liveman1
27.01.09,01:23
Som fyzická osoba živnostník, plátca DPH. Chcem si kúpiť v Čechách fotoaparát na podnikanie. Ako si to mám účtovať? Môžem uplatniť DPH zaplatenú v ČR u mňa ako odpočet DPH na vstupe?
liba2
27.01.09,04:43
Som fyzická osoba živnostník, plátca DPH. Chcem si kúpiť v Čechách fotoaparát na podnikanie. Ako si to mám účtovať? Môžem uplatniť DPH zaplatenú v ČR u mňa ako odpočet DPH na vstupe?
Predajcovi fotoaparátu oznámiš názov firmy, miesto podnikania, IČO a hlavne IČ DPH. Na základe toho dostaneš faktúru bez DPH. Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
Pozor ale, toto platí len ak robíš nákup tovaru na podnikanie. V opačnom prípade, si v ČR občan, ktorý nakupuje za cenu vrátane DPH.
liveman1
27.01.09,13:11
No to je napísané pekne, ale neviem, či bude internetový obchod v ČR súhlasiť s tým, že dostane odo mňa zaplatené o DPH menej.
kori
27.01.09,13:20
je potrebné sa s nimi spojiť(mailom,telefonicky) a dohodnúť si to vopred. Z vlastnej skúsenosti viem že to je ok. Veď prečo by mal mať s tým problém(ak je platiteľ DPH)?
liveman1
27.01.09,13:58
Teória je 1 vec a prax druhá. Spôsob ako píšeš je určite účtovne správny, ale neviem, ktorá firma bude súhlasiť, že dostane za tovar zaplatené menej o 19% DPH (neviem koľko je v ČR). V systéme internetových obchodov sú pevne nastavené ceny, nezdá sa mi to reálne uplatniť v praxi.
liba2
27.01.09,14:17
Teória je 1 vec a prax druhá. Spôsob ako píšeš je určite účtovne správny, ale neviem, ktorá firma bude súhlasiť, že dostane za tovar zaplatené menej o 19% DPH (neviem koľko je v ČR). V systéme internetových obchodov sú pevne nastavené ceny, nezdá sa mi to reálne uplatniť v praxi.Prečo by mala námietky a nesúhlasila, veď tá suma dane nie je jej príjem - odviedla by ju štátu - ČR.
Excise Duty
27.01.09,14:24
Prečo by mala námietky a nesúhlasila, veď tá suma dane nie je jej príjem - odviedla by ju štátu - ČR.
Súhlas, okrem toho v oblasti nepriamych daní pri komerčnom nadobúdaní tovaru platí princíp krajiny určenia, čiže tovar sa má zdaniť v tom štáte, v ktorom dochádza k jeho spotrebe alebo použitiu.
liveman1
27.01.09,21:48
Predajcovi fotoaparátu oznámiš názov firmy, miesto podnikania, IČO a hlavne IČ DPH. Na základe toho dostaneš faktúru bez DPH. Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
Pozor ale, toto platí len ak robíš nákup tovaru na podnikanie. V opačnom prípade, si v ČR občan, ktorý nakupuje za cenu vrátane DPH.

Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.
Excise Duty
27.01.09,22:01
Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.
Čítaj pozorne, čo ti liba2 napísala, v jej príspevku stojí:
Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
Z nadobudnutého tovaru ti vznikne daňová povinnosť, čím mala liba2 na mysli
uplatnenie DPH a súčasne ti vzniká nárok na odpočet, takže tvoja výsledná daňová povinnosť je v tomto prípade nula. Je to len papierová formalita ale tak to vyžaduje zákon v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.
Zoltán Kovács
27.01.09,22:07
Prepáč to je čo za nezmysel - na Slovensku si uplatníš DPH a súčasne si DPH odpočítaš ....Veď ak mi dodávateľ bude fakturovať tovar bez DPH, tak si nemám čo odpočítavať. Vlastne som ako plátca DPH nakúpil v zahraničí bez DPH a je to vyrovnané.


Čítaj pozorne, čo ti liba2 napísala, v jej príspevku stojí:
Na Slovensku uplatníš DPH (v daňovom priznaní) a súčasne si DPH odpočítaš.
Z nadobudnutého tovaru ti vznikne daňová povinnosť, čím mala liba2 na mysli
uplatnenie DPH a súčasne ti vzniká nárok na odpočet, takže tvoja výsledná daňová povinnosť je v tomto prípade nula. Je to len papierová formalita ale tak to vyžaduje zákon v prípade intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru.

V širšej verejnosti tento "administratívny" úkon je zaužívaný pod pojmom "samozdanenie".
Excise Duty
27.01.09,22:20
V širšej verejnosti tento "administratívny" úkon je zaužívaný pod pojmom "samozdanenie".
Zoli, pokiaľ ide o pojem samozdanenie, mne samozrejme tento triviálny výraz nie je neznámy, ale ak niekto nemá poriadne prečítaný zákon, ťažko je mu vyložiť mechanizmus zákona a používať pri tom slovné výrazy, ktoré sa v zákone nenachádzajú. Len ho zbytočne pomätú, ak ten zákon začne podrobne študovať.
liveman1
27.01.09,22:47
Tak súhlasím, toto je už zrozumiteľné vysvetlenie. Mohlo by to tak fungovať, niekedy to vyskúšam, či mi bude takto dodávateľ z ČR ochotný vystaviť doklad bez DPH. Osobne si myslím, že v prípade internetových obchodov, ktoré fungujú na pár kliknutí to asi nepôjde.