tomare
09.06.05,10:29
Jozef Mihál
09.06.05,09:52
Nasleduje hlboký povzdych programátora mzdového softvéru.

V uvedenej novele je ukryté všeličo. Napríklad i to, že s účinnosťou od 1.7.2005 dochádza k ďalšej novelizácií Zákonníka práce - cena práce sa na výplatnej páske už musí rozpísať na mzdu + náhrady mzdy a osobitne na všetky možné odvody ktoré platí zamestnávateľ (nielen príspevok do II.piliera ale aj napr. poistné na úrazové poistenie - všetko OSOBITNE.)
Jozef Mihál
09.06.05,10:04
Tu je novela o ktorej sa bavíme.
matafe
09.06.05,11:36
No ako tak čítam znenie novely, tak výplná páska bude v budúcnosti plne zapísaná A4 číslami, ktoré 90% zamestnancom nebudú nič hovoriť..., lebo pre nich je najdôležitejšia kolonka výplata na účet.

Mňa aj tak najviac zarazilo, že zmenili rozhodujúce obdobie na zistenie POMB. Posúva sa to o 10 rokov späť. Divím sa, že tak potišku jednou vetičkou neposunuli aj dôchodkový vek. Po tom, ako naši reformátori vyhlasovali, akú dobrú dôchodkovú reformu vymysleli, tak opäť sa niečo mení... Minule to bola dôchodková hodnota pre rok 2005, teraz rozhodujúce obdobie a o pol roka môžme čakať niečo iné...
VieraS
09.06.05,13:48
"A ja si stále myslím, že to nemáááá chybu..." Elán na hrad!!!
:D:D:D
Novela je skutočne SUPEEEEER.
Už sa teším na letné stretnutie s pánom Hamašom. Pravdepodobne budeme prerábať opäť XML pre SP.
Pán Kaník sa musel veľmi hlboko zamyslieť pred predložením takejto novely do parlamentu. A parlament mu ju schválil! A ako napíšeme zamestnancovi ZP za zamestnávateľa na pásku keď ešte stále to treba počítať z úhrnu vymeriavacích základov všetkých zamestnancov v konkrétnej poisťovni?
:D:D:D
Elán na hrad!!! "... si stále myslím, že to nemáááá chybu"
NEVADÍ, NEVADÍ - pošlite link na túto tému na Porade. Prosím.
Nemyslím, že by sa potrebovali prerábať xml súbory pretože zloženie ceny práce nemá vplyv na odvody do SP. Rozumiem tomu tak, že cena práce je informatívny údaj kde sme aj do 31.12.2004 uvádzali ZP vypočítané z VZ zamestnanca, čo v úhrne nemohlo korešpondovať s úhradou. Zaujíma ma príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorého výpočet p. Hamaš na poslednom stretnutí sľúbil zverejniť. Vie už niekto kde sa k tomu výpočtu možno dopátrať?
Jozef Mihál
09.06.05,13:54
VieraS:
Asi poznáte tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9443 (v nej najmä príspevok č.10)

alebo nie?
VieraS
10.06.05,03:54
VieraS:
Asi poznáte tému

http://www.porada.sk/showthread.php?t=9443 (v nej najmä príspevok č.10)

alebo nie?
Vďaka za nasmerovanie, tému som nepostrehla a my sme nedostali ani zápis. Pozriem za tým.
TMarek
10.06.05,06:07
"A ja si stále myslím, že to nemáááá chybu..." Elán na hrad!!!
:D:D:D
Novela je skutočne SUPEEEEER.
Už sa teším na letné stretnutie s pánom Hamašom. Pravdepodobne budeme prerábať opäť XML pre SP.
Pán Kaník sa musel veľmi hlboko zamyslieť pred predložením takejto novely do parlamentu. A parlament mu ju schválil! A ako napíšeme zamestnancovi ZP za zamestnávateľa na pásku keď ešte stále to treba počítať z úhrnu vymeriavacích základov všetkých zamestnancov v konkrétnej poisťovni?
:D:D:D
Elán na hrad!!! "... si stále myslím, že to nemáááá chybu"
NEVADÍ, NEVADÍ - pošlite link na túto tému na Porade. Prosím.
A už je známy nejaký termín letného stretnutia s p.Hamašom ?
TMarek
10.06.05,06:19
Nemyslím, že by sa potrebovali prerábať xml súbory pretože zloženie ceny práce nemá vplyv na odvody do SP. Rozumiem tomu tak, že cena práce je informatívny údaj kde sme aj do 31.12.2004 uvádzali ZP vypočítané z VZ zamestnanca, čo v úhrne nemohlo korešpondovať s úhradou. Zaujíma ma príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktorého výpočet p. Hamaš na poslednom stretnutí sľúbil zverejniť. Vie už niekto kde sa k tomu výpočtu možno dopátrať?Asi to vie iba p.Hamas. A mozno este p.Kanik.
tomare
10.06.05,06:29
Matafe
Úplne s tým súhlasím , škoda papiera.
laur12
13.06.05,05:05
...Mňa aj tak najviac zarazilo, že zmenili rozhodujúce obdobie na zistenie POMB. Posúva sa to o 10 rokov späť. Divím sa, že tak potišku jednou vetičkou neposunuli aj dôchodkový vek. Po tom, ako naši reformátori vyhlasovali, akú dobrú dôchodkovú reformu vymysleli, tak opäť sa niečo mení... Minule to bola dôchodková hodnota pre rok 2005, teraz rozhodujúce obdobie a o pol roka môžme čakať niečo iné...
Ano, vsimla som si, ze 1994 nahradili 1984, mozete mi poradit prosim, aky to ma prakticky dopad na vysku dochodku?
Jozef Mihál
13.06.05,06:16
Vo všeobecnosti by vďaka posunutiu sledovania osobných mzdových bodov až do roku 1984 malo dôjsť k väčšiemu spriemerovaniu dôchodkov. V roku 1984 a nasledujúcich platové rozdiely neboli až také veľké. Prakticky to znamená, že ľudia, ktorí od roku 1994 mali nadpriemerný vymeriavací základ, budú mať vďaka tomuto opatreniu v zásade o čosi nižšie dôchodky a naopak.
sway
13.06.05,06:25
Prosím o radu : Ak je zamestnanec ktorému riadne odvádza zamestnávateľ na ZP mesačne zo mzdy, pritom aj podniká a zo živnosti si platí tiež do ZP, má sa ešte prihlasovať a platiť ZP aj z činnosti vykonávanej v dozornej rade iného podniku? - tam mu podľa pásky strhávajú iba daň a bojí sa že potom bude mať veľké nedoplatky..., poradíte prosím?

vďaka :confused:
Jozef Mihál
13.06.05,09:41
sway - ZP sa neplatí z odmien za členstvo v dozornej rade. Takto to platí do 31.8., od 1.9. sa bude platiť ZP aj z odmien člena dozornej rady.
ala13
13.06.05,09:51
Nemozem v tejto novele ani napriek podrobnemu citaniu najst jasne napisane, ze od 1.7. budem moct mat popri rodicovskom prispevku i prijem a nebude sa mi kratit prispevok. Je to tam? Su tam nejake podmienky, napr. len ciastocny uvazok alebo nejaka hranica prijmu? To o statnych predskolskych zariadeniach som tam nasla, ze tam dieta nemoze byt umiestnene. Vopred dakujem za odpoved.
sway
13.06.05,10:41
sway - ZP sa neplatí z odmien za členstvo v dozornej rade. Takto to platí do 31.8., od 1.9. sa bude platiť ZP aj z odmien člena dozornej rady.
mockráááát vďaka !!!!! ;)
tibor
13.06.05,10:55
Jozef - oprav ma ak sa mýlim prosím:
to posunutie o 10 rokov späť bude mať za následok aj to, že menej sa bude dať vybrať CASH naraz z druhého piliera pri dovŕšení dôchodkového veku? teda ak sa dožijem samozrejme a že budem mať platené z vyšších vymeriavacích základov...
Jozef Mihál
13.06.05,12:49
tibor, suma vybraná sporiteľom pri dovŕšení dôchodkového veku z II.piliera závisí len od výšky aktuálne platného životného minima a samozrejme od výšky nasporenej sumy.

Zmena spôsobu výpočtu dôchodku - posunutie sledovania OMB až do roku 1984 - s tým nemá nič spoločné - táto zmena ovplyvní výpočet výšky dôchodku z I.piliera.
jana32
15.06.05,06:18
Ahojte nemala som moznost odsledovat vsetky prispevky na temu rodicovskeho tak mozno to pisem uz aj zbytocne, ale zakon o rodicovskom prispevku z 18.5.2005 je schvaleny v zbierke zakonov c. 244/2005
Hronská Iveta
17.06.05,10:01
Ako vidíme, od 1.7.05 bude rodičovská dovolenka považovaná za prerušenie platenia poistného na SP, čo je zo zákona celkom jasné. Čo ma však zaráža je opäť stanovisko pracovníkov SP, ktorí tvrdia, že takto sa má od 1.7.05 posudzovať aj materská dovolenka. Zdôvodňujú to tým, že poznámka pod čiarou k odkazu 45a) v novele znie: §166, §168 ods.5 a §169 ZP, a v týchto je pojednávané spoločne o materskej a rodičovskej dovolenke.
Aký je teda prosím na toto vyjadrenie pracovníkov SP váš názor ??? Ideme do programov zapracovávať to, čo hovorí zákon, alebo to, čo hovoria pracovníci SP ???
Jozef Mihál
17.06.05,11:14
Hm, ako by som to povedal, aby som niekoho neurazil...

Takže poviem to na plnú hubu. Stanovisko pracovníkov SP je somarina.

Zákon č.461/2003, § 26 ods.1 písm. e) znie:
"čerpá rodičovskú dovolenku podľa osobitného predpisu.45a)"

Zákon hovorí o "rodičovskej dovolenke" s tým, že vysvetlenie pojmu "rodičovská dovolenka" je dané odkazom na § 166, § 168 ods.5 a § 169 Zákonníka práce".

Uvedené paragrafy Zákonníka práce definujú pojem "materská dovolenka a rodičovská dovolenka". Odkaz 45a) je absolútne v poriadku a odkazuje na tie ustanovenia Zákonníka práce, ktoré okrem iného definujú. čo je to "rodičovská dovolenka". To, že tieto ustanovenia zároveň definujú aj pojem "materská dovolenka", nie je podstatné.
Hronská Iveta
17.06.05,11:20
Uvedené paragrafy Zákonníka práce definujú pojem "materská dovolenka a rodičovská dovolenka". Odkaz 45a) je absolútne v poriadku a odkazuje na tie ustanovenia Zákonníka práce, ktoré okrem iného definujú. čo je to "rodičovská dovolenka". To, že tieto ustanovenia zároveň definujú aj pojem "materská dovolenka", nie je podstatné.Presne tak.
Ináč by ma ešte zaujímalo, ako vidíte už existujúcu rodičovskú dovolenku. Táto podľa Vás dobehne podľa starého zákona, alebo už existujúcej RD proste od 1.7.05 prerušíme poistenie a odhlasujeme zo SP?
Jozef Mihál
17.06.05,11:22
Ako je dobrým zvykom, v novele niet žiadnych prechodných ustanovení (k tejto zmene).

Takže ťažko povedať, prikláňam sa k názoru, že aj pri existujúcej RD prerušíme od 1.7.2005 poistenie, zašleme do SP RLFO atď. Aby sa snáď mzdárky nenudili.
Hronská Iveta
17.06.05,11:30
Ako je dobrým zvykom, v novele niet žiadnych prechodných ustanovení (k tejto zmene).

Takže ťažko povedať, prikláňam sa k názoru, že aj pri existujúcej RD prerušíme od 1.7.2005 poistenie, zašleme do SP RLFO atď. Aby sa snáď mzdárky nenudili.No práve, opäť sa pri tvorbe novely "pozabudlo" na dotiahnutie vecí z praxe. Taktiež to vidím tak, že to bude aj u bežiacej RD od 1.7.05 ako prerušenie, len sa obávam toho, aby si to každá pobočka SP nevysvetlila inak a na svete máme ďalší legislatívny problém. No čo už.
Okrem toho, neviete, či sa plánujú aj nové Registračné listy FO? Lebo keďže už aj tomuto zamestnancovi sa musí dať vytlačiť Registračný list FO (z dôvodu prerušenia), neviem, ako zas toto prerušenie budú chcieť evidovať na súčasných tlačivách, lebo v časti 10. Obdobie poistenia, je políčko:
"Dátum vzniku poistenia", potom políčko "dátum vzniku prerušenia", kde by teda mal ísť v tomto prípade dátum od 1.7.05, ale je tam aj políčko "dátum začiatku MD, RD", ktoré by teda malo byť už premenované len na MD, lebo RD, keďže bude prerušenie, malo by byť evidované v políčku "dátum vzniku prerušenia". Kto nám pomôže vyriešiť aj tento problém ??? :)
ala13
20.06.05,06:04
Ako je dobrým zvykom, v novele niet žiadnych prechodných ustanovení (k tejto zmene).

Takže ťažko povedať, prikláňam sa k názoru, že aj pri existujúcej RD prerušíme od 1.7.2005 poistenie, zašleme do SP RLFO atď. Aby sa snáď mzdárky nenudili.
Prosiiiiiiiiiiiim pomoc! Co mam robit? Som na RD, mam sa ist niekam rychlo prihlasit? Ja nechcem mat nic prerusene:) . RD mi konci v novembri, ale asi v septembri musim nastupit do prace, lebo zacne polrok a od novembra ma nechu. Mam navstivit SP alebo nie? Co si mam platit a kolko? Na dalsiu MD a RD sa zatial sice nechystam, ale co ked:D .
Jozef Mihál
20.06.05,07:07
ala13 - zdá sa, že ste na RD ako zamestnanec. Preto zahlasovanie prerušenia nie je Váš problém, ale je to povinnosť mzdovej účtovníčky vo vašom zamestnaní. A ak Vám vadí, že Vám nepobežia "odpracované roky", tak buď sa prihlásite ako dobrovoľný poistenec alebo čím rýchlešie nastúpte do práce. A nezabudnite to spočítať Kaníkovi.
ala13
20.06.05,07:11
ala13 - zdá sa, že ste na RD ako zamestnanec. Preto zahlasovanie prerušenia nie je Váš problém, ale je to povinnosť mzdovej účtovníčky vo vašom zamestnaní. A ak Vám vadí, že Vám nepobežia "odpracované roky", tak buď sa prihlásite ako dobrovoľný poistenec alebo čím rýchlešie nastúpte do práce. A nezabudnite to spočítať Kaníkovi.
:) Ja som ho nevolila. Takze si mam ist platit dobrovolne dochodkove a nemocenske? 2155 mesacne alebo sa to zvysilo od 1.7.? alebo len dochodkove, ak 1.9. nastupim? Dakujem za rady, pan Mihál.
Jozef Mihál
20.06.05,07:24
Ja som ho volil. A možno budem voliť aj o rok. Chyby sa stávajú.
Neviem prečo Vám tak záleží na tých cca 2 mesiacoch, počas ktorých nebudete mať dôchodkové poistenie. A ak sú predsa tak dôležité, prihláste sa s najmenším možným vymeriavacím základom - 6500 Sk a len na dôchodkové poistenie. Nemocenské je Vám k ničomu.
ala13
20.06.05,07:31
Ja som ho volil. A možno budem voliť aj o rok. Chyby sa stávajú.
Neviem prečo Vám tak záleží na tých cca 2 mesiacoch, počas ktorých nebudete mať dôchodkové poistenie. A ak sú predsa tak dôležité, prihláste sa s najmenším možným vymeriavacím základom - 6500 Sk a len na dôchodkové poistenie. Nemocenské je Vám k ničomu.
Velmi pekne dakujem, velmi ste mi pomohli. Nikdy clovek nevie, ci pri odchode do dochodku nevytiahnu prave tie 2 mesiace.
Jozef Mihál
20.06.05,07:33
Človek nikdy nevie, možno bude v budúcnosti taká novela zákona o sociálnom poistení, že kto nebol poistený v lete 2005, nebude mať nárok na dôchodok...;)

Na Vašom mieste by som sa dobrovoľne nepoistil.
ala13
20.06.05,08:56
Človek nikdy nevie, možno bude v budúcnosti taká novela zákona o sociálnom poistení, že kto nebol poistený v lete 2005, nebude mať nárok na dôchodok...;)
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
No mna caka do dochodku este 35 rokov, to moze byt este 70 noviel.;)
ala13
20.06.05,09:08
Nemozem v tejto novele ani napriek podrobnemu citaniu najst jasne napisane, ze od 1.7. budem moct mat popri rodicovskom prispevku i prijem a nebude sa mi kratit prispevok. Je to tam? Su tam nejake podmienky, napr. len ciastocny uvazok alebo nejaka hranica prijmu? To o statnych predskolskych zariadeniach som tam nasla, ze tam dieta nemoze byt umiestnene. Vopred dakujem za odpoved.
Pomozte mi prosim este niekto s tymto problemom. A tiez ma zaujima, ci mozem si dat vyplatit prijem za jun v juli a kam sa tento zarata, ci pridem o junovy rodicovsky prispevok, alebo sa pocita za prijem v juli a teda potom ak plati to, co pisem v citacii nepridem.
Hronská Iveta
20.06.05,12:59
Softvéristi, kde ste ??? Tento problém som už predostrela, nik naň však nereagoval, preto ešte raz:
Neviete niekto, či sa plánujú aj nové RLFO? Lebo keďže už aj zamestnancovi na rodič.dovolenke (RD) sa musí dať vytlačiť od 1.7.05 RLFO (z dôvodu prerušenia), neviem, ako toto prerušenie budú chcieť evidovať pobočky na súčasných tlačivách, lebo v časti 10. Obdobie poistenia, je políčko:
"Dátum vzniku poistenia", potom políčko "dátum vzniku prerušenia", kde by teda mal ísť v tomto prípade dátum od 1.7.05, ale je tam aj políčko "dátum začiatku MD, RD", ktoré by teda malo byť už premenované len na MD, lebo RD, keďže bude prerušenie, malo by byť evidované v políčku "dátum vzniku prerušenia".
Kto viete niečo o tlačivách RLFO???
Vladimír Ozimý
21.06.05,08:34
tak ak som to spravne pochopil, tak ak zamestnanec dostane dovolenku v od 1.7 2005 a to aj na jeden den tam zamestnavatel musi prerusit poistenie a hned ho zasa prihlasit? hm akesi je to cudneeee....a vypisuju sa stare RLFO?
Jozef Mihál
21.06.05,08:38
...ide o RODIČOVSKÚ dovolenku...
Jana Motyčková
21.06.05,08:44
Softvéristi, kde ste ??? Tento problém som už predostrela, nik naň však nereagoval, preto ešte raz:
Neviete niekto, či sa plánujú aj nové RLFO? Lebo keďže už aj zamestnancovi na rodič.dovolenke (RD) sa musí dať vytlačiť od 1.7.05 RLFO (z dôvodu prerušenia), neviem, ako toto prerušenie budú chcieť evidovať pobočky na súčasných tlačivách, lebo v časti 10. Obdobie poistenia, je políčko:
"Dátum vzniku poistenia", potom políčko "dátum vzniku prerušenia", kde by teda mal ísť v tomto prípade dátum od 1.7.05, ale je tam aj políčko "dátum začiatku MD, RD", ktoré by teda malo byť už premenované len na MD, lebo RD, keďže bude prerušenie, malo by byť evidované v políčku "dátum vzniku prerušenia".
Kto viete niečo o tlačivách RLFO???Minulý týždeň sme sa informovali na pobočke SP v Trenčíne u pani, s ktorou máme dobré skúsenosti. Budú to vedieť až po 29.6. (budú mať školenie). Ale možno v Ústredí SP už vedia viac.
brm
21.06.05,10:25
Ako je dobrým zvykom, v novele niet žiadnych prechodných ustanovení (k tejto zmene).

Takže ťažko povedať, prikláňam sa k názoru, že aj pri existujúcej RD prerušíme od 1.7.2005 poistenie, zašleme do SP RLFO atď. Aby sa snáď mzdárky nenudili.
to by bol prírodný úkaz jozífku...vraj nudiaca sa mzdárka...šme še pobavili...
ala13
21.07.05,04:22
Nasa mzdarka (zamestnavatela1, u ktoreho som na RD) mi existujuce RD neprerusila. Povedali mi to v SP, ked som sa sla prihlasit (od zamestnavatela2, u ktoreho chcem byt na dohodu o vykonani prace). A este ma prekvapila tvrdenim, ze ma maju uplne odhlasit (zamestnavatel1), ak chcem mat tu dohodu. To musim zamestnavatelovi1 hlasit, ze mam niekde inde dohodu o vykonani prace? Ved kedysi to slo paralelne a mohla som mat prihlaseni i viacero. Alebo som ju vobec nepochopila:).
Jana Motyčková
21.07.05,12:00
Zamestnávateľ1 mal prerušiť poistenie z dôvodu RD k 1.7.. Odhlasovať nemá. Odhlasuje sa až pri skončení PP. Dohoda o VP môže byť aj popri zamestnaní, zamestnavatel1 nemusi, ani nemôže kôli tomu odhlasovať zamestnanca zo SP(pracovný pomer trvá).
barbadoss
21.07.05,13:12
Prosím o Váš názor na tento problém :

zamestnávateľ si zo zamestnancom dohodne v pracovnej zmluve že mu okrem mzdy bude preplácať i skutočne vynaložené výdavky na nájomné bytu v SR, výdavky na sťahovanie do SR (jedná sa o cudzieho štátneho príslušníka).

Vstupujú tieto výdavky do vymeriavacieho základu zamestnanca pre účely sociálneho poistenia ?????
Sú predmetom dane zo závislej činnosti, ALE je toto príjem za vykonanú prácu ????

Resp. nemohla by som takéto príjmy zaradiť pod ...plnenia poskytované zamestnávateľom zo zisku po zdanení ...? ktoré do základu pre výpočet sociálky nevstupujú (tento príjem je vymenovaný v ods.2). Pre zamestnávateľa totiž tento výdavok bude nedaňový a tak by sa logicky dalo povedať že bude vyplácaný zo zisku po zdanení ....
ala13
21.07.05,13:15
Dakujem, aj ja som si to presne tak myslela, len neviem ako to tej pani v SP mam vysvetlit.
barbadoss
21.07.05,14:52
Prosím o Váš názor na tento problém :

zamestnávateľ si zo zamestnancom dohodne v pracovnej zmluve že mu okrem mzdy bude preplácať i skutočne vynaložené výdavky na nájomné bytu v SR, výdavky na sťahovanie do SR (jedná sa o cudzieho štátneho príslušníka).

Vstupujú tieto výdavky do vymeriavacieho základu zamestnanca pre účely sociálneho poistenia ?????
Sú predmetom dane zo závislej činnosti, ALE je toto príjem za vykonanú prácu ????

Resp. nemohla by som takéto príjmy zaradiť pod ...plnenia poskytované zamestnávateľom zo zisku po zdanení ...? ktoré do základu pre výpočet sociálky nevstupujú (tento príjem je vymenovaný v ods.2). Pre zamestnávateľa totiž tento výdavok bude nedaňový a tak by sa logicky dalo povedať že bude vyplácaný zo zisku po zdanení ....
P. Mihál môžte mi prosím odpovedať.

ďakujem
Jozef Mihál
21.07.05,20:45
Prosím o Váš názor na tento problém :

zamestnávateľ si zo zamestnancom dohodne v pracovnej zmluve že mu okrem mzdy bude preplácať i skutočne vynaložené výdavky na nájomné bytu v SR, výdavky na sťahovanie do SR (jedná sa o cudzieho štátneho príslušníka).

Vstupujú tieto výdavky do vymeriavacieho základu zamestnanca pre účely sociálneho poistenia ?????
Sú predmetom dane zo závislej činnosti, ALE je toto príjem za vykonanú prácu ????

Resp. nemohla by som takéto príjmy zaradiť pod ...plnenia poskytované zamestnávateľom zo zisku po zdanení ...? ktoré do základu pre výpočet sociálky nevstupujú (tento príjem je vymenovaný v ods.2). Pre zamestnávateľa totiž tento výdavok bude nedaňový a tak by sa logicky dalo povedať že bude vyplácaný zo zisku po zdanení ....Otázka pre labužníka.
Odpoveď je jednoduchá - nejde to do VZ na SP. Nejde o príjem za vykonanú prácu - mzdu. Nejde ani o náhrady, ktoré podľa zákona o SP vstupujú do VZ.
barbadoss
22.07.05,09:18
Otázka pre labužníka.
Odpoveď je jednoduchá - nejde to do VZ na SP. Nejde o príjem za vykonanú prácu - mzdu. Nejde ani o náhrady, ktoré podľa zákona o SP vstupujú do VZ.
Stretla som sa totiž opäkovane s takým názorom že ak sú akékoľvek obdobné plnenia dojednané v pracovnej zmluve - musí sa vždy jednať o príjem za vykonanú prácu.

Na sociálke sú s prepáčením....vygumovaní....nech tam zavolám komukoľvek -:))) a odpoveď písomná trvá ...

Inak nedávno mi prišlo od nich písomné vyjadrenie že cestoné náhrady vyplácané nad rámec zákona o cestovných náhradách (t.j.pre zamestnávateľa nedaňový náklad a pre zamestnanca zdaniteľný príjem) nevstupujú do vymeriavacieho základu SP - TO LEN PRE VAŠE INFO.

A pred týždóm som im poslala žiadosť o stanovisko k náhrade, ktorá sa vypláca pri okamžitom ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnanca (nie je to odstupné ale podľa môjho názoru ani príjem za vykonanú prácu) BUDEM VAS INFORMOVAŤ

A diky za odpoveď
Vladimír Ozimý
22.07.05,14:17
ahojte,

no doteraz to fungovalo tak ze pokial zivnostnik nepresiahol potrebny obrat tak sa nemusel registrovat za ucel platenia social. poistenia....zmenilo sa nieco treba sa teraz registrovat aj napr. na zaciatku zivnosti aj ked nesplnam tuto podmienku a nechcem platit do soc. poistovne?
Difi
26.09.05,11:36
Ahojte! A ako treba teda vyplniť súčasný RLFO na tú rodičovskú dovolenku. Preruším poistenie,ale pod akým kódom. Zostáva táto osoba naďalej zamestnanec, alebo je to FO za ktorú platí odvody štát?
VERONIKA6
26.09.05,12:01
Táto osoba zostáva naďalej zamestnancom a danú skutočnosť nahlasuješ na RL FO ODDIEL 10 - obdobie poistenia "Dátum začiatku MD, RD" alebo "Dátum skončenia MD,RD". Viera
Zita4
26.09.05,12:33
Ahojte! A ako treba teda vyplniť súčasný RLFO na tú rodičovskú dovolenku. Preruším poistenie,ale pod akým kódom. Zostáva táto osoba naďalej zamestnanec, alebo je to FO za ktorú platí odvody štát? Do kolónky prerušenia vpíšeš 1. Počas rodičovskej dovolenky odvody platí štát.
Ľubica2
27.09.05,11:25
Ak som to dobre pochopila, tak keď žena nastúpi na materskú napr. od 1.10.2005 je zamestnávateľ povinný do sociálnej poisťovne nahlásiť zmenu na RL FO (nie prerušenie) v oddieli 10 "Dátum začiatku MD", keď uplynie 28 týždňov a ukončí materskú požiada zamestnávateľa o poskytnutie rodičovskej dovolenky. Zamestnávateľ je povinný jej ju poskytnúť a zároveň opäť nahlásiť na RL FO prerušenie v oddieli 10 a ako dôvod prerušenia sa uvedie číslo 1. Zároveň je zamestnávateľ povinný v zmysle § 229 ods. 2 zákona o sociálnom poistení prihlásiť na dôchodkové poistenie, ktoré za túto ženu platí štát.
A keď žena nastúpi do práce tak zamestnávateľ musí 3 x vypísať RL FO a to :
1. zmena ukončenie čerpania rodičovskej dovolenky
2. skončenie prerušenia povinného sociálneho poistenia
3. ukončenie platenia štátu na dôchodkové poistenie
Vychádzam z usmernenia vydaného Soc. poisťovňou dňa 12.9.2005.

Fakt som z toho zmetená, prosím usmernite či som to správne pochopila.
AGRO
03.10.05,12:46
Prosím o radu. Máme pracovníčku ktorá pobera od 16.03.2004 rod. príspevok, máme ju vyradiť zo soc. poisťovne ? V mzdach som úplne nová.
Tweety
03.10.05,12:51
Prosím o radu. Máme pracovníčku ktorá pobera od 16.03.2004 rod. príspevok, máme ju vyradiť zo soc. poisťovne ? V mzdach som úplne nová.Nie vyradiť, ale nástup na RD je dôvod na prerušenie poistenia. Treba zaslať RL FO s dátumom prerušenia a uviesť RD.
Mária M
;)