Lubica H
27.01.09,09:48
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2008 pracovala 1-11/2008. K 30.11 bol ukončený pracovný pomer. V 12/2008 sa prihlásila v Sociálnej poisťovni a zaplatila dobrovoľné príspevky na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie.
Môže si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 uplatniť celú nezdaniteľnú časť na daňovníka? Alebo iba za 11 mesiacov? Ak si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť, stačí ak doloží čestné prehlásenie, že v mesiaci 12/2008 jej neplynuli žiadne príjmy?
ivka70
27.01.09,08:56
celu
Katy a R
27.01.09,09:10
celu

... samozrejme ak sa nekráti z dôvodu vysokého príjmu;)

A načo čestné prehlásenie .. veď keď podpisuje žiadosť o zučtovanie, tam musí uviesť, či má, alebo nemá iné príjmy:confused:
Lubica H
27.01.09,11:26
... samozrejme ak sa nekráti z dôvodu vysokého príjmu;)

A načo čestné prehlásenie .. veď keď podpisuje žiadosť o zučtovanie, tam musí uviesť, či má, alebo nemá iné príjmy:confused:

pretože ona si bude podávať daňové priznanie typ A. je to vlastne naša bývalá zamestnankyňa (u nás skončila k 30.11.2008 - ospravedlňujem sa, v otázke som to jednoznačne neuviedla), len som si nebola istá, či bude mať nárok na celú časť alebo nie.

Ďakujem pekne za odpoveď. :-)
evina
27.01.09,11:31
pretože ona si bude podávať daňové priznanie typ A. je to vlastne naša bývalá zamestnankyňa (u nás skončila k 30.11.2008 - ospravedlňujem sa, v otázke som to jednoznačne neuviedla), len som si nebola istá, či bude mať nárok na celú časť alebo nie.

Ďakujem pekne za odpoveď. :-)

K nemu priloží Vaše Potvrdenie. Na NČ má v závislosti od príjmov nárok každý daňovník, okrem dôchodcov k 1.1. daného roka...i v prípade, ak by odrobili jeden mesiac. Za výšku všetkých príjmov uvedených v DP je zodpovedná ona sama.
Johanka
27.01.09,11:44
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať:
máme zamestnankyňu, ktorá v roku 2008 pracovala 1-11/2008. K 30.11 bol ukončený pracovný pomer. V 12/2008 sa prihlásila v Sociálnej poisťovni a zaplatila dobrovoľné príspevky na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie.
Môže si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2008 uplatniť celú nezdaniteľnú časť na daňovníka? Alebo iba za 11 mesiacov? Ak si môže uplatniť celú nezdaniteľnú časť, stačí ak doloží čestné prehlásenie, že v mesiaci 12/2008 jej neplynuli žiadne príjmy?
Aké čestné prehlásenie :eek: ? Nepýtajte od zamestnancov nič navyše , zdržujete ich aj seba - prečítajte si podrobne text žiadosti o ročné zúčtovanie dane .
Niečo podobné som písala aj tu http://www.porada.sk/916827-post5.html.

Myslím, že kto chce zamestnancom vykonávať ročné zúčtovanie dane musí § 38 Zákona o dani z príjmov poznať do posledného písmenka ;).