vierkat
09.06.05,12:10
zaujímalo by ma, či lístok z MHD môže ísť do nákladov. ak áno, môžem k tomu dať len VPD, alebo ako to je?
Chobot
09.06.05,10:14
V akej súvislosti to je? Ak to je nevyhnutý výdavok v rámci sluzobnej cesty a je prilozený k vyúctovaniu sluz. cesty, tak áno. Ale ak na ulici pozbieras cestovné lístky, nalepís ich na hárok, tak neviem-neviem.
Zita5
09.06.05,10:16
Cestovný lístok môže ísť do nákladov , ale v podobe vypísaného cestovného príkazu pre zamestnanca , ktorý bol služobne vzdialený od sídla firmy a dopravu autobusom použil . K preplateniu teda treba CP spolu s vypísaným VPD na meno vyúčtovateľa SC .
vierkat
09.06.05,11:05
ja som myslela napríklad takú situáciu, že pôjdem na poštu, ktorá je od nás pomerne dosť vzdialená a využijem MHD. ako je to vtedy?
Zita5
09.06.05,11:07
Tak ako som Ti písala , ale vzhľadom k tomu , že sa to môže stať viac krát do mesiaca , tak si spravíš SC za celý mesiac naraz .
durisovad
09.06.05,12:43
Presne tak, ako napisala ZITA 5, ja by som na ten harok s nalepenymi listkami este na kazdy den pripisala ciel a ucel cesty. Ale vsetko cez prikaz a vyuctovanie SC.
veronica
18.06.05,12:55
Dá sa dať do nákladov aj električenka?

Som živnostníčka robím účtovníctvo a musím sa premiesťovať z miesta na miesto, je potrebný aj cesťák?
durisovad
18.06.05,15:34
Ja myslim, ze elektricenka sa celkom dobre do nakladov dat neda, pretoze sa z nej nevycita, kolko jazd sa urobilo na sluzobne ucely. Lepsie je prilozit ku kazdej sluzobnej ceste konkretne listky z MHD.
ondrejvla
18.06.05,15:57
Električenka do nákladov určite nie, ale vypíš si cest.príkaz a ostatné tak ako ti radili Durisovad a Zita 5.
anto
18.06.05,17:04
Keď sa vo vyúčtovaní služobných ciesť zdôvodní, že električenka bola použitá na služobné cesty, ktorá sa opakujú, podloží sa to dokladmi o vykonanej ceste, napríklad kopiou podacieho denníka na pošte, tak som toho názoru, že je to daňový náklad, ktorý bol použitý na účely podnikania. Podstatne je zdôvodnenie nákupu električenky, a jej použitie. Existuje aj druhá možnosť, vychádzajúca zo zákona o cestovných náhradach, kde sa hovorí, že ak pracovník vykoná služobnú cestu iným dopravným prostriedkom, je možné mu preplatiť náhradu cestovných výdavkov vo výške, ktorá sa rovná cestovnému vo verejnej doprave. Táto možnosť sa mi zdá schodnejšia. Podstatné je však ale zdokumentovanie cesty a jej účelu, čo sa robí na cestovnom účte.
Vevey
18.06.05,20:17
Zial, urcite budu proti tomu vyhrady, ze si mohla pouzit elektricenku na sukromne ucely. Ako to vyvratis? Isto by som si len nejaku odvovodnitelnu ciastocnu cenu uplatnila.
Ked sme robili kurz PU pre nezamestnanych, UP im preplacal listky (aj stravne), ale elektricenky nie, a to kurz trval viac nez mesiac. Pritom keby UP preplatil elektricenky, zaplatil by menej.
anto
19.06.05,09:01
Ešte raz.: Čo nie je v zákone zakázané, to je dovolené. Nikde v zákone o dani z príjmov sa nehovorí, že električenka nie je nákladom, ktorý sa nesmie použiť na zabezpečenie príjmov. Z toho vyplýva, že aj nákup električenky po zdokladovaní, že bol použitý na účely podnikania, je nákladom, ovplyvňujúcim základ dane. Podstatné je zdokladovať jej použitie na účely podnikania. Názor, že ak bola použitá na súkromné účely a preto ju nemôžeme kúpiť je nerevelantný, to by musel daňový kontrolór dokázať, že skutočne bola použitá na súkromné jazdy. Podobne si podnikateľ môže kúpiť napríklad vrtuľník, ak ho potrebuje pre účely podnikania a dať si ho do nákladov. Samozrejme, ak má naň financie.
porfin
19.06.05,17:04
ANTO plne s tebou súhlasím, všetko čo si napísal je pravda, až na to, že v praxi mi električenku DÚ neuznal a ja som sa za tých pár korún nechcela hádať. Pritom som mala vydokladované na cestáku, že náklady na elekrtičenku boli plne vyčerpané na služobné účely....Sociál.poisťovňa, DÚ, pošta.... a výsledná suma na MHD ešte prevyšovala náklady na električenku. Takže od tej doby používam lístke MHD a je pokoj.
vajda65
21.11.06,08:36
a nedalo by sa to spraviť tak že napr. 50% ceny električenky sa dá ako neuznaný daň. náklad a 50% do nákladov.
toto by DU neuznal?
Chobot
21.11.06,09:38
a nedalo by sa to spraviť tak že napr. 50% ceny električenky sa dá ako neuznaný daň. náklad a 50% do nákladov.
toto by DU neuznal?

Pošli dotaz na DÚ...:D
Lucia7
21.11.06,09:40
Na základy odporúčania daňového poradcu som v jednej firme dávala električenku do nákladov v členení: 70% daňovo uznané a 30% daňovo neuznané náklady. Osobne sa mi však pozdáva robiť evidenciu pracovných ciest, pričom pri nich evidovať reálny cestovné náklady a daňové výdavky uplatniť podľa toho.
Lucia7
21.11.06,09:41
A ešte podotýkam, že tých 70 a 30% mi prešlo aj kontrolou na DPH, nakoľko som si z tých 70% odpočítavala DPH-čku.
vajda65
21.11.06,11:40
Bol som teraz na DU, a povedala mi ta pani na styku s verejnosťou, že to každý daňovák posudzuje individuálne podľa rôznych faktorov.
Takisto som platca DPH takže tak ako písala lucia, by to muselo prejsť aj kontrolou pri DPH.
Rozmýšlam takto 50% uznané a 50% neuznané nech ich zbytočne neprovokujem.
Čo myslíte?