Ivet17
26.01.09,19:16
Dobry den. Predovsetkym sa ospravedlnujem ak som temu zle zaradila, ale naozaj neviem v ktorej teme by som sa mohla dopatrat na tuto otazku. chcela by som poradit: Svokor je na polovicnom invalidnom dochodku - pravdepodobne onedlho bude na plnom. Zarobi cca 12.000Sk (cca 400€/. plus dochodok cca 4.000Sk /cca130€/. Svokra je vsak nezamestana-nepobera nic,-len si plati zdravotnu poistovnu, lebo ma zdravotne problemy a vybavuje si invalidny dochodok. ale zatial neuspesne. A preto by ma zaujimalo.kedze je vlastne dobrovolne nezamestnana- mal by svokor narok na vyrovnanie dani, napr. ako sa to robi na manzela ked je manzelka na materskej?:confused:
Zoltán Kovács
26.01.09,18:18
Dobry den. Predovsetkym sa ospravedlnujem ak som temu zle zaradila, ale naozaj neviem v ktorej teme by som sa mohla dopatrat na tuto otazku. chcela by som poradit: Svokor je na polovicnom invalidnom dochodku - pravdepodobne onedlho bude na plnom. Zarobi cca 12.000Sk (cca 400€/. plus dochodok cca 4.000Sk /cca130€/. Svokra je vsak nezamestana-nepobera nic,-len si plati zdravotnu poistovnu, lebo ma zdravotne problemy a vybavuje si invalidny dochodok. ale zatial neuspesne. A preto by ma zaujimalo.kedze je vlastne dobrovolne nezamestnana- mal by svokor narok na vyrovnanie dani, napr. ako sa to robi na manzela ked je manzelka na materskej?:confused:

A z takého nizkeho zárobku mu bola strhnutá aj nejaká daň vôbec?
marcelaStanakova
26.01.09,18:31
Ja mám otázku, či múže mať FO dva hlavné pracovné príjmy ?
Ivet17
26.01.09,18:37
Pravdaze,ved to ma viac ako je min. mzda a ma to iba na polovicnom invalidnom.
Ale ja som pocula tak ze ked je zena na materskej a muz si dava na nu vyrovnanie- to sa nevracaju jeho odvedene dane, ale ked sa zrataju ich minima na rok minus materska a danove bonusy. my sme si to dali prvy krat- som totiz na MD, tak neviem presne okolo toho. ale tak som to myslela na svokra- kedze svokra nema prijem, ci svokor nema na nieco narok.
Ivet17
26.01.09,18:39
Marcelka ved on to ma normalne podla zakona- privyrobenie popri invalidnom dochodku. vsetko ma na papieroch.
Zoltán Kovács
26.01.09,18:40
Pravdaze,ved to ma viac ako je min. mzda a ma to iba na polovicnom invalidnom.
Ale ja som pocula tak ze ked je zena na materskej a muz si dava na nu vyrovnanie- to sa nevracaju jeho odvedene dane, ale ked sa zrataju ich minima na rok minus materska a danove bonusy. my sme si to dali prvy krat- som totiz na MD, tak neviem presne okolo toho. ale tak som to myslela na svokra- kedze svokra nema prijem, ci svokor nema na nieco narok.

To, že ten príjem je viac ako min.mzda, ešte neznamená, že musela byť zrazená daň. Neuviedla si, že za koľko mesiacov má ten príjem, či mal podpísané vyhlásenie k zdaneniu.....

Uveď ďalšie info, potom môžme ďalej postúpiť v riešení.
marcelaStanakova
26.01.09,18:41
ok omluvam sa som to špatne pochopila
Ivet17
26.01.09,18:46
Aha a sme doma. tak to neviem. Ale uz pol roka marodi- tento tyzden ide na operaciu. Takze v min. roku ma asi 5mes.neodpracovanych a vyhlasenie k zdaneniu asi tiez nema podpisane. tak sa mi asi neda poradit,vsak? Aj tak dakujem za snahu-chcela som mu iba poradit.
Zoltán Kovács
26.01.09,18:49
Aha a sme doma. tak to neviem. Ale uz pol roka marodi- tento tyzden ide na operaciu. Takze v min. roku ma asi 5mes.neodpracovanych a vyhlasenie k zdaneniu asi tiez nema podpisane. tak sa mi asi neda poradit,vsak? Aj tak dakujem za snahu-chcela som mu iba poradit.

Ale dá sa vo všeobecnosti. Záver všetkého je taký, že zrazenú daň dostane späť, len musíme sa dopracovať k tomu akým spôsobom. Či cez ročné zúčtovanie dane u zamestnvateľa, alebo podaním daňového priznania.

Má trvalý pracovný pomer, alebo pracoval len brigádnicky?
Ivet17
26.01.09,18:52
Ma trvaly pracovny pomer.
Zoltán Kovács
26.01.09,18:54
Ma trvaly pracovny pomer.

Potom zrejme má podpísané aj vyhlásenie k zdaneniu príjmov. V tom prípade stačí požiadať o vykonanie ročného zúčtovanie dane zamestnávateľa. Najneskôr do 15.02. tak musí urobiť, a v tom prípade zamestnávateľ mu uplatní celú nezdaniteľnú čiastku za rok 2008 a zrazenú daň dostane späť. A je prípad vyriešený.
Ivet17
26.01.09,18:59
velka vdaka