Louli
27.01.09,09:58
potrebovala by som poradiť ohľadom tej dane...priateľ kúpil v novembri 2007 auto a používa ho na podnikanie a nevieme ako vypísať to tlačivo a aká je suma dane. A ešte som sa chcela spýtať, či musí daň zaplatiť každý, kto používa auto na podnikanie. alebo je na to nejaké obmedzenie?
Ďakujem
Johanka
27.01.09,10:38
DP podať musíte.
Čítaj túto tému
http://www.porada.sk/t98307-dan-z-mv-2008-tlaciva-a-usmernenia-dr-sr.html
, nájdeš v nej odpovede na všetky Tvoje otázky aj s návodom na vyplnenie tlačiva. Chce to iba čas a trpezlivosť :).
Zoltán Kovács
27.01.09,10:39
Otázne je či autíčko bolo aj prihlásené na DÚ. Keď nie tak môže byť pokuta.
Louli
27.01.09,12:56
áno, bolo prihlásené, hneď ako ho prepísal na seba, tak sa bolo prihlasovať aj na DÚ
Louli
02.02.09,06:32
Ešte by som sa chcela spýtať, či sa dá teraz zrušiť povinnosť podávať DP z MV? Alebo sa to už teraz musí zaplatiť a zrušiť sa môže potom?
Tweety
02.02.09,06:41
Ešte by som sa chcela spýtať, či sa dá teraz zrušiť povinnosť podávať DP z MV? Alebo sa to už teraz musí zaplatiť a zrušiť sa môže potom?
Ak ho na podnikanie používa, DP trvá, t.j ak ho v roku 2008 používal,daň musí zaplatiť, DP podať, ak ho NEBUDE nepoužívať, oznámi Dú zánik daňovej povinnosti do 30 dní.
Louli
24.02.09,13:05
Prosím Vás neviete mi poradiť, kde by som našla číslo účtu, na ktoré treba zaplatiť tú daň z MV? Ja to neviem nájsť
Zoltán Kovács
24.02.09,13:10
Prosím Vás neviete mi poradiť, kde by som našla číslo účtu, na ktoré treba zaplatiť tú daň z MV? Ja to neviem nájsť

Napr. na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) Na pravej strane máš voľbu účty štátnych príjmov. Klikneš, zvolíš si druh dane a miestnu príslušnosť. A vyhodí ti číslo účtu.
Ľubica Šoltésová
24.02.09,18:22
Prosím Vás, ako sa správne zaúčtuje daň z motorových vozidiel v podvojnom účtovníctve? Ďakujem.
Zoltán Kovács
24.02.09,18:56
Prosím Vás, ako sa správne zaúčtuje daň z motorových vozidiel v podvojnom účtovníctve? Ďakujem.

531 / 345 predpis v roku 2008. A 345/221 úhrada.

Prípadné preddavky počas roka 2008 sa účtujú 345/221.
Ľubica Šoltésová
25.02.09,15:49
Ďakujem.
Louli
09.03.09,12:55
Ja mám ešte jednu otázku, čo sa tohto týka, keď chceme odhlásiť auto z daňového úradu, pretože sa už nepoužíva na podnikanie, tak stačí podať, žiadosť, ale keď ho odhlásime napr. teraz, tak sa musia zaplatiť tie tri mesiace, čo bolo ešte nahlásené? alebo nie?
KvetkaK
09.03.09,12:58
Ja mám ešte jednu otázku, čo sa tohto týka, keď chceme odhlásiť auto z daňového úradu, pretože sa už nepoužíva na podnikanie, tak stačí podať, žiadosť, ale keď ho odhlásime napr. teraz, tak sa musia zaplatiť tie tri mesiace, čo bolo ešte nahlásené? alebo nie?
Stačí podať oznámenie o zániku daňovej povinnosti na daňový úrad a platiť budete až v januári 2010, kedy sa podáva priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2009. Ak teda neplatíte preddavky.
Tweety
09.03.09,13:00
Ja mám ešte jednu otázku, čo sa tohto týka, keď chceme odhlásiť auto z daňového úradu, pretože sa už nepoužíva na podnikanie, tak stačí podať, žiadosť, ale keď ho odhlásime napr. teraz, tak sa musia zaplatiť tie tri mesiace, čo bolo ešte nahlásené? alebo nie?
Áno, zaplatíte pomernú časť dane za mesiace jeho používania. Takže rýchlo poslať oznámenie o zániku daňovej povinnosti.
azla
09.03.09,13:09
Ja mám ešte jednu otázku, čo sa tohto týka, keď chceme odhlásiť auto z daňového úradu, pretože sa už nepoužíva na podnikanie, tak stačí podať, žiadosť, ale keď ho odhlásime napr. teraz, tak sa musia zaplatiť tie tri mesiace, čo bolo ešte nahlásené? alebo nie?

Vzor oznámenia nájdeš na stránke drsr., Daňové tlačivá.

Ak sa vozidlo prestalo používať napr. 28.2.2009 , oznámenie stačí poslať do 30 dní (to ešte stíhaš), a daň sa platí za cele mesiace - 2

Ak sa vozidlo prestalo používať napr. 9.3.2009, daň sa bude platiť za 3 mesiace.
Louli
09.03.09,13:20
Takže sa to nedá spraviť tak, že by sa neplatilo vôbec, čiže by sa to dalo od januára, to sme si mali asi spomenúť skôr.
Ďakujem
Tweety
09.03.09,13:30
Takže sa to nedá spraviť tak, že by sa neplatilo vôbec, čiže by sa to dalo od januára, to sme si mali asi spomenúť skôr.
Ďakujem
Nie, nedá. Spomenúť si na oznamovaciu povinnosť ste mali skôr.
leka
11.03.09,08:25
... a daňové priznanie sa dávalo každý rok aj doterz? Podnikateľ nadobudol MV v r. 2004, vtedy to prihlásil platil daň a mal dávať aj každý rok daňové priznanie?
Paula
11.03.09,08:30
... a daňové priznanie sa dávalo každý rok aj doterz? Podnikateľ nadobudol MV v r. 2004, vtedy to prihlásil platil daň a mal dávať aj každý rok daňové priznanie?



Do r.2004 sa podávalo priznanie k cestnej dani. V r.2005 mal podať priznanie k dani z motorových vozidiel. Pokiaľ nenastala u neho zmena, ďalšie priznanie podáva za rok 2008.
leka
11.03.09,08:37
no to je super, sme zaspali a za rok 2008 ho nepodali. Uz nas oslovil danovy urad. tak sme si zase asi prilepsili :-(. bude za to pokuta, alebo sa niekedy dokazu "znizit" a dat len napomenutie, alebo nieco podobne? Dakujem
KvetkaK
11.03.09,08:38
no to je super, sme zaspali a za rok 2008 ho nepodali. Uz nas oslovil danovy urad. tak sme si zase asi prilepsili :-(. bude za to pokuta, alebo sa niekedy dokazu "znizit" a dat len napomenutie, alebo nieco podobne? Dakujem
Určite vás neminie pokuta za nepodanie daňového priznania.:(
Tweety
11.03.09,08:39
no to je super, sme zaspali a za rok 2008 ho nepodali. Uz nas oslovil danovy urad. tak sme si zase asi prilepsili :-(. bude za to pokuta, alebo sa niekedy dokazu "znizit" a dat len napomenutie, alebo nieco podobne? Dakujem
Pokuta za nepodanie DP bude určite. A ak ste daň ani nezaplatili, čakajte ďalšie mrzutosti.
leka
11.03.09,08:42
praveze sme zaplatili, no nedali DP, do certa:mee:
Tweety
11.03.09,08:44
praveze sme zaplatili, no nedali DP, do certa:mee:
Tak to je ten lepší prípad, bude len pokuta za jeho nepodanie.:mad: mimotemyTreba sa riadiť heslom, čo je čertové, čertovi, čo je DÚ, DÚ.:---
leka
11.03.09,08:47
aj by som si poriadne ponadavala ( a v duchu aj ...) na tento stat, co len cecia a ja som z neho zatial ziaden velky osoh nemala, no to je uz fakt mimotemy.
andyt
18.03.09,12:06
Chcela by som sa spýtať, či je potrebné nahlásiť na daňový úrad súkromné auto zamestanaca, ktoré bude používať na fir. účely?
A ako potom pri spracovaní DP za MV ? Ked sa auto bude používať každý prac.deň v roku, treba zaplatiť daň za celý rok ,alebo ak sa nepoužíva dennodenne???
Viem že je tu toho popísaneho už dosť, ak tak mi niekto z vás skúsenejších v tejto téme poradí nejaký link???

Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný deň.
Tweety
18.03.09,12:08
Chcela by som sa spýtať, či je potrebné nahlásiť na daňový úrad súkromné auto zamestanaca, ktoré bude používať na fir. účely? Nie, nie je.
A ako potom pri spracovaní DP za MV ? Ked sa auto bude používať každý prac.deň v roku, treba zaplatiť daň za celý rok ,alebo ak sa nepoužíva dennodenne??? Ak bude používané celý rok, zaplatí sa celoročná daň, ak nebude, tak len jej pomerná časť za mesiace používania.
Viem že je tu toho popísaneho už dosť, ak tak mi niekto z vás skúsenejších v tejto téme poradí nejaký link???

Ďakujem veľmi pekne a prajem príjemný deň.
Odpovede v texte tučným.
andyt
18.03.09,12:44
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu a stručnú odpoveď....

Pekny dnik
Evinka73
30.03.09,13:15
Re: Daň z motorového vozidla
aj by som si poriadne ponadavala ( a v duchu aj ...) na tento stat, co len cecia a ja som z neho zatial ziaden velky osoh nemala, no to je uz fakt .

Leka - Aspoň Ťa poteším, že nie si sama. Práve som prišla z DÚ, kde som vysvetľovala prečo sme síce zaplatili 23.1. Daň z MV, ale DP sme nepodali. U mňa to bolo ešte komplikované, lebo sme sa v priebehu roka menili DÚ a tam nedelimitovali DMV a tak som musela ísť na starý DÚ, ale aj tak mi povedala, že pokuta nás neminie, lebo zákon sa zmenil a musia podať DP a mali sme podať DP ........a blabla bla..... Paradox je ten, že ja som daňové priznanie tlačivo mala pred sebou na stole na vypísanie, keď som zachytili v médiach od niekoho "múdreho", že DPzMV podáva sa ak nastala zmena. Tak mi treba, mala som si to overiť na DÚ. Takže budem určite o 2000,-- Sk/nechce sa mi to prepočítavať na EURA/ ľahšia pri výplate. Za chyby sa platí, ale niekedy mám pociť ako keby sa DÚ vytešoval, že tých zmien je toľko, že budeme mať hlavu ako melón. Sorry, že som sa tak rozpísla, ale mam zlosť sama na seba......
ecmusic
01.04.09,09:56
mohol by mi niekto polopate vysvetliť ako je to s DzMV a lízingom? auto bolo kupované na lízing v 2008, ale do podnikania bolo zaradené až v 03/2009. v tomto istom mesiaci 03/2009 bol aj predčasne vyplatený lizing.
dakujem
great.zv
06.04.09,12:18
baby, nie ste samé v "srabe".... až dnes, keď sa mi dostal do rúk doklad o úhrade DzMV, som si uvedomila, že som ju nezaúčtovala do nákladov roku 2008 ........:confused: robili by ste dodatočné DP? nejde o veľkú sumu 5.000,- Sk, 165,96€
azla
06.04.09,12:24
baby, nie ste samé v "srabe".... až dnes, keď sa mi dostal do rúk doklad o úhrade DzMV, som si uvedomila, že som ju nezaúčtovala do nákladov roku 2008 ........:confused: robili by ste dodatočné DP? nejde o veľkú sumu 5.000,- Sk, 165,96€

5000,- Sk........dopad na daň 950,-

Mohla si si znížiť (ak si mala daňovú povinnosť), ale chybička .....stáva sa.:cool:
DDP nemusíš podavať, lebo Tvoja daňová povinnosť nemala byť vyššia. Podať však môžeš, ak chceš naspäť tých 950,- Sk.

Ak nepodáš, predpis dane v r. 2009 bude Tvojim nedaňovým výdavkom. (pripoč. položka k základu dane.).

Ak to firma oželie ......čo nie je až tak veľa.... tak nepodávaj.:rolleyes::)
great.zv
06.04.09,13:16
ale áno:(, daňová povinnosť nemala byť vyššia, aj predpis dane v r. 2009 bude nedaňovým výdavkom, teda pripočítateľnou položkou k základu dane, ale keby si vedela ako ma to ser....:o
azla
06.04.09,13:37
Rozumiem.:)

Ak Ťa to poteší, ..... okolo dane z MV sú mi veci jasné, a stalo sa.....
Prišla mi výzva z DÚ, že v jednej spoločnosti nebolo podané DP.:D

Firma je nečinná, nič nevlastní, ... len tam bolo ešte jeden mesiac vozidlo, ktoré sa prepísalo do druhej firmy a vôbec ma netanklo, že tam čaká taká povinnosť.... až mi "došlo" keď mi došla výzva.
Tiež ma to s....:o. (ale iba krátko).
Stáva sa, povedala som si. Sme predsa ľudia - omylní aj s chybami.:):D
Kazu
06.04.09,14:00
Aj mne sú dane okolo vozidiel jasné :--- a že sme mali auto len november a december som tiež dobre vedela. Ale čo sa budem trocháriť, ja som zaplatila za celý rok. Však keď platím za ostatné 12 mesiacov, čo nezaplatím aj za toto? :D
mambi
14.04.09,14:01
ahojte,
potešte ma....
čo ma čaká- dostali sme predvolanie na DU, že sme nepodali DP. Nevedela som, že sa DP má podávať každý rok. V roku 2006 sme auto zaradili do podnikania- podala som DP a zaplatila daň, v roku 2007 som DP nepodala a zaplatila daň, a rok 2008 som nepodala DP ani nezaplatila daň, lebo auto už na podnikanie nepoužívame. Čiže som neoznámila ani túto skutočnosť.
Asi ma z toho p o r a z íííí!!!!
Koľko nám napárajú? Nedá sa to nejako vyhovoriť, alebo zmierniť????
azla
14.04.09,14:21
ahojte,
potešte ma....
čo ma čaká- dostali sme predvolanie na DU, že sme nepodali DP. Nevedela som, že sa DP má podávať každý rok. V roku 2006 sme auto zaradili do podnikania- podala som DP a zaplatila daň, v roku 2007 som DP nepodala a zaplatila daň, a rok 2008 som nepodala DP ani nezaplatila daň, lebo auto už na podnikanie nepoužívame. Čiže som neoznámila ani túto skutočnosť.
Asi ma z toho p o r a z íííí!!!!
Koľko nám napárajú? Nedá sa to nejako vyhovoriť, alebo zmierniť????
Nie je to až také zlé....

Ak Ste v roku 2008 nepoužívali vozidlo na podnikanie, nevzniklá Vám daňová povinnosť, čiže nepodávate DP a neplatíte daň.:)

Podľa zákona § 90 ste však mali oznámovaciu povinnosť.:D

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

Za nesplnenie oznámovacej povinnosti správca dane môže uložiť pokutu myslím najmenej 2 000,-Sk (podľa starého) a pre FO najmenej 200,-
bureska
16.04.09,16:46
Prosím ako zaúčtujem zaplatenú daň z mot. vozidiel. Dám to ako výdaj banka , VOZD - prevádzková réžia? díky Monika
peba
25.04.09,23:13
Prosím Vás, ako sa správne zaúčtuje daň z motorových vozidiel v jednoduchom účtovníctve?

Bude to "Výdavok ovplivňujúci základ dane" alebo "Daň z príjmu" ???


Ďakujem.
sway
26.04.09,05:32
Prosím Vás, ako sa správne zaúčtuje daň z motorových vozidiel v jednoduchom účtovníctve?

Bude to "Výdavok ovplivňujúci základ dane" alebo "Daň z príjmu" ???


Ďakujem.

výdavok OZD.;)
dada106
30.04.09,17:30
ja sa len pridávam, lebo som na to tiež prišla až teraz, keď som účtovala úhradu DzMV, že nie sú náklady v roku 2008. ide o trochu vyššiu sumu a strašne ma to štve, že som na to pri uzávierke zabudla, neplatili sme preddavky, takže ma to vôbec nenapadlo,
ale bolo toľko vecí na ktoré bolo treba myslieť... :-((
denisie
04.05.09,07:27
Prajem pekný slnečný deň!;)
Chcem sa spýtať ohľadne vybavenia ŠPZ a povinností s tým súvisiacich pre služobné auto.
Jedná sa o to, že sídlo spoločnosti patrí pod PE a tam by mali byť a aj sú príhlásené aj vozidlá. Konateľ chce pekné číslo na ŠPZ, ale na polícií v PE mu už nechcú takúto "službu " vykonať, a preto uvažuje o prihlásení auta v TO. T.z. že auto bude treba prihlásiť na DÚ v TO a odvádzať DMV tam, a okrem toho musí vytvoriť aj nejakú pobočku v TO, keďže služobné auto s ŠPZ TO.. bude akokeby tam používané ?
Ak mi viete poradiť, budem veľmi vďačná...:)
great.zv
07.05.09,04:33
ja sa len pridávam, lebo som na to tiež prišla až teraz, keď som účtovala úhradu DzMV, že nie sú náklady v roku 2008. ide o trochu vyššiu sumu a strašne ma to štve, že som na to pri uzávierke zabudla, neplatili sme preddavky, takže ma to vôbec nenapadlo,
ale bolo toľko vecí na ktoré bolo treba myslieť... :-((
že by nám tento problém "poriešila" novela DzP platná od 1.3.2009 "Oprava účtovania a základ dane" ? :rolleyes: Informácia k novele je na stránke DRSR a čítam to dookola a ... myslíš, že by to bolo riešenie nášho "problému"??:o
Návrh novely ZDP účinnej od 1
Opravy účtovania a základ dane
Ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal výsledok hospodárenia a odviedol vyššiu daň, nebude následná úprava výsledku hospodárenia ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Uvedené sa použije na tie prípady, ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do základu dane vyššie výnosy (príjmy) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul nižšie náklady (výdavky) ako mu vyplýva z príslušných postupov účtovania. Takýto postup bude považovaný za postup v súlade s týmto ustanovením a nepoužije sa úprava podaním dodatočného daňového priznania podľa § 17 odseku 15 zákona o dani z príjmov.
retko
06.10.09,16:36
s.r.o. , konateľ používa súkromné auto na služobné cesty, nevyplýva mu oznamovacia povinnosť k dani z MV podľa § 85 ods. 2 písm. a).
auto nebude používať stále, sem tam mesiac - dva bude bez služobnej cesty. treba zaplatiť daň z MV za celý rok alebo len za mesiace ktoré bolo auto používané ? keďže mu nevyplýva oznamovacia povinnosť, tak nie je čo nahlásiť/odhlásiť.
Tweety
06.10.09,16:59
s.r.o. , konateľ používa súkromné auto na služobné cesty, nevyplýva mu oznamovacia povinnosť k dani z MV podľa § 85 ods. 2 písm. a).
auto nebude používať stále, sem tam mesiac - dva bude bez služobnej cesty. treba zaplatiť daň z MV za celý rok alebo len za mesiace ktoré bolo auto používané ? keďže mu nevyplýva oznamovacia povinnosť, tak nie je čo nahlásiť/odhlásiť.
Áno, spoločnosť zaplatí len za mesiace jeho používania.
nika.sum
13.10.09,05:35
Ahoj,mam zivnostníka kt. ma nakladne auto v podnikani, kedze mu zivnost nejde, auto momentalne stoji, rozhodol sa ze ho odhlasi na DU z pouzivania nakolko je dan dost vysoka. Viem, ze to treba do 30 dni odhlasit. Ked ho odhlasi, treba ho vyradit z majetku? Ako to bude z odpismi ak ho nebude do konca roka pouzivat? Je mozno mat auto v majetku ale zaroven odhlasene s DU?
janka67
29.10.09,09:43
Ahoj,mam zivnostníka kt. ma nakladne auto v podnikani, kedze mu zivnost nejde, auto momentalne stoji, rozhodol sa ze ho odhlasi na DU z pouzivania nakolko je dan dost vysoka. Viem, ze to treba do 30 dni odhlasit. Ked ho odhlasi, treba ho vyradit z majetku? Ako to bude z odpismi ak ho nebude do konca roka pouzivat? Je mozno mat auto v majetku ale zaroven odhlasene s DU?

Zhodou okolností pred chvíľou mi telefonovala teta, ktorá pred časom tiež riešila tieto otázky. Informovala sa na DÚ, kde jej povedali, že auto aj keď je odhlásené za účelom dane z mot. vozdiel, lebo sa nevyužíva, tak sa z majetku nemusí vyradiť a odpis sa môže uplatniť.
janka67
30.10.09,08:43
Nika.sum - pozri príspevok č. 61

http://www.porada.sk/t101851-p7-dan-z-motorovych-vozidiel-a-pokuta.html#post1192390

opačný názor, takže sme tam kde na začiatku ...
Tinika
09.11.09,18:31
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ako je to z DzMV ak auto vlastní maďarská firma, slovák má auto v nájme a používa ho pri ambulantnom predaji tovaru tej madarskej firmy. Je SZCO. dakujem