Wotan
26.01.09,09:29
Vyplnujem DP typ B, a je tam kolonka c.31 - Vlastne prijmy manzelky za r.2008. Chcem sa spytat co sem vsetko zahrnut?

Pracovala do septembra minuleho roka, od septembra bola nezamestnana, lebo firma vyhlasila platobnu neschopnost. V dobe od januara po september vsak bola dlhu dobu PN /avsak nie vsetky tieto mesiace/.

Na potvrdeni z prace ma uhrn prijmov za mesiace 1-9. Treba k tomuto pripocitat aj peniaze od statu za PN? Predpokladam, ze socialne davky /pocas nezamestnanosti/ sa nepripocitavaju.

A este jedna vec, kedze zamestnavatel nevyplacal mzdy, v oktobri dostala nahradu miezd z Garancneho fondu. Tak aj toto pripocitat do celkovej sumy?

Moj nazor: Uhrn prijmov z potvrdenia od zamestnavatela + suma z Gar.fondu - zaplatene poistne = VLASTNE PRIJMY manzelky.

Vie niekto pomoct? vdaka.
beatam
26.01.09,08:55
Asi ta sklamem, ale vlastným príjmom manželky (na účel uplatnenia nezd.časti) je aj podpora v nezamestnanosti a nemocenské dávky.
Na účely uplatnenia NCZD sa za vlastný príjem manželky považuje vlastný príjem manželky znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré bola povinná zaplatiť. Do vlastného príjmu manželky sa nezahrna danový bonus, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky (napr. rodičovský príspevok) a štipendium. Pozri ZDP §11, ods 5.
Wotan
26.01.09,09:15
fuha, tak to som nevedel... teraz aby som bezal aj do socialnej a pytal potvrdenie, kolko kedy dostala manzelka za PN...

hm, ale poistenie za manzelku platil len zamestnavatel za tych 9 mesiacov co pracovala. Pocas nezamestnanosti je to ako s poistnym?

Takze teraz upresnujem: Uhrn prijmov zo zamestnania + Gar.fond + PN + davky v nezamestnanosti - poistne za mes. 1-9 = VLASTNE PRIJMY

Do prijmu teda nezaratam jedine pridavky na dieta /540x12/, pretoze danovy bonus na potvrdeni od zamestnavatela nefiguruje...

Mylim sa este v niecom?
Wotan
02.02.09,08:33
Este jedna vec, manzelka dostala potvrdenie o vyplatenych davkach v nezamestnanosti, ktore teda tiez zapocitam do jej prijmov. Je tam na potvrdeni aj suma za december 2008, avsak ta prisla na ucet az v polovici januara.

treba zapocitat aj tuto sumu, kedze je to davka za december, i ked vyplatena az v januari?

inak nejde mi do hlavy, ze ked sa do prijmu nerataju socialne davky, prvy polrok predsa davky v nezamestnanosti plati soc. poistovna - cize by to mali byt socialne davky..a predsa sa zaratavaju?

Diky
Wotan
03.02.09,09:51
prosim vedel by niekto odpovedat na moju poslednu otazku? Dakujem
convict
08.02.09,22:50
Príjem za december 2008 sa uvádza v daňovom priznaní za rok 2008 je jedno kedy je vyplatený čiže pripočítaš.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva rodičovi na zabezpečovanie riadnej starostlivosti o dieťa do troch rokov veku dieťaťa, s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti.

Dávka v nezamestnanosti - dávka vyplácaná po splnení zákonných podmienok zo základného fondu poistenia v nezamestnanosti, slúžiaca na zabezpečenie príjmu poistenca v dôsledku nezamestnanosti.

Štátne sociálne dávky sú financované zo štátneho rozpočtu. Základný fond poistenia v nezamestnanosti vytvárajú poistenci.
veronikasad
09.02.09,07:07
Este jedna vec, manzelka dostala potvrdenie o vyplatenych davkach v nezamestnanosti, ktore teda tiez zapocitam do jej prijmov. Je tam na potvrdeni aj suma za december 2008, avsak ta prisla na ucet az v polovici januara.

treba zapocitat aj tuto sumu, kedze je to davka za december, i ked vyplatena az v januari?

inak nejde mi do hlavy, ze ked sa do prijmu nerataju socialne davky, prvy polrok predsa davky v nezamestnanosti plati soc. poistovna - cize by to mali byt socialne davky..a predsa sa zaratavaju?

Diky
Sociálna poisťovňa vypláca dávku v nezamestnanosti, ktorá nie je štátnou sociálnou dávkou a zahrňa sa do vlastného príjmu manželky.

Štátne sociálne dávky vypláca UPSVaR
Wotan
09.02.09,07:36
Príjem za december 2008 sa uvádza v daňovom priznaní za rok 2008 je jedno kedy je vyplatený čiže pripočítaš.


Dakujem za odpoved, ale to sa mi zda trochu zvlastne.. ked mi peniaze pridu na ucet v januari, ako to moze byt prijem za december??? Preco by mala platit manzelka dan z niecoho, co v r.2008 nedostala?

Pri vydavkoch je to tiez tak - za mesiac december som zaplatil poistne do ZP az v januari, takze to do vydavkov za december nemozem zahrnut, i ked to je poistne za december...

Vie sa ktomu este niekto vyjadrit?


EDIT// Zda sa ze uz je tato otazka bezpredmetna. Na DÚ mi potvrdili, ze ak si ja uplatnujem znizenie zakladu dane na manzelku, tam treba uviest uhrn prijmov manzelky vratane PN aj nezamestaneckeho. Avsak na manzelkinom danovom priznani sa nezamestnanecke a PN nezaratava do jej prijmu, iba prijem zo zamestnania....
Wotan
09.02.09,14:37
Inak dovolim si nesuhlasit s convict - na DÚ mi tiez potvrdili, ze kedze si vediem jednoduche uctovnictvo, tak ako prijem pocitam len skutocny prijem za rok 2008. Cize ked mi nieco prislo na ucet v januari /ked je to aj platba za december/, tak to nemozem predsa zahrnut ako prijem za 2008, kedze som to nedostal v r.2008... Este raz zdoraznujem ako by som mohol platit dan z niecoho, co som nedostal....
Veronika R
10.02.09,12:18
predpokladám, že vy ste živnostník, čo znamená, že si uplatnujete v daňovom priznaní len príjmy, ktoré ste v skutočnosti prijali v roku 2008. Manželka je nezamestnaná, keby jej firma robila ročné zúčtovanie dane a robila by celý rok je tam zahrnutý aj príjem za december, ktorý je vyplatený v januári, tak to stojí aj v zákone.
Wotan
10.02.09,14:40
aha, zacina sa to vyjasnovat... takze ja ako SZCO si do prijmu davam len skutocne prijmy a vydavky/poistne/ v r.2008, ktore mi skutocne na ucet prisli /z uctu odisli/.

A manzelka keby robila cely rok, tak ona by si musela zaratat aj ten prijem za december ktory dostala az v januari 09. Ale kedze nerobila cely rok, do jej prijmov sa pocita len prijem zo zavislej cinnosti, tym padom problem so zahrnutim nezamestnaneckej davky za december/vyplatenej v januari/ odpada.

Dufam ze som to pochopil spravne.

A co v pripade, ze by bola cely rok nezamestnana? Tak sa jej do prijmov nepocita nic?

Sorry za vela otazok, ale podnikam len kratko a je to moje aj manzelkine prve DP, co si ho robime sami :)
convict
11.02.09,00:15
Nedávaj do toho "keby" ale len skutočný stav :)

Tie príjmy za rok 2008 čo som uvádzal som myslel na Tvoju manželku i keď ja som SZČO a bol som prekvapený pri prvom daňovom priznaní čo všeličo sa tam má-nemá uvádzať.

Najlepšie sa poradiť s daňovým poradcom, tu sa nedzvieš (na 1.x) úplne všetko, nakoľko to je veľmi dobre platený biznis.