bolacka
26.01.09,21:56
Ahojte,

prave som citala temu ineho poradaka a v suvislosti s tym ma napadlo nieco, co mi nie je jasne a preto sa obraciam s prosbou o pomoc na vas.

Ak budem mat sro kde budeme dvaja spolocnici a kazdy splati 100 000skk, jeden z konatelov nebude poberat ziadny plat ani nic(bude normalne zamestnany na TPP v inej firme) a druhy konatel tiez nebude poberat ziadnu odmenu z konatelstva ani plat(cize sro nebude mat zamestnancov).
..Predpokladajme ze trzby budu kazdy mesiac 30 000skk, co rocne vyjde na 360 000skk..z tejto sumy odvediem statu 19% a zostane nam 291600sk ako cisty zisk z cinnosti sro..co stymi peniazmi?moze si ich konatel kedykolvek vybrat pocas roka a pouzivat ako sukromne peniaze? alebo sa daju tieto peniaze vybrat len raz za rok? Alebo ich musim pouzit len na vydavky sro (ako nakup zariadenia, rozsirovanie vyroby, a podobne)?
Ak ma konatel nema mzdu, ako by sa dostal k tym cistym trzbam?.. musi si to dat ako nejaku mimoriadnu odmenu?..alebo mu staci si to vybrat z uctu?
Vedel by mi to niekto prosim objasnit?..resp.aj poopravit ak v mojich "vypoctoch" v tomto modelovom texte je nejaka chyba?
..lebo mam pocit ze mam v tom dobry hokej:(

Dakujem za pomoc.
dracica
26.01.09,21:06
hlavne nezabúdajte, že konateľ je preto konateľom, že koná v mene spoločnosti....pretože mnohí konatelia si myslia, že môžu vyberať peniaze kedy sa im zachce....
durisovad
26.01.09,21:11
Nuz taku firmu som este nevidela, ktora by mala len trzby a ziadne naklady. Ale ak to mas takto spocitane, nech sa ti len dari.
bolacka
26.01.09,21:15
hlavne nezabúdajte, že konateľ je preto konateľom, že koná v mene spoločnosti....pretože mnohí konatelia si myslia, že môžu vyberať peniaze kedy sa im zachce....
cize z tejto reakcie som snad spravne pochopila ze vyberat kedykolvek nemoze..a ani akoukolvek formou..ako sa to potom realizuje..a kedy moze?
..raz za rok alebo castejsie?co to ovplyvnuje?
..ta cista trzba sro nieje majetok konatela a moze si nanu narokovat len vo forme mzdy?ale tym padom by ta suma bola ako keby druhy kat zdanena..da sa to nejako obist?nejako inak ziskat tu trzbu ako sukromne financne prostriedky konatela?
Zoltán Kovács
26.01.09,21:16
Spoločník má nárok na podiel zo zdaneného zisku.
bolacka
26.01.09,21:23
Nuz taku firmu som este nevidela, ktora by mala len trzby a ziadne naklady. Ale ak to mas takto spocitane, nech sa ti len dari.
ako som uviedla v otazke, ide o cisto modelovy priklad aby som pochopila to, na co sa pytam...
bolacka
26.01.09,21:24
Spoločník má nárok na podiel zo zdaneného zisku.
cize..cisty zisk si mozu konatelia medzi sebou rozdelit len tak? jednoducho to vyberu z uctu a uzivaju ako sukromne peniaze? a to mozu urobit kedykolvek?
ondrejvla
26.01.09,21:27
cize z tejto reakcie som snad spravne pochopila ze vyberat kedykolvek nemoze..a ani akoukolvek formou..ako sa to potom realizuje..a kedy moze?
..raz za rok alebo castejsie?co to ovplyvnuje?
..ta cista trzba sro nieje majetok konatela a moze si nanu narokovat len vo forme mzdy?ale tym padom by ta suma bola ako keby druhy kat zdanena..da sa to nejako obist?nejako inak ziskat tu trzbu ako sukromne financne prostriedky konatela?

Ak si to na základe VZ po ukončení účtovného roku rozdelíte podľa zákona o rozdelení zisku spoločnosti a prídelom do fondov, už nebudete príjem druhý raz zdaňovať. Ak sa zamestnáte, tiež nebudete 2x zdaňovať, zdaníte len ako mzdu, máte to v nákladoch. Lebo nemáš čím preukázať náklady, spomínaš len výnosy. Nie sú to žiadne súkromné finančné prostriedky konateľa, založením spoločnosti a vkladom do ZIM už to nie sú súkromné fin.prostriedky, ale fin.prostriedky spoločnosti.
Zoltán Kovács
26.01.09,21:28
cize..cisty zisk si mozu konatelia medzi sebou rozdelit len tak? jednoducho to vyberu z uctu a uzivaju ako sukromne peniaze? a to mozu urobit kedykolvek?

O rozdelení zisku rozhoduje valné zhromaždenie. Pozri si Obchodný zákonník

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html

hlavne od § 105 a následne.
marina8
26.01.09,21:32
Ahojte,

prave som citala temu ineho poradaka a v suvislosti s tym ma napadlo nieco, co mi nie je jasne a preto sa obraciam s prosbou o pomoc na vas.

Ak budem mat sro kde budeme dvaja spolocnici a kazdy splati 100 000skk, jeden z konatelov nebude poberat ziadny plat ani nic(bude normalne zamestnany na TPP v inej firme) a druhy konatel bude mat v sro minimalnu mzdu.
..Predpokladajme ze trzby budu kazdy mesiac 30 000skk, co rocne vyjde na 360 000skk..z tejto sumy odvediem statu 19% a zostane nam 291600sk ako cisty zisk z cinnosti sro..co stymi peniazmi?moze si ich konatel kedykolvek vybrat pocas roka a pouzivat ako sukromne peniaze? alebo sa daju tieto peniaze vybrat len raz za rok? Alebo ich musim pouzit len na vydavky sro (ako nakup zariadenia, rozsirovanie vyroby, platy zamestnancom a podobne)?
Ak ma konatel tu minimalnu mzdu, aby sa dostal k tym cistym trzbam musi si to dat ako nejaku mimoriadnu odmenu?..alebo mu staci si to vybrat z uctu?
Vedel by mi to niekto prosim objasnit?..resp.aj poopravit ak v mojich "vypoctoch" v tomto modelovom texte je nejaka chyba?
..lebo mam pocit ze mam v tom dobry hokej:(

Dakujem za pomoc.


no ak mas trzby 360 000 a zamestnavas na HPP 1 osobu za minimalnu mzdu, tak akokolvek to prepocitavam stale mi vychadza , ze budes mat naklady na mzdu za rok cez 140 000 :D takze 360 000 -140 000 ti ostane 220 000
cisto teoreticky , ak nic nekupite, iba vyplatite mzdu mate zaklad dane 220 000 a z toho dan 41800
na vyplatenie nerozdeleneho zisku Vam po schvaleni valnym zhromazdenim zostane cca 178 200 ;)
ale nevidela by som to tak optimisticky
phm, auto v s,r,o - odpisy,telefon, mzdy, prenajom kancelarie atd, su vsetko naklady, o ktore sa ti znizuju vynosy, takze ten tvoj zaklad dane ani zdaleka nebude taky ako si myslis:(
a nakoniec mozno ani nebude co rozdelovat:eek:
bolacka
26.01.09,21:42
no ak mas trzby 360 000 a zamestnavas na HPP 1 osobu za minimalnu mzdu, tak akokolvek to prepocitavam stale mi vychadza , ze budes mat naklady na mzdu za rok cez 140 000 :D takze 360 000 -140 000 ti ostane 220 000
cisto teoreticky , ak nic nekupite, iba vyplatite mzdu mate zaklad dane 220 000 a z toho dan 41800
na vyplatenie nerozdeleneho zisku Vam po schvaleni valnym zhromazdenim zostane cca 178 200 ;)
ale nevidela by som to tak optimisticky
phm, auto v s,r,o - odpisy,telefon, mzdy, prenajom kancelarie atd, su vsetko naklady, o ktore sa ti znizuju vynosy, takze ten tvoj zaklad dane ani zdaleka nebude taky ako si myslis:(
a nakoniec mozno ani nebude co rozdelovat:eek:
tak po tomto prispevku ma napadlo ze z coho ako ziju srocky???resp ti konatelia? hehee..
..ci vlastne oni si asi davaju nejaku mzdu konatelsku a to si potom asi ak odpisu ako naklad..
dracica
26.01.09,21:51
Ahojte,

prave som citala temu ineho poradaka a v suvislosti s tym ma napadlo nieco, co mi nie je jasne a preto sa obraciam s prosbou o pomoc na vas.

Ak budem mat sro kde budeme dvaja spolocnici a kazdy splati 100 000skk, jeden z konatelov nebude poberat ziadny plat ani nic(bude normalne zamestnany na TPP v inej firme) a druhy konatel tiez nebude poberat ziadnu odmenu z konatelstva ani plat(cize sro nebude mat zamestnancov).
..Predpokladajme ze trzby budu kazdy mesiac 30 000skk, co rocne vyjde na 360 000skk..z tejto sumy odvediem statu 19% a zostane nam 291600sk ako cisty zisk z cinnosti sro..co stymi peniazmi?moze si ich konatel kedykolvek vybrat pocas roka a pouzivat ako sukromne peniaze? alebo sa daju tieto peniaze vybrat len raz za rok? Alebo ich musim pouzit len na vydavky sro (ako nakup zariadenia, rozsirovanie vyroby, a podobne)?
Ak ma konatel nema mzdu, ako by sa dostal k tym cistym trzbam?.. musi si to dat ako nejaku mimoriadnu odmenu?..alebo mu staci si to vybrat z uctu?
Vedel by mi to niekto prosim objasnit?..resp.aj poopravit ak v mojich "vypoctoch" v tomto modelovom texte je nejaka chyba?
..lebo mam pocit ze mam v tom dobry hokej:(

Dakujem za pomoc.
a mysleli ste aj na fakt, že je tu finančná kríza ???
ondrejvla
26.01.09,21:52
tak po tomto prispevku ma napadlo ze z coho ako ziju srocky???resp ti konatelia? hehee..
..ci vlastne oni si asi davaju nejaku mzdu konatelsku a to si potom asi ak odpisu ako naklad..

Žiadna mzda konateľská, ale mzda zamestnanca, veď aj konateľ môže byť zamestnancom, dokonca obaja konatelia. Nákladom sa stáva mzda po zúčtovaní miezd za daný mesiac, no a samozrejme táto musí byť vyplatená, zaplatené odvody, preddavková daň, odvody spoločnosti za zamestnanca.
Až vtedy je to náklad. Z čoho žijú spoločnosti, predsa spoločníci tam v prvom roku vložia svoje vklady na základné imanie, tieto prostriedky sa použijú pre chod spoločnosti, no a keďže predpokladáš zisk 360 tis. za rok, tak sa toto imanie bez nákladov a bez rozdelenia poriadne navýši... (hehee..)
bolacka
26.01.09,21:55
Spoločník má nárok na podiel zo zdaneného zisku.
ked jeden z konatelov fakturuje svoje sluzby inej firme..cize za tie sluzby ako keby fakturovala sro..tento prijem ak ziadny z konatelov nepobera ziadny plat , cize niesu zamestnanci v sro, ani nepoberaju ziadnu konatelsku odmenu, si moze kedykolvek vybrat z uctu a vyuzit na sukromne ucely??bez problemov? je to tak v poriadku a v ramci zakona?
..neviem ci mi je to uz jasne...
dracica
26.01.09,21:57
a v akej činnosti plánujete podnikať ??? prezradte možno sa aj ja na to dám :-D
Zoltán Kovács
26.01.09,21:59
ked jeden z konatelov fakturuje svoje sluzby inej firme..cize za tie sluzby ako keby fakturovala sro..tento prijem ak ziadny z konatelov nepobera ziadny plat , cize niesu zamestnanci v sro, ani nepoberaju ziadnu konatelsku odmenu, si moze kedykolvek vybrat z uctu a vyuzit na sukromne ucely??bez problemov? je to tak v poriadku a v ramci zakona?
..neviem ci mi je to uz jasne...

Nemôže. Nie sú to jeho peniaze, ale peniaze spoločnosti.
dracica
26.01.09,21:59
ked jeden z konatelov fakturuje svoje sluzby inej firme..cize za tie sluzby ako keby fakturovala sro..tento prijem ak ziadny z konatelov nepobera ziadny plat , cize niesu zamestnanci v sro, ani nepoberaju ziadnu konatelsku odmenu, si moze kedykolvek vybrat z uctu a vyuzit na sukromne ucely??bez problemov? je to tak v poriadku a v ramci zakona?
..neviem ci mi je to uz jasne...

pozor nefakturuje konateľ, konateľ iba zastupuje spoločnosť vystavuje faktúry v mene spoločnosti.....nechcem vás chytať za slovíčka, iba to uvádzam na správnu mieru
bolacka
26.01.09,22:00
no a teda ako sa konatel ktym peniazom dostane ked nema ziadnu mzdu v tej sro????to je to co sa tu stale snazim zistit:)
bolacka
26.01.09,22:01
a v akej činnosti plánujete podnikať ??? prezradte možno sa aj ja na to dám :-D
to bol cisto ilustracny priklad...aby som pochopila z vasich odpovedi to co potrebujem vediet..
Zoltán Kovács
26.01.09,22:04
no a teda ako sa konatel ktym peniazom dostane ked nema ziadnu mzdu v tej sro????to je to co sa tu stale snazim zistit:)

V tvojom modelovom prípade konateľ je aj spoločníkom. Potom sa k peniazom dostane tak ako bolo písané vyššie, vyplatením podielu na zisku. Alebo druhá možnosť zamestná sa vo vlastnej spoločnosti, resp. bude poberať konatelskú odmenu.
bolacka
26.01.09,22:12
V tvojom modelovom prípade konateľ je aj spoločníkom. Potom sa k peniazom dostane tak ako bolo písané vyššie, vyplatením podielu na zisku. Alebo druhá možnosť zamestná sa vo vlastnej spoločnosti, resp. bude poberať konatelskú odmenu.
1.zamestnat to urcite nie...a v com spociva konatelska odmena?to je to iste ako mzda?ze sa z toho odvedu dane statu a potom sa do da do nakladov spolocnosti? spravne som to pochopila?
2...to je jedno ze je konatel spolocnikom..a to vyplatenie podielu zo zisku sa da len raz za rok??kedy presne to je?je to nejako stanovene datumom?
3.co by sa stalo keby si to konatel vybral len tak z uctu spolocnosti ako svoje sukromne peniaze?
Zoltán Kovács
27.01.09,11:26
1.zamestnat to urcite nie...a v com spociva konatelska odmena?to je to iste ako mzda?ze sa z toho odvedu dane statu a potom sa do da do nakladov spolocnosti? spravne som to pochopila? Áno, až na taký malý rozdiel, že odvody sa platia iba do ZP a daň z odmeny konateľa. Do SP nie.
2...to je jedno ze je konatel spolocnikom..a to vyplatenie podielu zo zisku sa da len raz za rok??No podiel na zisku sa môže vyplatiť až vtedy, keĎ budeš vedieť koľko vlastne máš zisku, logické.kedy presne to je? Po uzavretí a podaní DP, a po valnom zhromaždení spoločníkov, kde to musia odsúhlasiť.je to nejako stanovene datumom?
3.co by sa stalo keby si to konatel vybral len tak z uctu spolocnosti ako svoje sukromne peniaze?Z daňového a účtovného hľadiska by išlo o pôžičku pre konateľa, ktorú by mal vrátiť časom


V citáte.
bolacka
27.01.09,11:39
1.zamestnat to urcite nie...a v com spociva konatelska odmena?to je to iste ako mzda?ze sa z toho odvedu dane statu a potom sa do da do nakladov spolocnosti? spravne som to pochopila? Áno, až na taký malý rozdiel, že odvody sa platia iba do ZP a daň z odmeny konateľa. Do SP nie.
2...to je jedno ze je konatel spolocnikom..a to vyplatenie podielu zo zisku sa da len raz za rok??No podiel na zisku sa môže vyplatiť až vtedy, keĎ budeš vedieť koľko vlastne máš zisku, logické.kedy presne to je? Po uzavretí a podaní DP, a po valnom zhromaždení spoločníkov, kde to musia odsúhlasiť.je to nejako stanovene datumom?
3.co by sa stalo keby si to konatel vybral len tak z uctu spolocnosti ako svoje sukromne peniaze?Z daňového a účtovného hľadiska by išlo o pôžičku pre konateľa, ktorú by mal vrátiť časom


V citáte.
dakujem smith, velmi si mi pomohol..myslim ze tomu uz ako tak rozumiem..