Katie5
26.01.09,12:27
Ahojte, ma niekto skusenosti so zalozenim podnikania typu profesionalny fotograf (na akcie, svadby, party, ...) najlepsie na zivnost. potrebujem poradit typy kurzov alebo skol, typ fotaka, asi vsetko. mam predstavy a financie, len potrebujem rady na realizaciu. Vopred dakujem!
mpca
26.01.09,11:53
Neuraz sa ale ak nemas aspon zakladne skusenosti z fotografovanim tak mi to pripada ze chem ale neviem.

A "rychlokvaseny" fotograf je horsi ako ziadny fotograf....

Co sa tyka fotoaparatu a tech vybavenia pre studiove fotenie, pripadne fotenie v kostoloch (atd), treba ratat aj na tisice eur (sto tisice korun..)
arizona
26.01.09,12:41
Kamarátov otec je prof.fotograf celý život.Robí rôzne akcie,ale pred dvomi rokmi si našiel prácu a fotografovanie si nechal ako bočák,lebo sa nedalo z toho slušne vyžiť.
Dnes v dobe počítačov a dig.foťákov si veľa ľudí ukladá fotky na CD apod.
Tie akcie po odrátaní nákladov nie sú taký biznis ako niekedy...

Podľa mňa dobrého fotografa nerobia iba potrebné financie,ale aj "niečo zhora dáno":Dsorry.
Hajduk
26.01.09,13:10
Sa mi paci ked clovek si poviem, mam peniaze, fotaky su dnes lacne, budem fotograf, pripadne rovno zalozim agenturu a nalepsie hned modelingovu. Fotografovanie nie je povolanie typu, mam auto budem taxikar...
Katie5
27.01.09,15:26
dakujem za vsetky povzbudzujuce rady.
madeleine
28.01.09,09:04
Ahoj, ja sa fotografii uz nejaky cas venujem a moc ti toho neporadim, ale aspon z toho co viem ja (v SKK):

Exterierove fotenie:
Fotoaparat - Canon / Nikon - 30000
Objektivy doplnkove - 10000 - ?
Externy blesk - 5000 - ?
Externe svetla
Dialkovy odpalovac

Interierove:
+ atelier (idealne asi prenajom)
+ softboxy
+ generator
+ priestor na upravu modeliek / modelov (+ licidla, osvetlenie, stolik, ...)
+ doplnky k foteniu (stolicky, kocky, pozadia, saly, boa, klobuky, palicky...)
+ system na rolovanie farebnych pozadi
+ papierove platna (pozadia)

Kurzy:
zavisi od smeru fotenia, pohybuju sa od 3500 - ?, su jedno i viac dnove

Postprodukcia a tlac:
Toto ti zaberie najviac casu, lebo kvalitna uprava svadby, booku, kalendara, ci oslavy je casovo velmi narocna.

Z pravneho hladiska ti velmi poradit neviem, nakolko sa tomu venujem tiez len volnocasovo a tym padom velmi nestiham, ale z mojich skusenosti, do fotoaparatu som vrazila 50000, externy blesk este nemam, atelier si prenajimam po znamostiach (35 EUR / den). Jedno fotenie napriklad kalendara trva cca 4hod., postprodukcia (vyber, priprava, uprava, retus, vsadenie do kalendara) cca 12 hodin cisteho casu.

Svadba: Fotenie cely den - priprava / stretnutie / odobierka / obrad / fotenie / oslava. Postprodukcia - podla poctu odovzdanych materialov 24 hodin cisteho casu. Firemne akcie podobne ako svadba. Fotenie priestorov a firiem napriklad na webove stranky je velmi narocne hlavne zorganizovat, cize len fotenie samotne moze zabrat niekolko dni, nakolko nie vzdy tam vsetci su a maju cas.

Urcite som kopec veci zabudla, jedno je vsak iste, nie je ani tak dolezite mat vela penazi, ako mat talent, chut a hlavne co fotit... cize konexie. :) Predovsetkym ti drzim palce, ja som rada, ze sa tomu mozem venovat aspon vo volnom case...
mavin
28.01.09,12:00
foteniu sa venujem niekolko rokov. Za ten cas som do tohto konicka "napumpoval" uz skoro stvrt miliona SKK. A stale je co kupovat :) Takze ak mas v plane zivit sa fotenim tak ta nechcem moc odhovarat ale z vlastnych skusenosti viem, ze sa to da robit iba popri niecom ovela ziskovejsom (teda ak zacinas, ked to uz mas rozbehnute a necaka ta vela pociatocnych investicii a dokazes sa naozaj "vrtiet" tak sa mozes dopracovat k tomu aby si si mohol povedat, ze sa fotenim zivis) Fotenim si vlastne zaraba moja technika sama na seba.
Pospisuj si co vsetko potrebujes na svoju pracu a vacsinu techniky (vynimkou su objektivy) vynasob dvoma. Neviem si totiz predstavit, ze by som prisiel na svadbu s jednym fotoaparatom a jednym bleskom. Musis mat po ruke stale nahradny pristroj ak ti vypoveda sluzbu z akychkolvek dovodov ten ktory prave pouzivas.
Potrebujes minimalne dva dobre objektivy. Rataj za oba dokopy cca 50.000, dalej minimalne dva systemove blesky. Dokopy 25.000, dve tela - cca 60.000, pamatove karty, difuzery, odrazne dosky, stativ, baterie, kvalitne puzdra, tasku a dalsie "prkotinky" - cca 40.000
Este si nevysiel z domu a uz si zainvestoval cca 175.000. Pocitaj zivotnost tejto techniky ci uz moralnu alebo fyzicku ... pri optimistickom variante 3 - 4 roky. Rocne ta teda len investicia do techniky stoji cca 50.000. Spocitaj si kolko svadieb si schopny si pri dnesnej silnej konkurencii a velkom tlaku na ceny zohnat a za kolko ich zrealizovat. Zapocitaj dane, odvody a ostatne naklady. Takisto cas. Navyse ak nemas ziadne portfolio. Na zaciatku budes rad ak budes fotit znamym zadarmo aby si si vedel pripravit nejake portfolio s ktorym sa budes prezentovat. Podciarkni to a vyjde ti, ze ta to asi neuzivi. Teda za "normalnych" okolnosti.
Lenka53
30.01.09,07:17
ahoj,
Zabudli ste ešte pripočítať cenu za legalny soft na upravu fotiek.Treba sa v tom naučiť robiť. A fotky tiež nemozeš dať robiť hocikde za 2,90. Aby boli zákazníci spokojní musia byť tie fotky kvalitne po všetkych strankach,pretože fotografov je dosť a veľa ludi si povie, že akciu može nafotiť aj ich príbuzný. Tým pádom je na tebe, aby si bola schopna predať svoju kvalitu-ovšem ak si ju schopna zabezpečiť na dostočnej úrovni.
Osobne by som sa radsej zamestnala ako fotograf v médiach.Dostaneš fotak, maš prácu istú a menej stresu:)
mavin
30.01.09,09:12
s tym softwarom to nie je az take akutne. Ja som vymenoval polozky, bez ktorych to jednoducho nejde. Pokial chce clovek na softe usetrit ma moznost pouzit alternativu photoshopu - program Gimp. Nie kazdemu to ovsem bude vyhovovat. Ja som Photoshop Elements dostal spolu so svojou prvou digitalnou zrkadlovkou. Na upravu fotografii uplne postacuje. Vtedy tieto "hracky" stali nekrestanske peniaze, tak nebol problem vyrobcovi pribalit software za 3 - 5 tisic. Dnes sa setri kde sa da.
Co sa tyka ceny fotografii tak s tym nemusi tiez pocitat. Vela parov, ktore fotim ziadaju napriklad iba DVD s fotkami. Vzdy je to o tom na akej cene sa fotograf s parom dohodne. Potom nie je problem a ja to povazujem za standard spolu s nafotenym DVD odovzdat aj sadu fotografii vo zvolenych velkostiach, pripadne cely svadobny fotoalbum ci momentalne modny hit - fotoknihu
Franta
04.02.09,08:12
Celé je to hlavne aj o nápade, vedieť pofotiť dáku akciu, svadbu napríklad trochu inak, netradične, no zaujímavo. . . aby to neboli len také nudné "cvaky" ...
Hlavne treba vedieť niečo aj o kompozícii, vedieť farebne zladiť fotografie. . . proste treba mať fotografické oko s miernym umeleckým nádychom :-)

A čo sa týka ceny za celkové vybavenie. . . dá sa perfektne pofotiť aj bez drahej výbavy, dá sa fotiť aj v exteriéri, len treba vedieť využiť prirodzené denné svetlo. .. tam ti stačí akurát odrazka. . . Ak chceš začať, dá sa aj z nuly. . . poznám zopár amatérskych fotografov, ktorí majú zrkadlovku amatérskej triedy a jeden pevný objektív 50/1.8 za 100€ a vedia nafotiť geniálne portréty v uspokojivej kvalite. .. . vedia spraviť lepšie fotky ako profi fotografi s výbavou za pol melóna SKK . . Objemnosť a cena celkovej výbavy nie vždy robí z fotografa profíka:-)


Ja sám fotím pár rokov, a s digitálnou zrkadlovkou presne 3 roky a tiež sa momentálne rozhodujem nad živnosťou. . . . bohužiaľ som dlhodobo nezamestnaný... rysuje sa mi jeden zaujímavý projekt, tak uvidím. . . . ale určite nechcem zakladať živnosť iba ako fotograf, bolo by tam aj niečo iné. . . len to chce ešte celé domyslieť. . . .

pre katie5, ak si myslíš že máš na to, že by ťa fotografovanie bavilo a vedela by si si predstaviť, že by fotografovanie bolo tvojou hlavnou zárobkovou činnosťou, navštív dáky "základný fotografický kurz" ... daj si výraz do google ;)


prajem Ti nech sa Ti zadarí v tejto brandži :-)))
vejkasmejka8
13.02.09,10:59
Zdravím, chcela by som si kúpiť digitálny fotoaparát, nejaký kvalitnejší, ale nie moc veľky, hlavne by mal mať makro lebo chcem fotiť detaily, a z blízka a na foťaku ktorý mám sú všetky fotky rozmazané aj keď fotím s makrom s makrom
vedel by mi niekto poradiť?? PLS
psychofemale
13.02.09,11:03
zrkadlovku... nikon D60... to je taka zenska :D
vejkasmejka8
13.02.09,11:49
:) Ďakujem za radu :)