chuda06
09.06.05,10:03
Ahojte,

problem: Osoba, ktora pracuje v zahranici (Nemecko), je tam normalny zamestnanec, plati v Nemecku zdravotne a ine odvody, si zalozi na SR firmu-sro. Stane sa jej konatelom, ktory nedostava ziadnu odmenu, prijem od novovzniknutej sro. Otazka znie: Je tento konatel povinny sa prihlasit do slovenskej zdravotnej poistovne?

1. Je zname (aky zakon o tom hovori, neviem, poradi niekto?), ze zamestnanec plati zdravotne len v state, v ktorom je cinny, a nemoze sucasne platit v dvoch statoch naraz. Je to pravda???

2. Konatel, ako statutar na SR (kedze je zamestnancom v Nemecku a plati tam zdravotne), je sice povinny prihlasit sa na SR do zdravotnej poistovne, ale s tym, ze preukaze platby zdravotneho v Nemecku a tu mu vymeraju 0 SK odovod. Je to pravda?

Moze niekto poradit a samozrejme pripojit nejake odvolanie sa na zakony a vzajomne dohody medzi statmi, EU.... ???

Socialne takisto????

Budem velmi vdacna.

Vdaka a pekkny den.
tukan
09.06.05,08:06
cau ja mam podobny problem, ale vies co, myslim ze ked je niekto zamestnany aj tu aj v inom state, musi odvadzat do socialnej daco a so zdravotnou neviem ako to je..
chuda06
09.06.05,08:39
Som vycitala na www.vszp.sk: V nariadení Rady (EHS) 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov, SZČO a ich rodinných príslušníkov pohybujúcich sa v rámci Spoločenstva, príloha VII, sa uvádza, že ak osoba je zamestnanec na území jedného členského štátu a v Slovenskej republike je SZČO, musí platiť poistenie zo SZČ aj v SR, to znamená, že konatelia musia platiť príspevky len na zdravotné poistenie. V takomto prípade nemajú oprávnenie žiadať o výnimku z ustanovení nariadenia podľa článku 17. Výnimky podľa článku 17 nariadenia v SR udeľuje MPSVaR SR, avšak v uvedených prípadoch nie je právny základ na ich udelenie.

MOze niekto konkretne a prakticky sa k tomu vyjadrit?

Ako konatel sro na SR, nema ziadny prijem a ani odmenu nedostava, ako si ma vypocitat vymeriavaci zaklad (nedosiahol ziadny prijem na SR za roky 2002,2003,2004. Iba v Nemecku.)

Vdaka za pomoc.
tukan
09.06.05,13:40
myslim ze si povinna nahlasit sa do zdravotnej poistovne ale nebudes nic platit ked nemas ako konatel prijem..
chuda06
09.06.05,16:17
pisala som do poistovne, odpisali, ze treba platit.... no ja si myslim, dalsie 2 uctovnicky tiez, ze sa treba nahlasit ale vymeriavaci zaklad bude 0sk. co teraz? potrebujem sa na nieco odvolat, ked opat s nimi budem komunikovat.
chuda06
10.06.05,13:38
Ludia poradni, neviete poradit???
Jozef Mihál
10.06.05,13:46
OK.

Je konateľ slovenskej s.r.o., preto je považovaný za SZČO a ako SZČO sa musí prihlásiť v zdravotnej poisťovni. Nie je podstatné, že je poistencom aj v Nemecku ako zamestnanec.

Ako SZČO potom musí platiť preddavky. Keďže nie je súčasne zamestnancom podľa nášho zákona, teda zamestnancom na Slovensku, týka sa ho ustanovenie o minimálnej výške preddavku - platí teda preddavok 910 Sk mesačne.

Nie je podstatné, aký má za funkciu konateľa príjem - ani terajší, ani minulý.
jaja8008
07.01.09,06:49
Ahojte poradaci, reagujem sice na ovela skorsie debaty, ale tema k mojej otazke je taka ista, tak nexcem zbytocne otvarat novu temu.
Chcem sa spytat, ci stale plati co napisal pan Mihal este v roku 2005. Ked mame konatela cudzinca a nie je zamestnancom, a jeho prijmy su fixne mesacne dohodnute "odmeny" podla valneho zhromazdenia spolocnosti, plati ZP podla ostanovenia o minimalnej vyske preddavku? alebo by mal platit podla prijmu?
Dalej sa chcem spytat, moze si ZP zaplatit jednorazovo na cely rok? napriklad, vzdy na konci roku zaplati za cely rok.. - on mi totiz tvrdi ze pocul ze ano, a ze nemusi platit ZP kazdy mesiac, ale iba raz rocne vsetko spolu.
vdaka.
lenpol
14.01.09,18:03
vie mi niekto poradit? je novo zalozena s.r.o. a su v nej dvaja konatelia ktori nepoberaju ziaden prijem ani odmeny. Jeden konatel je zaroven aj SZČO a ma zivnost a teda si plati socialne aj zdravotne poistenie. Druhy konatel je v inej firme normalne zamestnany kde sa tiez platia socialne aj zdravotne odvody. Moja otazka znie - treba konatelov prihlasit do socialky a zdravotky a platit za nich aj odvody a ak ano v akej vyske? Dakujem
mysimis
14.01.09,18:25
Nie je potrebné ich prihlasovať nikam, pokiaľ z s.r.o. nepoberajú žiadny príjem.
Zoltán Kovács
14.01.09,19:06
Ahojte poradaci, reagujem sice na ovela skorsie debaty, ale tema k mojej otazke je taka ista, tak nexcem zbytocne otvarat novu temu.
Chcem sa spytat, ci stale plati co napisal pan Mihal este v roku 2005. Ked mame konatela cudzinca a nie je zamestnancom, a jeho prijmy su fixne mesacne dohodnute "odmeny" podla valneho zhromazdenia spolocnosti, plati ZP podla ostanovenia o minimalnej vyske preddavku? alebo by mal platit podla prijmu?
Dalej sa chcem spytat, moze si ZP zaplatit jednorazovo na cely rok? napriklad, vzdy na konci roku zaplati za cely rok.. - on mi totiz tvrdi ze pocul ze ano, a ze nemusi platit ZP kazdy mesiac, ale iba raz rocne vsetko spolu.
vdaka.

Keď má mesačnú odmenu za funkciu konateľa, tak z hľadiska zákona o ZP je považovaný za zamestnanca. Čo má za následok povinnosť mesačne zasielať výkaz do ZP a podľa toho platiť preddavky na poistenie. Je možné platiť aj jednorázovo, ale skôr by som odporúčal to platiť na začiatku roka dopredu. Totiž ak platíš dozadu, tak si v omeškaní, a ZP môže vyrúbiť úrok, resp. penále za meškanie.

Doplnenie: A nie len z hľadiska zákona o ZP ale aj z hľadiska zákona o dani z príjmov.