jano833
26.01.09,08:52
Dobry den.

Moj otec pred podnikal(s.r.o.) a par rokov dozadu skrachoval. Odvtedy viac-menej sedi doma na gauci. Mal dlhy(firemne a bojime sa ze aj osobne), vyrobil medzicasom dalsie a vsetky rastu. My ani nevieme ake dlhy kde vsade ma. Spravidla sa o nich dozvedame az pomocou telefonatov domov, vyhraznych smsiek (mame na mobil) ci ked nam pridu buchat na dvere bytu. Otec jednoducho domieta povedat pravdu, stale klame a zatlka (vraj aby sme si nerobili starosti, ze on da vsetko do poriadku. pritom nic nerobi a vsetko sa len zhorsuje). Vieme len o par dlhoch - dlzime najomne a pred casom rodiacia zobrali pozicku a rucia bytom (a so splacanim su problemy).

Ja uz doma nebyvam, no prechodny pobyt este zriadeny nemam, takze mam len tvaly pobyt u rodicov. Nedavno mi niekto z pribuznych tvrdil, ze aj mne, ako synovi mozu kovli ich dlhom siahnut na bankovy ucet, kedze mam u nich trvaly pobyt. Je to pravda? Ak ano, za akych okolnosti? Mal by som si urychlene zriadit prechodny pobyt?

Velmi ma zaujima ma aj, ci nam s bratom hrozi, ze zdedime otcove dlhy. ak ano, ako sa tomu da vyhnut? Staci odmietnut dedictvo, alebo treba vopred nejako spisat, ze si nezelam dedit?

Sme s mamou uplne bezradni, nevieme na koho sa obratit a penize na pravnika nemame. Prosim, poradte ako viete. Mam 11 rocneho brata, ktory to uz psichycky tiez prestava zvladat - je velmi rozumny a uvedomuje si nielen terajsiu situaciu (koniec koncov, ked nam prvy krat prisli vykrikovat a buchat na dvere, bol doma sam) ale sa aj velmi boji do buducna, ci tie dlhy nezosatnu na nom/nas.
arizona
26.01.09,08:31
Je smutné a nepochopiteľné, že ste to nechali zájsť tak ďaleko.
Dlžoby,pôžičky,založenie bytu,neplatenie bytu...asi je len otázka času,kedy vám začne búchať na dvere exekútor.Nechcem plašiť,ale je lepšie tomu predísť,aby Tvoja rodina nezostala na ulici.
Skús pozrieť http://www.google.sk/search?sourceid=navclient&ie=UTF-8&rlz=1T4GGLR_enSK260SK261&q=%22bezplatn%c3%a1+pr%c3%a1vna+pomoc%22

Tvoja rodina je v ťažkej situácii,možno by si im mohol aj Ty finančne pomôcť aby dokázali splatiť pôžičku,ktorou ručia za byt. Máš tam nielen rodičov,ale aj malého brata,ktorí zatiaľ pomôcť nemôže.

Oficiálne na Tvoj majetok siahnuť exekútor nemôže, ale realita je často iná a domáhanie svojej pravdy je často zložité a dlhodobé.

Rodičia ešte žijú, takže o dedení je privčas hovoriť...ale dedičstvo môžu dedičia odmietnuť na dedičskom konaní po pozostalom. Notár sa v úvode pýta, či chcete prijať,alebo odmietnuť a podľa toho ďalej koná.

Daj do vyhľadávača Porady (vpravo hore) slovíčka,ktoré sa týkajú Tvoho problému,je tam veľa užitočných rád,ale aj príbehov zo života.
Veľa šťastia !
zeron
26.01.09,19:48
Sú dve možnosti - buď budeš chcieť pomôcť rodičom, resp. mame a bratovi, alebo len budeš chcieť ochrániť sám seba pred nepriaznivými následkami otcových dlhov.
Čo sa týka teba, nemáš žiaden problém v podstate, za dlhy rodičov nijako neručíš, môže sa však stať, že jedného dňa budeš bez trvalého pobytu, keď Vám zoberú byt za nesplácanie pôžičky, ktorá je zabezpečená bytom. Dedič podľa zákona dedí aktíva aj pasíva, čo znamená že dedíš aj dlhy. Ak však dedičstvo je predlžené, t.z. dlhy sú väčšie ako majetok, môžeš dedičstvo v dedičskom konaní odmietnuť a hotovo. Respektíve, aby som bola presná, dedičstvo môžeš odmietnuť aj keď je majetok väčší ako dlhy(ale to sa v praxi samozrejme často nestáva), alebo z akéhokoľvek iného dôvodu alebo aj bez dôvodu.
Ja si skôr myslím, že treba riešiť problém ochrany majetku pred veriteľmi, najmä byt je v ohrození. Aby sa Vám nestalo, že jedného dňa si nájdete veci na ulici a nebudete mať kde bývať. Stáva sa to bežne, bez upozornenia a ľudia sú dosť prekvapení, ale bohužiaľ je to realita týchto dní. Ja by som radila ochrániť aspoň byt, čo je možné tak, že čo najskôr splatiť nájomné a pôžičku, v prospech ktorej je založený a potom buď byt prepísať napr. na Vás ako syna alebo zúžiť alebo zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo rodičov tak, aby matka bola výlučná vlastníčka bytu.

K otázke trvalého pobytu - samozrejme nikto nemôže siahnuť na Váš bankový účet z dôvodu dlhov Vášho otca. Trvalý pobyt je len evidenčného charakteru, neznamená absolútne žiadnu spoluzodpovednosť s vlastníkom nehnuteľnosti a tiež nezakladá žiadne práva k nehnuteľnosti.