ajuska29
27.01.09,09:27
Dobry den,potrebujem poradit . Som mamicka so 16 mesacnou dcerkou sme rozvedeni,byvame spolu v byte drustevnom.Ex plati za byt najomne bytovemu druzstvu.Ja som na rodicovskom prispevku a on mi plati vyzivne na dcerku 3000 sk. Byt som kupila ja za svoje uspory ktore som si zarobila v zahranici,sice uz pocas manzelstva.Ex chce predat byt a chce polku za byt.Neviem ako mam postupovat.Nemam ist kam byvat ,ja by som chcela aby mi byt ostal a on odisiel alebo ho predat a kupit si inde byt.Ale on nesuhlasi nakolko chce prachy na ruku.Ja by som chcela vsetky prachy za tento byt ale ion nesuhlasi,nechce ani pocut ze ho vyplatim ked sa zamestnam .Neviem ako postupovat.Je to alkoholik ktory mi nici zivot aj mojej dcerke,sud ani na to neprihliadal ze chcem aby z bytu odisiel.Dakujem za rady.
diabol4
27.01.09,10:12
V prvom rade nepristúp na predaj bytu. Keď chce ex byt predať, nech požiada súd o majetkové vysporiadanie manželov. Tým získaš čas. Súd rozhodne o tom, či niekomu byt ostane alebo sa predá. Z toho čo si napísala vyplýva, že keď budeš chcieť aj naďalej úžívať byt, budeš ho musieť vyplatiť z 1/2 ceny bytu. Nevýhodou je, že až do rozhodnutia súdu má právo bývať v byte.
Zoltán Kovács
27.01.09,10:21
Dobry den,potrebujem poradit . Som mamicka so 16 mesacnou dcerkou sme rozvedeni,byvame spolu v byte drustevnom.Ex plati za byt najomne bytovemu druzstvu.Ja som na rodicovskom prispevku a on mi plati vyzivne na dcerku 3000 sk. Byt som kupila ja za svoje uspory ktore som si zarobila v zahranici,sice uz pocas manzelstva.Ex chce predat byt a chce polku za byt.Neviem ako mam postupovat.Nemam ist kam byvat ,ja by som chcela aby mi byt ostal a on odisiel alebo ho predat a kupit si inde byt.Ale on nesuhlasi nakolko chce prachy na ruku.Ja by som chcela vsetky prachy za tento byt ale ion nesuhlasi,nechce ani pocut ze ho vyplatim ked sa zamestnam .Neviem ako postupovat.Je to alkoholik ktory mi nici zivot aj mojej dcerke,sud ani na to neprihliadal ze chcem aby z bytu odisiel.Dakujem za rady.

Ak sa jedná o družstevný byt, tak byt si nekúpila. Kúpila si podiel v družstve. Zatiaľ majiteľom bytu je stále družstvo. Do osobného vlastníctva prechádza až po jeho odkúpení od družstva.
ajuska29
27.01.09,10:33
Ano je to druzstevny byt,ale ja som ho kupila na cierno.A prave o to mi ide,ze ja mu nechcem dat polku z bytu? On si do manzelstva nedoniesol ani korunu a teraz chce polku,nehladi vobec na dcerku kde bude byvat. Chcela som mu dat 200 tisic a nech ide prec ale on nechce ,chce polku,ale zaco ked nan nedal vobec ani korunu,da sa to nejako docielit?
Zoltán Kovács
27.01.09,10:38
Ano je to druzstevny byt,ale ja som ho kupila na cierno.A prave o to mi ide,ze ja mu nechcem dat polku z bytu? On si do manzelstva nedoniesol ani korunu a teraz chce polku,nehladi vobec na dcerku kde bude byvat. Chcela som mu dat 200 tisic a nech ide prec ale on nechce ,chce polku,ale zaco ked nan nedal vobec ani korunu,da sa to nejako docielit?

To mi je jasné, že kúpa bola "na čierno". Ak nevlastníte byt tak nemá z čoho žiadať.
ajuska29
27.01.09,10:59
Tak ako mam postupovat?
Mária27
28.01.09,07:21
Najprv, nekúpila si načierno byt, ale legálne si kúpila členské práva v družstve - členstvo aj právo nájmu družstevného bytu. Za trvania manželstva znamená, že obaja ste nájomníci aj družstevníci.

Požiadaj súd o zrušenie spoločného nájmu bytu. Predpokladám, že ďalší nájom a členstvo prisúdi súd tebe. Vyjadrenie dáva aj družstvo.

Ak súd rozhodne, že nájom patrí tebe, musíš mu nájsť náhradný byt - stačí ponúknuť zmluvu o nájme bytu. Pri družstevných bytoch by súd mal zároveň riešiť majetkové vyrovnanie (uznesenie Ústavného súdu SR).

Hodnota členských práv na nájom družstevného bytu sa rovná trhovej cene bytu v čase rozvodu. Takže ťa súd zaviaže vyplatiť mu 1/2 hodnoty. Keďže nemáš peniaze, budeš to splácať, alebo si vezmeš úver.

Tie peniaze budeš platiť za to, že si myslela len na lásku, nie na zadné kolieska:) Ešte by si mohla dokazovať, že si mala v hotovosti peniaze pred manželstvom, ktoré si vložila do domácnosti. Vtedy by sa ti museli vrátiť.
ajuska29
28.01.09,08:09
Takze to znamena ze mam teraz podat navrh na sud o prideleni bytu mne? Cize zase potrebujem ist za pravnickou a spisat to vsetko. A ked sud prikaze polku mojmu ex splacat,tak asi len ked sa zamestnam,lebo som na materskej dovolenke. A musi s tym ex suhlasit.On sa mi totizto vyhraza ,ze prachy chce hned.
24wanda
04.02.09,15:03
Ahoj ajuska29, len teraz som sa dostala k tvojmu príspevku a môj problém je podobný ako tvoj. Ja som zatiaľ však tesne pred rozvodom. Aký máš veľký byt? Ja mám malý 4-izbový družstevný. S manželom sme sa dohodli na rozvode (aj ja mám 1 malé dieťa a som na materskej), ale rozpory vznikajú práve pri delení majetku, tiež si žiada polovicu. Chcela by som sa ťa opýtať, či si bola za právničkou a čo ti poradila. Podala si už aj návrh na súd? Som v tomto úplný laik a nemá mi kto poradiť, preto hľadám informácie na nete. Finančne som na tom tak isto zle ako ty. Ďakujem ti za odpoveď.