KATIE79
26.01.09,18:08
Dobry den,
mam takyto problem. Vlastnime rodinny dom, v ktorom na poschodi prenajimame 2 izby ako kancelarie. Dom manzel nadobudol pred uzavretim manzelstva, takze v katastri je pisany ako vlastnik iba on. Mozeme tieto kancelarie prenajimat spolocne ako manzelia a tym padom si aj rozdelit prijmy do nasich DP?
Zoltán Kovács
26.01.09,17:09
Dobry den,
mam takyto problem. Vlastnime rodinny dom, v ktorom na poschodi prenajimame 2 izby ako kancelarie. Dom manzel nadobudol pred uzavretim manzelstva, takze v katastri je pisany ako vlastnik iba on. Mozeme tieto kancelarie prenajimat spolocne ako manzelia a tym padom si aj rozdelit prijmy do nasich DP?

Myslím si, že nie. Totiž nejde o spoločné vlastníctvo. Ale počkajme na názor ostatných.
JankaO
26.01.09,17:13
Prenajímať môže aj nájomca, ak sa tak s prenajímateľom dohodnú. Čiže ináč povedané, manžel, nech prenajme za nejakú sumu napr: 1,- Sk Vám a potom Vy môžte prenajať jednu kanceláriu. V konečnom dôsledku to vyjde na rovnako.
Ingrid Ondruskova
26.01.09,18:39
Ja mám zase iný problém: spočne vlastním s manželom rod.dom, v ktorom má aj sídlo firmy /" v obývačke/.Okrem toho len ja sama vlastním rodičovský dom, ktorý má garáž a v tej garaži má manžel malý sklad.Vrámci optimalizácie zákl.dane, môžem mu tú garáž prenajať s ročným prenájmom napr.30.000,-Sk? Ak áno, ja to musím odaniť? Viem, že bola nejaká rozumná hranica, kedy sa ešte odaniť nemuselo....
Zoltán Kovács
26.01.09,18:41
Ja mám zase iný problém: spočne vlastním s manželom rod.dom, v ktorom má aj sídlo firmy /" v obývačke/.Okrem toho len ja sama vlastním rodičovský dom, ktorý má garáž a v tej garaži má manžel malý sklad.Vrámci optimalizácie zákl.dane, môžem mu tú garáž prenajať s ročným prenájmom napr.30.000,-Sk? Ak áno, ja to musím odaniť? Viem, že bola nejaká rozumná hranica, kedy sa ešte odaniť nemuselo....

AK príjem z prenájmu nepresiahne 5x životného minima ( v roku 2008 niečo cez 49 tisíc), tak ten príjem nepodlieha dani.

Oprava viď nižšie. Uviedol som nesprávny údaj, nakoľko asi pred hodinkou som robil takýto nájom u manželov na majetok v BSM, a hlave mi ostal dvojnásobok sumy. Ďakujem za upozornenie.
JankaO
26.01.09,19:01
AK príjem z prenájmu nepresiahne 5x životného minima ( v roku 2008 niečo cez 49 tisíc), tak ten príjem nepodlieha dani.
5x životné minimum je 25 650,- Sk - oslobodené od dane
Ingrid Ondruskova
26.01.09,19:06
5x životné minimum je 25 650,- Sk - oslobodené od dane

Budem súhlasiť s touto sumou, lebo niečo sa mi marí, že za rok 2007 to bolo cca 23.000,-Sk, ešte jedna doplňujúca otázka-som žienka na rodičovskej
dovolenke /mesačne poberám 4.800,-Sk/, ak urobím ročnú zmluvu s manželom na ten prenájom garáže v čiastke 25.000,-Sk bude "ohrozený" môj rodič.príspevok?
JankaO
26.01.09,19:09
Budem súhlasiť s touto sumou, lebo niečo sa mi marí, že za rok 2007 to bolo cca 23.000,-Sk, ešte jedna doplňujúca otázka-som žienka na rodičovskej
dovolenke /mesačne poberám 4.800,-Sk/, ak urobím ročnú zmluvu s manželom na ten prenájom garáže v čiastke 25.000,-Sk budem "ohrozený" môj rodič.príspevok?
Nie. Ešte stojí za pozornosť fakt, že ak príjmy sú menej ako 1/2 nezdaniteľnej časti ZD čo je cca tých 49000,- Sk ako písal smith, tak nie je povinnosť podať DP
Ingrid Ondruskova
26.01.09,19:17
Oceňujem aj ten fakt, tých 49.000,-Sk, stojí to za úvahu...túto hranicu väčšinou sa snažia dodržať dôchodcovia, ktorí si zarábajú popri dôchodku napr. na dohodu a ak za rok 2008 im bolo na daniach strhnutých napr. 7.000,-Sk, tak majú nárok na návratku, pretože príjmy do hranice cca 49.000,-Sk nepodliehajú dani z príjmu....
Lianka
07.08.09,12:53
Asi mi to dnes nemysli... Prosim, kde tu (alebo inde?) je spomenute, ze manzelia vlastniaci nehnutelnost a majuci prijmy z prenajmu, sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy a vydavky? (Manzelia maju byt v BSM a pravdepodobne si budu uplatnovat pausalne vydavky.)

(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#6
Lianka
10.08.09,12:13
posuvam


Asi mi to dnes nemysli... Prosim, kde tu (alebo inde?) je spomenute, ze manzelia vlastniaci nehnutelnost a majuci prijmy z prenajmu, sa mozu dohodnut, v akom pomere si rozdelia prijmy a vydavky? (Manzelia maju byt v BSM a pravdepodobne si budu uplatnovat pausalne vydavky.)

(16) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 3 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.
http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-03-2009-a.html#6

Je tam zmienka len o prijmoch z predaja, nie prijmoch z prenajmu. Neda sa povedat, ktory z nich majetok vyuziva - fyzicky ani jeden z nich, nakolko ho prenajali tretej osobe. Prijem z prenajmu (a k tomu prisluchajuce vydavky) si chce v plnej vyske uplatnovat len manzelka.
Mária.K.
11.08.09,07:42
posuvam



Je tam zmienka len o prijmoch z predaja, nie prijmoch z prenajmu. Neda sa povedat, ktory z nich majetok vyuziva - fyzicky ani jeden z nich, nakolko ho prenajali tretej osobe. Prijem z prenajmu (a k tomu prisluchajuce vydavky) si chce v plnej vyske uplatnovat len manzelka.
O delení príjmov a výdavkov v prípade, že príjmy plynú manželom z prenájmu nehnuteľnosti patriacej do bezpodielového spoluvlastníctva hovorí § 4 ods. 8 ZDP:
(8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.