Inuska17
26.01.09,15:05
ak sme mali obrat za rok 2008 viac ako 10 mil.-musím byť mesačný platca. Podala som daň.priznanie k dph do 25.1. za 4.štvrťrok 2008. Do 25.2.2009 už musím podať za január 2009 (bez žiadneho nahlasovania zmeny na DÚ)?
Zoltán Kovács
26.01.09,14:14
ak sme mali obrat za rok 2008 viac ako 10 mil.-musím byť mesačný platca. Podala som daň.priznanie k dph do 25.1. za 4.štvrťrok 2008. Do 25.2.2009 už musím podať za január 2009 (bez žiadneho nahlasovania zmeny na DÚ)?

Treba nahlásiť zmenu zdaňovacieho obdobia. Téma v ktorej sa o tom diskutuje:

http://www.porada.sk/t98171-p13-registracia-dph.html
hanelie
26.01.09,14:57
zoli, dovolím si nesúhlasiť

zdroj: drsr
V prípade povinnosti zmeny zdaňovacieho obdobia z kalendárneho štvrťroka na kalendárny mesiac nie je potrebné túto skutočnosť osobitne písomne oznamovať daňovému úradu, daňová správa akceptuje podanie daňového priznania za kalendárny mesiac január
evina
26.01.09,15:05
Treba nahlásiť zmenu zdaňovacieho obdobia. Téma v ktorej sa o tom diskutuje:

http://www.porada.sk/t98171-p13-registracia-dph.html

Túto zmenu nie je povinnosť nahlásiť, len sa doporučuje :)
jess
27.01.09,07:46
Túto zmenu nie je povinnosť nahlásiť, len sa doporučuje :)
Môj klient mal za r.2008 ročný obrat 9 mil. . 80% tovaru nakupuje zo zahraničia a tovar predáva len v SR. Potom platí veľké čiastky dph štvrťročne. Má s tým problémy. Myslím, že si môže zvoliť od tohto roku zdaňovacie obdobie mesiac a používať ho celý rok. Musí alebo tiež nemusí toto oznámiť DÚ, keďže ešte nie je povinný byť mesačný platca dph?
Vladimír Ozimý
27.01.09,07:54
Môj klient mal za r.2008 ročný obrat 9 mil. . 80% tovaru nakupuje zo zahraničia a tovar predáva len v SR. Potom platí veľké čiastky dph štvrťročne. Má s tým problémy. Myslím, že si môže zvoliť od tohto roku zdaňovacie obdobie mesiac a používať ho celý rok. Musí alebo tiež nemusí toto oznámiť DÚ, keďže ešte nie je povinný byť mesačný platca dph?

z pohľadu zákona o DPH treba rozlišovať dve situácie:

ak mi vzniká povinnosť prechodu na mesačného platiteľa nie som povinný túto zmenu oznamovať správcovi dane ale stávam sa automatický mesačným platiteľom

ak mi nevzniká povinnosť prechodu na mesačného platiteľa som povinný túto zmenu oznámiť správcovi dane a nasledujúce zdaňovacie obdobie sa mení z kvartálneho na mesačného...
azla
27.01.09,08:00
Môj klient mal za r.2008 ročný obrat 9 mil. . 80% tovaru nakupuje zo zahraničia a tovar predáva len v SR. Potom platí veľké čiastky dph štvrťročne. Má s tým problémy. Myslím, že si môže zvoliť od tohto roku zdaňovacie obdobie mesiac a používať ho celý rok. Musí alebo tiež nemusí toto oznámiť DÚ, keďže ešte nie je povinný byť mesačný platca dph?

V tomto prípade ide o zmenu podľa § 77, odst.4 - kde platiteľ si môže zvoliť zdaňovacie obdobie kal. mesiac. a túto skutočnosť písomne oznámi daňovému úradu.
jess
27.01.09,08:14
Ďakujem :)
olgamala
12.06.09,09:11
Dobrý den,
chcem sa spýtat. nas klient v roku 2008 nedosiahol žiadny obrat. V 1 štvrtroku 2009 dosiaho obrat 407.000,- eur a nepodali sme za apríl DPH priznanie do 25. maja, nakolko pokracujeme v 2 stvrtroku za celý stvrtrok. Bohuzial sme zabudli na to, aby sme sledovali zakon, kedy prektocime hranicu kde sa firma stava zo stvrtrocneho platcu DPH na mesacneho. myslite si, ze mame podat este za 2.stvrtrok DPH a a za mesiac jul podleme DPH do 25 augusta? penalizuje sa to nejako???Dakujem za odpoved....pekny dnik
Milan Benka
12.06.09,17:00
Dobrý den,
chcem sa spýtat. nas klient v roku 2008 nedosiahol žiadny obrat. V 1 štvrtroku 2009 dosiaho obrat 407.000,- eur a nepodali sme za apríl DPH priznanie do 25. maja, nakolko pokracujeme v 2 stvrtroku za celý stvrtrok. Bohuzial sme zabudli na to, aby sme sledovali zakon, kedy prektocime hranicu kde sa firma stava zo stvrtrocneho platcu DPH na mesacneho. myslite si, ze mame podat este za 2.stvrtrok DPH a a za mesiac jul podleme DPH do 25 augusta? penalizuje sa to nejako???Dakujem za odpoved....pekny dnik

Pokiaľ je platiteľom dane a má stanovené zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, podáva DP štvrťročne do konca kalendárneho roka, pokiaľ neoznámi správcovi dane, že chce byť mesačným platiteľom.
V závislosti od obratu sa zdaňovacie obdobie mení iba k 1.1. (§77/2), v priebehu roka je to na dobrovoľnej báze (§77/4).
Podrobnejšie si to môžete pozrieť v § 77 zák. 222/2004 Zz.
L-M
09.07.09,08:45
Pokiaľ je platiteľom dane a má stanovené zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, podáva DP štvrťročne do konca kalendárneho roka, pokiaľ neoznámi správcovi dane, že chce byť mesačným platiteľom.
V závislosti od obratu sa zdaňovacie obdobie mení iba k 1.1. (§77/2), v priebehu roka je to na dobrovoľnej báze (§77/4).
Podrobnejšie si to môžete pozrieť v § 77 zák. 222/2004 Zz.
Môžte ma prosím uistiť
- povinosť zaregistrovať sa za platiteľa DPH- ovplyvňuje obrat za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov?
-zmenu obdobia z kvart. na mesačného alebo naopak- ovplyvňuje obrat za predch.kal. rok. A zmena je vždy len k 1.1.?
ďakujem :)
Marianna01
09.07.09,09:45
Môžte ma prosím uistiť
- povinosť zaregistrovať sa za platiteľa DPH- ovplyvňuje obrat za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov? ano
-zmenu obdobia z kvart. na mesačného alebo naopak- ovplyvňuje obrat za predch.kal. rok. A zmena je vždy len k 1.1.? nie vždy, čítaj predchádzajúce príspevky - zmena k 1.1. je, ak vyplýva povinnosť byť mesačným platcom podľa zákona, v priebehu roka zas, ak sa stane niekto dobrovoľne mesačným platcom DPH
ďakujem :)
modrým v príspevku
L-M
09.07.09,10:21
modrým v príspevku
Ďakujem,myslela som nedobrovoľne :), ak obrat presiahne 10.000.000 SK( teraz už v €).
Enyma
10.07.09,08:26
Dobry den, v JU by som chcela vediet, ktoré príjmy mám skontrolovať
za rok 2008 aby som vedela, či sa nestávame mesačným platcom DPH.

Príjmy podliehajúce dani napr. 5 100 000,-Sk bez DPH za rok 2008
Príjmy neovplyvňujúce základ dane napr. 2 700 000,-Sk DPH a osobný vklad podnikateľa

Nepresiahli sme 10 000 000,-Sk, takže by sme mali zostať kvartálnym platcom. Je to správne.

Kontrolujem iba príjmy podliehajúce dani z príjmu.

V učtovníctve JU som stále začiatočník.

Prosím o odpoveď a za všetky príspevky vopred ďakujem.

enyma
Vladimír Ozimý
10.07.09,08:55
Dobry den, v JU by som chcela vediet, ktoré príjmy mám skontrolovať
za rok 2008 aby som vedela, či sa nestávame mesačným platcom DPH.

Príjmy podliehajúce dani napr. 5 100 000,-Sk bez DPH za rok 2008
Príjmy neovplyvňujúce základ dane napr. 2 700 000,-Sk DPH a osobný vklad podnikateľa

Nepresiahli sme 10 000 000,-Sk, takže by sme mali zostať kvartálnym platcom. Je to správne.

Kontrolujem iba príjmy podliehajúce dani z príjmu.

V učtovníctve JU som stále začiatočník.

enyma

Kontrolujete len to čo je predmetom dane z pohľadu zákona o DPH a to je že do obratu vstupuju len dodavky tovarov a služieb v tuzemsku a vprípade JU ide o príjmy...čiže nie to čo je vyfakturované ale to čo je uhradené. Osobný vklad nie je predmetom dane. Neviem čo sú príjmy neovplyvňujúce daň takže to neviem posúdiť...ale v konečnom dôsledku ste neprekročili 10 mil t.j. nemáte povinnosť byť mesačným platiteľom.

Prosím o odpoveď a za všetky príspevky vopred ďakujem.