mirova
26.01.09,11:59
potrebujem poradiť
Zoltán Kovács
26.01.09,11:01
A s čím?
mirova
26.01.09,11:53
Včera, tj dňa 25. 1. 2009 sa mi stala nasl. udalosť: vracali sme sa domov z Patiniec, večer o 21.30 do Šale. Bola hustá hmla hlavne medzi obcami omárno a Kolárovo. Dcére viedla motor. vozidlo s rozsvietenými svetlami aj hmlovými vpredu i vzadu. Hmla v Kolárove, v centre mesta čiastočne ustúpila, zastavila nás dopravná hliadka, skontrolovali doklady, všetko o.k a príslušník sa obrátil na dcéru-vodičku s otázkou či je ochotná zaplatiť pokutu 15Eur za nedovolené použ. predných hml. svietidiel, pretože vraj hmla je len veľmi mierna. Naša argumentácia že pred obcou bola hustá hmla a pri výjazde z obce zrejme znovu bude, neobstála. Policajt urobil zápis o priestupku, ktorý sa vraj bude ďalej riešiť v správnom konaní. Do zápisu dcéra vložila námietku, že znížená viditeľnosť je, a poukázala na nás ako na svedkov ako aj na to, že aj ostatní vodiči mali rozsvietené hmlové svetlá, čo policajt ignoroval. Ako má dcéra (18 rokov) postupovať ďalej?
hanelie
26.01.09,12:45
rozsvietená zadná hmlovka je v prípade hmly povinná, použitie predných je zatiaľ dobrovoľné /povolené však len v nepriaznivom počasí: hmla, husté sneženie, dážď / - inak hrozí pokuta
ak vy však tvrdíte, že bola hmla aj v meste, bude potrebné mať to čierne na bielom, aby ste sa mohli odvolať
takéto písomné potvrdenie o počasí vám poskytnú v hydrometeorologickom ústave
1STANO
20.11.09,16:31
A s čím?
mozu sa pouzivat zlte hmlove svetla?
kaco11
20.11.09,17:47
Pokial boli montovane vyrobcom ano. Inac nie. Na osvetlenie vozidla je mozne na sr pouzit len biele svetla /akekolvek/. Zlte cervene modre a pod.su zakazane
denial
08.11.15,08:33
zdravim, ako ste dopadli, platili ste tu pokutu nakoniec?

pytam sa, lebo vcera vecer som soferoval a miestami bola hmla, raz velka, raz mensia, v obci, mimo obce a pri tej prilezitosti ma napadlo zopar otazok ohladne hmloviek.

nic nenasvedcuje tomu, ze by pouzitie hmlovych svetiel v obci bolo zakazane.
a dopravny expert drahovsky odporuca mat predne zapnute stale (ked je hmla - zjavne aj mala, lebo tie neoslepuju) a zadne vypinat pri mensej hmle.
misoft
08.11.15,10:46
Asi dobre - za tých 6 rokov..... Ozaj - i spôsob povinného osvetlenia sa zmenil....