chandler
27.01.09,09:53
Prosim Vas, v priebehu roka 2008 som kupil sukromne auto a pouzival ho na sluzobne cesty. (mam s.r.o. som konatel ale nie zamestnany)
Ale neoznamil som to danovemu uradu :confused: je to chyba? alebo to nevadi kedze auto nie je v majetku firmy?

staci ak teraz vyplnim danove priznanie za rok 2008 a zaplatim pomernu cast dane? nedostanem pokutu za to ze som ho neregistroval?
Johanka
27.01.09,10:43
§ 85
...
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,
b) stála prevádzkareň 43) alebo iná organizačná zložka 43) osoby s trvalým pobytom alebo sídlom v zahraničí.


§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

:)
chandler
27.01.09,10:55
mi odlahlo, dakujem johanka :)
som cital na SME ze za tu registraciu su strasne velke pokuty :) nemali by takto plasit ludi :)
marcela4577
27.01.09,19:51
mám k tomu ešte jednu otázku, to znamená že ak konateľ vo firme skončil v pribehu roku a cestovné náhrady sa mu už nevyplácajú nemám povinnosť to oznámiť danovému úradu?
kedže sa tu cituje nasledovné Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). dík za odpoved
Zoltán Kovács
27.01.09,19:53
mám k tomu ešte jednu otázku, to znamená že ak konateľ vo firme skončil v pribehu roku a cestovné náhrady sa mu už nevyplácajú nemám povinnosť to oznámiť danovému úradu?
kedže sa tu cituje nasledovné Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a). dík za odpoved

Ak išlo o použitie súkromného MV konateľa, potom oznamovacia povinnosť nevznikla, ale povinnosť podať daňové priznanie k dani z MV áno.
marcela4577
27.01.09,19:59
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved
Zoltán Kovács
27.01.09,20:02
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved

Načo si vôbec prihlasovala. Auta zamestnacov (a konateľ aj bez prac.zmluvy z hľadiska zákona o miestnych daniach a poplatkoch sa považuje za zamestnanca) nepodliehajú oznamovacej povinnosti. Teraz DÚ zrejme auto eviduje ako firemné, a stále podliehajúce dani z MV. Vyrátaj si, čo je "lacnejšie":

1. Dodatočne odhlásiť k 31.03. a zaplatiť pokutu + pomernú časť dane
alebo
2. Odhlásiť auto k 31.12. (ešte si v termíne) a zaplatiť daň za celé obdobie 2008.
marcela4577
27.01.09,20:05
dík za odpoved, neviem prečo som ho prihlasovala ... lacnejšie bude určite zaplatiť dan za celý rok ako dostat ešte pokutu z DÚ, človek sa učí na vlastných chybách ...
Zoltán Kovács
27.01.09,20:06
dík za odpoved, neviem prečo som ho prihlasovala ... lacnejšie bude určite zaplatiť dan za celý rok ako dostat ešte pokutu z DÚ, človek sa učí na vlastných chybách ...

Pokuta je 66,38 euro. Ak tomu prirátaš pomernú časť dane, tak možno ani nie.
marcela4577
27.01.09,20:09
zajtra prepočítam
azla
27.01.09,20:16
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved

Podľa môjho názoru ak na vozidlo zamestnanca nevzniká oznamovacia povinnosť, nemusím ho nahlásiť a nemusím ho ani odhlásiť.

Ak napriek tomu tomu bolo vozidlo zamestnanca nahlásené, listom by som požiadala považovať prihlášku za bezpredmetnú, nakoľko sa jedná o vozidlo zamestnanca a toto nepodlieha oznámovacej povinnosti. (odvolať sa na nesprávne vysvetlenie zákona) - to bola akože prihláška "navyše". Tu nevidím riziko pokuty.

Ak konateľ používal vozidlo na služobné cesty 3 mesiace, zaplatila by som daň z MV za 3 mesiace.

Ak by Ste zaplatili daň z MV za celý rok a zmestnanec ho používal pre zamestnávateľa iba 3 mesiace, daň navyše by bola považovaná nedaňový náklad.
EPk
28.01.09,07:46
§ 85
...
(2) Daňovníkom je tiež

a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; ....

§ 90 Daňové priznanie a oznamovacia povinnosť

(1) Daňovník je povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie do 31. januára po uplynutí tohto zdaňovacieho obdobia.

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

:)
Ako sa to učtuje v podvojnom učtovnictve?
531/345 naklad r. 2008?
KvetkaK
28.01.09,07:49
Ako sa to učtuje v podvojnom učtovnictve?
531/345 naklad r. 2008?
Áno.
robin78
28.01.09,07:57
Na margo tejto temy by som sa rad opytal, ze ako je to s danou z MV v pripade konatela, ktory pouziva na sluzobne cesty auto manzelky. Jeden moj znamy je v takejto situacii a pritom mi vravel, ze nemusi platit ani dan z MV, ze je to diera v zakone, viete sa k tomu niekto vyjadrit? Dakujem.
KvetkaK
28.01.09,08:05
Na margo tejto temy by som sa rad opytal, ze ako je to s danou z MV v pripade konatela, ktory pouziva na sluzobne cesty auto manzelky. Jeden moj znamy je v takejto situacii a pritom mi vravel, ze nemusi platit ani dan z MV, ze je to diera v zakone, viete sa k tomu niekto vyjadrit? Dakujem.
Áno je to tak. Ak nieje je konateľ napísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze, tak sa daň z MV neplatí.
robin78
28.01.09,08:08
Áno je to tak. Ak nieje je konateľ napísaný ako držiteľ vozidla v technickom preukaze, tak sa daň z MV neplatí.

Dakujem. Nie je zamestnancom a ani drzitelom vozidla, neplati dan a moze si pritom vyplacat cestovne nahrady, t.j. pausal na km + spotrebovane PHM? :eek:
KvetkaK
28.01.09,08:11
Dakujem. Nie je zamestnancom a ani drzitelom vozidla, neplati dan a moze si pritom vyplacat cestovne nahrady, t.j. pausal na km + spotrebovane PHM? :eek:
Konateľ je braný ako zamestnanec. A to isté platí aj pri každom inom zamestnancovi, že nie vždy sa platí daň z MV.
robin78
28.01.09,09:48
Vdaka. Pripada mi to dost zvlastne, ze podnikatel pouziva sukromne vozidlo, ktore nie je jeho na kazdodenne sluzobne cesty, nemusi nic oznamovat DU a uplatnuje si cestovne nahrady z titulu pouzitia sukromneho vozidla a akonahle uz ma auto v sukr. vlastnictve, tak uz dan plati a pritom ucel a rozsah vyuzitia je rovnaky. Nuz budiz...
marcela4577
28.01.09,17:03
takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace
azla
29.01.09,06:09
ale ja som ho k 1.1.08 prihlásila, jedná sa o konateľa spoločnosti ktorý síce nie je zamestnanec a je to jeho súkromné vozidlo a skončil vo firme k 31.3. ale som ho k tomu dátumu neodhlásila na DÚ čo mi odporúčate uviesť v DP - zaplatiť dan od 1.1. do 31.3.? dakujem za odpoved


takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace

Rozumeli Ste sa správne ?:D

Ak konateľ (ktorý sa považuje podľa zákona o cest. náhradach za zamestnanca), použije súkromné vozidlo v dokladoch ktorého je napísaný ako držiteľ, daňová povinnosť vzniká, ale oznámovacia povinnosť nie, ..... lebo je to daňovník podľa § 85 ods. 2 písm. a).
Johanka v prísp. č. 2 to cituje.

Píšem to preto, aby nevznikali chybné úzávery. Niekedy sa to pri ústnych otázkach a odpovediach v styku s DÚ stane aj preto, lebo sa nepresne formuluje otázka.
OdpoveĎ pracovníčky Dú by bola správna vtedy, ak by sa konateľovi vyplácali cestovné náhrady (stravné, ubytovanie apod.) a on by použival auto zamestnávateľa.
Johanka
29.01.09,08:17
takže som dnes absolvovala cestu na danový úrad, povedali mi že v prípade že konateľovi sa vyplácajú cestovné náhrady je povinnosť prihlásiť auto na danový úrad, a kedže som ho pozabudla odhlásiť, povedali aby som to urobila dodatočne, vraj pokuty za to ešte nedávajú, tak sa mi trochu uľavilo, dan zaplatime len za 3 mesiace
:D na daňových úradoch už toho narozprávali ! Prečo stále spochybňuješ to, čo je JEDNOZNAČNE ustanovené v zákone ?
Johanka
29.01.09,08:20
Vdaka. Pripada mi to dost zvlastne, ze podnikatel pouziva sukromne vozidlo, ktore nie je jeho na kazdodenne sluzobne cesty, nemusi nic oznamovat DU a uplatnuje si cestovne nahrady z titulu pouzitia sukromneho vozidla a akonahle uz ma auto v sukr. vlastnictve, tak uz dan plati a pritom ucel a rozsah vyuzitia je rovnaky. Nuz budiz...
Robin, si trocha zamotany.
Pôvodná otázka bola - konateľ, pracovné cesty, nezapísaný ako držiteľ MV v TP - tu nie je oznamovacia povinnosť.

V citovanom zrazu píšeš - PODNIKATEĽ - to je ale o niečom inom, to už ide o daňovníka dane z MV podľa § 85 ods.1 a ten nie je z oznamovacej povinnosti vylúčený ...
robin78
29.01.09,08:29
Robin, si trocha zamotany.
Pôvodná otázka bola - konateľ, pracovné cesty, nezapísaný ako držiteľ MV v TP - tu nie je oznamovacia povinnosť.

V citovanom zrazu píšeš - PODNIKATEĽ - to je ale o niečom inom, to už ide o daňovníka dane z MV podľa § 85 ods.1 a ten nie je z oznamovacej povinnosti vylúčený ...

No obcas som zamotany :D
Ospravedlnujem sa za nepresnost, pod tym PODNIKATELOM som myslel konatela, z prispevkov predtym mi je jasne ze tam nie je oznamovacia povinnost, ale ako uz bolo potvrdene aj vyssie ani danova povinnost (t.j konatel, sukr.auto, nie je drzitelom, vyplaca si cestovne nahrady).
Johanka
29.01.09,08:42
Otázky je potrebné formulovať presne, vidíš aká motanica môže vzniknúť z toho, že jedno myslíš a napíšeš druhé :).
Hlavne, že sme sa vymotali :D.
robin78
29.01.09,08:58
Otázky je potrebné formulovať presne, vidíš aká motanica môže vzniknúť z toho, že jedno myslíš a napíšeš druhé :).
Hlavne, že sme sa vymotali :D.

Obcas ani trosku zamotania nezaskodi :D.

Len ako sa vymotat z toho, ze ja som este v roku 2007 oznamil pouzivanie sukr. auta na podnikanie (konatel, drzitel sukr. MV, vyplacanie cestovnych nahrad), no a samozrejme som za jednotlive roky zaplatil aj dan resp. firma zaplatila. Ale ako som sa z temy dozvedel, tak nebolo nutne splnit oznamovaciu povinnost. Je lepsie oznamit ukoncenie pouzivania MV a samozrejme dalej platit dan z MV?