veronica
09.06.05,13:38
Prosím Vás mohol by mi nietko poradiť s odpismi?
Daňové, účtovné a tak podobne.
Mám z toho poriadny guláš :(.
janaGT
09.06.05,11:39
skús napísať presnejšie čo potrebuješ
veronica
09.06.05,11:42
skús napísať presnejšie čo potrebuješ
Nerozumiem aký je rozdiem medzi účtovnými a daňovými...

Viem žeby sa mali rovnať :).
Alebo nejaký odkaz na stránku kde by som si to mohla preštudovať presnejšie.
janaGT
09.06.05,11:50
Účtovný odpis by sa mal stanoviť podľa doby životnosti, príp. použiteľnosti majetku. Zohľadnuje sa aj to, koľko mesiacov sa majetok v účtovnom období používal - teda kedy bol zaradený. Ročný odpis sa vtedy vydelí 12 a krát počet mesiacov od zaradenia.

Daňový odpis - je ročný odpis, napr. počítač, ktorý je v 1. odpis. skupine sa odpisuje 4 roky. Tam nie je podmienka kedy sa zaradil, ale musí byť v majetku firmy na konci zdaň. obdobia.

Takže daňové a účtovné odpisy sa nie vždy musia rovnať.
Rozdiel medzi nimi sa vyčís+ľuje v daňovom priznaní.
Heni
09.06.05,12:04
Nerozumiem aký je rozdiem medzi účtovnými a daňovými...

Viem žeby sa mali rovnať :).
Alebo nejaký odkaz na stránku kde by som si to mohla preštudovať presnejšie.
rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi síce je, ale nakoniec sa vyrovnajú, lebo vstupná cena na ich výpočet je rovnaká. Teraz, v najnovšom Poradcovi 11-12 / 2005 sú práve rozoberané odpisy, daňové aj účtovné, technické zhodnotenie, modernizácia... dosť toho tam je.
bepo
09.06.05,12:15
Pozor na to-vyrovnať sa vyrovnajú v prípade ak odpisovaný majetok máš vo vlastníctve po celú dobu odpisovania.Ak ho predáš počas odpisovania bude to obrovská náhoda aby sa trafili daňové a účtovné odpisy.Rozdiel je v nich že sa každý odpis používa na niečo úplne iné-účtovný na verné zobrazenie majetku a daňový na výpočet daňového základu.Kľudne môže byť medzi nimi rozdiel v rokoch-počítač môžeš účtovne odpisovať 2 roky ale daňovo 4 a pod.
ayya
09.06.05,18:08
Ten rozdiel: kúpiš si nejaký stroj, prístroj, zariadenie a odhadneš, ako dlho sa bude používať. Napríklad 5 rokov, ale podľa daňových predpisov sa má odpísať za 4 roky. Teda z toho hneď vidno, že medzi DO a ÚO budeš musieť 5 rokov účtovať rozdiel.
Nedávno som sa bavila na túto tému s daňovou poradkyňou. Čuduje sa, prečo si účtovníci robia zbytočné problémy a nestanovia si účtovné odpisy presne tak, ako ich stanovuje zákonodarca. Ak to tak môže byť v zákone, nikto ma nemôže prinútiť, aby som odhad dĺžky používania stroja stanovila iným spôsobom, ako to urobil zákonodarca, teda v konkrétnom prípade 4 roky. Vypočítam si ročný odpis a vydelím ho počtom mesiacov tých rokov počas ktorých stroj budem používať a - mám účtovné mesačné odpisy.
Ak som sa v odhade netrafila ;) a stroj je aj po 4 rokoch ešte funkčný, tak ho preradím medzi DHIM (alebo aj nepreradím) a používam ho naďalej aj s nárokom na prípadné opravy a pod. :)
durisovad
09.06.05,18:27
Ja som tiez vzdy robila uctovne odpisy zhodne s danovymi, aj ked sme napr. auto pouzivali viac ako 4 roky. Je to jednoduchsie a clovek sa v danovych odpisoch nepomyli. Podla mna je zbytocne si nahovarat, ze mam majetok vo vyssej hodnote.
Manual
09.06.05,19:56
Ja som tiez vzdy robila uctovne odpisy zhodne s danovymi, aj ked sme napr. auto pouzivali viac ako 4 roky. Je to jednoduchsie a clovek sa v danovych odpisoch nepomyli. Podla mna je zbytocne si nahovarat, ze mam majetok vo vyssej hodnote.Presne tak, netreba si vyrábať problémy pokial je to v zmysle zákona a ten ponúka aj tú jednoduchšiu cestu.
Pekný večer želám...