
Dovolím si použiť túto tému pre svoju otázku.
Fyzickej osobe , ktorá nemá trvalý pobyt ani prechodný pobyt na území ES ...... bola v zmysle §59 a §60 zákona č. 222/2004 .....vrátená DPH pri vývoze zakúpeného tovaru (ako turistovi, nepodnikateľovi). Túto DPH sme ako predajca maloobchodu zaplatili spoločnosti Global Refund Cheque. V daň.priznaní ju uvedeim na r.27. Mám ešte nejakú oznamovaciu povinnosť? Ďakujem za radu.
ALBO
07.12.05,18:20
ak si česká fyzická osoba kúpi na Slovensku drevo - má aj fa - s uvedenou DPH 19%, viete mi poradiť, čo musí občan urobiť v ČR ? Musí to zdaniť českou DPH a slovenskú DPH mu vrátia? Alebo ako to bude?

Slovenská Fy ak je platiteľ, odvedie daň na Slovensku a koniec. český občan nerobí nič a nemá nárok na vrátenie dane. V máji skončili časy, kedy sme si pýtali daň späť. Daň sa môže vrátiť le občanovi z mimo EU, ako je v príspevku vyššie.