lucincek
26.01.09,11:34
Dobrý deň, žiadam o radu ohľadom výpovede.

Pracujem v jednej firme už 9-ty rok. Dňa 15. januára sme mali schôdzu zo zamestnávateľom na ktorej nám oznámil, že sa firma ruší. Ako dôvod uviedol, nedostatočný záujem o služby, ktoré firma ponúkala (výroba košieľ). Taktiež uviedol, že naša výpovedná lehota je jeden mesiac od dňa 16. januára vzhľadom k tomu,že na úrade práce musí hromadné prepúšťanie nahlásiť mesiac vopred. Všetkých zamestnancov firmy nás bolo okolo 40 (neviem presne). V dodatku ku pracovnej zmluve máme uvedené, že dĺžka výpovednej doby je najmenej 2 mesiace, ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov je výpovedná doba 3 mesiace. O tomto sa zamestnávateľ vôbec nezmienil. Chcela by som vedieť, či mám nárok na dvoj alebo trojmesačnú výpovednú dobu a či máme nárok aj na odstupné vzhaľodom k tomu, že zamestnávateľ uviedol, že sa firma ruší? Taktiež by som chcela vedieť, ako máme ďalej postupovať ako zamestnanci?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď a rady.
Chobot
26.01.09,10:40
Dobrý deň, žiadam o radu ohľadom výpovede.

Pracujem v jednej firme už 9-ty rok. Dňa 15. januára sme mali schôdzu zo zamestnávateľom na ktorej nám oznámil, že sa firma ruší. Ako dôvod uviedol, nedostatočný záujem o služby, ktoré firma ponúkala (výroba košieľ). Taktiež uviedol, že naša výpovedná lehota je jeden mesiac od dňa 16. januára vzhľadom k tomu,že na úrade práce musí hromadné prepúšťanie nahlásiť mesiac vopred. Všetkých zamestnancov firmy nás bolo okolo 40 (neviem presne). V dodatku ku pracovnej zmluve máme uvedené, že dĺžka výpovednej doby je najmenej 2 mesiace, ak zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa najmenej 5 rokov je výpovedná doba 3 mesiace. O tomto sa zamestnávateľ vôbec nezmienil. Chcela by som vedieť, či mám nárok na dvoj alebo trojmesačnú výpovednú dobu a či máme nárok aj na odstupné vzhaľodom k tomu, že zamestnávateľ uviedol, že sa firma ruší? Taktiež by som chcela vedieť, ako máme ďalej postupovať ako zamestnanci?

Vopred Vám ďakujem za odpoveď a rady.

Máte nárok (teda aspoň ty) na 3 mesačnú VD a 3 mesačné odstupné. Tí, ktorí sú vo firme kratšie ako 5 rokov, tak 2 mesačné odstupné a 2 mes. VD.

Ak to nedostanete, môžete sa obrátiť na inšpektorát práce, prípadne súdne si vymáhať svoje nároky.

Pozor, nepodpisuj dohodu, kým v nej nebude uvedený nárok aspoň na to 3 mesačné odstupné.
lucincek
09.02.09,14:40
Dobrý deň,

žiadam Vás ešte raz o radu ohľadom výpovede a nároku na odstupné. Týka sa to môjho predchádzajúceho príspevku zo dňa 26. januára 2009. Pri rozhovore so zamestnávateľom, na ktorom som uviedla,že nakoľko v danej firme pracujem 9-ty rok mám nárok na 3-mesačnú výpovednú dobu a 3-mesačné odstupné mi zamestnávateľ oznámil, že 3-mesačná výpovedná doba sa dáva vo firme, ktorá ešte neskončila svoju činnosť nakoľko ich firma už neexistuje a je v rukách likvidátora. Dnes (09.02.2009) sme podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru (§ 60 Zákonníka práce) v ktorej je uvedený deň skončenia a dôvod skončenia je zrušenie zamestnávateľa. Zamestnávateľ nám povedal, že na základe tejto dohody máme nárok na 2-mesačné odstupné, ktoré bude vyplatené z garančeného fondu. Chcela by som vedieť, či je to pravda alebo čí sa nesnaží obísť zákon, vzhľadom na to, že nám ešte nevyplatil mzdu za odpracované dni v januáry a za obdobie mesačnej výpovednej doby od dňa 17. januára do 17. februára (v tomto obobí nepracujeme, poberáme 60% mesačnej mzdy). Na našu otázku, kedy peniaze dostaneme zamestnávateľ neodpovedal.

Za odpoveď Vám vopred Ďakujem.
editka0210
09.02.09,18:33
prosím poradte mi 7.4.2009.mi končí materská-RP. chcem ukončit prac. pomer dohodou bez výpovednej lehoty.ak mi zamestnávatel podpíše ukončenie ku napr.20.2.2009. nebude to problém?inú prácu zatial nemám ale na povodné miesto sa nechcem vrátit.dakujem za radu:)