gven75
26.01.09,10:05
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!:o
Evanka
26.01.09,09:34
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať. Pracovali u nás dohodári, ktorí u nás nemali podpísané vyhlásenie a ich príjem bol menej ako 5 000,- Sk a tak bol zdanený zrážkou. Treba posielať potvrdenie o príjme aj im?+ mali sme zamestnanca, robil u nás na dohodu a od 1.6. nastúpil na trvalý PP. Je predčasný starobný dôchodca. Budem postupovať tak že od kedy je u nás na trvalý PP mu vystavím potvrdenie a tá časť ktorú u nás pracoval na dohodu nechám tak lebo je to už vyrovnané (zrážková daň). A uplatním mu celú nezdaniteľnú čiastku? (cez roku si ju neuplatňoval) JE TO TAK SPRÁVNE? + môže si aj takýto zamestnanec uplatniť manželku ako vyživovanú osobu???
A ešte jedna otázka ak mi zamestnanec povie, že si bude uplatňovať nezdaniteľnú časť za napr. životné poistenie, no nezdokladuje mi to do 15.2. tak mu nemusím vykonať RZD alebo musím, ale neuplatní si túto nezdaniteľnú časť? Robím s týmto prvý krát tak prosím o pomoc. Ďakujem!:o
Potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch by si mala vystaviť všetkým, ktorým nerobíš RZD, pretože majú nárok ak je im to výhodnejšie uplatniť si zrazenú daň.
Poberateľ starobného dôchodku, priznaného k 1.1.2008 nemá nárok na nezdaniteľnú časť za rok 2008. Na manželku si môže uplatniť nezdaniteľnú časť, ak má ona na ňu nárok.
Zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa do 15.2. o vykonanie RZDP. Ak nepožiada, tak si robí DP sám. Ak požiada a nedoloží všetky potvrdenia, robíš na základe tých, ktoré ti odovzdal.
gven75
26.01.09,11:43
dobre tak ten dôchodca je na predčasnom dôchodku už od roku 2006 ale ak by jeho dôchodok nepresiahol tých 98 496,- Sk tak ani tak nemá nárok? Jeho manželka je už na dôchodku aj tak môže? Je to tak že ak nepresiahne jej dôchodok tých 98 496,- tak si ju uplatniť môže? A k tým dohodárom ak ma o to nepožiadajú tak im ho musím vystaviť (potvrdenie) sú to zväčša študenti... prosím ja v tom len chcem mať 100 % jasno Vďaka :)
Olgica
30.01.09,07:49
Mám dohodárov, kt.v r.2008 mali v jednom mesiaci zrážkovú daň a v ďalších mesiacoch preddavkovú. Môžu požiadať ZĽ-a o RZD?
25252
30.01.09,08:18
Ja mám tiež veľa dohodárov a nerobím im RZD. Pošlem im preddavky doporučene domov a mám pokoj. Nech si zájdu na daňový úrad a nech ten im vráti daň.
Olgica
13.02.09,11:22
Mám dohodárov, kt.v r.2008 mali v jednom mesiaci zrážkovú daň a v ďalších mesiacoch preddavkovú. Môžu požiadať ZĽ-a o RZD?
môže im zamestnávateľ urobiť RZD???
denisie
13.02.09,11:24
môže im zamestnávateľ urobiť RZD???
samozrejme že môže. Musia podať žiadosť, že chcú aby im ZĹ urobil RZD
Anonymka
13.02.09,11:30
Zamestnávame osobu, ktorá má 70%-nú invaliditu ... prišiel k nám v priebehu roka 2008 a požiadal nás o ročné zúčtovanie dane. Načo treba dbať v takomto prípade... ovplyvňuje to tá jeho invalidita a že poberá invalidný dôchodok? Môžem mu vôbec spraviť ročné zúčtovanie?
mzdarka renca
13.02.09,11:36
Zamestnávame osobu, ktorá má 70%-nú invaliditu ... prišiel k nám v priebehu roka 2008 a požiadal nás o ročné zúčtovanie dane. Načo treba dbať v takomto prípade... ovplyvňuje to tá jeho invalidita a že poberá invalidný dôchodok? Môžem mu vôbec spraviť ročné zúčtovanie?

RZD mu môžeš urobiť, má nárok aj na celú OP. Ak mal aj iný príjem zo závislej činnosti pred nástupom k vám, tak musí priložiť k žiadosti aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa.
Anonymka
13.02.09,11:51
RZD mu môžeš urobiť, má nárok aj na celú OP. Ak mal aj iný príjem zo závislej činnosti pred nástupom k vám, tak musí priložiť k žiadosti aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa.

takže tak, ako aj ostatným zamestnancom, ktorý nastúpili počas minulého roka? Netreba žiadne potvrdenie o invalidite, nelíši sa od ostatných zamestnancov?
mzdarka renca
13.02.09,12:00
takže tak, ako aj ostatným zamestnancom, ktorý nastúpili počas minulého roka? Netreba žiadne potvrdenie o invalidite, nelíši sa od ostatných zamestnancov?

Ohľadne daní sa invalidný dôchodca nelíši v ničom oproti ostatným zamestnancom.
danakl
13.02.09,13:28
dobrý den, mám zamestnanca, ktorý je zamestn. od december 2008..., v septembri sa nasťahoval na Slovensko z Austrálie. do septe.2008 pracoval v Austráli , 09-11 2008 bol dobrovolne nezamestnaný, 12-2008 zamestn. u nás. má jedno dieťa, ktoré dostalo Slovenský rodný list v septembri 2008 a dan. bonus sme mu vyplatili az mi v decembri. má nárok na vrátenie dan. bonusu počas celého roka, alebo len 09-11 mesiac.? poziadal ma o RZD- potrebujem od neho potvrdenie o príjime z predchádz. zamestnania t.j. Austrália? on nič nedostal. a chce si uplatniť na manželku, ktorá prišla s ním tiez v septembri a od tohto mesiaca je na rod. príspevku. oplatí sa mu to a stačí mi tiez potvrdenie zo SP - od septembra, alebo aj niečo iné z Austrálie??
danakl
15.02.09,09:38
To mi naozaj nikto nevie poradiť??? :-(
Andyke
15.02.09,09:58
Pokiaľ bol zamestnancom v Austrálii na základe prac. zmluvy nemôžeš mu urobiť ročné zúčtovanie daní. Musí podať daňové priznanie a priznať celosvetové príjmy (potrebuje od bývalého zamestnávateľa doklad o príjme a o zrazených preddavkoch).
S Austárliou aplikujeme metódu zápočtu dane.
Sica
15.02.09,10:55
Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?
gabriela2579
15.02.09,13:06
Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?

podľa mňa ak od 10/2008 dostávala mzdu do 31.12.2008 v slovenských korunách, tak aj potvrdenie má byť v SK.
Veď aj RZD sa robí v slovenských korunách, a sumy na riadkoch 7,8,10,11 a 12 sa informatívne uvedú aj v €.
mzdarka renca
15.02.09,13:28
Zamestnanec požiadal o RZD. Jeho manželka bola do X.08 na RD a potom začala pracovať. Keďže mala príjem nižší ako 98.496,-, chce si ZC uplatniť rozdiel. Doniesol jej potvrdenie o príjme a tam sú všetky čiastky už v EURách... Je to správne? Ako to mám teraz zaokrúhliť, keď chcem vyrátať, koľko je rozdiel medzi NČ a príjmom manželky?

Na tvojom mieste by som nič neprerátavala, ale požiadala zamestnanca, nech zamestnávateľ manželky vystaví potvrdenie o príjme.... v zmysle platnej legislatívy v SKK.
danakl
16.02.09,04:51
Este k tomu zamestnancovi z Austrálie, on má od septembra trvalý pobyt na Slovensku, dieťa má tiež slove. rodný list od septembra a zena pobera od septe. rod. príspevok... nemôžem mu spraviť rzd ani za obdobie čo je na Slovensku?? a ako to vyriešiť s dan. bonusom a manželkou??
bv_alexandra
16.02.09,06:05
Chcem sa len opýtať, musím upovedomiť zamestnanca o preplatku/nedoplatku dane v RZD?
Ak áno, mám mu odovzdať kópiu tohto RZD.
Ďakujem za odpoveď:)
Tweety
16.02.09,06:10
Chcem sa len opýtať, musím upovedomiť zamestnanca o preplatku/nedoplatku dane v RZD?
Ak áno, mám mu odovzdať kópiu tohto RZD.
Ďakujem za odpoveď:)
V každom prípade mu musíš dať potvrdenie o RZD. Preplatok alebo prípadný nedoplatok vysporiadaš cez výplatu.

§ 38
Ročné zúčtovanie
(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(2) Ročné zúčtovanie vykonáva zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) na žiadosť zamestnanca uvedeného v odseku 1. Ak zamestnanec v zdaňovacom období neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, tento zamestnávateľ na ne prihliadne dodatočne pri ročnom zúčtovaní, ak zamestnanec preukáže, že na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a na daňový bonus mal nárok.

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.

(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7 a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, v ktorom uvedie,

a) že nepoberal v uplynulom zdaňovacom období okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, pri ktorých neuplatnil postup podľa § 43 ods. 7, iné zdaniteľné príjmy,
b) sumu vlastného príjmu manželky (manžela) žijúcej s ním v domácnosti, 57) ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a),
c) sumu dôchodku (§ 11 ods. 7) na nezdaniteľnú časť základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. c) a d), ak v uplynulom zdaňovacom období nepresiahla v úhrne sumu podľa § 11 ods. 2,
d) že si uplatňuje nárok na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4 a spĺňa podmienky na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11,
e) že za zdaňovacie obdobie, za ktoré žiada o vykonanie ročného zúčtovania, nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky uvedené v § 11 ods. 9 až 11 na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 ods. 4.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 na základe údajov o zdaniteľnej mzde (§ 35 ods. 1), ktoré je povinný viesť podľa tohto zákona (§ 39), dokladov preukazujúcich úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) nárok na zníženie základu dane a na daňový bonus a potvrdení o úhrne zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň z týchto príjmov, o nedoplatku dane z nepeňažných zdaniteľných príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca vráti a daňový bonus alebo jeho časť do výšky ustanovenej týmto zákonom vyplatí zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa zúčtovanie preddavkov vykonáva. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, zníži odvod preddavku na daň (dane) aj o sumu daňového bonusu najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo uplatní postup podľa § 35 ods. 7. Správca dane použije postup podľa § 40 ods. 8.

(7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 100 Sk 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura . Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 100 Sk 3, 32 eura alebo nižšej ako 100 Sk 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie.

(8) Ak zamestnanec uvedený v odseku 1 nemôže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania z dôvodu zániku zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) bez právneho nástupcu, je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.
bv_alexandra
16.02.09,06:56
A predsa ešte jedna otázka. Zamestnankyna bola u nás zamestnaná do 31.12.2008 ale popri zamestnaní mala ešte jeden PP, z ktorého má problém dostať potvrdenie o príjmoch.
Môžem jej navrhnúť aby si RZD urobila sama. Bude mať určite nedoplatok. Potom by ho musela uhradiť sama na DU?
Ospravedlnujem sa za otázky ale RZD robím tento rok 1.krát.:)
mzdarka renca
16.02.09,07:09
A predsa ešte jedna otázka. Zamestnankyna bola u nás zamestnaná do 31.12.2008 ale popri zamestnaní mala ešte jeden PP, z ktorého má problém dostať potvrdenie o príjmoch.
Môžem jej navrhnúť aby si RZD urobila sama. Bude mať určite nedoplatok. Potom by ho musela uhradiť sama na DU?
Ospravedlnujem sa za otázky ale RZD robím tento rok 1.krát.:)

Ak ti do dnes nepodpíše žiadosť o vykonanie RZD, tak si podáva do 31.3.2009 daňové priznanie typ A. prípadný nedoplatok uhradí taktiež do 31.3.09 na účet DÚ podľa miesta bydliska..
Samozrejme si musí zarátať oba príjmy.
Ešte otázočka, prečo si myslíš, že bude mať nedoplatok? uplatňovala si u oboch zamestnávateľoch OP, alebo neoprávnene poberala DB?
bv_alexandra
16.02.09,07:16
Ak ti do dnes nepodpíše žiadosť o vykonanie RZD, tak si podáva do 31.3.2009 daňové priznanie typ A. prípadný nedoplatok uhradí taktiež do 31.3.09 na účet DÚ podľa miesta bydliska..
Samozrejme si musí zarátať oba príjmy.
Ešte otázočka, prečo si myslíš, že bude mať nedoplatok? uplatňovala si u oboch zamestnávateľoch OP, alebo neoprávnene poberala DB?
Lebo som si urobila predpežné. Bola totiž zamestnaná
01.01. do 07.09.08
08.09. do 31.12.08
a už tu jej vychádza nedoplatok 444,- Sk, + plus ešte príjem z toho zamestnania.
mzdarka renca
16.02.09,07:24
Lebo som si urobila predpežné. Bola totiž zamestnaná
01.01. do 07.09.08
08.09. do 31.12.08
a už tu jej vychádza nedoplatok 444,- Sk, + plus ešte príjem z toho zamestnania.

príjem z iného zamestnania by veľmi nemal ovplyvniť preplatok/nedoplatok dane, samozrejme za predpokladu, že si tam neuplatňovala odpočítateľnú položku. V mesiaci september mala u oboch zamestnávateľoch uplatnenú OP?
bv_alexandra
16.02.09,07:47
príjem z iného zamestnania by veľmi nemal ovplyvniť preplatok/nedoplatok dane, samozrejme za predpokladu, že si tam neuplatňovala odpočítateľnú položku. V mesiaci september mala u oboch zamestnávateľoch uplatnenú OP?
Áno u obidvoch mala uplatnenú nezdaniteľnú čiastku v septembri
mzdarka renca
16.02.09,07:58
Áno u obidvoch mala uplatnenú nezdaniteľnú čiastku v septembri

tak to potom áno, bude to tak, ako si to vypočítala.
OľgaH
16.02.09,08:21
Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne ročného zúčtovania dane. Zamestnanec má doplnkové dôchodkové sporenie, kde si šetrí 3% (rovnakou sumou mu prispieva zamestnávateľ) z hrubej mzdy. V januári si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral (na čo mal nárok). Môžem mu v ročnom zúčt.dane príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v riadku 02c uviesť alebo tým, že si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral, si nemôže znížiť základ dane o tieto príspevky?
Tweety
16.02.09,08:22
Chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne ročného zúčtovania dane. Zamestnanec má doplnkové dôchodkové sporenie, kde si šetrí 3% (rovnakou sumou mu prispieva zamestnávateľ) z hrubej mzdy. V januári si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral (na čo mal nárok). Môžem mu v ročnom zúčt.dane príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie v riadku 02c uviesť alebo tým, že si celú nasporenú sumu za posledných 12 mesiacov vybral, si nemôže znížiť základ dane o tieto príspevky?
Výber nemá nijaký vplyv na uplatnenie sporenia v RZD.
OľgaH
16.02.09,08:25
Ďakujem veľmi pekne za bleskovú odpoveď.
Prajem príjemný deň.
Lubica009
16.02.09,11:47
Zamestnanec mi dnes elektronicky doručil žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Nie je na tlačive, čiže tam nie je ani jeho podpis. Musím túto jeho žiadosť akceptovať? Je niekde v zákone upravené, že žiadosť musí byť doručená písomne a s podpisom? Uvedený zamestnanec bol 2 mesiace PN a teraz má abseniciu, telefonicky s nami nekomunikuje, preto by som mu najradšej to ročné zúčtovanie nerobila:-). Ďakujem
Tweety
16.02.09,11:51
Zamestnanec mi dnes elektronicky doručil žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania. Nie je na tlačive, čiže tam nie je ani jeho podpis. Musím túto jeho žiadosť akceptovať? Je niekde v zákone upravené, že žiadosť musí byť doručená písomne a s podpisom? Uvedený zamestnanec bol 2 mesiace PN a teraz má abseniciu, telefonicky s nami nekomunikuje, preto by som mu najradšej to ročné zúčtovanie nerobila:-). ĎakujemPodľa § 38 ods. 1 zákona zamestnanec musí požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2008 písomne a to najneskôr do 16. februára 2009. Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane sa podáva na tlačive, ktorého odporúčaný vzor zverejňuje Ministerstvo financií SR.
Kedže žiadosť na tlačive nie je, neakceptovala by som ju.
Zlata
16.02.09,20:53
Zamestnankyňa bola 1-11/mes evidovaná na úrade práce a od 1.12. bola zamestnaná. Hrubá mzda bola 18.000 SKK. Má nárok na ďaňový bonus len za 12. mesiac?
malema
17.02.09,04:32
podľa mňa, keď mal niekto zrážkovú daň - tak tá sa môže vysporiadať jedine cez daňové priznanie. RZD sa môže robiť, len keď sa na zrážkovú daň neprihliada a zamestnanec si ju nechce vysporiadať.
teda aspon myslím
alušik
17.02.09,05:38
Zamestnankyňa bola 1-11/mes evidovaná na úrade práce a od 1.12. bola zamestnaná. Hrubá mzda bola 18.000 SKK. Má nárok na ďaňový bonus len za 12. mesiac?
Áno.
V 12. mesiaci ste ho uplatnili podľa príjmu - tam spĺňala podmienky na jeho vyplatenie. V ročnom zúčtovaní nemôže dostať viac, pretože nesplnila podmienky celkového ročného príjmu vo výške 1/2 minimálnej mzdy. No a v § 33 ods. 7 je napísané, že ak zamestnávateľ už priznal daňový bonus v kalendárnom mesiaci, v ktorom mal zamestnanec príjem vyšší ako 1/2 minimálnej mzdy, na už vyplatený daňový bonus zamestnanec nestráca nárok.;)
Hanka
17.02.09,06:11
Nasmu zamestnancovi v r.2008 bolo vyplatene plnenie z ukoncenia zivotneho poistenia ( po 55. roku, doba poistenia bola 10 rokov). Chcem sa uistit, ze toto plnenie je oslobodene od dane z prijmu a mozem mu urobit rocne zuctovanie dane?
mzdarka renca
17.02.09,07:34
Nasmu zamestnancovi v r.2008 bolo vyplatene plnenie z ukoncenia zivotneho poistenia ( po 55. roku, doba poistenia bola 10 rokov). Chcem sa uistit, ze toto plnenie je oslobodene od dane z prijmu a mozem mu urobit rocne zuctovanie dane?

mal by si podať DP typ B
Olgica
17.02.09,07:43
Mám zamestnanca, kt.je poberateľ star.dôch. (SD) v r.2008 si už nemohol uplatniť nezd.časť, (lebo SD poberá od 4/2007) ale môže si v ročnom zúčt.uplatniť nezd.časť na manželku ak ona je tiež poberateľ SD a nemá iný príjem. t.j. uplatnil by si len rozdiel 98496 - 47665 (SD) = 50831,-??? a môže si odpočítať aj živ.poistenie??
mzdarka renca
17.02.09,07:57
Mám zamestnanca, kt.je poberateľ star.dôch. (SD) v r.2008 si už nemohol uplatniť nezd.časť, (lebo SD poberá od 4/2007) ale môže si v ročnom zúčt.uplatniť nezd.časť na manželku ak ona je tiež poberateľ SD a nemá iný príjem. t.j. uplatnil by si len rozdiel 98496 - 47665 (SD) = 50831,-??? a môže si odpočítať aj živ.poistenie??

môže si uplatniť na manželku 50831,-, keď mala za celý rok 2008 dôchodok 47665,-Sk. Môže si odpočítať aj životné poistenie, ak mu poslali z poisťovne doklad.
Lenka1979
17.02.09,08:22
Dobrý deň poraďáci,
poprosila by som Vás o odpoveď na moju otázku. Konateľ-zamestnanec s.r.o. je v pracovnom pomere od 01.01.2008. Za rok 2008 mu chcem vykonať ročné zúčtovanie dane zo ZČ, avšak v r.2008 mu prišiel aj preplatok z RZZP za rok 2007 vo výške 4100 Sk (v roku 2007 bol SZČO). Zahŕňa sa niekde do roč.zúčtovania takýto preplatok?
Ďakujem
londay
17.02.09,09:14
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
Tweety
17.02.09,09:17
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.
1. nie
2. nie , k žiadosti to neprikladá.
mzdarka renca
17.02.09,09:17
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať dve otázky:
1. musí zamestnanec ak si chce uplatniť nárok na daľšie nezdaniteľné časti základu dane doložiť k žiadosti o vykonanie RZD aj výpis platieb od DDS ak je úhrn príspevkov uvedený v potvrdení o úhrne príjmov alebo ak daný zamestnávateľ vykonával zrážky a odvádzal ich do DDS
2. musí zamesntanec ak bol počas roka študent doložiť potvrdenie o ukončení štúdia, napr. maturitné vysvedčenie.
Ďakujem za odpoveď.

1. ja od zamestnancov predmetný doklad nevyžadujem, nakoľko im zamestnávateľ zráža DDS, čo je podložené mesačnými výkazmi a platbami na DDS.
2. áno, ale s daňami to nesúvisí
ľudka
17.02.09,12:02
Prosím o radu.
Mám zamestnanca, ktorý ako fyzická osoba poskytol pôžičku právnickej osobe na základe zmluvy o pôžičke.
Z tejto pôžičky boli zamestnancovi vyplatené úroky za rok 2008, ktoré mu boli na účet poukázané vo februári 2009.
Podľa môjho názoru tento príjem bude do DP zarhnutý až pri vyúčtovaní zdaňovacieho obdobia roku 2009, takže pri splnení ostatných náležitostí môžem tomuto zamestnancovi urobiť za rok 2008 RZPD.
Ďakujem.
janula18
17.02.09,18:11
Chcem sa opýtať, v roku 2008 sme mali zamestnaných na dohodu dôchodcov, ktorým bola dan zrazená preddavkovo. Robil sa prehlad za 4 Q.
Týmto zamestnancov sa dalo potvrdenie o príjme a budú si sami podávať danové priznanie lebo nedosiahli 1/2 nezdan. časti tak budú mať nárok na vrátenie dane.

Len sa chcem opýtať či treba podať aj hlásenie, nakoľko už od 1.1.2009 nemame žiadneho zamestnanca a aj na DU ste sa museli odhlasiť z platitela Dzp zo závislej činnosti.
Ak to treba podať tak na prednej strane kde je dátum vykonania ročného zúčtovania tam by sa asi nič nepísalo, nakoľko nerobíme nikomu ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Anja111
17.02.09,18:13
Chcem sa opýtať, v roku 2008 sme mali zamestnaných na dohodu dôchodcov, ktorým bola dan zrazená preddavkovo. Robil sa prehlad za 4 Q.
Týmto zamestnancov sa dalo potvrdenie o príjme a budú si sami podávať danové priznanie lebo nedosiahli 1/2 nezdan. časti tak budú mať nárok na vrátenie dane.

Len sa chcem opýtať či treba podať aj hlásenie, nakoľko už od 1.1.2009 nemame žiadneho zamestnanca a aj na DU ste sa museli odhlasiť z platitela Dzp zo závislej činnosti.
Ak to treba podať tak na prednej strane kde je dátum vykonania ročného zúčtovania tam by sa asi nič nepísalo, nakoľko nerobíme nikomu ročné zúčtovanie.
Ďakujem
Hlásenie riadne podáš a dátum RZD nevyplníš.
janula18
17.02.09,18:26
Ďakujem
Betina2
18.02.09,12:18
Dokedy treba vystaviť Potvrdenie o príjmoch FO ...? Do 15.2. ? Dovtedy môže zamestnanec požiadať o vykonanie RZ, ale Potvrdenie sa tuším musí doručiť do 10.3., ak nepožiada o RZ, však? A ak o potvrdenie požiada do 5.2., lebo si ide dať robiť RZ u iného zam., tak treba potvrdenie doručiť do 10.2. Odsúhlaste mi to niekto prosím. Rýchlo.
mzdarka renca
18.02.09,12:24
Dokedy treba vystaviť Potvrdenie o príjmoch FO ...? Do 15.2. ?

Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti vydávaš na požiadanie do 10.2., a potom, kto si u teba nepožiadal o vykonanie RZD do 16.2.09, posielaš automaticky na adresu zamestnanca.
Betina2
18.02.09,12:33
vďaka
danakl
19.02.09,04:37
potrebujem od zamestnanca, ktorý poberá dôchodok a idem mu robit RZD potvrdenie o príjime dôchodku??
Anja111
19.02.09,05:02
potrebujem od zamestnanca, ktorý poberá dôchodok a idem mu robit RZD potvrdenie o príjime dôchodku??
Nie...
invest
19.02.09,06:07
Ak mám zamestnane príjmy aj za sprostredkovanie /provízie/ musí si podať DP sám, alebo mu môžem urobiť RZ? Asi nie, lebo doniesol iba zmluvu a pokladnicný doklad o prijatí provízie.

Ďakujem.
alušik
19.02.09,06:17
Ak mám zamestnane príjmy aj za sprostredkovanie /provízie/ musí si podať DP sám, alebo mu môžem urobiť RZ? Asi nie, lebo doniesol iba zmluvu a pokladnicný doklad o prijatí provízie.

Ďakujem.
Činnosť sprostredkovateľa je príjmom z podnikania § 6, preto nemôže zamestnávateľ urobiť ročné zúčtovanie dane.
katka s.
19.02.09,06:31
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnanec v našej organiz. zamestnaný časť roka. Donesie potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, že v priebehu roka 2008 keď nemal nikde pracov. pomer si platil odvody za seba ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Môžem mu sumu odvodu z potvrdenia odrátať v roč. zúčtovaní zo základu dane? Ďakujem.
katka s.
19.02.09,07:55
Dobrý deň. Prosím o radu. Zamestnanec v našej organiz. zamestnaný časť roka. Donesie potvrdenie zo zdravotnej poisťovne, že v priebehu roka 2008 keď nemal nikde pracov. pomer si platil odvody za seba ako dobrovoľne nezamestnaná osoba. Môžem mu sumu odvodu z potvrdenia odrátať v roč. zúčtovaní zo základu dane? Ďakujem.

Už som odpoveď našla u super draka p. Mihála. Veľmi pekne ďakujem.
certik
19.02.09,14:00
Dobrý deň. Keď vydávam potvrdenie o príjmoch dohodárovi, u ktorého sa daň vyberala zrážkou, uvádzam do potvrdenia iba príjmy, ktoré mu boli aj skutočne vyplatené do 31.01.2009? Nedostal ešte odmenu za mesiace 11,12/2008.
nicolet
20.02.09,05:39
Zamestnankyna sa 10.6.2008 rozviedla. Bývalý manžel celý rok nikde nepracoval a nemal žiadny príjem. Môže si uplatniť nezd.časť na manžela za obdobie od 1.-5. mesiac alebo 1.-6. mesiac?
sonka1
20.02.09,06:28
Ja by som Vás poprosila o odpoveď, asi som niečo prehliadla.
Mám zamestnanca na predčasnom starobnom dôchodku. Požiadal o RZD a priniesol potvrdenie o výške dôchodku, ktorý je za rok 2008 88 032 SK. Ako som vyrozumela z niektorých odpovedí, už nemá nárok pri RZD na odpočítatelnú položku - rozdiel do 98 796???
Tweety
20.02.09,06:35
Ja by som Vás poprosila o odpoveď, asi som niečo prehliadla.
Mám zamestnanca na predčasnom starobnom dôchodku. Požiadal o RZD a priniesol potvrdenie o výške dôchodku, ktorý je za rok 2008 88 032 SK. Ako som vyrozumela z niektorých odpovedí, už nemá nárok pri RZD na odpočítatelnú položku - rozdiel do 98 796???
98796? NČ je 98496.- má nárok v tomto prípade na rozdiel medzi NČ a jeho výškou dôchodku 10464.-.
sonka1
20.02.09,06:57
98796? NČ je 98496.- má nárok v tomto prípade na rozdiel medzi NČ a jeho výškou dôchodku 10464.-.

Pardon, zle som NČ napísala, samozrejme, že 98496. Ďakujem za odpoveĎ Tweety :)
GABAZ
09.03.09,09:02
Možno sa opýtam hlúposť, ale potrebovala by som si to ujasniť. Ak zamestnanec donesie potvrdenia na uplatnenie nezdaniteľných častí napr. :
poistenie - 12550 Sk
doplnkové sporenie - 6500 Sk
Uplatniť v ročnom zúčtovaní obe, alebo uviesť len poistenie.

Mám na mysli súvislosť s prípadným zrušením poistenia, prípadne DDS a potrebou dodanenia. Ako sa to potom rieši, ak by v RZ boli uvedené obe aj keď samozrejme v súhrne sa uplatní len 12000 Sk.

Ďakujem za odpoveď.
fipina
09.03.09,12:13
Dobrý deň,
aj ja by som potrebovala pomôcť. V mzde za 2/2009 mi vyšlo : predd. daň = 3000,-; zrážková daň=200,-; bonus=1200,-. Ak tento mesiac urobím všetkým zam-ncom RZD (preplatky spolu cca 6000,-), môžem si to vysporiadať tým, že znížim alebo vôbec nezaplatím predd. ani zrážkovú daň a bonus si vyžiadam od DÚ?
Preddavková daň a bonus sú mi viac-menej jasné, len nie som si istá, či si môžem rovnako postupovať aj pri zrážkovej dani.
JANAKU
09.03.09,13:54
Potrebujem radu. Mám zamestnanca, ktorý chodil v 01/2008 do školy, potom 1 mesiac nebol nikde zaregistrovaný ( čakal papier zo školy ). Od 1.3.2008 sa prihlásil na úrad práce. Od 08/2008 pracuje u nás. Môžem mu urobiť RZD za rok 2008?
Tweety
09.03.09,13:55
Potrebujem radu. Mám zamestnanca, ktorý chodil v 01/2008 do školy, potom 1 mesiac nebol nikde zaregistrovaný ( čakal papier zo školy ). Od 1.3.2008 sa prihlásil na úrad práce. Od 08/2008 pracuje u nás. Môžem mu urobiť RZD za rok 2008?
Áno. Dokonca musíš, ak oň požiadal.
JANAKU
09.03.09,13:58
Ďakujem za radu. Požiadala som ho aj čestné prehlásenie, že za ten mesiac nemal žiadny príjem.
Tweety
09.03.09,13:59
Ďakujem za radu. Požiadala som ho aj čestné prehlásenie, že za ten mesiac nemal žiadny príjem.
To čestné vyhlásenie Zákon o dani z príjmov neprikazuje. Nemala si teda žiaden dôvod na jeho vyžiadanie.
555
09.03.09,15:14
prosim vas o radu:
1.odpocet na manzelku:
-ked pobera ciastocne invalidny dochodok (ide to do prijmu?)
2. ak zamestnanec pracuje u nas vo firme ale zaroven pobera aj sirotsky dochodok (ide to do prijmu?)
dik za odpoved
Maurícius
09.03.09,16:12
Chcela by som sa spýtať,že keď zamestnanec robil u zamestnavateľa 1-5.mesiac,tak nezdaniteľná časť sa mu ráta celých 98.496,- alebo len za tých 5 mesiacov/41.040/ v RZ?
Ďakujem.
mzdarka renca
09.03.09,16:25
Celá NČZD 98496
mzdarka renca
09.03.09,16:28
1. Áno 2. Nie
Maurícius
09.03.09,16:35
Ďakujem,tak som to dobre počítala.
fipina
10.03.09,05:04
Dobrý deň,
aj ja by som potrebovala pomôcť. V mzde za 2/2009 mi vyšlo : predd. daň = 3000,-; zrážková daň=200,-; bonus=1200,-. Ak tento mesiac urobím všetkým zam-ncom RZD (preplatky spolu cca 6000,-), môžem si to vysporiadať tým, že znížim alebo vôbec nezaplatím predd. ani zrážkovú daň a bonus si vyžiadam od DÚ?
Preddavková daň a bonus sú mi viac-menej jasné, len nie som si istá, či si môžem rovnako postupovať aj pri zrážkovej dani.

prosím o radu.
Hepi
10.03.09,05:37
Musíš to tak urobiť. Dokonca ti to vychádza tak, že ešte aj budúci mesiac budeš odvádzať nižšiu daň, nakoľko preplatok z RZD je vyšší ako daň, ktorú by si mala platiť za 2/2009.
ivustek
10.03.09,05:46
Prosím Vás o radu: Otec je dôchodca od r. 2007. Celý rok 2008 bol zamestnancom. Požiadal o RZD, ktoré mu vyšlo - nedoplatok 18 000,-- Sk/ z toho dôvodu, že účtovníčka mu celý rok uplatňovala nezd.položku a prišla na to až teraz, že nemala. Otec mal však ešte jeden príjem z dohody u iného zamestnávateľa a zabudol ho k RZD priniesť. Teda je nutné podať DP. Prosím Vás, akú zrazenú dať uvediem v DP /myslím, či ten nedoplatok to nejak ovplyvní, resp. kde ten nedoplatok uviesť?/ Vďaka za názory.
fipina
10.03.09,06:28
Musíš to tak urobiť. Dokonca ti to vychádza tak, že ešte aj budúci mesiac budeš odvádzať nižšiu daň, nakoľko preplatok z RZD je vyšší ako daň, ktorú by si mala platiť za 2/2009.

áno, tomuto rozumiem. Nie som si však istá, či si môžem znížiť aj povinnosť zaplatiť zrážkovú daň (alebo mám túto daň normálne odviesť DÚ a preplatky vyrovnávať len cez preddavkovú daň dovtedy, kým sa to nevyrovná).
Hepi
10.03.09,06:36
Veď predsa zrážkovú daň si môžeš znížiť aj o vyplatený daňový bonus, prečo si myslíš, že by si toto nemohla použiť aj pri RZD. Ja to tak robím a zatiaľ je to v poriadku.
fipina
10.03.09,07:21
Veď predsa zrážkovú daň si môžeš znížiť aj o vyplatený daňový bonus, prečo si myslíš, že by si toto nemohla použiť aj pri RZD. Ja to tak robím a zatiaľ je to v poriadku.

Doteraz som to nepotrebovala vedieť, nikdy som to takto nerobila.
Takže,ak tomu správne rozumiem :
zo mzdy za 2/2009 neodvediem ani zrážkovú, ani preddavkovú daň a daňový bonus si vyžiadam od DÚ.
Budúci mesiac si znížim odvod predd. a zrážkovej dane podľa potreby (podľa toho, aká výška preplatkov mi zostane na kompenzáciu). Správne?
beata02
10.03.09,08:56
Dobrý deň, zamestnanec si priniesol potvrdenie, že si platil v r. 2008 zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Môžem toto poistenie odpočítať z čiastkového základu dane?
Ďakujem za odpovede
Osimka
10.03.09,09:18
Ak zamestnanec pracoval časť roka v Čechách a potom sa zamestnal u nás na Slovensku musí podať Daňové priznanie na Slovensku?
Osimka
10.03.09,10:20
Prosím.
gabriela2579
10.03.09,11:19
Dobrý deň, zamestnanec si priniesol potvrdenie, že si platil v r. 2008 zdravotné poistenie ako samoplatiteľ. Môžem toto poistenie odpočítať z čiastkového základu dane?
Ďakujem za odpovede


áno
ivustek
11.03.09,06:46
Prosím Vás o radu: Otec je dôchodca od r. 2007. Celý rok 2008 bol zamestnancom. Požiadal o RZD, ktoré mu vyšlo - nedoplatok 18 000,-- Sk/ z toho dôvodu, že účtovníčka mu celý rok uplatňovala nezd.položku a prišla na to až teraz, že nemala. Otec mal však ešte jeden príjem z dohody u iného zamestnávateľa a zabudol ho k RZD priniesť. Teda je nutné podať DP. Prosím Vás, akú zrazenú dať uvediem v DP /myslím, či ten nedoplatok to nejak ovplyvní, resp. kde ten nedoplatok uviesť?/ Vďaka za názory.
Poprosím, ak by sa našiel niekto kto mi poradí. Ďakujem.
Tweety
11.03.09,06:49
Poprosím, ak by sa našiel niekto kto mi poradí. Ďakujem.
Uvedieš všetku zaplatenú daň, teda aj z dohody.
Hepi
11.03.09,06:59
Prosím Vás o radu: Otec je dôchodca od r. 2007. Celý rok 2008 bol zamestnancom. Požiadal o RZD, ktoré mu vyšlo - nedoplatok 18 000,-- Sk/ z toho dôvodu, že účtovníčka mu celý rok uplatňovala nezd.položku a prišla na to až teraz, že nemala. Otec mal však ešte jeden príjem z dohody u iného zamestnávateľa a zabudol ho k RZD priniesť. Teda je nutné podať DP. Prosím Vás, akú zrazenú dať uvediem v DP /myslím, či ten nedoplatok to nejak ovplyvní, resp. kde ten nedoplatok uviesť?/ Vďaka za názory.
Ak bol tento príjem zdaňovaný preddavkovo, treba ho do DP pripočítať. Ak bol zdanený zrážkovou daňou, vtedy sa to počíta za vysporiadané. Nedoplatok uvedieš, ak sa nemýlim v riadku 64 DP.
renatamnch
11.03.09,07:37
Prosím poraďaci, ak si manželka vom svojom "A" uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela, ktorý časť roka pracoval a potom bol na PN - všetky tie veci okolo príjmu a nemoci viem - mám len nejasnosť, čo v prípade, ak mu boli v roku 2008 vyplatené nemocenské dávky len za tri mesiace a doplatok dostal až vo februári 2009 už v eurách.
Na potvrdení zo SP má: príjmy v roku 2008 3768,- SK a príjmy za rok 2008 vyplatené vo februári 1276 EUR.
Má mu rátať celú sumu, alebo len to čo v r.2008 skutočne dostal? Robí DP aj jemu ale uplatňuje si ho aj ona.
Tweety
11.03.09,07:39
Prosím poraďaci, ak si manželka vom svojom "A" uplatňuje nezdaniteľnú časť na manžela, ktorý časť roka pracoval a potom bol na PN - všetky tie veci okolo príjmu a nemoci viem - mám len nejasnosť, čo v prípade, ak mu boli v roku 2008 vyplatené nemocenské dávky len za tri mesiace a doplatok dostal až vo februári 2009 už v eurách.
Na potvrdení zo SP má: príjmy v roku 2008 3768,- SK a príjmy za rok 2008 vyplatené vo februári 1276 EUR.
Má mu rátať celú sumu, alebo len to čo v r.2008 skutočne dostal? Robí DP aj jemu ale uplatňuje si ho aj ona.
Zarátaš len sumu ND obdržanú v roku 2008.
ivustek
11.03.09,10:47
Ak bol tento príjem zdaňovaný preddavkovo, treba ho do DP pripočítať. Ak bol zdanený zrážkovou daňou, vtedy sa to počíta za vysporiadané. Nedoplatok uvedieš, ak sa nemýlim v riadku 64 DP.
Príjem bol zrazený preddavkovo a je mi jasné, že ho musím pripočítať k príjmu zo zamestnania a taktiež aj daň pripočítať k dani zo zamestnania. Ale problém mám v tom, že keď mu urobobili RZ a tam mu vyšiel nedoplatok 18 OOO,-- čo už samozrejme musel uhradiť. teraz neviem kde to mám uviesť ,lebo na potvrdení má: zrazená daň - 10 000,-- nedoplatok 18.000,-- sk. Mne to vychádza tak, že zrátam tieto sumy a výsledok 28.000,-- napíšem do r.62 ako zrazená daň. Keby som ten nedoplatok neprirátala k zrazenej dani výsledkom DP by bol znova nedoplatok, ktorý by musel zaplatiť znova.
Prosím o názory,Ďakujem.
zuzach
11.03.09,11:07
Jedna zamestnankyna mi doniesla potvrdenie z úradu práce že bola evidovaná, dokonca aj so sumami dávok, ktoré jej vyplatili,, to sa ale hádam nezahrnuje do základu dane, či áno?
mzdarka renca
11.03.09,12:25
Jedna zamestnankyna mi doniesla potvrdenie z úradu práce že bola evidovaná, dokonca aj so sumami dávok, ktoré jej vyplatili,, to sa ale hádam nezahrnuje do základu dane, či áno?

nie
renatamnch
11.03.09,13:24
Dik Tweety
Zyka
11.03.09,13:34
Prosim vas, ked zamestnavatel urobi rocne zuct., ma nejaky vysledok. o tomto nejakym sposobom informuje DU? odhliadnuc od financneho vysporiadania so zemestnancom.????
Hlasenie, ktore podavame to nezohladnuje, to je len suhrn stvrtrocnych vykazov, ale vzhladom, na to, ze zamestnanci deklarovali aj ine prijmy /zo zav.cin./ tak nam vysiel nedoplatok na dani.....
neviem si s tymto rady, dakujem moc a moc
Tweety
11.03.09,13:38
Prosim vas, ked zamestnavatel urobi rocne zuct., ma nejaky vysledok. o tomto nejakym sposobom informuje DU? odhliadnuc od financneho vysporiadania so zemestnancom.????
Hlasenie, ktore podavame to nezohladnuje, to je len suhrn stvrtrocnych vykazov, ale vzhladom, na to, ze zamestnanci deklarovali aj ine prijmy /zo zav.cin./ tak nam vysiel nedoplatok na dani.....
neviem si s tymto rady, dakujem moc a mocÁno, informuje, výsledok RZD bude uvádzaný v kvartálnom hlásení, resp. v mesiaci, v ktorom bolo urobené.
gabriela2579
11.03.09,19:36
preplatok alebo nedoplatok na dani vyplývajúci z RZD bude uvedený v prehľade za 1. štvrťrok 2009 v riadku 2:

Riadok 2 ►uvádza sa suma zrazených daňových nedoplatkov (+) a vrátených daňových preplatkov (-) z ročného zúčtovania preddavkov na daň (bez vplyvu daňového bonusu) za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, o ktoré bol zvýšený (znížený) odvod preddavkov na daň za príslušný kalendárny mesiac vykazovaného štvrťroka.
Ak je úhrn daňových nedoplatkov vyšší ako úhrn daňových preplatkov, uvádza sa znamienko +.
Ak je úhrn daňových preplatkov vyšší ako úhrn daňových nedoplatkov, uvádza sa znamienko -.
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.
Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza.


prikladám aj tlačivo prehľadu a poučenia platné pre rok 2009:
Liptáčik
11.03.09,21:06
Starobný dôchodca nemal nárok na odpočítateľnú položku v roku 2008. Doniesol mi však potvrdenie o zaplatení životnej poistky 18 000,-- Sk. Môžem mu ako odpočítateľnú položku zahrnúť sumu 12 000,--? Za odpoveď ďakujem.
mzdarka renca
11.03.09,21:09
Starobný dôchodca nemal nárok na odpočítateľnú položku v roku 2008. Doniesol mi však potvrdenie o zaplatení životnej poistky 18 000,-- Sk. Môžem mu ako odpočítateľnú položku zahrnúť sumu 12 000,--? Za odpoveď ďakujem.

áno, môžeš
Liptáčik
11.03.09,21:12
Veľmi pekne ďakuje. Takú friškú odpoveď som nečakala. Ešte raz dík.:):):)
fipina
12.03.09,04:29
áno, tomuto rozumiem. Nie som si však istá, či si môžem znížiť aj povinnosť zaplatiť zrážkovú daň (alebo mám túto daň normálne odviesť DÚ a preplatky vyrovnávať len cez preddavkovú daň dovtedy, kým sa to nevyrovná).

O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1, upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.

Podľa tohto, ak tomu dobre rozumiem, si môžem znížiť len povinnosť odvodu preddavkovej dane (nie aj preddavkovej aj zrážkovej). Prosím, pomôžte mi ujasniť si to.
kwanda
12.03.09,07:29
poraďáci poradíte? Od 02/08 som na predčaasnom dôchodku, do 08/08 som pracovala a zároveŇ do 12/O8 podnikala. Aké tlačivo treba vyplniť pre zúčtovanie dane a akú odpočitetalnú položku uplatniť? ďakujem
ľudka
12.03.09,07:39
poraďáci poradíte? Od 02/08 som na predčaasnom dôchodku, do 08/08 som pracovala a zároveŇ do 12/O8 podnikala. Aké tlačivo treba vyplniť pre zúčtovanie dane a akú odpočitetalnú položku uplatniť? ďakujem
Použi tlačivo typu B a odpočítateľnú položku v plnej výške, teda 98 496,- Sk. Veľmi pekne sa tieto tlačivá vyplňujú na internetovej stránke DRSR - vyplnenie tlačív cez internet. Po doplnení správnych údajov Ti to pekne prepočíta, na čo máš, alebo nemáš nárok.
Dúfam, že som pomohla.
Bea16
12.03.09,08:08
Dobrý deň, prosím o radu. FY ukončila pracovný pomer so zamestnancami k 31.12.2008 ( v pracovnom pomere zostal jeden zamestnanec do 15.1.2009). Časť z bývalých zamestancov požiadala o ročné zúčtovanie dane. Asi 10. z nich vznikol daňový preplatok. Urobím správne, ak pošlem na príslušné daňové úrady, podľa miesta trvalého bydliska zamestnancov žiadosti o vykonanie RZ, výpočet RZ a originál prílohy?
Veronika R
12.03.09,08:16
Podľa môjho názoru im musí preplatky vyplatiť firma, týka sa to pracovného pomeru za rok 2008 za tento rok bude predsa posielať aj hlásenie, a keďže mali zamestnanca aj do 15.01.2009, tak je povinná poslať hlásenie za rok 2009. Aj štvrťročný prehľad za rok 2009, tam budú zohľadnené aj preplatky. Ale nech sa pridajú k diskusii aj iní.
Bea16
12.03.09,08:29
Keďže sa jedná o preplatok takmer 28 tisíc Sk. Predpokladám, že s riešením vyplatiť preplatky zamestnávateľ nebude súhlasiť a potom bude tlačiť na vypracovanie daňových priznaní.
Veronika R
12.03.09,08:38
Viem, že v mnohých firmach to tiež tak riešili, že mzdárka vypracovala DP za všetkých zamestnancov, oni si to podpisali a odovzdali na DU, ktorý im to vyplatil.
Bea16
12.03.09,08:47
Dovolať sa na DÚ = nemožné.
Ďakujem za reakciu.
gven75
24.03.09,12:54
Dobrý deň,
neviem či to tu bolo no rýchlo potrebujem pomoc. Len otázočka:
Po vykonaní RZD dám každému zamestnancovi potvrdenie o príjme, a rzd. A na daňový úrad dám len hlásenie za rok 2008 a nič iné? myslím ako rzd, alebo dp, nič??? Ďakujem
gabriela2579
24.03.09,13:00
Dobrý deň,
neviem či to tu bolo no rýchlo potrebujem pomoc. Len otázočka:
Po vykonaní RZD dám každému zamestnancovi potvrdenie o príjme, a rzd. A na daňový úrad dám len hlásenie za rok 2008 a nič iné? myslím ako rzd, alebo dp, nič??? Ďakujem


Po vykonaní RZD za rok 2008 dáš zamestnancovi, ktorému si RZD za rok 2008 vykonala vypísané tlačivko RZD. RZD na daňový úrad neposielaš, len nezabudni preplatok respektíve nedoplatok zahrnúť do štvrťročného prehľadu ... za 1. štvrťrok 2009.
gven75
24.03.09,13:02
takže stačí len hlásenie a potom až v apríli prehľad s preplatkom/nedoplatkom? OKI Ďakujeeeeeeem :)
gabriela2579
24.03.09,13:06
áno
gven75
24.03.09,13:11
ešte k hláseniu tak rýchlo dátum vykonania RZD tam môžem dať dnešný deň alebo malo by to byť nejak 31.3.2009 alebo je to jedno?
gabriela2579
24.03.09,13:15
ešte k hláseniu tak rýchlo dátum vykonania RZD tam môžem dať dnešný deň alebo malo by to byť nejak 31.3.2009 alebo je to jedno?

no počkaj, počkaj, ty píšeš hlásenie za rok 2008 a chceš tam zahrnúť aj preplatky a nedoplatky na základe RZD za rok 2008, ktoré robíš až tento rok???
Ale veď si pozri 4 štvrťročné prehľady o zrazených preddavkoch... za rok 2008. To znamená, že v prehľade za 1. štvrťrok 2008 ti figuruje preplatok/nedoplatok na základe RZD za rok 2007.

Nezabúdaj, že ročné hlásenie za rok 2008 ti musí "sadnúť" na 4xštvrťročný prehľad za rok 2008.
gven75
24.03.09,13:20
nie, nie ja rozumiem nepísala som tam preplatky ani nedoplatky z rzd za rok 2008 len mi ide o ten dátum lebo hlásenie mi sedí na prehľady len neviem aký má byť dátum vykonania rzd???
katka50
24.03.09,13:21
Po vykonaní RZD za rok 2008 dáš zamestnancovi, ktorému si RZD za rok 2008 vykonala vypísané tlačivko RZD. RZD na daňový úrad neposielaš, len nezabudni preplatok respektíve nedoplatok zahrnúť do štvrťročného prehľadu ... za 1. štvrťrok 2009.
Zamestnancovi nedávaš RZD, ale potvrdenie o zd. mzde. viď § 39 Zákon 595/2003
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) vykonal ročné zúčtovanie.

RZD už nemusí obsahovať len údaje na mzdovom liste, ale napr. údaje doložené od iného platiteľa mzdy.

Ja na Potvrd. vyznačím výsledok roč. zúčt., aby bolo jasné, že oň požiadal.
gabriela2579
24.03.09,13:30
nie, nie ja rozumiem nepísala som tam preplatky ani nedoplatky z rzd za rok 2008 len mi ide o ten dátum lebo hlásenie mi sedí na prehľady len neviem aký má byť dátum vykonania rzd???

no predsa dátum, kedy si v roku 2008 vykonala RZD - čiže najneskorší dátum 31.03.2008.
gabriela2579
24.03.09,13:35
Zamestnancovi nedávaš RZD, ale potvrdenie o zd. mzde. viď § 39 Zákon 595/2003
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) vykonal ročné zúčtovanie.

RZD už nemusí obsahovať len údaje na mzdovom liste, ale napr. údaje doložené od iného platiteľa mzdy.

Ja na Potvrd. vyznačím výsledok roč. zúčt., aby bolo jasné, že oň požiadal.

čo tým pokazím, ak mu dám proti podpisu RZD?
doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste je podľa mňa potvrdenie o zdaniteľnej mzde, a to mu vydávam skôr ako mám hotové ročné zúčtovanie dane za rok 2008.
mzdarka renca
24.03.09,13:44
Zamestnancovi nedávaš RZD, ale potvrdenie o zd. mzde. viď § 39 Zákon 595/2003
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=997638#n_107697) vykonal ročné zúčtovanie.

RZD už nemusí obsahovať len údaje na mzdovom liste, ale napr. údaje doložené od iného platiteľa mzdy.

Ja na Potvrd. vyznačím výsledok roč. zúčt., aby bolo jasné, že oň požiadal.


nesúhlasím. ak vykonám zamestnancovi RZD, tak som mu povinná doklad o RZD odovzdať, t.j. odovzdám mu Ročné zúčtovanie dane. Ak v žiadosti požiadal o vystavenie potvrdenia podľa § 39 odst. 7, to je potvrdenie na účely darovania 2% z daní, tak mu ho vystavím do konca apríla. Nič iné.
Maaaria
24.03.09,14:36
len na utvrdenie, zamestnancom ktorým robím RZD, tak DP sa nerobí? však
mzdarka renca
24.03.09,15:03
len na utvrdenie, zamestnancom ktorým robím RZD, tak DP sa nerobí? však

presne tak
katka50
24.03.09,15:27
nesúhlasím. ak vykonám zamestnancovi RZD, tak som mu povinná doklad o RZD odovzdať, t.j. odovzdám mu Ročné zúčtovanie dane. Ak v žiadosti požiadal o vystavenie potvrdenia podľa § 39 odst. 7, to je potvrdenie na účely darovania 2% z daní, tak mu ho vystavím do konca apríla. Nič iné.
Prepáč, ale na základe čoho si mu povinná odovzdať Ročné zúčtovanie dane ? Ako som vyššie citovala-zákon presne ukladá, čo mu máš odovzdať.
mzdarka renca
24.03.09,15:45
katka50
24.03.09,15:49
tu ti prikladám link

http://www.novaintereal.sk/dolezite-terminy/
Ale to je len článok, ja som citovala zákon.
mzdarka renca
24.03.09,15:55
RZD-kópia je pre zamestnanca doklad, že si splnil daňovú povinnosť pri možnom vyzvaní DÚ.
zhv
25.03.09,08:06
Zamestnec, ktorý už u nás nerobí má nedoplatok 2SK na RZD 2008.Mám tu stiahnuť a má to aj vrátiť ?
katka50
25.03.09,08:41
Zamestnec, ktorý už u nás nerobí má nedoplatok 2SK na RZD 2008.Mám tu stiahnuť a má to aj vrátiť ?
Pokiaľ nechce darovať 2 % z dane - nedoplatok do 100,- Sk sa nezráža a považuje sa za vysporiadaný.
gabriela2579
25.03.09,11:21
Ale to je len článok, ja som citovala zákon.

a čo tak potom znamená § 39 odsek 5 písmeno b, ?
mzdarka renca
25.03.09,11:27
a čo tak potom znamená § 39 odsek 5 písmeno b, ?

Aj ja som si to všimla, že je to pozliepané jeden odst. s druhým;)
zuzanask
26.03.09,13:19
Mi mame zamestnankynu, ktora pracovala do maja a kazdy mesiac dostavala minimalnu mzdu a zamestnavatel jej platil danovy bonus, ktory potom dostal od DU. Kedze tato osoba za cely rok nezaplatila ziadnu dan, musi tento dan. bonus vratit? od maja je na materskej.
Tweety
26.03.09,13:20
Mi mame zamestnankynu, ktora pracovala do maja a kazdy mesiac dostavala minimalnu mzdu a zamestnavatel jej platil danovy bonus, ktory potom dostal od DU. Kedze tato osoba za cely rok nezaplatila ziadnu dan, musi tento dan. bonus vratit? od maja je na materskej.
Nie.
zuzanask
26.03.09,13:55
a za ostatne mesiace jej nevznika narok na danovy bonus? ked bola na materskej?
Tweety
26.03.09,13:56
a za ostatne mesiace jej nevznika narok na danovy bonus? ked bola na materskej?
A podáva si DP? ak áno, a splňa výšku príjmov na celoročný DB- 6 nás. MM, nárok si môže dodatočne uplatniť.
zuzanask
26.03.09,14:00
poziadala o rocne zuctovanie dane. No jej hruby prijem bol 39000 teda nie 48600. Aj tak ma narok na DB za cely rok. Aj na dieta narodene v juni?
Tweety
26.03.09,14:02
poziadala o rocne zuctovanie dane. No jej hruby prijem bol 39000 teda nie 48600. Aj tak ma narok na DB za cely rok. Aj na dieta narodene v juni?
Nie, nemá nárok na ročný DB, má nárok len za obdobie, kedy pracovala a mala MM.
zuzanask
26.03.09,14:05
takze ak mala hruby prijem 39000 nezaplatila dan a bol jej uplatneny danovy bonus vo vyske 4400 tak by nemala mat preplatok ani nedoplatok. Keby mala prijem 49000 tak by mala narok na DB za cely rok?
Tweety
26.03.09,14:07
takze ak mala hruby prijem 39000 nezaplatila dan a bol jej uplatneny danovy bonus vo vyske 4400 tak by nemala mat preplatok ani nedoplatok. Keby mala prijem 49000 tak by mala narok na DB za cely rok?
Áno, na dieťa, ktoré už mala, tak áno, a na druhé od mesiaca narodenia.
gabriela2579
26.03.09,14:07
takze ak mala hruby prijem 39000 nezaplatila dan a bol jej uplatneny danovy bonus vo vyske 4400 tak by nemala mat preplatok ani nedoplatok. Keby mala prijem 49000 tak by mala narok na DB za cely rok?

áno za predpokladu, že dieťa sa narodilo v januári
nie, len od mesiaca , kedy sa dieťa narodilo
viď § 33 odsek 5
zuzanask
26.03.09,14:21
ste uzasne.... znamena to ze keby mala prijem o 10 000 vyssi tak jej DU posle DB za 6 mesiacov ked mala 3 nezaopatrene deti. Kedze prijem nemala nad 48600 tak sa jej neujde nic. :(
gabriela2579
27.03.09,06:41
ste uzasne.... znamena to ze keby mala prijem o 10 000 vyssi tak jej DU posle DB za 6 mesiacov ked mala 3 nezaopatrene deti. Kedze prijem nemala nad 48600 tak sa jej neujde nic. :(

bohužiaľ, nie my sme tvorcami zákona
jankasm
27.03.09,07:20
ste uzasne.... znamena to ze keby mala prijem o 10 000 vyssi tak jej DU posle DB za 6 mesiacov ked mala 3 nezaopatrene deti. Kedze prijem nemala nad 48600 tak sa jej neujde nic. :(


Na takéto veci je dobré myslieť skôr, ešte pred koncom roka a dohodnúť sa s niekým napr. na dohode o vykonaní práce s potrebnou odmenou s tým, že náklady s tým spojené mu uhradí. Pri 3 deťoch je to teda pekná položka. :cool:
erika_H
29.03.09,15:00
Ahojte.
Prosím Vás,keď nám vyšiel z ročného zúčtovania-že má zamestnávateľ vrátiť za 1 mesiac daň.bonus na 2 deti,+ druhý zamestnanec má veľký preplatok na dani - ideme podať žiadosť na daňový úrad o vrátenie preplatku (pretože mesačne sa daň ani nezráža, po odpočítaní daň.bonusov daň ani nevyjde platiť)

treba túto žiadosť na daňový úrad zaslať do 31.3.2009?:confused:
Ďakujem moc
Farks
29.03.09,15:06
Na žiadosť o vrátenie daňového preplatku nie je stanovená zákonná lehota, do konca roka 2009 má byť všetko vyrovnané.
erika_H
29.03.09,15:17
Dik Farks,pekný deň Ti prajem:rolleyes:
erika_H
30.03.09,08:00
ahojte,
ešte mám prosím otázočku

zamestnankyňa-dôchodkyňa pracovala u nás v r.2008 na pracovnú zmluvu.
Potom bol s ňou ukončený pracovný pomer.
Od februára 2009 je s ňou uzatvorená dohoda o vykonaní práce - v prípade potreby príde zastúpiť kolegyne.
Doteraz však jej výpomoc nebola nutná.
Z ročného zúčtovania jej vyšlo,že má doplatiť daň 3 Sk.
Túto daň musí zamestnávateľ zaplatiť na Daňový úrad keď urobí mzdy za 3/2009,kde započíta aj ročné zúčtovania,áno?
A čo ak táto pani nebude v r.2009 už pracovať pre zamestnávateľa?Tak to bude vlastne nedaňový výdavok zamestnávateľa,áno?
A ak bude pracovať,z jej dane by sa týchto 3 sk zrazili,všakže?

Ďakujem Vám moc
mzdarka renca
30.03.09,08:36
ahojte,
ešte mám prosím otázočku

zamestnankyňa-dôchodkyňa pracovala u nás v r.2008 na pracovnú zmluvu.
Potom bol s ňou ukončený pracovný pomer.
Od februára 2009 je s ňou uzatvorená dohoda o vykonaní práce - v prípade potreby príde zastúpiť kolegyne.
Doteraz však jej výpomoc nebola nutná.
Z ročného zúčtovania jej vyšlo,že má doplatiť daň 3 Sk.
Túto daň musí zamestnávateľ zaplatiť na Daňový úrad keď urobí mzdy za 3/2009,kde započíta aj ročné zúčtovania,áno?
A čo ak táto pani nebude v r.2009 už pracovať pre zamestnávateľa?Tak to bude vlastne nedaňový výdavok zamestnávateľa,áno?
A ak bude pracovať,z jej dane by sa týchto 3 sk zrazili,všakže?

Ďakujem Vám moc

ak nechce darovať 2% z daní, tak jej nedoplatok nemusíš zraziť
csi
30.03.09,08:43
Máme zamestnanca ktorý počas roka u nás pracoval dohodu a bola mu zrazená zrážkova daň. Od 01.10.2008 sme ho zamestnali na pracovnu zmluvu a bola mu za tieto 3 mesiace vyplatená mzda 28.800 SK. Musím mu robit ročné zúčtovanie?
mzdarka renca
30.03.09,08:46
Máme zamestnanca ktorý počas roka u nás pracoval dohodu a bola mu zrazená zrážkova daň. Od 01.10.2008 sme ho zamestnali na pracovnu zmluvu a bola mu za tieto 3 mesiace vyplatená mzda 28.800 SK. Musím mu robit ročné zúčtovanie?

nie, nemusíš, nakoľko jeho príjem bol nižší ako 1/2 NČZD
erika_H
30.03.09,08:58
ak nechce darovať 2% z daní, tak jej nedoplatok nemusíš zraziť

aha,nie 2% nechce darovat..
takže iba založím ročné zúčtovanie dane,a už s tým teda nemusím nič robiť..?
Ďakujem Ti moc Renča,si super:rolleyes:
mzdarka renca
30.03.09,08:59
aha,nie 2% nechce darovat..
takže iba založím ročné zúčtovanie dane,a už s tým teda nemusím nič robiť..?
Ďakujem Ti moc Renča,si super:rolleyes:

presne tak, založ a nič iné nerob;)
zuzanask
19.10.09,08:29
Zistili sme že ročné zúčtovanie dane za zamestnancov za rok 2008 nebolo podané, ale preplatky im boli vyplatené. Myslíte si, že je možné podať ročné zúčtovanie dane za rok 2008 dodatočne?
timejka200
25.10.09,14:53
máme dvoch zamestnancov dôchodcov pracujú na plný úväzok čo od nich budem musieť pýtať na konci roka ak im budem robíť ročné zúčtovanie dane. Ja im musím vystaviť potvrdenie o príjme za celý rok 2009 + čo mi musia oni doniesť?

2. ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane tak si musí sám podávať danové priznanie?
veronikasad
25.10.09,14:57
máme dvoch zamestnancov dôchodcov pracujú na plný úväzok čo od nich budem musieť pýtať na konci roka ak im budem robíť ročné zúčtovanie dane. Ja im musím vystaviť potvrdenie o príjme za celý rok 2009 + čo mi musia oni doniesť? Potvrdenie o výške vyplateného dôchodku za rok 2009 zo sociálnej poisťovne + do 15.2.10 žiadosť o ročné zúčtovanie dane.

2. ak zamestnanec nepožiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane tak si musí sám podávať danové priznanie? áno, DP podáva starobný dôchodca sám aj vtedy, ak jeho ročný príjem nepresiahol 1/2 NČZD a chce si uplatniť vrátenie dane.
odpoveď v texte
timejka200
26.10.09,15:47
dakujem a je možné aj to že ja sama nepožiadam zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane iba o potvrdenie o zdanitelnej mzde a sama si urobím DP a odovzdám na Dú, kedže som pracovala aj inde počas roka aj odtial si musím zohnať potvrdenie o zdaniteľnej mze?
veronikasad
26.10.09,15:48
dakujem a je možné aj to že ja sama nepožiadam zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane iba o potvrdenie o zdanitelnej mzde a sama si urobím DP a odovzdám na Dú, kedže som pracovala aj inde počas roka aj odtial si musím zohnať potvrdenie o zdaniteľnej mze?
Pokial do 15.2. neodovzdáš zamestnávatelovi žiadosť o vykonanie RZD, RZD ti neurobí. Je však povinný vydať ti potvrdenie o zdanitelnej mzde, na základe ktorého si sama urobíš daňové priznanie.
timejka200
29.10.09,07:36
takže nič sa nestane ak nepoziadam o ročné zúčtovanie ale urobím si ho sama DP? iba si vypýtam potvrdenie o zdanit. mzde? správne?
Lenka1979
29.10.09,07:40
takže nič sa nestane ak nepoziadam o ročné zúčtovanie ale urobím si ho sama DP? iba si vypýtam potvrdenie o zdanit. mzde? správne?


správne.:)
timejka200
30.10.09,06:42
dakujem
timejka200
03.11.09,13:44
a ked k nám nastupila vysokoskolačka od júla ona pri ročnom zúčtovaní čo mi musí doniesť myslím aký doklad lebo ona nepoberala do júla nič.
veronikasad
03.11.09,16:05
a ked k nám nastupila vysokoskolačka od júla ona pri ročnom zúčtovaní čo mi musí doniesť myslím aký doklad lebo ona nepoberala do júla nič.
Ak nemala iný príjem, do 15.2. vám odovzdá žiadosť o vykonanie RZD, v ktorej vyznačí, že má príjem od 1 zamestnávatela.
timejka200
04.11.09,14:26
ale na danovom zvyknú si pýtať že treba zdokladovať celýr ok ja som myslela či nejaké potvrdenie že chodila do kšoly nebue treba??este si musím pítať zaplatené poistky /životné/to si tam uplatniť..nezdanitelna časť je teraz kolko? na osobu?
JarkaL
04.11.09,14:35
(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu atď....
timejka200
04.11.09,16:36
díky
timejka200
04.11.09,16:37
a ako je to teraz s tou zamestnaneckou prémiu to si môže kto uplatniť v danovom priznaní? napr. ja mám príjem hrubý 380 eur čiže neplatím dan..ovplyvní to nejak ročné zúčtovanie díky
veronikasad
05.11.09,06:43
a ako je to teraz s tou zamestnaneckou prémiu to si môže kto uplatniť v danovom priznaní? napr. ja mám príjem hrubý 380 eur čiže neplatím dan..ovplyvní to nejak ročné zúčtovanie díky
timejka200, na PORADe nájdeš veľa tém ohľadom nároku na zamestnaneckú prémiu. Si mzdárka, výbornou pomôckou je aj zaplatený prístup do DRAKa alebo účasť na niektorom školení p. Mihála. Budeš to veľmi potrebovať.
timejka200
06.11.09,11:39
dakujem pozriem
suklova
31.12.09,08:47
Zamestnancovi sme za rok 2008 urobili RZD. Teraz odo mňa žiada aj potvrdenie o príjmoch. Môžem mu ho vydať?
Anja111
31.12.09,09:00
Zamestnancovi sme za rok 2008 urobili RZD. Teraz odo mňa žiada aj potvrdenie o príjmoch. Môžem mu ho vydať?
Predpokladám, že si chce urobiť DDP za rok 2008... Vydáš mu kopiu RZD za rok 2008, (ak stratil tú, čo už dostal).
striebro1
31.12.09,11:38
prosim o radu. kamaratka pobera rodicovsky prispevok tj §11ods.2 pis.c, od zamestnavatela dostala potvrdenie, ze nemala ziaden prijem zo zavislej cinnosti cely rok 2008 a okrem toho ma zivnost, ale na danovom odovzdala cestne prehlasenie, ze nemala prijem zo zivnosti v roku 2008. ake tlacivo by mala vyplnit? na stranke rzzp.sk mi vyslo, ze X s prilohami....je to spravny typ tlaciva?????
dakujem vopred...)))
striebro1
31.12.09,11:39
prosim o radu. kamaratka pobera rodicovsky prispevok tj §11ods.2 pis.c, od zamestnavatela dostala potvrdenie, ze nemala ziaden prijem zo zavislej cinnosti cely rok 2008 a okrem toho ma zivnost, ale na danovom odovzdala cestne prehlasenie, ze nemala prijem zo zivnosti v roku 2008. ake tlacivo by mala vyplnit? na stranke rzzp.sk mi vyslo, ze X s prilohami....je to spravny typ tlaciva?????
dakujem vopred...)))
striebro1
01.01.10,08:23
prosim o radu. kamaratka pobera rodicovsky prispevok tj §11ods.2 pis.c, od zamestnavatela dostala potvrdenie, ze nemala ziaden prijem zo zavislej cinnosti cely rok 2008 a okrem toho ma zivnost, ale na danovom odovzdala cestne prehlasenie, ze nemala prijem zo zivnosti v roku 2008. ake tlacivo by mala vyplnit? na stranke rzzp.sk mi vyslo, ze X s prilohami....je to spravny typ tlaciva?????
dakujem vopred...)))

posuvam....