k-a-t-k-a
26.01.09,07:12
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Mám PZ na 8,5 hod. pracovný čas.Vzhľadom k dnešnej finančnej kríze mi chce zamestnávateľ znížiť pracovný čas na 6 hodín.Potrebovala by som vedieť aké nevýhody týmto znížením pracovného času budem mať.Je mi jasné že budem mať nižší plat ale ako je to s dovolenkou?Stravné lístky sa mi asi krátiť nebudú alebo áno?
Prosím Vás napíšte mi aký dopad to bude mať pre mňa.
Ďakujem
Stina
26.01.09,06:20
Pri skrátenom pracovnom čase Ti patrí tá istá výmera dovolenky ako pri plnom pč (1 deň dovolenky bude mať 6 hodín).
Stravné lístky sa tiež nebudú krátiť (§ 152 ZP ods.1 - Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.)
jankasm
26.01.09,06:20
Ahojte potrebovala by som poradiť v takejto veci:
Mám PZ na 8,5 hod. pracovný čas.Vzhľadom k dnešnej finančnej kríze mi chce zamestnávateľ znížiť pracovný čas na 6 hodín.Potrebovala by som vedieť aké nevýhody týmto znížením pracovného času budem mať.Je mi jasné že budem mať nižší plat ale ako je to s dovolenkou?Stravné lístky sa mi asi krátiť nebudú alebo áno?
Prosím Vás napíšte mi aký dopad to bude mať pre mňa.
Ďakujem

Len finančný, menej peňazí a časový, viac času pre seba. :o
Dovolenka je v dňoch, lepšie povedané v týždňoch. Takže ak si napr. doteraz mala nárok na 20 dní dovolenky, bolo to 20 dní po 8,5 hod. No a po znížení pracovného času by to bolo 20 dní po 6 hod.
Čo sa týka stravných lístkov, na ten máš nárok po odpracovaní viac ako 4 hod. Čiže ak budeš denne pracovať 6 hod, dostaneš aj stravný lístok.
k-a-t-k-a
26.01.09,06:23
takže budem stratová jedine po finančnej stránke.A čo sa týky paragrafu?Budem mať nárok na 7 dní za celý rok ale na ž hodín však?
Ďakujem Vám veľmi pekne za pomoc
mzdarka renca
26.01.09,06:44
áno, máš nárok na 7 dní na návštevu lekára
dvojča
26.01.09,16:23
ahojte, môžem sa pridať k tejto ťažkej téme? Práve mi volal konateľ, že chce od februára znížiť pracovný čas z 8 hod. na 4 hodiny. Musím to urobiť dodatkom k pracovnej zmluve, ktorú musia 3 zamestnankyne podpísať. Mám do dodatku napísať, že je to len dočasné riešenie na dobu neurčitú alebo tam musí byť presný dátum, do kedy budú mať skrátený pracovný čas? Budú mať nárok na stravné lístky, ak odpracujú 4 hod. denne? Čo v prípade, ak to nepodpíšu? veľká vďaka za odpoveď!!!